Václav II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Vzkaz Alžbětce: psal jsem Ti na soukromou adresu, ale zjistil, že v odešlých mailech to není. Zkusím to ještě jednou a omlouván se.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Právě čtu "Zbraslavskou kroniku" a tam se výslovně uvádí, že Gutu přivedli Václavovi II ve "sňatečném" věku 14ti let. On však projevil ohleduplnost a svěřil ji na další tři roky vychovatelkám.

Toto odloučení jí pak "vynahradil" desti lety nepřetržitého těhotenství. Na to, jaký to byl náboženský blouznivec, slušný výkon...
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: plnoletost dle kanonického práva

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

acoma píše:Našla jsem další variantu - pro manželství byla tělesná dospělost u děvčat 13 - 15 let a u hochů 15 -19 let. Staré Město pražské mělo od r. 1350 uzákonněu plnoletost u žen v 15 letech a u kluků v 18.
Mám podobné poznatky. Lišilo se to sociálním postavením dotčených a tím, zda žili na venkově či ve městech.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Kateøina_z_Landštejna píše:Právě čtu "Zbraslavskou kroniku" a tam se výslovně uvádí, že Gutu přivedli Václavovi II ve "sňatečném" věku 14ti let. On však projevil ohleduplnost a svěřil ji na další tři roky vychovatelkám.

Toto odloučení jí pak "vynahradil" desti lety nepřetržitého těhotenství. Na to, jaký to byl náboženský blouznivec, slušný výkon...
Tady myslím došlo trošičku ke zmatku - vychovatelkám svěřil Richenzu, ale asi ve 12 letech, s Gutou si užíval od chvíle, co mu ji Rudolf "půjčil" :wink: .
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:Právě čtu "Zbraslavskou kroniku" a tam se výslovně uvádí, že Gutu přivedli Václavovi II ve "sňatečném" věku 14ti let. On však projevil ohleduplnost a svěřil ji na další tři roky vychovatelkám.

Toto odloučení jí pak "vynahradil" desti lety nepřetržitého těhotenství. Na to, jaký to byl náboženský blouznivec, slušný výkon...
Tady myslím došlo trošičku ke zmatku - vychovatelkám svěřil Richenzu, ale asi ve 12 letech, s Gutou si užíval od chvíle, co mu ji Rudolf "půjčil" :wink: .
:D :D :D :D :D

Ona to asi nebyla tak úplně ohleduplnost .. ale byla to fakt Richenza, poslal ji s krakovskou tetičkou na Budyni , a zatím v Praze .................
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Kateøina_z_Landštejna píše:Právě čtu "Zbraslavskou kroniku" a tam se výslovně uvádí, že Gutu přivedli Václavovi II ve "sňatečném" věku 14ti let. On však projevil ohleduplnost a svěřil ji na další tři roky vychovatelkám.

Toto odloučení jí pak "vynahradil" desti lety nepřetržitého těhotenství. Na to, jaký to byl náboženský blouznivec, slušný výkon...
Katky a Violo, co konkrétně tam je? Gutě bylo v době sňatku v Chebu skutečně 14 a dle tehdejších zvyklostí byla již dospělá. Ono došlo k zasnoubení nebo "dětskému sňatku" už v roce 1278 asi v Jihlavě, popisuje to Štýrská rýmovaná kronika. Tam byli Václava a Guta opravdu mladí a taky nedošlo ke sňatku faktickému a oba odjeli se svými rodiči ( přesně Václav s maminkou a Guta s tatínkem) zpět do svých domovů. Potom došlo v lednu 1285 ke sňatku v Chebu, už naplěnému a pak následně k odvezení Guty Rudolfem do Říše. Což bylo přinejmenším podivné... Do péče tetě Gryfině na Budyni byla svěřena opravdu Richenza, Václavova druhá manželka. Bylo jí jak už holky psaly 12, pokud se nenarodila 1286 a nebylo jí 14... Ale kloním se k těm 12, protože jinak by ji těžko na Budyni ke Gryffině Krakovské strkal...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

ohleduplnost

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše: Katky a Violo, co konkrétně tam je? Gutě bylo v době sňatku v Chebu skutečně 14 a dle tehdejších zvyklostí byla již dospělá. Ono došlo k zasnoubení nebo "dětskému sňatku" už v roce 1278 asi v Jihlavě, popisuje to Štýrská rýmovaná kronika. Tam byli Václava a Guta opravdu mladí a taky nedošlo ke sňatku faktickému a oba odjeli se svými rodiči ( přesně Václav s maminkou a Guta s tatínkem) zpět do svých domovů. Potom došlo v lednu 1285 ke sňatku v Chebu, už naplěnému a pak následně k odvezení Guty Rudolfem do Říše. Což bylo přinejmenším podivné...
No, tak jsem si trochu započítala, a upřímně si myslím, že tou ohleduplností, chtěl autor ZBK ohleduplně zakrýt, že po sňatku, který skutečně byl 24.1. 1285 Rudolf Gutou Václava prostě vydíral.. okamžitě ji odvezl , údajně, že ji nemůže svěřit Kunhutě neb na pražském dvoře panují divné mravy .. to bylo na Záviše .. prostě nátlak přes ženskou, Václave, vzdej se otčíma (a tím vlastně matky ) a vrátím ti ženu.

Guta se vrátila v létě 1287 na Václavovu připravovanou korunovaci, z které pak sešlo. A ted počítejte se mnou - jejich první dítě - Přemysl Otakar se narodil n6.5. 1288 (bohužel žil jen krátce) .. těhotentsví trvá 9 měsíců, když couvám, jsem v létě 1287. :Takže, jakápak ohleduplnost - jakmile mu jí Rudolf vrátil, hned jí Václav přivedl do jiného stavu.

Tohle ovšem autor ZBK psát nemohl, či spíš nechtěl .. tak to zaobalil do ohleduplnosti, ale ona v Čechách vůbec nebyla.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Bane - ve ZBK se uvádí, že i Guta byla odeslána na tři roky k dalšímu vychování, protože se zdála Václavovi mladá.
Já to sem večer písnu, si to v té bichli schválně nalistuju a opíšu :D
---------------------------------------------------------------------------------
Teď jsem si vzpomněla - o kterém králi a královně se to psalo, že když byli jako malé děti oddáni, tak si moc pěkně popovídali o panenkách a ještě nějakých hračkách a že se jinak "ženichovi" "nevěsta" moc nezamlouvala, protože věděla kulové o bojování?

Snad nějaký mnich či kdo to o nich napsal, hrozně se mi to líbilo, protože to bylo napsáno tak lidsky, s láskou... Ale hlava děravá #-o
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

... Když byla konečně okázale dokončena slavnost sňatku, odvedl římský král, předpokládaje u našich nějakou nepřízeň svou dceru s sebou a král Václav se vrátil se svou matkou do Čech. To by mělo být ve ZK, ač si nejsem jistá, zda je to ta část, kterou myslíme, ale týká se sňatku Václava a Guty. Ano, ze strany Rudolfa se jednalo o politické vydírání, kvůli možnosti, že Záviš a Václav budou "koukat" směrem k alpským a podunajským zemím... Protože už tou dobou to z české politiky bylo zřejmé a Závišovi se v Přemkových Otakarových stopách líbilo ale Rudolf měl mnoho synů a Rakousko, Štýrsko, Korutany mu byly k užitku a nehodlal se jich vzdát... :lol: Ale to jsme odbočili od plnoletosti šlechty, zřejmě...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:... Když byla konečně okázale dokončena slavnost sňatku, odvedl římský král, předpokládaje u našich nějakou nepřízeň svou dceru s sebou a král Václav se vrátil se svou matkou do Čech.
Určitě, svatební noc se konala v lednu 1285, Guta definitivně do Čech přijela v létě 1287 (mám pocit, že to byl květen, ale z hlavy nevím). I když teď si nevybavuji, jak přesně je to v ZK. NIcméně je zřejmé, že ke svatební noci došlo, takže už tehdy - v necelých 14 letech - mohla Guta otěhotnět.
Btw. to potom někam přesuneme :wink: .
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
elizabeth píše:... Když byla konečně okázale dokončena slavnost sňatku, odvedl římský král, předpokládaje u našich nějakou nepřízeň svou dceru s sebou a král Václav se vrátil se svou matkou do Čech.
Určitě, svatební noc se konala v lednu 1285, Guta definitivně do Čech přijela v létě 1287 (mám pocit, že to byl květen, ale z hlavy nevím). I když teď si nevybavuji, jak přesně je to v ZK. NIcméně je zřejmé, že ke svatební noci došlo, takže už tehdy - v necelých 14 letech - mohla Guta otěhotnět.
Btw. to potom někam přesuneme :wink: .
Možná ani nemusíme, je to k tématu, ale jak jsem již psala jejich první dítě se prokazatelně narodilo až 1288, takže 9 měsíců po létě 1287, kdy Guta definitivně přichází do Čech. Dneska jsem se na to ještě v Luxoru koukla do Charvátové, docela tomu věnuje pozornost. Návratu Guty předcházel nátlak na Rudolfa z české strany.

ještě píše, že Václav byl o 6 měsíců mladší než Guta, a jasně zminuje 14 let u Guty, že již byla na vdávání - zatímnco Václav dle tehdejších zvyklostí ještě nebyl formálně plnoletý, chybělo těch minimálně 6 měsíců. Přesto k svatebnímu uložení došlo, tzn. že sňatek byl konzumován,(to byl a jedna z hlavních podmínek, aby byl sňatek uznán, druhý den Václav Habsburkovi holdoval a on mu udělil některá léna v říši (omlouvám se, ted přesně z hlavy nevím, která přesně, a pak sbalil nevěstu a nechal je odjet domů. Vyvolalo to tehdy mezi Čechy nevoli, hlavně to urazilo Kunhutu.

Ale tohle už bychom přesunout měli - tedy do Václava , myslím.
Od Habsburka to byl skutečně pěkně nechutný strategický akt - ženicha měl pojištěného, sňatek byl konzumován, takže už nemohli Václava oženit jinde a ted mohl dávat najevo svou nevůli nad poměry na pražském dvoře.
Rok Závišova zatčení a rok příchodu Guty je 1288, pokud se nepletu.
Cherchez la femme ! (Tedy mimo jiné).
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Richenza x Guta

Nový příspěvek od elizabeth »

Takže, je to přesně, jak si děvčata ( Kateřina a Viola) myslela.

Charvátová, Václav II. :

Po dohodě s Václavem II. vypravila braniborská strana mladou Piastovnu v roce 1300 do Čech. Do Žitavy na zemské hranice, jí přišli v ústrety královi vyslanci, sedlecký opat Heidenreich a pan Beneš z Vartemberka, kteří princeznu v slavnostním průvodu přivedli do Prahy. Ačkoliv byla dívka již způsobilá pro styk s mužem nebo již dosáhla věku dvanácti let, ke sňatku nedošlo a Václav svou snoubenku odeslal z Prahy a svěřil ji do výchovy tetě Gryffině, která pak s Rejčkou ( Richenzo, promiň) další tři roky pobývala na hradě v Budyni nad Ohří. Zbraslavská kronika str.122

Guty a Vašíka se týká jiný úryvek a to:Protože pak Václav, dědic českého království a Jitka, dcera římského krále Rudolfy, nebyli v době svého zasnoubení ještě způsobilí pro sňatek, protože tomu bylo na překážku mládí obou, tento se pak vrátil s matkou domů, ona pak zůstala s otcem. Tak tedy rozděleni jsou ti, kteří spojeni byli zákonným svazkem, vždy byli v té době přespříliš mladí. ZK s. 54-55
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Tak jsem vás našla, nedošlo k přesunu? Prospala jsem celý večer, teď jsem se vzbudila :D

Mé dámy, měly jste pravdu a já se zmýlila. Bylo to úplně obráceně, tou "odloženou" manželkou byla skutečně Richenza, nikoli Guta.
A já se rdím :oops:
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od acoma »

elizabeth píše:
Charvátová, Václav II. :

Po dohodě s Václavem II. vypravila braniborská strana mladou Piastovnu v roce 1300 do Čech. Do Žitavy na zemské hranice, jí přišli v ústrety královi vyslanci, sedlecký opat Heidenreich a pan Beneš z Vartemberka, kteří princeznu v slavnostním průvodu přivedli do Prahy. Ačkoliv byla dívka již způsobilá pro styk s mužem nebo již dosáhla věku dvanácti let, ke sňatku nedošlo a Václav svou snoubenku odeslal z Prahy a svěřil ji do výchovy tetě Gryffině, která pak s Rejčkou ( Richenzo, promiň) další tři roky pobývala na hradě v Budyni nad Ohří. Zbraslavská kronika str.122
bodejž by ji neodeslal na Budyni, když na hrálovském dvoře kralovala milenka Anežka. :wink: :lol: Co s takovým malým hudětem, jiného? :lol: Dát do úschovy k tetičce, a ji poučí o životě a zatím si užívat jinde.

P.S. dědice už měl, tak nového zas tak rychle nepotřeboval. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

acoma píše: bodejž by ji neodeslal na Budyni, když na hrálovském dvoře kralovala milenka Anežka. :wink: :lol: Co s takovým malým hudětem, jiného? :lol: Dát do úschovy k tetičce, a ji poučí o životě a zatím si užívat jinde.

P.S. dědice už měl, tak nového zas tak rychle nepotřeboval. :wink:
Václav II. měl milenku Anežku? Já myslela, že o identitě jeho četných milenek není nic známo.
To se nám, chlapec, pěkně klube. ZBK ho líčí jako náboženského blouznivce, který pro samé modlení málem ani neměl čas na kralování a ejhle - Venca stíhal, kromě kralování, kdeco :D
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od Viola »

Kateøina_z_Landštejna píše:Václav II. měl milenku Anežku? Já myslela, že o identitě jeho četných milenek není nic známo.
To se nám, chlapec, pěkně klube. ZBK ho líčí jako náboženského blouznivce, který pro samé modlení málem ani neměl čas na kralování a ejhle - Venca stíhal, kromě kralování, kdeco :D
Myslím, že zrovna atahle Anežka je jako jediná doložená - prý ji vysílal na diplomatické cesty a tak. Já osobně myslím, že ten jeho vztah k Bohu a k ženám se vzájemně nevylučuje, poměrně hezky to píše G. Šarochová - 1.9.1310.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od floriš »

Viola píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:Václav II. měl milenku Anežku? Já myslela, že o identitě jeho četných milenek není nic známo.
To se nám, chlapec, pěkně klube. ZBK ho líčí jako náboženského blouznivce, který pro samé modlení málem ani neměl čas na kralování a ejhle - Venca stíhal, kromě kralování, kdeco :D
Myslím, že zrovna atahle Anežka je jako jediná doložená - prý ji vysílal na diplomatické cesty a tak. Já osobně myslím, že ten jeho vztah k Bohu a k ženám se vzájemně nevylučuje, poměrně hezky to píše G. Šarochová - 1.9.1310.
Dámy, jen si vzpomeňte, co Všemohoucí kázal zakladatelům člověčenstva: Milujte se a množte se... Cožpak mohl pravověrný křesan Wenzl opovrhnout takovouto dobře míněnou radou? Vždy konal činnost Bohu nejmilejší. Ne jako ti zlořečení modloslužebníci s tonzurou
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od Ježek »

Kateøina_z_Landštejna píše:Václav II. měl milenku Anežku?
Matka Jana Volka :arrow: http://www.poczet.com/waclawii.htm
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:Václav II. měl milenku Anežku?
Matka Jana Volka :arrow: http://www.poczet.com/waclawii.htm
To se neví, jestli to byla ona :wink:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od acoma »

Ježek píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:Václav II. měl milenku Anežku?
Matka Jana Volka :arrow: http://www.poczet.com/waclawii.htm
tak doufám, že Václav takhle fakt nevypadal a Anežka jako Volkova matka není doložena.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 0 hostů