Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

http://www.magnesia-litera.cz/index_in.php?mm=1&sm=3

Já jsem zjistil, že jsem z loňských knih četl asi jen jedinou - posledního Topola. Jinak jsem byl u Kerouaca, Vonneguta, Petra a Lucie (přečet jsem to mezi 2 a 5 hodinou ranní :)) a pak kvanta sociologie a historie.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Robert »

Nedávno sme klábosili o filme Doktor Živago. Rozhovor syna autora, Borisa Pasternaka, Jevgenija. Aj o tom, že svet nie je, a nikdy ani nebol čierno-biely:
http://spravy.pravda.sk/mojho-otca-ustv ... k_svet_p23
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Včera jsem dočetl Anděla od Topola, opět zajímavá sonda lidí na okraji, feťáků, sekt. Ale osobně cením třeba Chladnou zemí lepe.

Film: http://www.csfd.cz/film/6678-andel-exit/ není rozhodně tak dobrý jako kniha - uniká nebo tam je špatně ukázána řada souvislostí, hlavní hrdina je tam nepřesvědčivý.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Eco píše novoi knihu, Pražský hřbitov: http://aktualne.centrum.cz/kultura/umen ... ?id=673024
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Zítra si jdu do CMS pro další várku knížek ke skenování, tak kdybyste někdo chtěl něco z jejich fondu, dejte vědět... Seznam mají na webu
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:Zítra si jdu do CMS pro další várku knížek ke skenování, tak kdybyste někdo chtěl něco z jejich fondu, dejte vědět... Seznam mají na webu
Zany - co já bych děsně potřebovala je asi nemožné -

nemám žádné zkušenosti jak moc je to náročné , neumím si to ani představit, takže spíš posudˇ(a odsu´d sám)
- listiny Václava I. a Přemka II. z období leden 1248 až listopad 1249 CDB IV

nebude jich asi moc - ake nevím jaká možná nepohodlí či zdržení s tím můžou být, tak jen tak píšu, žes to nabídl, kdyby náhodou, ale vůbec se tím nezatěžuj ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

poptám se jak jsou na tom s CDBIV a CDBV
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Studia mediaevalia Bohemica

Nový příspěvek od Zany »

dostal jsem v CMS první dvě čísla jejich časopisu Studia mediaevalia Bohemica
http://cms.flu.cas.cz/redaction.php?act ... yNode=1637
kdyby někdo z toho něco potřeboval...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Studia mediaevalia Bohemica

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:dostal jsem v CMS první dvě čísla jejich časopisu Studia mediaevalia Bohemica
http://cms.flu.cas.cz/redaction.php?act ... yNode=1637
kdyby někdo z toho něco potřeboval...
Děkujeme za nabídku, v té dvojce by se mi líbil ten majetek družiníků a velmožů v 11.a 12. století, a pak tatatrský vpád a dvory a rezidence , ale ty dva poslední jsou myslím jen recenze ?? Moc díky
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

jo, tuším jsou to opravdu jen recenze, ten první článek příležitostně udělám, už projevil zájem i Ježour
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:jo, tuším jsou to opravdu jen recenze, ten první článek příležitostně udělám, už projevil zájem i Ježour

Díky ti předobrý muži ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

http://aktualne.centrum.cz/kultura/umen ... ?id=678017 Byla to dobrá knížka. Tradičně.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Robert »

V sobotu som v miestnej knižnici zakopol o knihu s názvom: Czechoslovakia od Marie Dowling. S nádejou som si ju požičal, že aspoň zistím, ako nás odtiaľto vidia. Takže - vznik I.ČSR a I.ČSR celkove ešte ako tak. Na národnostnej politike našla autorka jedinú chybyčku krásy, že Nemcov a Maďarov bolo asi chybou dať do kategórie "menšín". (T.j. neboli(a dodnes v SR nie sú) rovnoprávni so "štátotvorným národom" ) Pozemková reforma bola OK veď nevyhovovala iba veľkým latifundistom...však áno. Píše o Henleinovej strane, o maďarských politických stranách - ktoré boli demokratické a antifašistické (hoci možno revizionistické) ani muk. :shhh:
O 2ww je tam všeličo- považuje Beneša za autoritu nom plus ultra, čo je dosť diskutabilné.
3.ČSR trocha spomenutý odsun Nemcov ale to, ako si československá diplomacia narazila nos s pokusom o odsun aj Maďarov ani slovko. Ani následnom pokuse o "výmenu obyvateľstva" a "reslovakizáciu". O Slovensku je tam toho vo všeobecnosti pomenej, hoci mená ako Štefánik, Hodža, Osudský, Hlinka, Husák, Dubček tam sú. Skoro nič o Tisovej ratolesti o Slovákštáte a vôbec nič jeho utešenej úlohe pri prepadnutí Poľska - tým aj na vypuknutí 2ww. :doh:
Potom už o komunistoch ktorí boli zlí.... :evil: Celkovo dosť o 1968, normalizácii (z pohľadu Charty) a o 1989. Končí sa to rozpadom republiky.
Podľa tejto brožúrky klasický "čechoslovák" žije v Prahe, je nenásilný, má vcelku dobrý zmysel pre humor a je neskonale happy, keď má za prezidenta filozofa. Vtedy je v 9. nebi. :mrgreen: (O Havlovi sa mi ale páčila poznámka, ako sa učil jazdiť na koni, aby sa ešte viac priblížil k TGM....)
Čo dodať.... ak nie Ste z Prahy...nie je to brožúrka pre a o Vás.....
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Robert píše:V sobotu som v miestnej knižnici zakopol o knihu s názvom: Czechoslovakia od Marie Dowling.
To je klasický problém, když o dějinách národa/státu píše cizinec. Buď je to zajímavá kniha, se spoustou super postřehů člověka, který to vidí odjinud (Polsko má Daviese, k českýmu středověku jsou zajímavý knížky od Krzemieńské a Pleszczyńského) a nebo to je, což je bohužel častejší, povrchní blbost. To je pochopitelný - česky se ten autor nenaučí, tak to sepíše z obecných dějin a zdrojů, kterým rozumí (což jsou povětšinou jen zapšklí emigranti a vyhnanci). Podobně jednostraná je třeba tahle knížka: http://www.blisty.cz/2009/6/26/art47645.html

Jo, jinak spokojenost, že mírovýho Nobela konečně nedostal někdo, kdo má jenom prořízlou hubu, po těch dvou halamech z USA. Zajímavý článek o tom zde: http://komentare.sme.sk/c/5585397/ocelo ... tlaku.html
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Robert »

Ježek píše: Podobně jednostraná je třeba tahle knížka: http://www.blisty.cz/2009/6/26/art47645.html
Podľa recenzií na amazone aj tá kniha Mary Heimman, nevyvážená (hoci pracuje asi so zaujímavými faktami), a zrejme zameraná iba na českú časť ČSR. Tá od Dowlig má naopak dobré recenzie, hoci je evidentne povrchná zlátaná ako píšeš z "oficiálnych" zdrojov.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:
Robert píše:V sobotu som v miestnej knižnici zakopol o knihu s názvom: Czechoslovakia od Marie Dowling.
To je klasický problém, když o dějinách národa/státu píše cizinec. Buď je to zajímavá kniha, se spoustou super postřehů člověka, který to vidí odjinud (Polsko má Daviese, k českýmu středověku jsou zajímavý knížky od Krzemieńské a Pleszczyńského) a nebo to je, což je bohužel častejší, povrchní blbost. To je pochopitelný - česky se ten autor nenaučí, tak to sepíše z obecných dějin a zdrojů, kterým rozumí (což jsou povětšinou jen zapšklí emigranti a vyhnanci). Podobně jednostraná je třeba tahle knížka: http://www.blisty.cz/2009/6/26/art47645.html

Jo, jinak spokojenost, že mírovýho Nobela konečně nedostal někdo, kdo má jenom prořízlou hubu, po těch dvou halamech z USA. Zajímavý článek o tom zde: http://komentare.sme.sk/c/5585397/ocelo ... tlaku.html
Ježku, Ježku :naughty: - Ne každý emigrant a vyhnanec byl či je zapšklý .. a jejich pohled může být i mnohem objektivnější než ten náš - zevnitř .. ono zase vyrazit za humna dává možnost širšího rozhledu .. jinak souhlas, že většina takových knih má různou kvalitu, na druhou stranu, když jsem četla Gotland , byla jsem fakt nadšená , konvenoval mi i způsob jeho uvažování.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Robert »

Katerina píše:Ježku, Ježku :naughty: - Ne každý emigrant a vyhnanec byl či je zapšklý .. a jejich pohled může být i mnohem objektivnější než ten náš - zevnitř .. ono zase vyrazit za humna dává možnost širšího rozhledu .. jinak souhlas, že většina takových knih má různou kvalitu, na druhou stranu, když jsem četla Gotland , byla jsem fakt nadšená , konvenoval mi i způsob jeho uvažování.
Emigranti a vyhnanci majú dobré názory, ak svoje zážitky dokážu objektívne v sebe spracovať a na svoju vlasť nezanevrú. Preto sa občas stáva, že antikomunistický emigrant komentuje napr. komunistický režim skôr s humorom... (Ak sa to dá). Menej často sa to stáva, ak ide o etnických vyhnancov. Hoci aj na to mám skvelý príklad - ešte v 90s bol v Budapešti absolútne skvelý obchod na alternatívny, progresívny a vôbec náročnejší rock. Dalo sa tam dostať k pokladom zo 70s - čo ešte vtedy inde na okolí nie a dokonca aj k rockevej literatúre v angličtine. Predávala tam pani v stredných rokoch, a mala vždy skvelé komentáre ohľadom vtedy vládnuceho Vladimíra Mečiara.... :lol: :lol: :lol: (Pôvodne bola z Košíc).... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše: Ježku, Ježku :naughty: - Ne každý emigrant a vyhnanec byl či je zapšklý .. a jejich pohled může být i mnohem objektivnější než ten náš - zevnitř .. ono zase vyrazit za humna dává možnost širšího rozhledu .. jinak souhlas, že většina takových knih má různou kvalitu, na druhou stranu, když jsem četla Gotland , byla jsem fakt nadšená , konvenoval mi i způsob jeho uvažování.
Neřikám, že každý, ale je jich dost.

Ke Gottlandu jsem se nedostal, všichni o tom mluví, ale ne - stejně ta kniha je stále vypůjčená.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Zany píše:no potěš...

Bauer, Jan: Císařova poslední vůle
Král Václav IV. sedí na trůnu neprávem. Jeho otec, císař Karel IV., prý před smrtí zanechal poslední vůli, podle níž se má stát římským a českým králem jeho levoboček Jindřich - tvrdí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna. Václav se pokusí arcibiskupa zajmout, ten uniká a v rukou králových pochopů se ocitne jen generální vikář Johánek z Pomuku. Třebaže je umučen k smrti, nic o tajemném levobočkovi neprozradí. Proto po Jindřichovi pátrá podkomoří Zikmund Huler, a ze zcela opačných důvodů novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce a jeho přítel mnich Blasius. Kdo bude rychlejší? A kdo je tím záhadným Jindřichem?
Datum vydání: 5. října 2010
Ono k tomu stačilo napsat, že se jedná o detektivní thriller z doby Václava IV. Mimochodem, po přečtení musím říci, že obsahovala docela zajímavé vysvětlení smrti Jana z Pomuku. Kniha měla spád a jako detektivku bych ji hodnotila dosti kladně, stejně jako předchozí tři díly. Myslím, že v lidech má Bauer trochu menší "chlív" než Vondruška, u něhož se se setkává Petr I. z Rožmberka s Vilémem z Lanštejna v době Anežky Přemyslovny... A rozhodně se kniha ani netváří jako literatura faktu. Takže žádný Koláček ale samozřejmě ani historicky věrné dílo.

O své nemoci jsem mimo jiného konečně přečetla Vaňkovou a její trilogii o druhé generaci Lucemburků, získala dalšího oblíbence (schválně, kdo odhadne, kdo to je?) a touhu po vzdělání v této oblasti.

Potom jsem se neudržela a koupila tuto historickou harlekýnku:
http://www.kosmas.cz/knihy/157240/anezka-a-kral/
prskala po celou dobu čtení jako kočka a autorku zachránilo jen to, že velmi příznivě a lichotivě popsala Záviše. Jinak si pletla pojmy, dojmy a prů... a ještě si dovolila vzít do huby, teda do počítače prince Konradina, a to já neodpouštím...

Takže závěr Bauer - ano, Vaňková - ano, Anežka a král - tvárnice, nebrat neboli (neee!).
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Robert »

Romány Michela Jecksa , cyklus A Knight Templar Mystery. Neviem, či niečo od neho vyšlo česky, ale ak sa k nemu dostanete, rozhodne stojí za to. Ide o historickú detektívku, ale s veľmi precíznym a detailným popisom dobových reálií, vrátane opisovaných prípadov. Autor čerpá námety z dobových súdnych spisov.
Hrdinom (detektívom) je sir Baldwin de Furnshill, bývalý templár, ktorý so šťastím unikol perzekúcii pri pohone na rád, a plne sa zaradil do sekulárneho života. Jeho pomocníkom je správca opátskeho majetku Simon Puttock. Dej je situovaný v dobách kraľovania slabého Eduarda II. a jeho favoritov cca od 1320 - 1330. Autor sa snaží aj o rekonštrukciu myslenia stredovekého človeka. Samozrejme, posúdiť, nakoľko sa mu to podarilo, je otazné, ale niektoré zápletky sú naozaj brilantné. Každopádne sú to skvelé knihy pre dlhé zimné večery.....
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů