Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 15 črc 2020 12:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 22 črc 2012 13:55 
Offline
Král

Registrován: 28 říj 2009 11:55
Příspěvky: 2480
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Ingolf píše:
Mně se to nezdá vzhledem k obecné tendenci hereze k obrazoborectví. Kataři odmítali uctívat symbol kříže, heretici ničili sochy svatých, po husitech zbyly v kostelech malby s vypíchanýma očima nebo poničenýma hlavama jako na sv. Jakubu u Kutné Hory (jak pravila paní průvodkyně, "Žižka nám to tady poničil" :), ), vyýbavu českých kostelů podobně poničili protestantští Švédi za Třicetileté války. Prokazovat úctu nějakému křeslu mi do toho nezapadá :) Jaká je vlatně definice relikvie?

Právě proto jsem to uvedl jako kontrast k počínání Skultéta a dnešními kalvinisty.
Jestli chceš definici katolické relikvie, tak stručně: ostatek světce, někdy i předmět, který užíval, ale to je jen druhotné. Definice světce se vyvíjela, ale dá se najít kdo to je dnes :-)


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 03 úno 2013 15:51 
Offline
tím, èím je
Uživatelský avatar

Registrován: 01 lis 2005 19:01
Příspěvky: 4976
Bydliště: Železné Hory/Brno
Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
http://moderni-dejiny.cz/clanek/dejiny- ... -a-mediim/

_________________
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 27 úno 2013 21:12 
Offline
Kníže
Uživatelský avatar

Registrován: 27 kvě 2010 19:13
Příspěvky: 367
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Dnešním Čechům chybí sebereflexe a mají zkreslený pohled na calnou část své historie. Objektivní pohled neexistuje, většinou je to černé nebo bílé. Klasickým příkladem budiž bolševik. Jsou tu dva pohledy, buď idealizovaný, kdy se lidé snaží minulý režim obhajovat a zdůrazňovat v čem byl lepší než ten současný (nedávno se mně jeden "pamětník" snažil přesvědčit, že za bolševika nebyl státní dluh = pitomost) nebo pohled přísně odmítavý, kdy vše, co bylo před rokem 89 bylo zlo. Oba pohledy mají něco společné, a to že vyplývají z neznalosti dějinných souvislostí a jsou podbarveny subjektivním prožitkem. Na spravedlivý soud komunismu si budeme muset ještě hodně dlouho počkat. :pray:

_________________
Nový, moderní a populárně-naučný životopis Karla IV. http://www.karel-iv.estranky.cz/


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 22 bře 2013 13:17 
Nebude dlouho trvat a svět bude vzpomínat na nejkatastrofálnější období svých novodobých dějin - na 100.výročí od prvých výstřelů I.světové války jejíž strašlivé následky jsou citelné podnes. Jestliže předminulé 19.století bylo označováno jako "siecle d´or" (zlaté století),a je charakterizováno vynikající architekturou stavebně krásných děl (budova Národního divadla, Akademie věd, Strakova akademie, peněžních ústavů, dopravních staveb, ba celými ulicemi jako Pařížská ulice na Starém městě Pražském, může být 20.století označeno jako století "svrabu a neštovic", charakterizované španělskou chřipkou, světovou krizí a nezaměstnaností, vznikem rakovinných morových ran bolševizmu, fašizmu a nacizmu, pokračováním I.světové války s pořadovým číslem II., 40 lety "studené války", pouštních válek a bojem o naftu nemajícím příliš daleko k novému válečnému konfliktu.
Podle toho vypadala i historická díla popisující události toho 20.století. Historická věda byla degradována na apologetiku dočasně vládnoucích politických klik podle jejich objednávek.
O mnoho událostech se nesmělo psát vůbec, např., že v bojích I.světové války padlo 180.000 vojáků ze zemí Koruny české a čsl.legionářů 5.400 mužů. To byl případ české historiografie, která byla umlčena 6 zákony na ochranu I.ČSR z let 1918-1936. Toto tabu bylo zrušeno až projevem prezidenta české republiky dne 28.10.2008 na pražském Hradě, který prohlásil: "Proto chci dnes - při této slavnostní příležitosti devadesátého výročí vzniku našeho novodobého státu - vzpomenout na všechny naše vojáky, kteří během prvé světové války položili své životy, ať už to bylo na kterékoliv straně fronty. Jejich památka by se měla natrvalo vrátit do povědomí nás všech. Neměli bychom vzpomínat jen na některé z nich." Všechny ony hříchy spáchané v uplynulých 100 letech na občanech ze zemí Koruny české se snaží smazat právě vycházející závěrečná publikace "I.světová válka - Rehabilitace c.k.vojáků ze zemí Koruny české padlých na jihozápadní frontě". Konečně mají příbuzní oněch padlých vojáků možnost se dozvědět podrobnosti o tehdejších událostech, a tak se připravit na ono 100.výročí od prvých výstřelů padlých v I. světové válce. Mohou se tak dozvědět pravdu o tom, zda jejich příbuzní padli jako hrdinové při plnění jejich občanských a vojenských přísah, či nikoliv.

Publikace odpovídá na většinu všech dosud zakazovaných otázek. Kniha je v českém a německém jazyce.

<a href="http://www.kosmas.cz/knihy/177482/i.-svetova-valka-1914-1918/">
Ukázka pdf
I. světová válka 1914-1918 [E-kniha]</a>


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 22 bře 2013 13:19 
ARTHUR REHBERGER
I. světová válka 1914-1918 [E-kniha]

http://www.kosmas.cz/knihy/177482/i.-svetova-valka-1914-1918/


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 22 bře 2013 14:31 
Offline
Kníže
Uživatelský avatar

Registrován: 27 kvě 2010 19:13
Příspěvky: 367
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Návštěvník píše:
O mnoho událostech se nesmělo psát vůbec, např., že v bojích I.světové války padlo 180.000 vojáků ze zemí Koruny české


Tak předně je to nepřesně napsané, vojáků ze zemí Koruny české padlo během let 1914 - 1918 mnohem více. Vojáků české národnosti bylo cca oněch uváděných 180 000, ale nesmíme zapomínat ani na těch dalších minimálně 100 000 padlých českých Němců. Přesné číslo padlých na straně Čechů a Němců nelze zjistit a i kdyby, domnívám se, že podobná hra s čísla bude vždy jen "hrou", protože počty nikdy nedokáží vylíčit ty desetitisíce obyčejných lidských příběhů. První válka byla mnohem drsnější a krutější pro vojáky i zázemí, než jak si jsme dnes po běsnění Hitlera a Stalina schopni uvědomit. Například je známá věc, že v první válce byl počet zraněných a zmrzačených vojáků vyšší než počet padlých. Takže jestliže napíšeme, že padlo 180 000 Čechů za císaře a vlast, tak kolik jich bylo zraněno a byli tak poznamenáni do konce života?

První válka zasáhla český národ mnohem hůře, než druhá válka. Téměř každá rodina měla někoho ve válce. Stačí se projít i tou nejmenší vesnicí po Čechách, Moravě a Slezsku a člověk vždy narazí na nějaký pomníček se jmény místních, kteří padli. Z vyprávění vím, že pra - pra dědečkové z matčiny strany oba bojovali za císaře a jeden padl v Itálii a druhý přišel o oko v Rusku.

Jinak si teda nemyslím, že by se za první republiky nesmělo o vojácích padlých v c. a k. uniformě mluvit. :naughty: Jak by se asi cítili ty desetitisíce postižených rodin, kdy by se někdo odvažoval znesvětit památku jejich dětí, manželů nebo snoubenců? To, že legionáři byli staveni výše, než vojáci, to je bohužel pravda. Stejně tak se více mluvilo o nich a veškerá úcta šla na jejich účet.... :)

_________________
Nový, moderní a populárně-naučný životopis Karla IV. http://www.karel-iv.estranky.cz/


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 27 bře 2013 19:26 
Offline
Král
Uživatelský avatar

Registrován: 24 srp 2008 11:16
Příspěvky: 1658
Bydliště: Jičín
Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times
Návštěvník píše:

To byl případ české historiografie, která byla umlčena 6 zákony na ochranu I.ČSR z let 1918-1936.

Znáte někdo ten zákon?, ten mě zajímá.. Jestli zakazoval psát o určitých událostech nebo zakazoval odlišné interpretace nějakých událostí, tak by to byl nářez.. Nebo jestli na základě tohoto zákona byl někdo souzen za projevení odlišného názoru, to by bylo taky zlý..
Návštěvník píše:

Toto tabu bylo zrušeno až projevem prezidenta české republiky dne 28.10.2008 na pražském Hradě, který prohlásil: "Proto chci dnes - při této slavnostní příležitosti devadesátého výročí vzniku našeho novodobého státu - vzpomenout na všechny naše vojáky, kteří během prvé světové války položili své životy, ať už to bylo na kterékoliv straně fronty. Jejich památka by se měla natrvalo vrátit do povědomí nás všech. Neměli bychom vzpomínat jen na některé z nich."

V Itálii před pár lety prohlásil jeden vysoký politik, snad i ministr, že hrdinové první světové války nebyli jen padlí na frontě, ale dezertéři, kteří odmítli jít zabíjet.. Je mi to blízké stanovisko, válka to byla mocenská, Ital dostal rozkaz jít zabíjet Rusa, Rus Itala, po přestoupení Italů k Trojdohodě měli Italové jít zabíjet Němce.. Válka je hnus, zvláště pokud je takto mocenská a člověk musí jít zabíjet někoho, kdo je na tom stejně jako on a kdo mu nic neudělal, prostě proto, že dostal rozkaz..
To mi ovšem relativizuje i tvrzení o vykonavatelích rozkazů jako o hrdinech -
Návštěvník píše:

Konečně mají příbuzní oněch padlých vojáků možnost se dozvědět podrobnosti o tehdejších událostech, a tak se připravit na ono 100.výročí od prvých výstřelů padlých v I. světové válce. Mohou se tak dozvědět pravdu o tom, zda jejich příbuzní padli jako hrdinové při plnění jejich občanských a vojenských přísah, či nikoliv.

Splnit rozkaz „zabíjej“ neznamená automaticky hrdinství, může to být jen normální vražda nebo fanatismus.., a plnění rozkazů nebo zákonů, protože to jinak nešlo, to je aktuálně obhajoba několika krajských radních za KSČM, když vyplavala na povrch jejich minulost. Komunista Vondruška hlídal politické vězně, také se hájí tím, že jen plnil zákony.. Komunista Sloup byl pohraničník, on jen chytal lidi, co chtěli utéct, protože zákony mu to nakazovaly, on jen se zbraní v ruce vykonával a možná riskoval život.. – byl to taky hrdina?
Návštěvník píše:

Publikace odpovídá na většinu všech dosud zakazovaných otázek.

Tohle je na mě ovšem příliš, kdo tyto otázky zakazoval?, to si spíš autor hraje na utlačovaného disidenta..

Návštěvník píše:

Jestliže předminulé 19.století bylo označováno jako "siecle d´or" (zlaté století),a je charakterizováno vynikající architekturou stavebně krásných děl (budova Národního divadla, Akademie věd, Strakova akademie, peněžních ústavů, dopravních staveb, ba celými ulicemi jako Pařížská ulice na Starém městě Pražském, může být 20.století označeno jako století "svrabu a neštovic", charakterizované španělskou chřipkou, světovou krizí a nezaměstnaností, vznikem rakovinných morových ran bolševizmu, fašizmu a nacizmu

Pokud někdo kritizuje, že historická věda psala selektivně, tak by neměl sám vybírat selektivně z 19. století pouze pozitivní události a ze století dvacátého události pouze brutální… 19. století přineslo poničení Evropy za Napoleonských válek, Čechy postihla válka prusko-rakouská, kde u Hradec Králové padlo do té doby nejvíce vojáků během jedné bitvy.. Stavebně krásná díla vznikala počátkem 20. století za secese (Obecní dům r. 1912), za První republiky vznikaly nové architektonické směry typu kubismu nebo funkcionalismu, dostavěla se svatovítská katedrála..


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 09 kvě 2013 11:21 
Offline
tím, èím je
Uživatelský avatar

Registrován: 01 lis 2005 19:01
Příspěvky: 4976
Bydliště: Železné Hory/Brno
Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Zajímavý článek také o české povaze: http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazo ... ?id=779001

_________________
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2013 17:47 
Offline
tím, èím je
Uživatelský avatar

Registrován: 01 lis 2005 19:01
Příspěvky: 4976
Bydliště: Železné Hory/Brno
Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Nedělní chvilka zamyšlení nad českou státností: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/m ... emid=19903

_________________
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 13 kvě 2013 19:57 
Offline
Královna
Uživatelský avatar

Registrován: 02 led 2007 15:55
Příspěvky: 3678
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Ježek píše:
Nedělní chvilka zamyšlení nad českou státností: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/m ... emid=19903

No, co na to říct?

_________________
Loyaulté me lie.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 24 bře 2015 12:43 
Offline
tím, èím je
Uživatelský avatar

Registrován: 01 lis 2005 19:01
Příspěvky: 4976
Bydliště: Železné Hory/Brno
Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Zajímavé shrnutí (v AJ): https://www.academia.edu/11393869/The_M ... _the_Sword

_________________
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dnešní Češi a "jejich" dìjiny
PříspěvekNapsal: 07 led 2017 19:03 
Offline
Poddaný

Registrován: 07 led 2017 18:47
Příspěvky: 1
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Re: elizabeth -Prokurátorka Brožová-Polednová -
Bojíc se přečinu kopírování cizího díla jenom upozorňuji na článek na internetu k tomuto tématu:

Pravda o 17. novembri? Bývalý agent ŠtB Ludvík Zifčák prehovoril!
15.11.2013 (46/2013) Bývalý politický väzeň tvrdí, že 17. november bol najväčším obchodom komunistov. Je nežná revolúcia len falošný mýtus? 

Dle mého názoru odtud vane vítr.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz