Středověk
Dnes je: 21. 10. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.

22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Lemberka

  Zpět

  Zdislava z Lemberka

  Žil(a): *kolem 1220 - +1252

  Popis:
  Česká šlechtična, svatá patronka.

  Patří mezi nejznámější z našich postav světců. O její blahořečení usiloval již na počátku 17. století i arcibiskup Zdeněk Berka z Dubé. Teprve však roku 1907 byla papežem sv. Piem X. prohlášena za blahoslavenou (beatifikace) a r. 1995 jí papež Jan Pavel II. prohlásil za svatou (kanonizace). Bývá nazývána Matkou chudých, v církevním kalendáři jí bylo vyčleněno datum „30. května“. Je patronkou manželství a rodinného života, nedávno (2000) byla zvolenou za patronku litoměřické diecéze a posléze i jako patronka Libereckého kraje (2002).

  Zdislava byla dcerou královského kastelána v Brně a na Veveří, Přibyslava z Křižanova a Sibyly, dcery normanského velmože z dolnoitalských (sicilských) držav. Sibyla do Čech přišla jako dvorní dáma francouzské princezny Kunhuty a krále Václava.

  Zdislava vyrůstala na křižanovském hradě a v Brně. Nejspíše tam se někde v městském prostředí seznámila s polskými bratry a žáky sv. Dominika († 1221), blahoslaveným Česlavem (1180-1241) a sv. Hyacintem (1183-1257). Česlav založil, po svém příchodu z Říma, první dominikánský klášter v Čechách. Patrně od těchto bratří se také dostalo Zdislavě roucha třetího řádu sv. Dominika.
  Osobně prý poznala i dceru Přemysla Otakara I., Anežku Českou (1206-1282).
  Pravděpodobně v Brně se také seznámila se severočeským šlechticem Havlem z Lemberka († 1253), bratrem Jaroslava z Hruštice. Tito šlechtici se znali se Zdislaviným otcem z okruhu královského dvora, jelikož byli věrnými stoupenci krále Václava I. i za jeho sporů se synem Přemyslem II.
  Zdislava byla provdána právě za Havla z Lemberka, který si jí vzal na svůj nový hrad Löwenberg (Lemberk) u Jablonného v Podještědí, po němž získala svoje příjmení. Tehdy jí bylo něco mezi 15-20 lety.

  Na svém novém panství, po vzoru sv. Alžběty Durynské, se snažila zmírnit strádání chudého lidu. V Jablonném s manželem založili farní kostel a klášter se špitálem, kam usadili řád dominikánů. Podobný byl v té době založen také u příbuzných v Turnově. Bylo to právě v období hrozících tatarských vpádů a tak i její manžel měl plné ruce práce s neustále hrozícím nebezpečím. Navíc byl Havel z Lemberka vysokým královským úředníkem a tak byl i často mimo domov. Za jeho nepřítomnosti vedla správu panství právě Zdislava.

  Zdislava se podle legend starala o chudé a nemocné na svém panství. Dokonce jí jsou přičítány léčitelské schopnosti a dále se legendy zmiňují i o jejím uzdravování chromých a nemohoucích, navíc prý mnoha slepým vrátila zrak a vzkřísila 5 mrtvých.
  Vedla, podle zvyklostí dominikánské řehole, skromný život a odívala se do prostého šatu.
  Zmiňují se o ní již i některé kroniky z počátku 14. století, jako kronika Žďárská (Cronica domus Sarensis) a tzv. Dalimilova, kde byl předpokládán dokonce i nějaký příbuzenský vztah s autorem kroniky.

  S Havlem z Lemberka měla čtyři potomky - Havla, Jaroslava, Markétu a Zdislava (Zdeslav). Podle její osobnosti se v rodě rozšířila i mužská obdoba jejího jména Zdislav – Zdeslav, což prý značí: „zde slavný“.

  Jednou z možných verzí jejího předčasného skonu bývá považován i porod syna Zdislava, který nepřežila. Vzhledem k její štíhlé postavě, vysoké jen 160 cm se opravdu jednalo o mladou ženu drobného vzrůstu. Obecněji rozšířená verze však hovoří o pokročilé tuberkulóze plic.
  Zemřela r. 1252, podle antropologické analýzy, v Kristových letech, ve věku 33 let. Pochována byla s bronzovou korunkou na nejčestnějším místě uprostřed presbytáře gotického klášterního kostela sv. Vavřince v Jablonném, který založila.
  V církevní ikonografii bývá vyobrazována se zmenšeninou kostela v ruce.

  pxs

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31    

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha