Vítek z Prčice a počátky Vítkovců

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Vítek nejstarší a jeho rodina

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:Ale není tam napsáno, že by Načerad a Smil byli Vítkovi bratři ...
Načerad jakýsi, možná tenhle, se objevuje také na listině č. 292 z roku 1180
Schválně jsem tam znovu zaběhla a pročetla ten u této věty odkaz na listinu CDB s. 292 -294, č. 320m RBM I. s. 181-182 č.397

JInak ohledně té koemndy jsou tam odkazy na tzto dvě knihy:

F. Skřivánek , Rytíři sv. Jana Jeruzalémského u nás. s. 5, Praha 1988

a M. Skopal, Založení komendy Johanitů na Malé strabě - PSH XXVI, s. 7-32, Praha 1993
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Vítek nejstarší a jeho rodina

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše: Schválně jsem tam znovu zaběhla a pročetla ten u této věty odkaz na listinu CDB s. 292 -294, č. 320m RBM I. s. 181-182 č.397

JInak ohledně té koemndy jsou tam odkazy na tzto dvě knihy:
F. Skřivánek , Rytíři sv. Jana Jeruzalémského u nás. s. 5, Praha 1988
a M. Skopal, Založení komendy Johanitů na Malé strabě - PSH XXVI, s. 7-32, Praha 1993
Nemůžu si pomoci, ale z té listiny to nevyplývá ani náhodou, navíc jsou mezi nimi vložena další jména. Načerad měl být Smilovým bratrem.
Jinak jsem se dívala do těch dvou publikací a k našemu problému tam nic není :(
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Vítek nejstarší a jeho rodina

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Katerina píše: Schválně jsem tam znovu zaběhla a pročetla ten u této věty odkaz na listinu CDB s. 292 -294, č. 320m RBM I. s. 181-182 č.397

JInak ohledně té koemndy jsou tam odkazy na tzto dvě knihy:
F. Skřivánek , Rytíři sv. Jana Jeruzalémského u nás. s. 5, Praha 1988
a M. Skopal, Založení komendy Johanitů na Malé strabě - PSH XXVI, s. 7-32, Praha 1993
Nemůžu si pomoci, ale z té listiny to nevyplývá ani náhodou, navíc jsou mezi nimi vložena další jména. Načerad měl být Smilovým bratrem.
Jinak jsem se dívala do těch dvou publikací a k našemu problému tam nic není :(
Tak mi asi nezbyde než najít kontakt na autory - Jůzu a Novákovou a zeptat se jich přímo, z čeho tak usuzují.
Stejně taky by mě zajímala ta vazba na Pribinu - a hlavně ten distanc od Blankengergů, nejsou totiž prý první, kdo to zpochybňují. Jenže já se ted pohybuji několik set let zpátky od "svého rybníčku" :oops: .

Smil s Načeradem začínají být témeř fantómové - stejná jm,éna se totiž vyskytují i u Ebla a Urbana - jako praotci Ronovců .. to začíná být podezřelé
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Tak jsem snad konečně našla "naši" pečet \:D/ :D:

Státní oblastní archiv v Třeboni, 9378 (1018/3237), 1300,
Vítek Vítků z Třeboně
12.04.1300
svědek
Pořadí pečetě: 5. z 5 (5)
Koroborace listiny: Des sint euch gezvug aller unser unmser der insigel an disen brif sint gehangen bestet di da bei der red gewesen sint.
okrouhlá, 39 mm
S . DOMINI : WITIGONIS D[e...] (gotická majuskula s unciálou)
Peče znaková, erbovní figura v pečetním poli
Popis pečetního obrazu: v pečetním poli odděleném od opisu perlovcem pětilistá růže se špičatým zakončením okvětních lístků
Číslo archivu: 233000101
Fond/sbírka: Cizí statky Třeboň II
Inventární číslo: 532
Signatura: II 311 1
Záznam zpracoval: Matlas
Poslední aktualizace: 01.12.2000
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Vítek nejstarší a jeho rodina

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Takže dneska jsem našla a pro Vás opsala dalšéí zajímavé informace a také hypotézu ohledně nejstarších Vítkovců, je to ze článku O původu Vítkovců od Jana Jůzy a Mgr. Stanislavy Novákové, pro Heraldiku a Genealogii 3/4 2007.
Odkaz na toto číslo je zde. A jdu jim napsat :wink: .
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: pøeklad

Nový příspěvek od Viola »

Viola píše:Mě na tom zaujalo, že v roce 1185 je zmiňován Vítek starší (senior), jako bývá uváděn později v listinách. Ale je to na něj trochu brzy, ne?
Bezva citovat sama sebe :lol: . Už asi vím, jak to s tím Staňkovem je. Já to chápu tak, že Jarloch k roku 1185 uvádí pouze smrt Jury, číšníka Jiřího z Milevska, a jeho odkaz nějakých vesnic. Za tyto vesnici byl (později!) koupen Staňkov od Vítka staršího. Bohužel nevíme kdy a já nemohu takovou listinu dohledat. Jedná se o Staňkov (Ztancou) mezi MIlevskem a Sepekovem, dnes součást Milevska.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Zopakujme si pár fakt:

1169 Vítek stolník KČ
1174 Vítek (comes) měl být vyslán na říšský sjezd do Norimberka spolu s biskupem, a to Vladislavem I. a Bedřichem pro svou "výmluvnost" - musel to být tedy velevýznamný pán
1175 Vítek stolník KČ
1177 Vítek stolník knížete
1177 Vítek kastelán kladský
1179 Vítek zajat u Loděnice - stál na straně Bedřichově (comes; Jarloch)
1181 Vítek nobilis
1182 Vítek z Prčice
1183 Vítek nobilis
1184/5 Vítek z Prčice
1184 Vítek kastelán prácheňský
1185 Vítek (comes)
1185 Vítek nobilis
1188 Vítek nobilis
1192 Vítek nobilis
1194 Vítek z Čech
1194 umírá Vítek (Jarloch - "Tu zemřel Vítek župan.")
1195/7 Vítek podkomoří
1197 Vítek syn Vítkův
1199 Vítek nobilis
1209 Vítek z Blankenberka
1211 Vítek z Blankenberka
1213 Vítek z Blankenberka
1213 Vítek starší, syn Vítkův
...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

V. Vaníček se domnívá, že Vítek z Prčice (zakladatel) opravdu zemřel roku 1194, byl stolníkem Vladislava I. i prácheňským kastelánem. Jeden z jeho synů, Vítek mladší (!!), měl získat hrad Blankenberg. Podle něj měl čtyři syny - tři Vítky a Jindřicha. Ovšem s jeho rodokmenem úplně nesouhlasím.

Vyjděme z již zmiňované listiny z r. 1220, v níž daruje Vítek z Prčice ves Kojetín (a na níž je přivěšena peče Vítka z Blankenberka). Víme, proč ji přisuzujeme Vítkovi staršímu, a ne Vítkovi z Klokot? Vítek z Prčice uvádí, že jeho otec byl Vítek starý (antiquus/anticus). Mezi svědky jsou Vítek z Klokot (bez výslovného vztahu k někomu), Jindřich z Hradce (také bez vztahu), Budivoj a Vítek, synové Záviše, ... Vok a Zachariáš, synové Vítka (opět není uvedeno kterého). Napadá mě, kterého Vítka byli synové - pokud Vítka z Klokot, byli by logicky zařazeni jako jeho synové (?).

Záviš (pozdější podkomoří z Nechanic) je jinde uveden jako syn Vítka (1216, 1224), Vítka staršího (1224 - společně s Vítkem mladším). Zde, myslím, nemůže dojít k mýlce.

Již dříve jsme dospěli k tomu, že Vítek měl tři syny: Vítka st., Vítka ml. a Jindřicha. Konstrukce by mohla být zatím taková:

Vítek

Vítek st. Vítek ml. Jindřich

Záviš

Budivoj, Vítek

Otázkou je, kdo je Vítek starý (antiquus). Nepochybně je jím nazván otec Vítka st., ale může jím být i někdo jiný, další Vítek, nebo některý z našich známých Vítků? Vítek antiquus jako otec Vítka se objevuje ještě roku 1228. Dále by mě zajímalo, proč jsou zde uvedeni dokonce vnuci Vítka staršího, a ne ani synové Vítka ml. nebo Vítka z Klokot.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Skvělá práce, Violo =D>

Já jsem právě na stránkách obce Sepekov dočetla, že v r. 1194 dostal SYN Vítka z Prčice Sepekov jako dědictví a psal se pak jako Vítek Starší ze Sepekova (a později z Krumlova).

Což by byla další indície pro to, že Vítek (z Prčice) skutečně kolem r. 1194 zemřel a ted že máme jednu generaci do jisté míry vymezenu.

Dále jsem na webu IC Písek nalezla zmínku o rozloze panství Vítka Prčice (resp. Vítkovců s predikátem "z Prčice"), dle níž se rozkládalo od Tábora po Jistebnici a Sepekov. Zde také je Vítek Starší ze Sepekova uváděn jako "Vítek ze Sepekova a Krumlova" , měl SYNA Záviše z Nechanic a jeho VNUKY byli Vítek a Budivoj .
Vnuk Vítek se od r. 1253 píše jako Vítek z Krumlova a měl syny Hynka a Voka. Jimi také větev krumlovská vymírá.

Budivoj (1220 - 1272) je pokračovatelem větve ze Sepekova plus nově ze Skalice. Měl syny Záviše (z Falkenštejna), Vítka, Voka, Budivoje a Henzlína.


Také jsem našla zajímavé rozdělení synů Vítka (z Prčice):

Vítek Starší (ze Sepekova a Krumlova) - linie krumlovská, erb zelené růže ve zlatém poli
Vítek Mladší (Z Prčice a Plankenberka; cca 1194 - 1236) - linie rožmberská, erb červené růže na stříbrném poli
Jindřich z Hradce - linie hradecká, erb zlaté růže v modrém poli
Vítek Starý - linie landštejnsko-třeboňská, erb stříbrné růže v červeném poli

(Znamená to snad, že Landštejn byl z bratrů nejstarší?)
Naposledy upravil(a) Kateřina_z_Landštejna dne 08 bře 2008 11:03, celkem upraveno 3 x.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

A ještě jeden Vítek - z Příběnic, kterého zatím nevím, kam si zařadit.

Měl být synem Vítka Mladšího. Odkazy na něj jsou do letech 1243 a 1244 a měl zemřít kolem r. 1259.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Zase ta peèe

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:...a na níž je přivěšena peče Vítka z Blankenberka...
Je tohle ona?8)

Obrázek
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Anooooo!!!!!! To je ta, co jsme tu kolem ní tolik diskutovali!!!!!! \:D/ =D> :D :palec:

Ještě přijít na to, jak ji zvětšit - poprosím svého technicky zdatného chotě

Škoda, že je tak poškozená - zjevně tam úplně chybí písmenka na pravé straně nápisu ve slově "Plankenperc" i kousky vosku. Jako by ji opravoval někdo, kdo nevěděl, že to má být Plankenperc. Ale podle roztečí (nebo jak se to správně jmenuje) písmen to nic jiného být nemůže.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Asi to bude vypadat blbě, ale uvádím pro případné další bádání jména zapsaných ve tvaru, jímž jsou zapsána v listinách.

Zroj: Monumenta Boica - Monumenta San Nicolaitana (Bavorská akademie věd):
1185 - listina č. 58 - Engelbertus de Planchenberc a Oudalrichus
1185 - listina č. 57 - záležitost Pána Heinricum de Waldeke (nějaký spor). Figuruje tam paní Chunigunt de Planchenberge (manželka Engelberta) a svědčí Otto de Planperge a Gericho de Planchenberge a Dieter de Sconheringen
1190 - Engelbert de Planchenperc asi zapisuje nějaký majetek ve prospěch syna Dietmara (a všech jeho potomků).

Listinu mezi jinými ověřil Oudalricus de Planchenberc (syn Engelberta)

Zdroj: Urkunden-buch des Landes ob der Enns
Autor: Erich Trinks, Oberösterreichischer Musealverein

6. července 1209, Grammastetten - Manegold, biskup pasovský, stvrdil výměnu (čeho, zatím nevím - dále je to latinsky "Sad" ) mezi kanovníkem pasovským Tiemem (Thimo) a Rudegerem Biberem.

Listinu ověřili mimo jiné:
Chunradus Planchinberc (mezi kleriky)
Witigo de Planchinberc (mezi laiky)
Pillungus de Planchenwerch (mezi laiky)

Na listině č. 69 svědčí "(nečitelné) tres Niwenburgenses". Pokud je tím myšleno "Novohradští", pak by to znamenalo, že Nové Hrady existovaly již koncem 12. století a jejich majitelé nebo obyvatelé byli schopni svědčit při sepisování listin!

Zběžným listováním to zatím vypadá, že se Blankenbergové Plankenperkové) neobjevují před rokem 1150, ale rozhodně jsou účastníky smluvních vztahů před rokem 1190.

A jak tak listuji, vypadá to, že jsem konečně našla doslova studnici Blankenbergů ":D" Takže končím s výpisky, musím to nějak alespoň prolistovat celé a vypsat listiny, v nichž figurují. Jsou tam mraky jmen, tu a tam se obejvuje i jméno Vítek a Oldřich, třeba nás to posune zase o kousek dál!
_________________
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Na Monasteriu jsem našla jednu Blankenbergovic listinu. Je moc pěkně napsaná:
tady
Je to pod jménem "Planchenberge"
Volo, multum, statim!
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Peèe Vítkovcù - pár poznámek

Nový příspěvek od kanuk »

Florišovi. Doporučuji vám nejásat nad objevem fotografie. Příklad je, myslím, v Ceramově "Bohové, hroby, učenci", kde je patrné, že nákres nějakého středoamerického pomníku, nebo jak se tomu říká, obsahuje mnohem víc informací, než fotografie téhož. I když není vyloučen vliv časového rozdílu mezi pořizováním těch obrázků. Já bych tomu kreslenému obrázku docela věřil.
Acomě (Acomovi?) nebo Viole. Odkud je fotografie té pečeti? Je to z někým zmíněných "Mitteilungen fuer Geschichte der Deutschen in Boehmen", nebo tak nějak? To by mi ušetřilo práci. Jak byla fotografie pořízena? Jestli to bylo skenerem nebo "tikitálem" tak by to chtělo původní soubor, který by mohl mít několik MB, a z kterého by nějaký kumštýř s PhotoShopem nebo něčím podobným mohl vydojit nějakou informaci. Já to nedovedu, ale zdá se mi, že to je možné.
Kateřině z Landštejna. Obrázek na monitoru můžete zvětšit zmačknutím Cotrol (nebo tak nějak po česku, první klapka úplně vlevo dole) a zavrtěním kolečkem na myši. Sice se to zvětší, ale zas rozmaže, takže se moc nezíská.
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Peèe Vítkovcù - pár poznámek - dodatek

Nový příspěvek od kanuk »

Já bych dost sázel na to, že čitelný text na pečeti je PLANKh.....ERC. I když to K vypadá dost jako R (souhlasím s Florišem) ale tak nějak zvukově to nedává smysl.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: Peèe Vítkovcù - pár poznámek - dodatek

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

kanuk píše:Já bych dost sázel na to, že čitelný text na pečeti je PLANKh.....ERC. I když to K vypadá dost jako R (souhlasím s Florišem) ale tak nějak zvukově to nedává smysl.
To by také dávalo smysl, to je fakt. Blankenbergové jsou ve 12. a 13. století době psáni (zatím ve všech pramenech, na něž jsem narazila) jako Plachinberc, Planchnperc a tak podobně, takže přepis třeba Plankhnperc by asi nebyl nemožný. Třeba jsme na něj jen zatím nikde nenarazili.
Volo, multum, statim!
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Peèe Vítkovcù

Nový příspěvek od kanuk »

Dodal bych ještě něco k nápisu na pečeti. V jednom příspěvku se Floriš zmiňuje, že kh je aspirata. Když jsem tohle nagůgloval, dostal jsem se k nějakému linguistickému článku, kterému hovím jako koza petrželi, spíš ještě míň, ale je tam zmínka o souvislosti aspirat se semitskou gramatikou. Ostatně, pan Khon je dobře známé jméno. Že by hotovitel pečeti byl nearijec a uplatnil svůj pravopis? Mám tqkové nějaké tušení, že Židé bývali od uměleckých řemesel, mečíři, rytci, snad hotovitelé a zdobitelé brnění. Možná, že to je blbost, nehádám se.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Peèe Vítkovcù - pár poznámek - dodatek

Nový příspěvek od acoma »

kanuk píše:Já bych dost sázel na to, že čitelný text na pečeti je PLANKh.....ERC. I když to K vypadá dost jako R (souhlasím s Florišem) ale tak nějak zvukově to nedává smysl.
http://www.rancvletice.cz/onas.htm - tady píšou i o textu, pod kterým byla přivěšena.:)
:arrow: A tu peče jsem před časem skenovala z Velkých dějin země koruny české, ale nepamatuju si z kterého dílu II. Tak hledejte v tom. :wink: :lol: 8)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Viola píše:Mezi svědky jsou Vítek z Klokot (bez výslovného vztahu k někomu), Jindřich z Hradce (také bez vztahu), Budivoj a Vítek, synové Záviše, ... Vok a Zachariáš, synové Vítka (opět není uvedeno kterého). Napadá mě, kterého Vítka byli synové - pokud Vítka z Klokot, byli by logicky zařazeni jako jeho synové (?).
Tak mě napadá, že ztotožnění Vítka z Klokot s Vítkem mladším může být v tom, že v této zřejmě velmi významné listině chybí Vítek mladší jako syn Vítka (I.) z Prčice.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 2 hosti