Středověk
Dnes je: 16. 01. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství
Poslední komentáře
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Ještě na prahu novověku byla podle prvního vydání Encyclopedie Britannica největší říše na světě Tar . . . (Vikinský vliv na Kyjevské Rusi - Stát a jazyk)
 • Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je někde možné zjistit cokoli o rodu Brennerů, ze kterého vzeš . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Docela by bylo dobře doplnit arcibiskupy před Arnoštem z Pardubic. Arcibiskupství nebylo v Praze, al . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Je to docela dobré, včetně předmluvy s jakýmsi příběhem dle Widukinda. Jen mi chybí bilingva - latin . . . (Widukindova kronika v českém překladu)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Wlast

  Zpět

  Piotr Wlast

  Žil(a): ok. 1080 - 1153

  Popis:
  Nazývaný také Piotr Wlost, Wlostowic, později i Dunin, erbu Labutě, patřil ke slezských šlechtickým elitám. Byl synem Wlasta a jeho rodu patřily četné majetky ve Slezsku, jako ostrow Piasek ve Vratislavi a okolí hory Slez.

  Piotr byl dlouholetým kastelánem ve Vratislavi, od roku 1117 držel i jednu z nejvýznamnějších funkcí na dvoře Boleslava III. Křivoústého, byl palatinem - comes palatinus.

  Jedna z významných misí Piotra ve službách knížete Boleslava byla dohoda s knížetem přemyslským Wolodarem (Przemyœl na východě dnešního Polska), který neustále tehdejší Polsko ohrožoval. Piotr se vetřil do jeho přízně, získal jeho důvěru a v okamžiku, kdy byl sám s Wolodarem, podařilo se mu ho zajmout. Přemyslský kníže byl předveden ke Křivoústému, kde musel slíbit příměří s Polskem, zrušit spojenectví s Pomořany a nadto jeho knížectví muselo za něj zaplatit vysoké výkupné.

  Piotr pojal za manželku dceru čerhigovského knížete Olega Michala Marii. I díky tomu ho kníže Boleslav jmenoval palatinem – svým zástupcem v knížectví. V odvolání Piotra z tohoto úřadu měla prsty druhá žena Boleslava III. Salomea, které se podařilo dosaditsem svého člověka Všebora.

  V roce 1138 umírá kníže Boleslav, který ve své závěti dělí zemi mezi své syny, s vrchní vládou nejstaršího – Vladislava. Piotr se znovu stává palatinem, ve změněné situaci jeho politická váha ještě vzrůstá, má moc i nad dělnicemi mladších Vladislavových bratrů. V roce 1142 začal Vladislav válčit proti svým bratrům, ve snaze jim sebrat jejich úděly. Piotr ho od toho sice odrazoval, ale marně, jejich vztahy se tím zkalili, přesto stál na jeho straně.

  V roce 1145 kníže usoudil, že byl zrazen Piotrem, nechal ho zajmout, uvěznit a jako trest za zradu oslepit i vyříznout jazyk. Poté byl vyhnán do Ruska. Řada Piotrových straníků se objevila v táboře mladších bratrů, a podle svých dalších osudů Vladislav získal přízvisko Vyhnanec. Polsko se ocitlo v nástupnické a politické krisi. Piotr se později vrátil do Polska, získal zpět své zabavené majetky.

  Piotr zemřel v roce 1153 a je pochován vedle své ženy, ve vratislavském kostele sv. Vincenta.

  Legendy praví, že Piotr založil 77 kostelů v Polsku. Toto číslo je nadnesené (symbolisuje zřejmě i dary), jeho činnost v tomto oboru byla výjimečná. K jeho fundacím patří kostely Panny Marie a Jiljího, Michala, Martina, Všech svatých ve Vratislavi, benediktinský klášter v Olbině s kostelem sv. Vincenta. Nejsatší románské kostely v Polsku jsou nazývány duninovými.  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31    

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha