Středověk
Dnes je: 28. 03. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Všechrom

  Zpět

  Ondřej z Všechrom

  Žil(a): cca 20. léta 13. století - 1276

  Popis:
  Otcem tohoto šlechtice byl Petr, který se ovšem v pramenech své doby neobjevuje, je znám až z označení Ondřeje jako syna Petra z Všechrom. Matka není známá. Ondřej měl ještě nejméně dvojici bratrů, významnějšího Diviše a méně významného Slávka. Datum narození není známé, opět pouze předmětem dohadů, snad na začátku 20. let.

  Prvně se Ondřej objevuje v roce 1237, a to v Brně jako člen skupiny českých šlechticů. Poté se objevuje v pramenech velmi sporadicky (jak se na málo zámožného a politicky málo významného šlechtice patří). Touha po společenském vzestupu ho vedla k podpoře Přemysla II. Během povstání proti jeho otci, společně se zbytkem rodiny.

  Povstání vzbouřencům nevyšlo, Ondřej se do konce vlády Václava I. objevuje v pramenech opět jenom sporadicky, jeho bratr Diviš naopak pravidelně v družině markrabího moravského Přemysla.

  Společensky si Ondřej polepšil až po smrti Václava I., kdy Přemysl II. Velmi rychle obsadil dvorské a zemské úřady svými bývalými spojenci z doby jeho povstání.

  V prosinci 1253 Ondřej z Všechrom nastupuje do úřadu stolníka, který spravuje až do října 1260. Tehdy ho čeká další vzestup, kdy po smrti Bavora ze Strakonic získal nejvyšší českou hodnost, stal se komorníkem. Úřad stolníka zůstal v rodině, „zdědil“ ho bratr Diviš.

  Více než šedesátkrát je Ondřej zaznamenán ve svědečných řadách českých listin, objížděl s králem Čechy i Moravu, do rakouských zemí se vydával sporadicky. Z toho lze usoudit, že byl královým zástupcem v době Přemyslovi nepřítomnosti v zemi. Nepochybně stál u mnoha státnických rozhodnutí, účastnil se dojednávání míru s Uherskem v roce 1271, pokračovatel Kosmův tvrdí, že Ondřej odrazoval krále Otakara v roce následujícím, aby kandidoval na římský trůn.

  Ondřej z Všechrom je posledně doložen v listině 13.3. 1276, někdy po tomto datu umírá.

  Snad již tento šlechtic začal s výstavbou nového rodového sídla – hradu Říčany. Prvně je doložen v roce 1289, kdy se po něm píše další Ondřej, s výstavbou hradu samotného se započalo snad v 60. letech 13. století.

  Manželku Ondřeje neznáme, syna měl nepochybně nejméně jednoho – Vlka, který se objevuje v pramenech pro léta 1260 – 1269 a snad byl v roce 1276 litoměřickým pukrabím. Poté z obzoru historie mizí. Nevíme, čím synem byl Ondřej z Všechrom, doložený v roce 1289.

  Ondřej z Všechrom nebyl šlechticem, který mohl spoléhat na svůj rozsáhlý majetek, mocné přímluvce, ani svůj politický vliv. Do nejvyšších pater jeho politiky ho vynesla jeho věrnost Přemyslovi II., z rozhodnutí připojit se k povstání sbíral plody až o několik let později, ale zato do konce svého života. Proč si Přemysl vybral právě jeho lze jen snít – byl to diplomatický um, nebo jeho organizační schopnosti? Každopádně se mu povedla kariéra, o které se jeho předkům, nižší šlechtě z okolí Prahy, jen mohlo zdát.  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Březen  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31      

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha