Středověk
Dnes je: 24. 10. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Lemberka

  Zpět

  Zdislava z Lemberka

  Žil(a): *kolem 1220 - +1252

  Popis:
  Česká šlechtična, svatá patronka.

  Patří mezi nejznámější z našich postav světců. O její blahořečení usiloval již na počátku 17. století i arcibiskup Zdeněk Berka z Dubé. Teprve však roku 1907 byla papežem sv. Piem X. prohlášena za blahoslavenou (beatifikace) a r. 1995 jí papež Jan Pavel II. prohlásil za svatou (kanonizace). Bývá nazývána Matkou chudých, v církevním kalendáři jí bylo vyčleněno datum „30. května“. Je patronkou manželství a rodinného života, nedávno (2000) byla zvolenou za patronku litoměřické diecéze a posléze i jako patronka Libereckého kraje (2002).

  Zdislava byla dcerou královského kastelána v Brně a na Veveří, Přibyslava z Křižanova a Sibyly, dcery normanského velmože z dolnoitalských (sicilských) držav. Sibyla do Čech přišla jako dvorní dáma francouzské princezny Kunhuty a krále Václava.

  Zdislava vyrůstala na křižanovském hradě a v Brně. Nejspíše tam se někde v městském prostředí seznámila s polskými bratry a žáky sv. Dominika († 1221), blahoslaveným Česlavem (1180-1241) a sv. Hyacintem (1183-1257). Česlav založil, po svém příchodu z Říma, první dominikánský klášter v Čechách. Patrně od těchto bratří se také dostalo Zdislavě roucha třetího řádu sv. Dominika.
  Osobně prý poznala i dceru Přemysla Otakara I., Anežku Českou (1206-1282).
  Pravděpodobně v Brně se také seznámila se severočeským šlechticem Havlem z Lemberka († 1253), bratrem Jaroslava z Hruštice. Tito šlechtici se znali se Zdislaviným otcem z okruhu královského dvora, jelikož byli věrnými stoupenci krále Václava I. i za jeho sporů se synem Přemyslem II.
  Zdislava byla provdána právě za Havla z Lemberka, který si jí vzal na svůj nový hrad Löwenberg (Lemberk) u Jablonného v Podještědí, po němž získala svoje příjmení. Tehdy jí bylo něco mezi 15-20 lety.

  Na svém novém panství, po vzoru sv. Alžběty Durynské, se snažila zmírnit strádání chudého lidu. V Jablonném s manželem založili farní kostel a klášter se špitálem, kam usadili řád dominikánů. Podobný byl v té době založen také u příbuzných v Turnově. Bylo to právě v období hrozících tatarských vpádů a tak i její manžel měl plné ruce práce s neustále hrozícím nebezpečím. Navíc byl Havel z Lemberka vysokým královským úředníkem a tak byl i často mimo domov. Za jeho nepřítomnosti vedla správu panství právě Zdislava.

  Zdislava se podle legend starala o chudé a nemocné na svém panství. Dokonce jí jsou přičítány léčitelské schopnosti a dále se legendy zmiňují i o jejím uzdravování chromých a nemohoucích, navíc prý mnoha slepým vrátila zrak a vzkřísila 5 mrtvých.
  Vedla, podle zvyklostí dominikánské řehole, skromný život a odívala se do prostého šatu.
  Zmiňují se o ní již i některé kroniky z počátku 14. století, jako kronika Žďárská (Cronica domus Sarensis) a tzv. Dalimilova, kde byl předpokládán dokonce i nějaký příbuzenský vztah s autorem kroniky.

  S Havlem z Lemberka měla čtyři potomky - Havla, Jaroslava, Markétu a Zdislava (Zdeslav). Podle její osobnosti se v rodě rozšířila i mužská obdoba jejího jména Zdislav – Zdeslav, což prý značí: „zde slavný“.

  Jednou z možných verzí jejího předčasného skonu bývá považován i porod syna Zdislava, který nepřežila. Vzhledem k její štíhlé postavě, vysoké jen 160 cm se opravdu jednalo o mladou ženu drobného vzrůstu. Obecněji rozšířená verze však hovoří o pokročilé tuberkulóze plic.
  Zemřela r. 1252, podle antropologické analýzy, v Kristových letech, ve věku 33 let. Pochována byla s bronzovou korunkou na nejčestnějším místě uprostřed presbytáře gotického klášterního kostela sv. Vavřince v Jablonném, který založila.
  V církevní ikonografii bývá vyobrazována se zmenšeninou kostela v ruce.

  pxs

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha