Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 24 lis 2020 01:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 736 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Neví někdo...?
PříspěvekNapsal: 12 led 2014 11:28 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
travonah píše:
Do kdy se stavěly sedile na bocích ostění okenních otvorů? Tady poblíž je barokní(?) dvůr, kde domovní je vybaveno tímto prvkem. Nějaci ? chtějí tento dvůr s pozemky koupit, postavit golfové hřiště a dvůr zplanýrovat pro výstavbu zázemí . Myslel jsem si, že jsme dost daleko od velkých měst a že tohle vandalství se k nám tak rychle nedostane, mýlil jsem se. Přežilo to jezeďáky, ti to v 80. letech jakž takž dali dohromady a teď tohle. Typ sedile jako na Kosti ve velkém sále.

A je to chráněné, nebo ne?

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 12 led 2014 12:20 
Zeman

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Není

PříspěvekNapsal: 12 led 2014 12:32 
Král

Been thanked: 17 times
Památky mívají na starosti oddělení památkové péče na městských úřadech, to jičínské -
- vydává vyjádření do řízení Ministerstva kultury o prohlášení věci za kulturní památku a do řízení o zrušení prohlášení věci za kulturní památku,
- vede seznam kulturních památek ve stanoveném správním obvodu,
http://www.mujicin.cz/oddeleni-statni-p ... e/os-20494
Nevím, co je správní obvod, jestli bývalý okres nebo jen město. Jestli je ta stavba mimo město, tak ale na památkovém oddělení dají informaci, kam se obrátit jinam, jestli na ten NPÚ nebo kam..
Taky mi není jasný, když památkový odbor vydává vyjádření do řízení, tak jestli sám může to řízení zahájit, nebo jestli podá podnět dál, ale zase může zafungovat jako první instance.
Do zákona o státní památkové péči jsi se dívala?, 20/1987 Sb.

PříspěvekNapsal: 15 led 2014 12:48 
Královna

Tak jsem napsala na místní NPÚ podnět k zařazení mezi kulturní památky.

PříspěvekNapsal: 15 led 2014 16:48 
Král

Been thanked: 17 times
Hezký.. A o jaký objekt jde konkrétně?, ten památkový odbor v tom teda nekoná?

PříspěvekNapsal: 15 led 2014 16:52 
Královna

Ingolf píše:
Hezký.. A o jaký objekt jde konkrétně?, ten památkový odbor v tom teda nekoná?

Já bych to tady nerada zatím rozmazávala. :) Aspoň zatím. Nicméně našla jsem, že se ten objekt prodává a že už snad měl být vydán výměr k demolici.
Já vůbec nevím, poslala jsem podnět a uvidíme, co mi napíšou. :)

PříspěvekNapsal: 16 led 2014 00:48 
Král

Been thanked: 12 times
nejde náhodou o tohle?
http://liberec.idnes.cz/liberec-zpravy.aspx?c=A140115_122112_liberec-zpravy_tm

PříspěvekNapsal: 16 led 2014 10:31 
Královna

Zany píše:

Ne, jde ještě o něco jiného, i když tohle by si taky zasloužilo nějaký zásah...

PříspěvekNapsal: 16 led 2014 13:47 
Královna

Takže tu máme odpověď NPÚ: Můžu si nakrásně podat žádost na MK o zařazení mezi kulturní památky (já sama, protože NPÚ mi v tom zřejmě nepomůže), jelikož však objekt ohrožuje okolí a má špatný statický posudek, byl vydán demoliční výměr už v roce 2006 a již vloni měla demolice proběhnout. Proto se v tom NPÚ nebude angažovat.

PříspěvekNapsal: 16 led 2014 14:43 
Zeman

Návrh na zařazení nemovitost mezi KP na MK klidně podej, oni si ale stejně většinou od NPÚ vyžádají posudek. Pokud ovšem nejsi vlastník nemovitosti, tak je lepší žádat přes obec. Nebo to jde taky zažádat i přes ten pamáťák, ale pokud je posudek statika a schválený demoliční výměr, tak se opravdu už nedá moc co dělat (dá, ale nikdo se v tom už šťourat nebude).

Navíc praxe říká, že jakmile by se začalo něco řešit a donese se to k majiteli, tak půjde barák hodně rychle k zemi.

PříspěvekNapsal: 16 led 2014 14:54 
Královna

maser píše:
Návrh na zařazení nemovitost mezi KP na MK klidně podej, oni si ale stejně většinou od NPÚ vyžádají posudek. Pokud ovšem nejsi vlastník nemovitosti, tak je lepší žádat přes obec. Nebo to jde taky zažádat i přes ten pamáťák, ale pokud je posudek statika a schválený demoliční výměr, tak se opravdu už nedá moc co dělat (dá, ale nikdo se v tom už šťourat nebude).

Navíc praxe říká, že jakmile by se začalo něco řešit a donese se to k majiteli, tak půjde barák hodně rychle k zemi.

Dík za informaci od zdroje. :)
Vlastník nejsem, jen mi vadí, že někde něco padá a kašle se na to. Obec má zájem to zbourat.
Jak se to dá řešit do budoucna? Takových památek je mraky a asi stačí, aby byla památka (nezapsaná) ve špatném stavu a může jít k zemi poměrně snadno (viz ten odkaz, co sem dával Zany).

PříspěvekNapsal: 16 led 2014 15:27 
Zeman

On je obecně problém i u památek, protože podle již výše citovaného zákona o památkové péči se o nemovitost má starat majitel a to tak, aby byla v dobrém stavu. Jenže vymahatelnost je hodně omezená.

PříspěvekNapsal: 16 led 2014 15:32 
Královna

Čistě teoreticky, když se tu už takhle bavíme - pokud vlastník neplní své povinnosti, dostane pokutu. Tu může dostat opakovaně, pokud nesjedná nápravu a pokud se stav památky zhoršuje. No a jistě nezaplatí ani pokutu; pak je přeci možné na tu pokutu vést exekuci třeba i prodejem té památky. Vím, že je to třeba zdlouhavé, ale určitá možnost tu je.

PříspěvekNapsal: 16 led 2014 16:34 
Královna

No mě ještě napadlo, že kde není žalobce není ani soudce ... většinou se to nejvíc týká skutečně té obce ve které se památka nachází, a apokud je obec primo majitelem, a nemá na opravu - což většinou nemá - tak o demoliční výměry nebude nouze. protestovat můžou památkáři, v Praze klub za straou Prahu, v obncích a městech primo občané konkrétní vesnice či města a já osobně si myslím, že I občanské iniciativy ... je to jen takový první nápad ... proč bychom si nemohli takovou obecně prospěšnou organizaci e-střeodověci chrání památky ... zakložit I my ? A pak se můžem snažit o pomoc a záchranu ... vždyt na těch našich toulkách už jsme takových zchátralých památek viděli.

A je pak ještě jeden level výš .. my co takto putujeme a o lidech z hradů.cz to platí ještě mnnohem víc se take setkáváme s aktivitama místních lidí, které se skromnými prostředky a leckdy svépomocí pokoušejí ten svůj kostelík či zámeček opravit a udržovat postupně sami .. a naším úkolem by pak mohlo být tyhle spolky davit dohromady , at´si vzájemně poémáhají a radí ..

PříspěvekNapsal: 17 led 2014 10:07 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Katerina píše:
proč bychom si nemohli takovou obecně prospěšnou organizaci e-střeodověci chrání památky ... zakložit I my ? A pak se můžem snažit o pomoc a záchranu ... vždyt na těch našich toulkách už jsme takových zchátralých památek viděli.

A je pak ještě jeden level výš .. my co takto putujeme a o lidech z hradů.cz to platí ještě mnnohem víc se take setkáváme s aktivitama místních lidí, které se skromnými prostředky a leckdy svépomocí pokoušejí ten svůj kostelík či zámeček opravit a udržovat postupně sami .. a naším úkolem by pak mohlo být tyhle spolky davit dohromady , at´si vzájemně poémáhají a radí ..

Podle mne na to nemáme lidi, ani čas. Já chci teď publikovat 3 články, dělat ten svuj seminář a mít příspěvek na Karlovcích, ještě bych chtěl sjet do Rakouska bádat nad rakousko-moravskými rody (jestli se povede, tak budou knihy ke Kuenringům). Rád bych kdyby jsme dotáhli ten článek do DTK. Pak tu máme sborník, kterej teď už je ve finální fási, Anežku, která taky veme dost času, když vyjde. Viola přišla s nápadem založit OS, abychom vypadali důvěryhodně v těchle projektech a nemuseli složitě vymejšlet formuace, co jsme.
To, co píšeš by bylo super, ale myslím, že to nedáváme. Dosavadní výsledky jsou taky dost ubohý, jen Zlenice a hůř Brandýs, ze skupin šermu, LH Karlovci, Markraběcí války a teď snad to 13. století. V mnoha případech moje pokusy skončily neschopností mi odepsat na mail.

PříspěvekNapsal: 17 led 2014 15:07 
Pán

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Ježek píše:
Katerina píše:
proč bychom si nemohli takovou obecně prospěšnou organizaci e-střeodověci chrání památky ... zakložit I my ? A pak se můžem snažit o pomoc a záchranu ... vždyt na těch našich toulkách už jsme takových zchátralých památek viděli.

Podle mne na to nemáme lidi, ani čas. Já chci teď publikovat 3 články, dělat ten svuj seminář a mít příspěvek na Karlovcích, ještě bych chtěl sjet do Rakouska bádat nad rakousko-moravskými rody (jestli se povede, tak budou knihy ke Kuenringům). Rád bych kdyby jsme dotáhli ten článek do DTK. Pak tu máme sborník, kterej teď už je ve finální fási, Anežku, která taky veme dost času, když vyjde. Viola přišla s nápadem založit OS, abychom vypadali důvěryhodně v těchle projektech a nemuseli složitě vymejšlet formuace, co jsme.
To, co píšeš by bylo super, ale myslím, že to nedáváme. Dosavadní výsledky jsou taky dost ubohý, jen Zlenice a hůř Brandýs, ze skupin šermu, LH Karlovci, Markraběcí války a teď snad to 13. století. V mnoha případech moje pokusy skončily neschopností mi odepsat na mail.

Dovolím si s vámi oběma trochu nesouhlasit.
S Kateřinou v tom, že není potřeba tyto spolky dávat dohromady. Pokud o to sami projeví zájem, není pro ně nic lehčího, než kontakty navázat sami, k tomu nikoho jako prostředníka nepotřebují.
S Ježkem v tom, že výsledky jsou dost ubohé. Uvádíš Zlenice a Brandýs.
Já mohu přidat Jenčov

http://www.jencov.estranky.cz/

Orlík u Humpolce

http://www.castrum.cz/hrad-orlik/

Blansko u Ústí nad Labem

http://www.hradblansko.cz/index.php

Helfenburk u Úštěka (ti nemají web stránky, nestojí o publicitu)

Hrady na Malši (Pořešín a další)

http://www.hradynamalsi.cz/

Tvrz Bílý Újezd v českém středohoří

http://www.tbu.cz/

hrad Kostomlaty pod Milešovkou

http://hradkostomlaty.sweb.cz/index.htm

Hrady Českého středohoří

http://www.hrady-ceskeho-stredohori.cz/index.html

a spousta dalších.
Říkat, že výsledky jsou ubohé není prostě pravda.

PříspěvekNapsal: 17 led 2014 15:11 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Rubáš z Hrádku píše:
Říkat, že výsledky jsou ubohé není prostě pravda.

blbě sem to napsal - spolupráce těchle stránek s projekty, které opravují hrady, je ubohá. Neříkám, že těch sdružení, co opravují hrady je málo, že jsou dva. Naštěstí ne.

PříspěvekNapsal: 17 led 2014 15:41 
Pán

Je otázkou, jakou spolupráci by sis představoval. Spousta těchto lidí se zas tak moc o historii nezajímá, často jim jde jen o záchranu dané památky v jejich okolí, aby dál nechátrala. Nedávno jsem si psal na FB se Zlenickými a jejich znalosti o historii hradu a jeho držitelů jsou dosti chabé.

https://www.facebook.com/Zlenice?fref=ts

PříspěvekNapsal: 17 led 2014 15:50 
Královna

Třeba vypracováním nějakého povídání o hradě a o jeho majitelích?
Navíc Ježek psal, že mu často nikdo neodpověděl...

Naposledy upravil Viola dne 17 led 2014 15:56, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 17 led 2014 15:55 
Pán

A k tomu jsem se je snažil navést na té debatě na FB. Schválně si přečti můj příspěvek -- Marek Rubeš

Jinak na hradě Blansko se o to snažím už rok. Mám už asi 100 stránek rukopisu :-) ...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 736 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina