Zpět
|
Crh z Čeblovic
il(a): poč. 13. st - 1251
Popis:
Zastavit je nutné se o jména tohoto lechtice. Literatura pouívá jak jména Crh, tak i jména Crha. Ve své době se nejčastěji v listinách vyskytuje jako Cirh, Cyrh, Cirho nebo Cyrho, výjimečně jako Cerro. Proto budu pouívat jméno Crh. S jeho sídlem je to sloitějí. Toto místo je v průběhu 13. století nazýváno Ceblowich, Czeblouich, Zeblowicz, v tehdejí neukotveném pravopisu, mohlo C znamenat Č, napak CZ pouze C. Bohuel nepomůe ani dnení název lokality, jde o zaniklou vesnici na Rosicku. Budu se dret varianty Čeblovic, která ale není lepí ne druhá.
Neznáme předky tohoto mue. Uváděný Radoslav, mistr nad lovčími v roce 1227, není nijak v listině doloen jako otec Crha (a jeho bratra Častolova). Celý rod je označován podle svého erbu, ačkoliv jej máme doloeno a z dalí generace. Na něm byly dva beraní rohy, barevná kombinace známa není.
Crh, později Crh z Čeblovic, je poprvé doloen v roce 1226 jako podstolí (olomoucký), o dva roky později jako stolník. V následujících letech se tyto dvě funkce u něj střídají (snad jde pouze o nedůslednost zápisu), naposledy je stolníkem v roce 1243. Mezi roky 1244 a 1250 je purkrabím na Děvíčkách.
S jeho působením na Děvíčkách je doloen i příběh, nezaznamenaný suchým výčtem svědeckých řad. V roce 1246, v letech kdy Václav I. vedl války o rakouské dědictví, byl Crh z Čeblovic společně s Bočkem z Jaroslavic a jeho bratrem Kunem zajat u Stoce. Nepřátelé měli údajně vyuít Crhova pukrabského úřadu a ádali ho o vydání tohoto hradu. Moravský lechtic odmítl a za trest přiel o levé oko.
Na počátku roku 1251 je kastelánem významné Olomouce. V květnu tého roku je ji uváděn jako zesnulý. O jeho významu svědčí to, e úřad olomouckého kastelána zdědil jeho nejstarí syn Bohu. Crh měl bratra Častolova (také se píe podle Čeblovic), a dva syny Bohue (který se psal také podle Jedovnice) a Hartmanna (z Holtejna). Jeho manelka známa není.
V otázce majetků lze nic ne tápat. Není známo, zda oba čeblovičtí bratři spravovali své majetky společně, nebo byli odděleni. Nevíme také, kdy rod přesně získal majetky na Drahanské vrchovině, které kolonisoval, se sídli v Jedovnicích (1251) a později také na Holtejně.
Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)
|