Výročí Karla IV.

O stránkách, dotazy, připomínky, kritika...

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Ježek »

Na ten nápad mne přivedla nabídka Napo_Leona, který by po vzoru úspěšného seriálu o Husovi http://husitstvi.cz/clanky/jan-hus-prib ... tvi-mladi/" onclick="window.open(this.href);return false; (bude o tom rozhlasová reportáž) napsal něco podobného i tady.

Tak mne napadlo se trochu víc zapojit a zasvětit stránky do oslav výročí příští rok. Zapojit nějak i ostatní subjekty k spolupráci a propagaci (třeba Karlovce), mít víc článků než jen o Karlovi, ale i o jeho příbuzných, kamarádech, jeho době a td. Dotáhnout české dějiny až k jeho nástupu (já mám něco rozepsáno o JL).

Zatím máme tohle:
http://www.e-stredovek.cz/search.php?rs ... &rstema=23" onclick="window.open(this.href);return false;

Co vy na to?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Ježek »

Teď sem viděl na Karlovcích starostu - příští rok bychom mohli udělat v Heralticích posezení ke Karlu IV.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Na výročí Karla IV. by jsem se rád podílel v jakékoli roli. Ale vzhledem k tomu, že nejsem stálým přispěvatelem, tak bych nerad někomu ubíral prostor a iniciativu. Pokud má tedy někdo vlastní záměry a plány, tak bychom to tu měli nějakým způsobem pořešit a skloubit dohromady.

Co se týče mne, tak jsem prozatím sondoval u Ježka, zdali by měl zájem, abych případně připravil něco obdobného, jako seriál o Husovi na husitstvi.cz. Ježek říkal, že by zájem měl. Já tento článek napíšu, to je téměř jisté, ovšem jde o to, kde by měl mít svou domovskou stáj. Středověk.cz se pochopitelně nabízí hned na prvním místě, protože tu jednak funguje aktivní uživatelská základna, která je i velmi plodná co se týče článků a různých akcí, a jednak je to přesně to velké výročí českého i evropského středověku, které by se mělo smysluplně a důstojně oslavit. Ve hře je však pochopitelně i jiná doména, ať už vlastní (nově založená právě ve věci výročí Karla IV.) nebo již existující. Koneckonců i na husitstvi.cz říkali, že si to prozatím nechají projít hlavou...

Má představa, která ještě není definitivní, a jistě dozná změn, je taková, že seriál o Karlu IV. by měl mapovat nejen Karla jako osobnost (panovník a člověk), ale také vládu a dobu, ve které žil. Předbežně bych to viděl na cca 7 , možná až dokonce 10 dílů, z nichž každý by měl mít obsah zhruba o velikosti 10 - 12 stran formátu A4, tj. zhruba asi 20 klasických knižních A5 stran. To znamená, že tedy půjde o dílo rozsáhlé, jež by klidně mohlo vydat na samostatnou knihu. Základní filozofie textu je taková, že by se mělo jednat o dílo populárně-naučné, avšak stále snesoucí odbornou kritiku, takže by zde měl být poznámkový aparát, odkazy na literaturu, a hlavně by se měly vzít v potaz nejnovější výsledky bádání. Každý díl by měl mít také vhodnou obrázovou přílohu, ap., přičemž by měl být napsán tak, aby fungoval nejen jako jednotlivost celku, ale také jako samostatná "studie", zkrátka a dobře, aby to mělo smysluplný začátek, prostředek a konec, čímž dosáhneme gradace a plynulosti vyprávění. Hrubá skica rozdělení jednotlivých dílů by byla zhruba takto (orientačně!):

1. díl - pád Přemyslovců a vzestup Lucemburků, Evropa a České království na počátku 14. věku (do 1310)
2. díl - první léta vlády Jana Lucemburského a Karlovo dětství (do 1323)
3. díl - Karlovo mládí a návrat do vlasti (do 1333)
4. díl - lucemburské dvojvládí v Čechách a římská koruna (do 1346)
5. díl - vznik zemí Koruny české (do 1348)
6. díl - za císařskou korunou (do 1355)
7. díl - Karlova osobnost a koncepce jeho vlády
8. díl - ve víru evropské politiky (do 1376)
9. díl - závěr života a vlády (do 1378)
10. díl - duchovní a kulturní vývoj českých zemí za Karlovy vlády, obraz Karlův v dějinách, ap.

Některé díly by se daly samozřejmě dle potřeby operativně sloučit, ap. takže nikde není řečeno, že to bude deset dílů a že ten daný díl bude o tomto.

Záleží tedy na vás, nechte si to projít hlavou a zkusme skutečně něco vymyslet. I v případě, že by nakonec seriál nevycházel zde, tak bych mohl něco samostatného napsat pro Středověk.cz. Třeba téma Jana Jindřicha, lucemburské Moravy nebo Karlovy říšské politiky by mně velmi zajímalo... :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od kacuro »

Což o to, nápad dobrý, osobně bych mohl přispět pasáží o mincovnictví K4, ale už jsem si vzal na hrb jiné výročí příštího roku, a sice úmrtí Vladislava Jagella a nástupu vlády Ludvíka. Koordinuji na toto téma vydání numismatického sborníku, do něhož připravuji hned několik samostatných článků a studií, takže se k ničemu jinému nedostanu. Ale držím palce ...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Viola »

Čistě technicky, nebojíš se, že tenhle nápad někdo ukradne?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Viola »

kacuro píše:Což o to, nápad dobrý, osobně bych mohl přispět pasáží o mincovnictví K4, ale už jsem si vzal na hrb jiné výročí příštího roku, a sice úmrtí Vladislava Jagella a nástupu vlády Ludvíka. Koordinuji na toto téma vydání numismatického sborníku, do něhož připravuji hned několik samostatných článků a studií, takže se k ničemu jinému nedostanu. Ale držím palce ...
Seš dobrej. :wink:
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Viola píše:Čistě technicky, nebojíš se, že tenhle nápad někdo ukradne?
Nebojím :) Protože tady nejde o nějaké nápady, kradení nebo autorství. Mně jde skutečně o Karla IV., může to znít naivně a pateticky, ale kdyby tohle někdo zpracoval, a mělo to hlavu a patu, tak bych mu jako první pogratuloval a poděkoval.

Nezáleží na tom, kdo co napíše a udělá, ale o to, abychom si skutečně tuhle velkou osobnost historie připomenuli.

Nehledě na to, že napsat nějaké základní rozdělení není nic převratného, chce to mít dobrý napad, jako s tím seriálem o Husovi, kde se jednotlivé díly odvíjejí od beletristického úvodu. U toho Karla IV. by to chtělo také něčím okeřenit, ale na tak, aby to bylo klišé nebo recyklát již použitých nápadů. Nějaké nápady mám, ale chce to důkladně promyslet a dívat se na to i perspektivou, co asi bude průměrně vzdělaný a informovaný Čech příští rok s ohledem na toto výročí hledat, a co by ho mohlo zaujmout, aby to nebylo jen sumárem a kompilace již známých faktografických údajů. Vždyť to bychom rovnou mohli dát odkaz na VDZKČ od L. Bobkové :)
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Ježek »

Napo_Leon píše:Ježek říkal, že by zájem měl.
Hlupák by to odmítl
kacuro píše:Což o to, nápad dobrý, osobně bych mohl přispět pasáží o mincovnictví K4, ale už jsem si vzal na hrb jiné výročí příštího roku
Škoda, to by se taky hodilo.
Viola píše:Čistě technicky, nebojíš se, že tenhle nápad někdo ukradne?
Jak ukradne? Nápad na výročí Karla IV. může napadnout každého.
A na druhou stranu, i když nemám o etice historiků valné mínění, nikde sem neviděl, že by se někdo přivlastnil zdejší objev.

Jiná věc je kopírování celých článků
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Katerina »

Mám se dokopat a dodělat Jana ?? Třetí díl je hodně rozepsanej, ale nesáhla jsem na něj už dlouho - takže vše znova ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Viola »

Domlouvali jsme se s Ježkem předběžně, že bychom se to uchopilo nějak komplexně; zájemci by se buď sešli nebo řešili ten projekt tady a všichni bychom si řekli, jaký rozsah a obsah by to mělo mít. Takže zatím bych počkala, jaký bude výsledek.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše:Mám se dokopat a dodělat Jana ?? Třetí díl je hodně rozepsanej, ale nesáhla jsem na něj už dlouho - takže vše znova ..
Ono by se to dost krylo, s tím, jak má Napo_Leon vymyšlený svůj seriál, takže není potřeba.

Příští rok by se mohly Heraltice udělat právě na téma Karla IV. Předběžně jsem o tom mluvil se Zdeslavem.¨

Při tý příležitosti by se mohla udělat kompletní rekonstrukce stránek - stávající systém už není podporovaný, nehledě na zastaralou grafiku. Příští víkend budu u nás na vesnici, zeptám se spolužáka ze základky, co a jak a za kolik.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Ježek »

Milí a vážení,

čas nám pokročil, aby odhalil, že přípravy a domluvy jsou stále v počátcích.

Co bychom byli schopni do května (ne nutně do května) sepsat, co by bylo potřeba?

Dodělat cyklus o JL (Katka?)
Politické dějiny Karla IV. (já?)
Totálně změnit článek o bitvě u Kresčaku (já?)

Medailonky:
Karel IV., jeho manželky (Viola?), Václav Lucemburský?, děti? zbytek jeho biskupů, nejvyšší šlechtici jeho doby?

Napadá vás něco, máte ochotu do toho jít?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Viola »

Jo, ty manželky snad dám.
Napadá mě něco z umění - třeba jen vytáhnout něco z těch Katčiných článků, a pak třebas i sourozence. A třeba i nějaká časová osa by se šikla.

Jako nápadů bych měla spoustu, ale času málo. :think:
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Jo, ty manželky snad dám.
Napadá mě něco z umění - třeba jen vytáhnout něco z těch Katčiných článků, a pak třebas i sourozence. A třeba i nějaká časová osa by se šikla.

Jako nápadů bych měla spoustu, ale času málo. :think:
?
jo a konečně tam dát I fotky :-) .. a co rytíři ? turnaj - Francie - vrcholný středověk

o case ani nemluvím, I když sand ted´bude chvíli troche volněji ... Poprad je od 22.10. otevřen :-)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ježek píše:Milí a vážení,

čas nám pokročil, aby odhalil, že přípravy a domluvy jsou stále v počátcích.
A čas znovu pokročil, aby odhalil, že jsme tam, kde jsme byli. :D
Ježek píše: Politické dějiny Karla IV. (já?)
Přeju hodně štěstí, není to vůbec jednoduchý úkol. Vím o čem mluvím...
Ježek píše:
Napadá vás něco, máte ochotu do toho jít?
Já stále mám, ale je potřeba začít jednat a ne jen žvanit. :P
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Ježek »

Napo_Leon píše:
Ježek píše: Napadá vás něco, máte ochotu do toho jít?
Já stále mám, ale je potřeba začít jednat a ne jen žvanit. :P
Stále jsem ochoten to zveřejnit zde, na stránkách s okruhem čtenářů, aby se to neutopilo na novém a neznámém freehostingu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Jak však zajistit, aby se to neutopilo i zde mezi bujným obsahem a dalšími případnými karlovskými články?
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Ježek »

Samostatná kapitola
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Výročí Karla IV.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ježek píše:Samostatná kapitola
To nějak nechápu, můžeš to rozvést, prosím. :)
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, BrandwatchBot a 0 hostů