Richenza

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Myslím události, ktreré mě zarazily jak v Prokletých králích tak v Na věky věků - Eduarda II. a Mortimera, Mortimera a Eduarda III. nebo třeba osud Blanky Navarrské ale konec konců i Bony Lucemburské, šlo by toho najít více. Spíš se mi zdálo, že ten anglický a francouzský svět oplývá více krutostí a intrikami (věšení bez soudu i urozených lidí, královraždy za strašlivých okolností, upalování "kacířských" a jiných protivníků) než něčím jiným (oproti Čechám, Moravě...).
Aha. No to jo. Faktem je, že u nás od 13. století nedošlo k odtranění legitimního panovníka z vládnoucí dynastie, narozdíl třeba od té Anglie. Proces s manželkami synů Filipa IV. byl asi taky dost výživný. Jen ale pořád nechápu, co to má dělat s tím vdáváním královen-vdov. :)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:
Ježek píše:Stejně tak i k Závišovi i Rožmberkovi: Maiestas Carolina pamatuje na to, když si česká královna po smrti svého manžela a panovníka vezme někoho ze země - oba mají být vyhnáni ze země, jeho potomci do 3 generací. Článek XXXVII
Mám k tomu pár drobností. Jednak vztahuješ později vydaný zákon na záležitosti, které se staly před jeho vydáním. A druhák nerozumím, proč to není ve Viole nebo v Kunhutě, potažmo v obou pánech z rodu Vítkovců? Proč to zase straší tady?

No a na otázku, zda k tomu Karel přistoupil z lásky k matce... Spíše, když české země srovnám se "sociálně pokročilejší" Anglií a Francií, ohledně jednání Eduardů I., II., III. či Filipa IV. Sličného a jejich okolí, tak mi ty Čechy s jejich přemyslovskými panovníky pořád připadají jako kultivovaný a slušný národ.
Já si naopak myslím, že k tomu Karla vedla hlavně vzpomínka na matku a na rivalitu dvou královen, daleko víc než kariéra Záviše nebo Petra (toho už vůbec). Samozřejmě, že i kdyby to prošlo, tak to mělo zamezit podobným událostem i do budoucna.

Souhlas s tou kultivovaností - Václav II. se svoje konflikty snažil řešit ve shodě se zemským právem, zvlášť v případě Hroznaty z Úžic, nevystupovat za každou cenu jako tyran.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Myslím události, ktreré mě zarazily jak v Prokletých králích tak v Na věky věků - Eduarda II. a Mortimera, Mortimera a Eduarda III. nebo třeba osud Blanky Navarrské ale konec konců i Bony Lucemburské, šlo by toho najít více. Spíš se mi zdálo, že ten anglický a francouzský svět oplývá více krutostí a intrikami (věšení bez soudu i urozených lidí, královraždy za strašlivých okolností, upalování "kacířských" a jiných protivníků) než něčím jiným (oproti Čechám, Moravě...).
Aha. No to jo. Faktem je, že u nás od 13. století nedošlo k odtranění legitimního panovníka z vládnoucí dynastie, narozdíl třeba od té Anglie. Proces s manželkami synů Filipa IV. byl asi taky dost výživný. Jen ale pořád nechápu, co to má dělat s tím vdáváním královen-vdov. :)
Jo, tak to jsem zapomněla osvětlit své myšlenkové pochody a své pontes asini. Tak se o to pokusím teď - S penězma ai nijak. Myslela jsem to tak, že pro ty královny vdovy vlastně život smrtí toho manžela, krále, by podle toho skončil. Pokud by se vdaly musely by (i s manželem) vypadnout ze země, nikdy nevidět třeba děti z prvního manželství apod., celkem dost krutý (u Karla by mě to ale nijak nepřekvapilo, nahlížíc na jeho citový život a vztahy k ženám). Ale stále ještě v tom (a to nejen ohledně vdov dokonce i ohledně královen vládnoucích) byly Čechy oproti ostatním zemím dost na výši.

Ohledně té vzpomínky na matku, asi je to taky část pravdy (určitě si ji dost idealizoval), ale myslím, že ten pobyt ve Frankreichu ho ovlivnil rozhodně taky...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Richenza

Nový příspěvek od Katerina »

No ono je take nutné rozlišovat o jaké královny - vdovy se jednalo . Tím myslím, zda byly do království přivdané, nebo ta země byla "jejich". A taky o jakém období středověku hovoříme,

Má myslím celkem logiku, že pokud se chystá provdat královna vdova - měl by se o ní postarat její nový manžel. vdova ztrácí nárok na své věnné statky a měla by následovat svého nového manžela.
Asi se předpokládalo, že novým manželek bude zase panovník , a to z jiné země. (naše královničky je svým výběrem asi trochu překvapily :-) .

