Středověk
Dnes je: 16. 11. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.

22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní






  Rejstřík osob

  Čeblovic

  Zpět

  Crh z Čeblovic

  Žil(a): poč. 13. st - 1251

  Popis:
  Zastavit je nutné se o jména tohoto šlechtice. Literatura používá jak jména Crh, tak i jména Crha. Ve své době se nejčastěji v listinách vyskytuje jako Cirh, Cyrh, Cirho nebo Cyrho, výjimečně jako Cerro. Proto budu používat jméno Crh. S jeho sídlem je to složitější. Toto místo je v průběhu 13. století nazýváno Ceblowich, Czeblouich, Zeblowicz, v tehdejší neukotveném pravopisu, mohlo C znamenat Č, napak CZ pouze C. Bohužel nepomůže ani dnešní název lokality, jde o zaniklou vesnici na Rosicku. Budu se držet varianty Čeblovic, která ale není lepší než druhá.

  Neznáme předky tohoto muže. Uváděný Radoslav, mistr nad lovčími v roce 1227, není nijak v listině doložen jako otec Crha (a jeho bratra Častolova). Celý rod je označován podle svého erbu, ačkoliv jej máme doloženo až z další generace. Na něm byly dva beraní rohy, barevná kombinace známa není.

  Crh, později Crh z Čeblovic, je poprvé doložen v roce 1226 jako podstolí (olomoucký), o dva roky později jako stolník. V následujících letech se tyto dvě funkce u něj střídají (snad jde pouze o nedůslednost zápisu), naposledy je stolníkem v roce 1243. Mezi roky 1244 a 1250 je purkrabím na Děvíčkách.

  S jeho působením na Děvíčkách je doložen i příběh, nezaznamenaný suchým výčtem svědeckých řad. V roce 1246, v letech kdy Václav I. vedl války o rakouské dědictví, byl Crh z Čeblovic společně s Bočkem z Jaroslavic a jeho bratrem Kunem zajat u Stožce. Nepřátelé měli údajně využít Crhova pukrabského úřadu a žádali ho o vydání tohoto hradu. Moravský šlechtic odmítl a za trest přišel o levé oko.

  Na počátku roku 1251 je kastelánem významné Olomouce. V květnu téhož roku je již uváděn jako zesnulý. O jeho významu svědčí to, že úřad olomouckého kastelána „zdědil“ jeho nejstarší syn Bohuš. Crh měl bratra Častolova (také se píše podle Čeblovic), a dva syny – Bohuše (který se psal také podle Jedovnice) a Hartmanna (z Holštejna). Jeho manželka známa není.

  V otázce majetků lze nic než tápat. Není známo, zda oba čeblovičtí bratři spravovali své majetky společně, nebo byli odděleni. Nevíme také, kdy rod přesně získal majetky na Drahanské vrchovině, které kolonisoval, se sídli v Jedovnicích (1251) a později také na Holštejně.



  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Listopad  >>
  PoÚtStČtSoNe
      1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha