Středověk
Dnes je: 22. 10. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Počet zobrazených článků: 16 (z celkem 16 nalezených)

  Denár knížete Boleslava II., knížete Soběslava, biskupa Vojtěcha, nebo knížete Čáslava?
  (Václav Slavíček, Ostatní, 09.10.2011)
  Slavníkovské mincování má dosud mnoho nevyřešených otázek, sporných interpretací opisů denárů. Často publikované jsou úvahy o tzv. Vojtěchově denáru.

  Nedestrukční archeologické sondy GPR u Nákla
  (Jan Galatík, Ostatní, 28.03.2010)
  Amatérská rekonstrukce popisu cesty na trhy Svatoplukova města, sepsaná perskými kupci, naznačila novou možnost Weligradu. Propast Nákla na vyvýšenině mezi Hodonínem a Kyjovem. Vznikla vzedmutím jílových vrstev pod tlakem metanu blízkého ložiska uhlovodíků. Na vrcholu vytryskl kdysi dávno mohutný výron artézské vody. Vytvořil obrovský kráter, jeho protržením vznikly přístupové rokle. To je v souladu s názvem cíle perských cestopisů. Hora ze které vytéká voda. Také odpovídá popisu velkého města, ležícího hluboko pod úrovní země i nedalekých pohřebních pahrbků, kde uctívali oheň.

  Daimjó Oda Kazusanosuke Saburó Nobunaga
  (Greywolf, Ostatní, 11.01.2009)
  * 23. 5. 1534
  + 21. 6. 1582

  Záviš Černý z Garbowa - erbu Sulima. Nejslavnější polský rytíř
  (Michal, Ostatní, 05.10.2008)
  Zawisza Czarny Garbowski z Garbowa, česky Záviš Černý se narodil okolo roku 1375 +/-5 let, v rodině konarskosieradského purkrabího Mikolaja (Mikuláše) z Garbowa (někdy bývá uvedeno jméno Biernat) a jeho manželky Doroty.

  Svatý Valentin – patron zamilovaných. Pravda, nebo sentimentální výplod středověkého anglického básníka?
  (Tekla, Ostatní, 10.02.2008)
  Pro mnohé z nás jsou oslavy spojené s tzv. Dnem sv. Valentina jen dalším uměle importovaným svátkem, který s naší tradicí nemá nic společného. Pro jiné jsou naopak vítanou příležitostí projevit svým blízkým lásku a náklonnost. Jak ale sv. Valentin ke své úloze patrona zamilovaných přišel? A kdo to vůbec byl?

  Tajemný johanitský klášter
  (Viola, Ostatní, 13.01.2008)
  V souvislosti s nedávno proběhnuvší výstavou vzácného románského ostatkového kříže v bývalé johanitské komendě v severočeském Českém Dubu by bylo možná zajímavé podívat se na historii tohoto tajemného kláštera podrobněji. Poměrně dlouho se o komendě vědělo, nicméně se mělo zato, že vzala za své během husitských válek a nebyla známá ani její přesná lokalizace. To vše se změnilo v roce 1991, kdy skupina okolo místního historika, Dr. Tomáše Edela, objevila zbytky ztracené komendy. Přestože od tohoto okamžiku uplynulo již 16 let, celou záležitost stále obestírá tajemství. Pokusme se nyní její historii alespoň částečně poodkrýt.

  Erby s ostrvemi
  (Kaminika, Ostatní, 24.12.2007)
  OSTREV, OSTRVE
  Obecná heraldická figura, již tvoří sukovitý kmen s pahýly po osekaných větvích. Ten sloužil jako jednoduchá forma žebříku při zlézání nepřátelských hradeb.
  Je symbolem pravdy, nebo pravda vyjde najevo právě tak, jako opadá nádhera listí ze stromů, a zůstanou holé větve. Vyjadřuje také starobylost rodu a pevnost nositele figury, jenž pevně a odpradávna zakořenil v rodné, domácí půdě.

  Jeden z nejoblíbenějších svatých na světě – Mikuláš, neboli Santa Claus
  (Tekla, Ostatní, 25.11.2007)
  Historická postava, křesanský mučedník, světec opředený legendami, kouzelný pohádkový dědula i produkt marketingového průmyslu…

  V předvečer svého svátku navštěvuje v doprovodu čertů a anděla většinu našich domácností s malými dětmi a nosí jim dárky. Na hlavě mívá vysokou biskupskou čepici, tvář mu zdobí dlouhý bílý vous a v ruce třímá zlatou berlu. To je Mikuláš, jak ho známe ze svého dětství.
  Anebo – tlustý chlapík v červeném oblečku, s nosem téže barvy, brázdí se svým sobím spřežením štědrovečerní oblohu a hází dětem dary komínem. To je Santa Claus, jak k nám zhruba před dvaceti lety přišel s vlnou angloamerické kultury.
  A znají ho i jinde, i když pod jinými jmény: svatý Nikola, Nikolas, Nikolaj, Mikolaj, případně Father Christmas nebo Papa Noel. Pořád se ale jedná o jednu osobu – světce, o kterém dnes už skoro nic nevíme, a přesto se na něj každý rok těšíme.

  Ježíšova dynastie.
  (Jiří Motyčka, Ostatní, 05.07.2007)
  Recenze knihy Jamese D. Tabora, anglický originál The Jesus Dynasty
  podtitul: Skryté dějiny Ježíše, jeho královské rodiny a zrození křesanství
  věnováno památce Alberta Schweitzera (1875 - 1965)
  přeložil PhDr. Dušan Zbavitel
  vydala Euromedia Group, k. s. - Knižní klub, Praha 2007

  Chronicon Aulae Regiae - Zbraslavská kronika
  (Maršálek, Ostatní, 25.02.2007)
  Kroniky obecně původně vznikaly jako rejstříky se záznamy o úmrtích mnichů, především opatů. Postupem času se pak jejich funkce změnila, začaly do nich být zapisovány i jiné významné události, např. velké živelní pohromy, nebo významné události dané doby (sňatky panovníků, narození následníků trůnu…) a zprávy o těchto událostech pak zcela převážily nad původním účelem. Kroniky se stávají knihami zaznamenávajícími pro budoucnost události dob minulých.

  Základy heraldiky
  (Laranthas, Ostatní, 02.02.2006)
  Ako prvej by som sa chcel na týchto stránkach venova heraldike.Myslím, že je to najviac pútavá téma, ktorá sa bezpochyby týka stredoveku. Postupne budem pridáva viac a viac informácií a samozrejme aj ostatných pomocných vied historických...

  Dušan Třeštík- Mýty kmene Čechů
  (F. Svehla, Ostatní, 09.01.2006)
  Recenze knihy našeho významného historika.

  Artušovská legenda - keltská mytologie
  (Jan Škvrňák, Ostatní, 01.12.2005)
  Legenda o králi Artuši, rytířích kulatého stolu, zlatém grálu pochází z ústně tradovaných legend keltských Velšanů. Tento soubor legend byl vyprávěn bardy a potulnými pěvci dlouho předtím, než je sepsal Goeffrey z Montmouthu v roce 1136 v knize Historia Regum Britanniae (Dějiny britských králů).

  Zastaralý článek

  Keltské oppidum v Hradišti u Českých Lhotic
  (Jan Škvrňák, Ostatní, 30.10.2005)
  Ve východních Čechách, na severozápadním okraji malé vesnice Hradiště se nachází staré, téměř zaniklé keltské oppidum. Mezi laickou veřejností, ale ani příliš mezi odborníky toto oppidum není příliš znamé. Je to ovšem vzácný a zajímavý doklad o životě dávných obyvatel našich zemí – keltského kmene Bójů.

  Legenda jménem Robin Hood. красивое постельно
  (Jan Škvrňák, Ostatní, 01.10.2005)
  Robin Hood je jedna z nejznámějších středověkých legend. Více o historickém prostředí této legendy v následujícím článku.

  Zastaralý článek

  Lichnické pověsti
  (Jan Škvrňák, Ostatní, 24.08.2005)
  K hradu Lichnice se váže také několik pověstí. Tady jsou:

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha