
Preambule
"Bez vážného úsilí o poznání jednotlivostí může zůstat každý velký
a všeobecný názor o světě jen vidinou."
-– Alexander von Humboldt
Už nějakou dobu zjišťuju, že historie se svými příběhy se stává nejen mým koníčkem, ale i vášní. Nehledě na to, že se plně ztotožňuju s pořekadlem, že kdo „nezná vlastní minulost, je odsouzen ji opakovat“. Zároveň ale nebudu zastírat, že mě nejvíc baví středověk, nebo přesněji jeho vrcholné období, nebo ještě přesněji vrcholný středověk v Českých zemích v dobách posledních Přemyslovců a Lucemburků, Husitské revoluce až v podstatě k Jiříkovi z Poděbrad (ovšem i s přesahem do starších dob až k prvním Přemyslovcům, k Velké Moravě, k Sámově říši, nebo i dál ke Germánům a Keltům na „našem území“). Proto bych rád přispěl i svou troškou do mlýna. A tou je, v mojí představě, jakási Časová osa, která pro každý rok posbírá veškeré události a osobnosti s nimi spojené. Tady samozřejmě může někdo namítnout, že máme k dispozici spoustu knih, publikací a článků, které se této tématice věnují, a podotýkám že spoustu velice obsažných. Jenže podle mého (neskromného) názoru ne až tak úplně jdoucích do hloubky a detailu. Čímž samozřejmě ani v nejmenším nechci shazovat práci jejich autorů. Ba právě naopak, jsem neskonale vděčný za veškerý jejich čas a píli, kterou tomu věnovali! Ale v tomto bodě se nabízí internet (a toto fórum) jako perfektní prostředek pro jejich doplnění, zpřesnění a rozšíření. Proto bych můj vlastní příspěvek (a všechny další, pokud se ukáže, že zas tak marné nejsou) bral jako takové shrnutí/svod/kompilaci všech dostupných informací, na kterých se dá eventuálně stavět dál.
Jinak základní kostru, ze které vycházím při skládání jednotlivých událostí do časové osy a na kterou budu „nabalovat maso“, čerpám z této dvojice publikací: Velké dějiny zemí Koruny české a Toulky českou minulostí. Obé se dost dobře blíží mému ideálu a doplňuje je především Morava v době knížecí, Milevský letopis, okrajově i Kosmova kronika, Život ve staletích a pak spousty a spousty dalších knih a materiálu, včetně článků a diplomových prací dohledatelných tady na foru a vůbec na internetu, který já osobně považuju za až neskutečnou možnost pro získávání poznání a zvětšování obzorů, samozřejmě vyžadující opatrnost a ověřování.
Poznámky k textu
Předně bych se chtěl omluvit za dvě věci. Asi nebudu uvádět všechny zdroje a autory, protože to by zabralo jednou tolik prostoru a doufám, že stačí poděkování za jejich práci. Já sám na jejich práci zbohatnout nechci a nenárokuju si autorství veškerého textu. Ba co především, já sám jsem amatér, i když si troufnu říct, že nějaký hrubý přehled jsem snad už vstřebal. Píšu to však proto, že nemám patent na rozum a je dost možné, že některé informace budou třeba chybné, jiné špatně pochopené nebo opomenuté. Proto bych tímto rád vyslovil prosbu na všechny, koho to zaujme a budou k tomu mít co říci, o jakoukoli opravu, doplnění, zpřesnění, vlastní hypotézu, obrázek, mapku a hlavně i odkazy na jiná vlákna na tomto fóru, kde se dané téma/heslo/osobnost/událost rozebírají, případně kamkoli jinam, kde lze k nim najít další informace.
A teď konkrétně k textu. Nerad bych zahlcoval fórum, jenže jako nejlepší možnost se mi zdá pro každý rok otevřít samostatné téma s tím že některé "chudší" na události sloučím. Je to podle mě lepší, aby pro každý rok zůstal prostor k dalšímu přehlednějšímu doplňování a opravám. Každopádně po přemýšlení jsem se rozhodl při uvádění každého roku pro formu screenshotu z Wordu i s vědomím toho, že jednoho dne by mohl zmizet, protože jeho úložiště se stane neaktivní. Vede mě k tomu především to, že přenesení celého textu sem je další spousta práce navíc a čas je dost drahá záležitost.
Struktura textu je následující. Jelikož mám rád určitou přehlednost a možnost rychlejší orientace v textu, přistoupil jsem ke zvýrazňování osob a jejich jmen barvami (ne samozřejmě vždy). Fialovou jsou zvýrazněni Přemyslovci a jejich manželky, tmavě modrou osoby domácího původu či úzce spjaté s českým prostředím, a konečně světle modrou všichni cizinci. K uváděným osobám bych chtěl učinit ještě jednu poznámku, která se týká zejména Přemyslovců. U některých totiž čtenář nalezne trochu jiné pořadové číslování, než je obvyklé, a sice u těch méně významných. Například u nejstaršího syna knížete Soběslava I. uvádím jméno Vladislav III. nebo třeba u syna Vratislava II. je to Boleslav IV. Snažil jsem se na základě dosavadního poznání genealogického stromu přiřazovat jim čísla tak, jak se postupně mezi Přemyslovci jména objevovala. Soběslavův syn Vladislav je tedy třetím nositelem tohoto jména v pořadí podle narození - prvním byli Soběslavův bratr a kníže Vladislav I. a Vladislavův syn Vladislav II. V případě Vratislavova syna Boleslava IV. byli před ním bratr svatého Václava Boleslav I., jeho syn Boleslav II., vnuk Boleslav III. Ryšavý. I když o jejich osudech víme málo, zapomínat bychom na ně neměli. Matoucí také může být zejména nejstarší ze synů Břetislava I., který je obvykle uváděn jako Spytihněv II. A to proto, že na knížecím trůnu opravdu byl jako druhý nositel tohoto jména. Ale pokud bychom vzali v potaz kromě strýce svatého Václava a Boleslava, kterým byl Spytihněv I., ještě jejich vlastního bratra Spytihněva, který se však nedožil dospělosti, musel by Spytihněv II. být ve skutečnosti Spytihněv III. Protože i když o něm nevíme v podstatě nic víc, než že nedostal čas ukázat, co v sobě má, tak zapomínat bychom neměli ani na něj. Proto se tedy držím tohoto pořadí a proto třeba i dalšího ze synů Bořivoje II. označuju jako Spytihněv IV. Nemluvě o tom, že o některých sourozencích třeba ani nevíme, že vůbec existovali a těžko se to kdy ještě dovíme. Trochu jiná situace je pak třeba u Luitpolda Znojemského z větve Konrádovců a Luitpolda, dalšího ze synů Bořivoje II. U těchto dvou zůstávám jen u rozlišení přídomkem.
Dále text doplňují obrázky a mapky. Snažil jsem se vždy najít takové, které danému tématu odpovídá nejlépe. A především každá událost je uvozena datem (pokud je možné ji datovat) a barevným nadpisem, který svou barvou naznačuje, čeho se týká. K datu je někdy uveden v závorce název svátku, který na daný den připadal:

Každá událost je doplněna zdrojem (původním středověkým), který je buď součástí nadpisu, nebo přímo textu, pokud se k popisované události vztahuje více zdrojů:
České zdroje, jako různé Kroniky (Kosmas, Vincentius, Kanovník Vyšehradský...) jsou k nalezení online zde: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/index.php
Německé zdroje jsou ve formě krátkých shrnutí, čili regest (Regesta Imperii) k nalezení zde: http://www.regesta-imperii.de/regesten/baende.html
Poznámky k heslům doprovázejícím text
K řadě pojmů, názvů a především osobností se váže poznámka, která je vysvětluje nebo doplňuje další informace. Přiznám se, že častokrát jsem při pročítání různých knih a textů narazil na něco, co se obtížně dohledávalo a proto tyto poznámky koncipuju pro amatéry, jako jsem já. Odborníci nechť tedy prominou, pokud by se jim zdály nějakým způsobem zbytečné. Ale třeba v nich i oni najdou něco zajímavého, co ještě nevěděli
