Skotské hry 27.8. 05 Sychrov

Autor: Jan Škvrňák <jan.skvrnak(at)gmail.com>, Téma: Středověk dnes, Vydáno dne: 05. 09. 2005

Sice pátý ročník Grant´s whisky Skotských her na zámku Sychrov nebyla středověká akce, ale myslím, že recenze tady může být, obzvlášť s takovými zážitky.

Skotské hry to představení skotské kultury, tak jak je dnes známá. To znamená Skotové v kiltech (tradičních "sukních"), dudy, whisky. Ale nejenom to. Vše se točí kolem tradičních skotských těžkoatletických soutěží. V průběhu staletí se disciplíny měnily, až se ustálily na hodu kládou (počítá se odklon od osy), vrh kamenem, hodu závažím (26 kg) do dálky, hodu závažím do výšky (přes laťku) a hodu kladivem. V těchto disciplínách soutěžili nejenom profesionální atleti. V areálu zámeckého parku toho bylo mnohem více. Na hlavní scéně vystupovali kapely se skotskou a keltskou kapelou (namátkou Shivers, Dick O´Brass). SkotiZde byly také ukázky a výuka skotských tanců. V rámci slavností probíhala soutěž dudáků celkem v 5 kategoriích, ostatně dudácké skupiny celou akci provázely hraním. V parku byly také historické ukázky, konkrétně keltská vesnička s ukázkami řemesel (skupiny Keltoi a Enfant des Finn z Francie) a hlavně skotský tábor z období poloviny 18. století (jakobitské povstání). Zhruba každé dvě hodiny (pouze odhad) bylo vystoupení o skotské historii a kultuře s ukázkami výstroje a výstroje Skotů. Představení bylo velice zábavné a poučné. Vedle historického tábora bylo možné vyzkoušet si vrhání nožem a lukostřelbu. Součástí programu byly i sokolnické ukázky, loutkové divadlo pro děti a pro ně také soutěže. V celém parku bylo mnoho stánků kde se dalo koupit snad všechno od jídla(tradiční skotská jídla), po železné výrobky a repliky zbraní. Dala se ochutnat také skotská whisky.
hlavní scéna Přistoupím k mému dojmu a hodnocení. Byla zde naprosto perfektní atmosféra, vůně tradičních skotský jídel, všude "Skoti" v kiltech, občas výstřel z dobové pušky. Atmosféra byla vskutku výborná až nepopsatelná, i přesto, že návštěvnost na Skotské hry byla velmi vysoká (tisíc podle mě určitě). Programu bylo v průběhu dopoledne a odpoledne hodně, organizace byla výborná (možná jen trochu delší fronta okolo zahájení her (v 10:00). Muzika skvěle podbarvovala prostředí. Co bych vytkl? Snad jen některé stánky se mi tam moc nehodily (velká láhev Coca- Coly, přívěšky a oblečení, které je všude). Organizátoři Skotských her skotské hry skvěle zvládli, pokud se mi do toho nezaplete neodkladná záležitost, příští rok určitě chci jet znovu. Můžu doporučit. A to jsem webmaster stránek o středověku. Bohužel se mi nepovedlo nafotit dostatek kvalitních fotek (je to vidět i zde), tak žádná galerie nebude.