V druhém případě se pak rychle hledá nový manžel - pokud se jednalo o ranný středověk tak se z z bohatých vdov take mohla stat lovná zvěř , vzpomeňme na Elinor Aquitánskou ... procházely únosy, vynucené sňatky atd.
Později to už násilníci neměli tak jednoduché - ale tlak na nový sˇnatek určitě přetrvávaval.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od Ježek »

Rejčku pokřtil poznaňský biskup Jan Gerbicz, z rodu erbu Nalecz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Na%C5%82%C ... achecki%29" onclick="window.open(this.href);return false;
Byla to rodina, která zastávala významné úřady ve Velkopolsku a byla povětšinou spolupracovníky vládnoucích Piastovců.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od elizabeth »

Jak budu mít chvilku času, musím upravit ten svůj článek o Richenze (dneska jsem při denním výročí na něj klikla a zděsila se). Chtěla jsem vás poprosit o konzultaci kam všude nahlédnout: Bobková, VDZKČ IV.; Hledíková, Alžběta Rejčka; Sovadina, Jindřich z Lipé; Urban, Lichtemburkové a samozřejmě použiju dostupných pramenů. Pokud vás napadne, co bych neměla opomenout (a co bych mohla), doplňte mi to sem. Díky všem.

Záviš ani Konradin z toho asi nebude, ale lepší než ten současný by ten nový článek asi být mohl...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od Viola »

Nenapadá mě nic zásadního, protože monografie o ní, která měla vyjít ve Vyšehradu, se odložila (možná navždycky, nevím), a kniha o Janu Lucemburském od Lenky Bobkové je opět odsunuta, tentokrát na listopad t. r.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Richenza

Nový příspěvek od Zany »

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od Viola »

Jsem pitomá, zapomněla jsem na tyhle dvě:

Majetkové poměry královny Elišky Rejčky: http://biblio.hiu.cas.cz/documents/328420" onclick="window.open(this.href);return false;

A ještě tahle diplomka k věnným městům: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/5 ... 463228/?q=" onclick="window.open(this.href);return false;{%22______searchform___search%22%3A%22kr\u00e1lovny+a+v\u011bnn\u00e1+m\u011bsta%22%2C%22______searchform___butsearch%22%3A%22Vyhledat%22%2C%22PNzzpSearchListbasic%22%3A1}&lang=cs
Brenon
Panoš
Příspěvky: 41
Registrován: 30 lis 2023 07:55
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od Brenon »

Viola píše: 02 led 2014 23:19
Ježek píše:Jana Nagyová českého středověku :)
Jak Tě tohle proboha napadlo. :lol:
Dva zásadní rozdíly bych tam viděla - za prvé Jindřich z Lipé byl frajer, a rozhodně ne ňouma z Nemanic jako ehm kdosi, a za druhé věřím tomu, že Rejčka to myslela upřímně a nepotřebovala nějakého pána ke šplhání po společenském žebříčku, protože na vrcholu už vlastně byla - i finančním. :wink:
Já bych s tou její upřímností byl spíš opatrný, ona si ve věcech osobního prospěchu, najmě finančního, vždycky vedla až příliš dobře, než aby to byla žena ve stylu "co srdci to na jazyku a to srdce je ze zlata". A její teatrální výstupy po smrti Jindřicha z Lipé (viz Zbraslavská kronika: "Pro jeho smrt tolik plakala a žalostila královna Alžběta, zvaná Hradecká, že to budilo úžas všech, kdož viděli její nářek. A protože se nechtěla od něho odloučiti jak v životě, tak i v smrti...") svědčí o poněkud přepálené a na odiv vystavované reakci, což se silně racionálním jedincům postrádajícím běžné emoce občas stává. Naprosto ale respektuji, že věříte tomu, že to myslela upřímně (se všemi svými dobře situovanými chlapy :D ).
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Richenza

Nový příspěvek od Zany »

Brenon píše: 16 bře 2024 13:27 její teatrální výstupy po smrti Jindřicha z Lipé (viz Zbraslavská kronika: "Pro jeho smrt tolik plakala a žalostila královna Alžběta, zvaná Hradecká, že to budilo úžas všech, kdož viděli její nářek. A protože se nechtěla od něho odloučiti jak v životě, tak i v smrti...") svědčí o poněkud přepálené a na odiv vystavované reakci
TAdy si ovšem kronikář mohl leccos přidat, připadně mohlo jít o dobové topoi
Brenon
Panoš
Příspěvky: 41
Registrován: 30 lis 2023 07:55
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Richenza

Nový příspěvek od Brenon »

Zany píše: 16 bře 2024 17:35
Brenon píše: 16 bře 2024 13:27 její teatrální výstupy po smrti Jindřicha z Lipé (viz Zbraslavská kronika: "Pro jeho smrt tolik plakala a žalostila královna Alžběta, zvaná Hradecká, že to budilo úžas všech, kdož viděli její nářek. A protože se nechtěla od něho odloučiti jak v životě, tak i v smrti...") svědčí o poněkud přepálené a na odiv vystavované reakci
TAdy si ovšem kronikář mohl leccos přidat, připadně mohlo jít o dobové topoi
Ano, souhlasím, Petr Žitavský byl obdivovatelem Elišky Přemyslovny, tudíž asi neměl Rejčku v lásce. Ostatně, tyhle dva tábory obdivovatelů jsou asi platné dodnes :D .

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot, Majestic-12 [Bot] a 0 hostů