Hrad Levice (SK)

Autor: Jan Škvrňák <jan.skvrnak(at)gmail.com>, Téma: Hrady, Vydáno dne: 23. 08. 2005

Poprvé na tomto webu zavítáme i do okolních zemí. Zatím to bude cizina, která není příliš vzdálená. Dalším hradech je hrad v Levici. Na jižním Slovensku.

Hrad byl postaven okolo poloviny 13. století na skalnatém výběžku. Okolo byly samé močály, což pomohlo k případné obraně. Hrad byl postaven na obranu cesty do slovenských báňských měst a klášteru v Hronském Beňadiku.zbytky Levického hradu Hrad často střídal majitele a byl často přestavován (např. po požáru v roce 1434). V době turecké agrese do střední Evropy se stal jednou z pevností, jenž měla tuto oblast chránit. Roku 1571 dal župan Tekovské stolice postavit v prostoru dolního nádvoří postavit renesanční budovu (zde je dnes muzeum). V roce 1578 přišel turecký útok, hrad se obléhání ubránil. Hrad nimi byl dobyt až roku 1663, ale pouze na rok. Poté hrad již chátral, roku 1709 byl poničen vojsky Rákocziho. V 18. století byl hrad využíván jen jako sklady. Až v 70. letech minulého století byly zbytky gotického hradu zakonzervovány a v prostoru dolní budovy bylo umístěno Tekovské muzeum.
Základem hradu je jádro, které se nachází na vrcholu skalnatého kopce. Obzvlášť zachovalá je zde brána. Na úpatí skály je ještě několik zbytků budov a hradeb. Celá skála je celkem slušně podsklepena. Další budovy, stojící okolo tohoto areálu jsou již novodobější a slouží jako prostory Tekovského muzea.
Hrad je otevřen po celý rok, přes zimu jen o víkendech. Je s průvodcem. Tekovské muzeum obsahuje několik stálých expozic. Lékárnictví v okolí a archeologické nálezy v okresu Levice od doby kamenné až po středověk. Probíhají zde i krátkodobé expozice a výstavy.