Středověk
Dnes je: 22. 10. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Botenštejna

  Zpět

  Konrád z Botenštejna

  Žil(a): před 1306 - +kolem 1320(?)

  Popis:
  Durynský rytíř, domnělý vrah krále Václava III.

  Konrád z Botenštejna je jednou z nejméně známých postav českých dějin, přestože je na něj svalována vina za zabití posledního vládnoucího Přemyslovce, krále Václava III, roku 1306.

  Celý incident se odehrával v budově kapitulního děkanství v areálu olomouckého hradu, kde byl tou dobou olomouckým děkanem Budislav a biskupem Jan Holý. Král zde odpočíval na cestě při trestném válečném tažení se zemskou hotovostí do Polska. Bylo 4. srpna, když jen lehce oděn, porozespalý, v horkém letním poledni prodlíval v děkanské budově. Odkudsi z tmavého koutu k němu přistoupil neznámý vrah, který jej třemi bodnými ranami usmrtil. Takhle vypadá celý popis oné tragické události přičítané Konrádu z Botenštejna.

  Další, stále širší různorodější informace přinášejí až kroniky sepsané několik let po této královraždě. Jednou z nich je Zbraslavská kronika Petra Žitavského a druhou je staroněmecká Rýmovaná kronika Otokara Štýrského (Ottokar ouz der Geul, † ok.1320). Z dalších letopisů se touto vraždou zabývaly kroniky tzv. Dalimilova a z doby Karla IV. kroniky Beneše Krabice z Weitmile a Přibíka Pulkavy z Radenína.

  Kroniky sice shodně zaznamenávají kohosi po brutální vraždě utíkajícího s vražedným nástrojem z místa činu. Toho však stráže okamžitě rozsekali takovým způsobem, že jej nebylo možno identifikovat. Oficiálním vyjádřením mělo jít o durynského rytíře Konráda z Botenštejna. Nad tím jsou však skeptičtí i soudobí letopisci. A už šlo o impulsivní čin strážných nebo cílenou akci znemožnění výpovědi a identifikace najatého vraha, v každém případě se muselo jednat o člověka z králova okruhu. Staroněmecká kronika přináší vůbec zvláštní zvěsti, v nichž jde o předem připravovanou akci českých pánů, losujících o to, kdo popravu vykoná a navíc označuje přímo jménem Odolena z Vildštejna!

  Podle některých kronikářských výpovědí tehdy mělo dojít i k zavraždění komorníků, na něž byla vina svalena. Je možné, že jedním z nich byl právě i zmiňovaný Konrád z Botenštejna…

  Pochybnosti ovšem nejsou vyřešeny ani samotným označením Konráda z Botenštejna, jako vraha, jak jej kroniky ve shodě s tehdejší oficiální verzí označili. Den po králově smrti (5.srpna), byl učiněn strohý zápis o králově vraždě, kde se mluví pouze o Durynkovi. Den na to kdosi zaznamenal další poznámku o smrti krále, kde se mluví o Konrádu Durynkovi, řečeném z Mulhova…

  Při pozdějších historických zkoumáních vyšlo najevo, že se jedná o téhož muže - Konráda z Botenštejna jinak z Mülhova. Co ovšem nijak nezapadá do celého kontextu je, že uvedený muž – Konrád z Botenštejna (nebo také z Potenštejna), zemřel teprve kolem roku 1320!

  Nejnovější práce K. Maráze (2007) opět zpochybňuje dosavadní pohled na Konráda z Botenštejna a snaží se vyvrátit, že by šlo o téhož, jenž je uváděn k r. 1320 a tak, přeci jen, jeho osobu zakomponovat do vraždy krále.
  pxs

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha