Středověk
Dnes je: 28. 03. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Wlast

  Zpět

  Piotr Wlast

  Žil(a): ok. 1080 - 1153

  Popis:
  Nazývaný také Piotr Wlost, Wlostowic, později i Dunin, erbu Labutě, patřil ke slezských šlechtickým elitám. Byl synem Wlasta a jeho rodu patřily četné majetky ve Slezsku, jako ostrow Piasek ve Vratislavi a okolí hory Slez.

  Piotr byl dlouholetým kastelánem ve Vratislavi, od roku 1117 držel i jednu z nejvýznamnějších funkcí na dvoře Boleslava III. Křivoústého, byl palatinem - comes palatinus.

  Jedna z významných misí Piotra ve službách knížete Boleslava byla dohoda s knížetem přemyslským Wolodarem (Przemyœl na východě dnešního Polska), který neustále tehdejší Polsko ohrožoval. Piotr se vetřil do jeho přízně, získal jeho důvěru a v okamžiku, kdy byl sám s Wolodarem, podařilo se mu ho zajmout. Přemyslský kníže byl předveden ke Křivoústému, kde musel slíbit příměří s Polskem, zrušit spojenectví s Pomořany a nadto jeho knížectví muselo za něj zaplatit vysoké výkupné.

  Piotr pojal za manželku dceru čerhigovského knížete Olega Michala Marii. I díky tomu ho kníže Boleslav jmenoval palatinem – svým zástupcem v knížectví. V odvolání Piotra z tohoto úřadu měla prsty druhá žena Boleslava III. Salomea, které se podařilo dosaditsem svého člověka Všebora.

  V roce 1138 umírá kníže Boleslav, který ve své závěti dělí zemi mezi své syny, s vrchní vládou nejstaršího – Vladislava. Piotr se znovu stává palatinem, ve změněné situaci jeho politická váha ještě vzrůstá, má moc i nad dělnicemi mladších Vladislavových bratrů. V roce 1142 začal Vladislav válčit proti svým bratrům, ve snaze jim sebrat jejich úděly. Piotr ho od toho sice odrazoval, ale marně, jejich vztahy se tím zkalili, přesto stál na jeho straně.

  V roce 1145 kníže usoudil, že byl zrazen Piotrem, nechal ho zajmout, uvěznit a jako trest za zradu oslepit i vyříznout jazyk. Poté byl vyhnán do Ruska. Řada Piotrových straníků se objevila v táboře mladších bratrů, a podle svých dalších osudů Vladislav získal přízvisko Vyhnanec. Polsko se ocitlo v nástupnické a politické krisi. Piotr se později vrátil do Polska, získal zpět své zabavené majetky.

  Piotr zemřel v roce 1153 a je pochován vedle své ženy, ve vratislavském kostele sv. Vincenta.

  Legendy praví, že Piotr založil 77 kostelů v Polsku. Toto číslo je nadnesené (symbolisuje zřejmě i dary), jeho činnost v tomto oboru byla výjimečná. K jeho fundacím patří kostely Panny Marie a Jiljího, Michala, Martina, Všech svatých ve Vratislavi, benediktinský klášter v Olbině s kostelem sv. Vincenta. Nejsatší románské kostely v Polsku jsou nazývány duninovými.  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Březen  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31      

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha