Středověk
Dnes je: 29. 01. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Rotštejna

  Zpět

  Jan z Rotštejna

  Žil(a): před 1360 - + před 1415

  Popis:
  Český šlechtic, královský úředník.

  rodiče: ?
  sourozenci: bez sourozenců
  manželka: Žofka
  potomci: bez potomků

  Jan neboli Ješek z Rotštejna se sice v pramenech vyskytuje poměrně dlouhou dobu, ale jako nepříliš významnému šlechtici poklidné doby za vlády Karla IV. mu historie přisoudila i nadále zůstat neznámým.
  Náležel však k potomkům významného šlechtického rodu, jednoho z nejstarších v Čechách - Markvarticů. Tato větev Rotštejnů s Dětenickými však patřila z osamostatněných markvartických větví mezi téměř nevýznamné, na což mělo vliv i nedlouhé trvání rodů. Ješek z Rotštejna byl posledním členem svého rodu, jímž páni z Rotštejna vymřeli.
  Zajímavé je, že právě jenom Valdštejnové a Rotštejnové zůstali věrni starému markvartickému erbu lvice, zatímco všichni jejich příbuzní si jej změnili! Ješek s tímto erbem pečetil i r. 1407.

  Byl pánem hradu Rotštejna u Turnova. Největší stavební úpravy na hradě můžeme nejspíš připsat právě jemu, jako i přestavbu hradu v kamennou pevnost.
  Císař Karel IV. mu r. 1360 vydal privilegium práva týdenních trhů ve vsi Klokočí. Tím vešla i jeho osobnost do dějin.
  Ve druhé polovině téhož století se veskrze věnuje hospodaření na panství, kde jej spatřujem při podacím právu jako spolupatrona hruštického kostela. O konfirmaci tohoto tajemného kostelíka nad Turnovem se dělil s příbuznými Valdštejny z nedalekého jejich rodového hradu. Roku 1363 spolu s ním ustanovovali kněze dokonce čtyři Valdštejnové najednou.
  Asi to bylo také důvodem, že se s druhou stranou domluvil na odlišném systému ustanovování, který se udržoval ještě dlouho po tom. Spočíval, jak ukazuje zápis z r. 1383, ve střídání patronace, namísto společného ustanovování.
  Roku 1406 pak získal celé podací právo kostela na Hruštici, podle níž se před půldruhým stoletím psával jejich společný prapředek Jaroslav z Hruštice.

  Obrat k lepšímu pro Ješka z Rotštejna nastal teprve s přelomem století.
  Roku 1404 aktivně vystupoval v případě odúmrti v Křešíně v Plzeňském kraji a o čtyři roky později (1408) byl požádán nejvyšším dvorským sudím k obraně jiného odúmrtního statku Kuneše z Paky ve vsi Lodíně.

  Od roku 1407 vystupoval ve funkci místopurkrabího Pražského hradu (Johannis de Rothstein, vicepurgrauii castri Pragensis) a r. 1410 často zasedá i u dvorského soudu.
  Kolem r. 1412 získal i část městečka Načerac u Vlašimě (dnešní Načeradec).

  Ješek z Rotštejna (Gessko Rotsstein, častěji než Ješek byl však úředně nazýván Jan) je naposledy jako arbitr zmiňován roku 1413.
  Někdy po tomto datu zemřel; nemaje vlastních potomků, přepsal veškerý svůj majetek manželce Žofce z Rotštejna. Ta si později nechala jen Načerac a hrad Rotštejn s panstvím r. 1415 prodala.

  Podle Janova společenského vzestupu by se dalo tvrdit, že kdyby mu bylo přáno dožít se pozdější doby, jistě bychom o jeho osobě slyšeli v mnohem více významnějších souvislostech. Jan se i přesto dožil celkem vysokého věku, leč žel, jím rod Rotštejnů vymírá...
  Může si však připsat, že z nepříliš významného rodu byl on tím nejvýznamnějším, který svému erbu připsal společenskou prestiž.

  pxs

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha