Středověk
Dnes je: 18. 02. 2018  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství

28.02.2016: Maršík z Radovesic
Poslední komentáře
 • ? (Čeští panovníci)
 • zabiti vaclava iii femova vražda (Čeští panovníci)
 • Excalibur je jiný meč než ten vytažený z kamene. Excalibur dostal Artuš od Paní z Jezera a před smr . . . (Artušovská legenda - keltská mytologie)
 • Nechci se Vás nijak dotknout, ale ti připomínající mají většinou za sebou již nějaké publikace ;-) (Vilém Zajíc z Hazmburka. Katolický pán v husitské době)
 • Samý rejpal tady,zkuste si napsat něco takového sami lépe,když umíte jen hnidopišsky rýpat do každéh . . . (Vilém Zajíc z Hazmburka. Katolický pán v husitské době)
 • Sociální sítě a ostatní


  Počet zobrazených článků: 14 (z celkem 14 nalezených)

  Brzy vyjde kniha o umění doby Karla IV.
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 01.05.2016)
  Brzy vyjde výpravná publikace od Jiřího Kuthana a Jana Royta.

  Otec vlasti Karel IV. - 700 let - největší seriál v českých médiích!
  (Jan Škvrňák, Aktuality a krátké zprávy, 08.04.2016)
  Nahlédněte skrze nejnovější poznatky předních českých historiků do světa jedné z největších postav české a evropské historie ve velkém 30dílném seriálu věnovaném 700. výročí narození Karla IV.!

  Widukindova kronika v českém překladu
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 04.04.2016)
  Konečně vyšla kronika saského kronikáře Widukinda Dějiny Sasů v českém překladu Kateřiny Spurné a Jakuba Izdného. Může tento překlad změnit náhled na rané české dějiny, zejména na události spojené s vládou a vraždou svatého Václava a nástupem Boleslava I.?

  Diskutujte s námi zde.

  Zajímavá kniha o Richardovi Lví srdce
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 29.03.2016)
  Nakladatelství Argo vydalo zajímavou monografii o anglickém králi a účastníkovi 3. křížové výpravy od Jeana Floriho.

  Zveme Vás na konferenci o Karlu IV. v Brně
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 20.02.2016)

  Krásná publikace o hradních kaplích z doby lucemburské
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 28.01.2016)
  Nádherná kniha o kaplích hradů České republiky od Františka Záruby.

  O nás
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 24.01.2016)
  Kdo jsme? Parta nadšenců do středověku, která se neustále rozšiřuje. Někteří z nás mají vzdělání v oboru historie nebo archeologie, jiní jsou v tomto oboru spíše samouci. V každém případě se Vám budeme snažit nabídnout kvalitní články o politických dějinách, osobnostech své doby, společenských proměnách i umění doby středověku.

  Rok 2016 je rokem Karla IV.
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 24.01.2016)
  Milí čtenáři, jistě jste již zaslechli, že letos uplynulo 700 let od narození významné osobnosti našich i celoevropských dějin, římského císaře a českého krále Karla IV.

  Nový sborník o hradištích (nejen) na Slovensku
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 19.01.2016)
  Portál Slovanské hradiská vydal sborník o hradištích nejen na Slovensku.

  Vyšel epos Vilém ze země Slovanů
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 13.01.2016)
  Nakladatelství Argo vydalo v edici Pamě středověku epos z doby posledních Přemyslovců.

  Vyšla očekávaná kniha Libora Jana o králi Václavu II.
  (Viola, Aktuality a krátké zprávy, 05.01.2016)
  Nakladatelství Argo konečně vydalo monografii profesora Libora Jana o českém králi Václavu II. Král na stříbrném trůnu.

  Projekt záchrany rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí
  (Jan Škvrňák, Aktuality a krátké zprávy, 25.01.2015)
  3. února 2004 byla v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na Malostranském náměstí objevena rotunda sv. Václava, kterou považovali historikové i archeologové po 376 let za ztracenou. Badatelé ji v průběhu staletí hledali několikrát, ale vždy nakonec konstatovali, že zanikla beze stopy při budování jezuitského profesního domu.

  Dvě těla krále a život Ernesta Kantorowicze
  (Luboš Rokos, Aktuality a krátké zprávy, 13.01.2015)
  Nakladatelství Argo přichystalo českému čtenáři vydání knihy Dvě těla krále od Ernesta Kantorowicze (1895-1963). 1) Dílo to neobvyklé už jen díky svému autorovi. Kantorowicz podle dobových svědectví působil na lidi více jako kavárenský světák a příjemný společník než jako profesor. Možná se v tom odrážel Kantorowiczův sefardský původ, tzn. od španělsky mluvících Židů. Svou dějepisnou práci zasvětil tehdy rozšířeným mysteriózně-nacionalistickým představám o velikosti a poslání německého národa a zvláště jejich elit. Po první světové válce, kam narukoval jako dobrovolník, se Kantorowicz zapojil aktivit krajně pravicových freikorpsů, bývalých vojáků potírajících hrozící komunistickou revoluci. To všechno jej nemohlo zachránit před nástupem nacismu, pro který byl důležitější historikův židovský původ. Kantorowicz záhy po Křišálové noci emigroval do USA, kde se vzpěčoval znovuvydání některých svých děl ovlivněných nacionalismem a pokračoval v produkci děl o sakrální a vznešené povaze královské moci. Sem patří i Dvě těla krále, dílo popisující krále složeného ze dvou postav - fyzického těla a těla astrálního, které ho přežívá.

  Sokolnictví, spojené s Fridrichem II., navrženo na seznam kulturního dědictví UNESCO
  (Luboš Rokos, Aktuality a krátké zprávy, 29.12.2014)
  Seznam kulturního dědictví UNESCO zahrnuje kulturní dědictví celého světa, které svým významem přesahuje hranice státu a které se aktem zápisu zavazuje ten který stát chránit pro příští generace. Kulturní dědictví zahrnuje jak materiální stránku (architektonické památky), tak nemateriální v podobě zvyků apod. Česká republika má již na seznamu slováckou jízdu králů, masopustní průvody na Hlinecku nebo sokolnictví. Německá republika tento měsíc poslala svých 27 návrhů, 1) kde se objevuje mj. pověst o krysařovi z města Hammeln (kterou muzikálově zpracoval Daniel Landa) 2), zvyky Lužických Srbů a opět sokolnictví.
  Německou tradici sokolnictví významným způsobem podpořil císař Fridrich II., když ho, slovy Petra Kováče, "povýšil na vědu". 3) Vzdělaný Fridrich sepsal knihu "O umění lovu s ptáky", kde se věnuje samozřejmě praktickému užití dravců při lovu, ale i ptačí biologii (např. jak mazové žlázy chrání ptáky před vodou). Návrh jeho oblíbené činnosti na seznam UNESCO tak lze chápat i jako dárek k jeho narozeninám připadajícím na 26. prosince...

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28     

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha