Církevní funkce a hodnosti, celibát, ženy v církvi

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Paulus Minutus píše:
Zany píše:
Bernard Gui píše:I Kristus zil bez zeny, proto i ucednici ho nasledovali.
To tvrdíte vy, já se ptám, kde je to psáno.
V evangeliu sv. Matouše 19,12.
"Jsou zajisté panicové, kteříž se tak z života matky zrodili; a jsou panicové, kteříž učiněni jsou od lidí; a jsou panicové, kteříž se sami v panictví oddali pro království nebeské."
Sorry, ale tohle pro mě není žádné potvrzení toho, že Ježíš žil v celibátu
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Pro mne je to dost vystizne vysvetleni, staci se nad tim zamyslet. A knez take muze udelat pro sluzbu Cirkve vice kdyz se nebude vazat na rodinu.
To neni povolani, ale poslani. Protestantsi knezi maji pracovni dobu od-do. Ale katolicti pracuji a jsou ve sluzbe 24 hodin. Ja jsem drive znal takove kneze..
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Bernard Gui píše:Pro mne je to dost vystizne vysvetleni
Vidíš, a pro mě ne. A tak je to u biblických textů všude - co je tam jen naznačeno je vykládáno zcela podle libovůle vykladače
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

Zany píše:
Paulus Minutus píše:
Zany píše: To tvrdíte vy, já se ptám, kde je to psáno.
V evangeliu sv. Matouše 19,12.
"Jsou zajisté panicové, kteříž se tak z života matky zrodili; a jsou panicové, kteříž učiněni jsou od lidí; a jsou panicové, kteříž se sami v panictví oddali pro království nebeské."
Sorry, ale tohle pro mě není žádné potvrzení toho, že Ježíš žil v celibátu
Tak asi se Kristus Pán Království nebeskému neoddal, zřejmě s ním neměl nic společného. No nic. Tenhle výklad je podpořen i nejstarší církevní tradicí. Je snad někde zmínka nebo důkaz, že by Ježíš ženat? To by jistě tvrzení o jeho celibátu vyvrátilo.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

Zany píše:
Paulus Minutus píše:
Zany píše: To tvrdíte vy, já se ptám, kde je to psáno.
V evangeliu sv. Matouše 19,12.
"Jsou zajisté panicové, kteříž se tak z života matky zrodili; a jsou panicové, kteříž učiněni jsou od lidí; a jsou panicové, kteříž se sami v panictví oddali pro království nebeské."
Sorry, ale tohle pro mě není žádné potvrzení toho, že Ježíš žil v celibátu
Víte pánové, mě vždy zaráží výklady výkladů..... Ani Bernard a ani Paulus (zřejmě?) ani já (ani náhodou) a nikdo zde neovládá aramejštinu.
viz.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Aramej%C5%A1tina
To by byl jediný pádný důkaz.
Ještě k tomu přidáme maličko z jiného zdroje.
http://aramejstina.navajo.cz/
A už se v ní učí :wink:
http://www.rozhlas.cz/svet/portal/_zpra ... ?sector=12
Naposledy upravil(a) duli dne 17 lis 2008 15:50, celkem upraveno 2 x.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

Proč aramejštinu? Vždy ta evangelia byla napsána v řečtině.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Priznavam se ze aramejsky neumim. ](*,)
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

A touto cestou šly všechny překlady....
Naposledy upravil(a) duli dne 17 lis 2008 15:40, celkem upraveno 1 x.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Dekuji, Duli. Zajimavy prispevek.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

Zaměřte se prosím také na vývoj jazyka jako takového.
viz.: Zde na příkladě srovnávacích tabulek.
http://www.theofil.cz/detail.php?id=KAR0037
A ještě toto:
Aramejština je jeden ze semitských jazyků. V 6.–5. století př. Kr. byl úředním jazykem perské říše. Svého času to byl velice významný jazyk, nejen na Blízkém východě. V aramejštině jsou psány některé části Bible, aramejsky mluvil Ježíš Kristus. Užívalo se ho k významným mezinárodním obchodům (podobně jako latiny či hebrejštiny) a k náboženským obřadům. Aramejština také přispěla k zániku staré hebrejštiny, kterou zcela nahradila.

Později však začala upadat a byla stále více nahrazována okolními jazyky (arabštinou a perštinou), až v období středověku téměř vymizela. Dodnes však přežívá (v počtu asi půl milionu mluvčích) v několika oblastech Sýrie a severního Iráku pod názvem syrština nebo asyrština.

Různými aramejskými nářečími zapisovanými hebrejským písmem je psána značná část Babylonského Talmudu a Jeruzalémského Talmudu.

Písmo

Aramejské původní písmo má původ v písmu protosinajském, podobně jako např. arabské, hebrejské, cyrilské, řecké a fénické, ze kterého se také vyvinulo. Jedná se o konsonantní (souhláskový systém).
Naposledy upravil(a) duli dne 17 lis 2008 15:47, celkem upraveno 1 x.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Dekuji, velmi zajimave. Tento jazyk opravdu neovladam a myslim si ze v celem Finsku snad nikdo. To uz je velmi zapomenuty jazyk, ale lide by se meli ucit i tyto jazyky, nejen vsude tu komercni anglictinu. Dekuji Vam, Duli.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

Bernard Gui píše:I Kristus zil bez zeny, proto i ucednici ho nasledovali.
Kteri ucednici? Nemeli nahodou apostolove manzelky? Neni neco napsano o uzdraveni Petrove tchyne?
A uz urcite je v Novem zakone napsano, ze kdo se zakazuje zenit, ten probouzi certa.
Ja myslim ze celibat u kneze je spravna vec.
To je tvoje pravo, mit takovy nazor.
Zasveti cely zivot Bohu a sluzbe v Cirkvi Svate,a nebude se vazat na rodiny.
Bylo by fajn, kdyby tomu tak bylo ... :D

V praxi to potom casto vypada takto :

Obrázek
Sluzba v Cirkvi ma byt poslani, ne pouze zamnestnani.
Rodina je v tom nejakou prekazkou?
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 874
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: ženy- knìžky, biskupky

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Paulus Minutus píše:
KOMOÑ píše:Proč se musí dodržovat celibát?
Nemusí. K celibátu nikdo nikoho nenutí, je to zcela dobrovolné rozhodnutí. Je vyžadován od těch, kdo se rozhodnou pro kněžství - a jelikož na kněžství si nikdo nemůže dělat nárok, nýbrž církev si kněze vybírá sama, má také právo si stanovovat podmínky. Katolický kněz je jednak vnímán jako alter Christus, proto se má Kristu co nejvíce připodobňovat, to znamená i v jeho celibátu. Zároveň celibát doporučuje i svatý apoštol Pavel, který rovněž v celibátu žil. Viz například 1. list Korinanům 7,1: "Je pro muže lépe, když žije bez ženy."
Aha.A já jsem celou tu dobu myslel kvůli potomkům a nedělení církevního majetku.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Re: ženy- knìžky, biskupky

Nový příspěvek od duli »

Komoni, majtek se ani dělit nemůže - je jen církve.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: ženy- knìžky, biskupky

Nový příspěvek od jur »

duli píše:Komoni, majtek se ani dělit nemůže - je jen církve.
Asi ve stredoveku uz take znali tunelovani, protoze Komon uvedl pravou pricinu zavedeni celibatu pro katolicke kneze.
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Re: ženy- knìžky, biskupky

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

KOMOÑ píše:
Paulus Minutus píše:
KOMOÑ píše:Proč se musí dodržovat celibát?
Nemusí. K celibátu nikdo nikoho nenutí, je to zcela dobrovolné rozhodnutí. Je vyžadován od těch, kdo se rozhodnou pro kněžství - a jelikož na kněžství si nikdo nemůže dělat nárok, nýbrž církev si kněze vybírá sama, má také právo si stanovovat podmínky. Katolický kněz je jednak vnímán jako alter Christus, proto se má Kristu co nejvíce připodobňovat, to znamená i v jeho celibátu. Zároveň celibát doporučuje i svatý apoštol Pavel, který rovněž v celibátu žil. Viz například 1. list Korinanům 7,1: "Je pro muže lépe, když žije bez ženy."
Aha.A já jsem celou tu dobu myslel kvůli potomkům a nedělení církevního majetku.
To jako že by si děti kněze vzaly každé kus kostela? Tak to je teda LOLek. Na Východě mají kněží zcela běžně rodiny a děti, je to tak po celou dobu existence církve, a církevní majetek si tam nedělí. Koukám, že ta komunistická propaganda zapustila hodně hluboké kořeny.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 874
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: ženy- knìžky, biskupky

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Paulus Minutus píše:
KOMOÑ píše:
Paulus Minutus píše: Nemusí. K celibátu nikdo nikoho nenutí, je to zcela dobrovolné rozhodnutí. Je vyžadován od těch, kdo se rozhodnou pro kněžství - a jelikož na kněžství si nikdo nemůže dělat nárok, nýbrž církev si kněze vybírá sama, má také právo si stanovovat podmínky. Katolický kněz je jednak vnímán jako alter Christus, proto se má Kristu co nejvíce připodobňovat, to znamená i v jeho celibátu. Zároveň celibát doporučuje i svatý apoštol Pavel, který rovněž v celibátu žil. Viz například 1. list Korinanům 7,1: "Je pro muže lépe, když žije bez ženy."
Aha.A já jsem celou tu dobu myslel kvůli potomkům a nedělení církevního majetku.
To jako že by si děti kněze vzaly každé kus kostela? Tak to je teda LOLek. Na Východě mají kněží zcela běžně rodiny a děti, je to tak po celou dobu existence církve, a církevní majetek si tam nedělí. Koukám, že ta komunistická propaganda zapustila hodně hluboké kořeny.
No a jak tomu kněžímu dokážou, že nikdy nesouložil? :?:
Bez piva to není ono.
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Re: ženy- knìžky, biskupky

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

jur píše:
duli píše:Komoni, majtek se ani dělit nemůže - je jen církve.
Asi ve stredoveku uz take znali tunelovani, protoze Komon uvedl pravou pricinu zavedeni celibatu pro katolicke kneze.
A mohl byste nám tu napsat, jak velký majetek měla církev na začátku 4. století, že se tak bála toho tunelování dětmi kněží :shock: :roll:
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

Komoni jedině tak, že ho nikdo neudá na vyšších místech. :wink: :shock:
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Tumblr a 0 hostů