Duchovní význam Karlštejna

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Algon
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 24 dub 2012 14:54

Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od Algon »

Dobrý den,
Stojím před otázkou "Duchovní význam Karlštejna" a když jsem si na toto téma sháněl podklady ve výsledku jsem zjistil, že nevím o co jde, jediné co jsem našel byli zmínky o Karlštejnu jako pozemské formě Grálu. Mohl by kdyžtak prosím někdo poradit?
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Algon píše:Dobrý den,
Stojím před otázkou "Duchovní význam Karlštejna" a když jsem si na toto téma sháněl podklady ve výsledku jsem zjistil, že nevím o co jde, jediné co jsem našel byli zmínky o Karlštejnu jako pozemské formě Grálu. Mohl by kdyžtak prosím někdo poradit?
Nešlo by to konkrétněji? Z tak obšírného dotazu, napíšeš klidně sto stránkový elaborát. :geek:
Bez piva to není ono.
Algon
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 24 dub 2012 14:54

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od Algon »

No díval jsem se již do knih a setřídil si materiál o kaplích a obecně stručně dnešní podobu Karlštejna a co jsem zjistil tak ten duchovní význam by mel být o něčem jako "Karel když byl ve Francii tak slyšel o legendě grálu a Karlštejn postavil jako jeho pozemskou verzi" a pak jeste o tom jak Karel sbíral ostatky svatých, tak zda o tom něco víte... pak jsem zjistil jen že si oblíbil sv. Kateřinu ae jestli měl její ostatky to nevim. Jde mi ale hlavně o tu legendu a o sbírání těch těl / částí těl svatých a jak k tomu posloužil Karlštejn



Děkuji mnohokrát
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Algon píše:No díval jsem se již do knih a setřídil si materiál o kaplích a obecně stručně dnešní podobu Karlštejna a co jsem zjistil tak ten duchovní význam by mel být o něčem jako "Karel když byl ve Francii tak slyšel o legendě grálu a Karlštejn postavil jako jeho pozemskou verzi" a pak jeste o tom jak Karel sbíral ostatky svatých, tak zda o tom něco víte... pak jsem zjistil jen že si oblíbil sv. Kateřinu ae jestli měl její ostatky to nevim. Jde mi ale hlavně o tu legendu a o sbírání těch těl / částí těl svatých a jak k tomu posloužil Karlštejn



Děkuji mnohokrát
Když jsem byl na Karlštejně, tak dle průvodce, má být ve zdivu uloženo část Longinova kopí, půda, na které prokazatelně stál Kristus a ostny z jeho trnové koruny... Všechny souvislosti z výkladu už fakt nepamatuju. Ale lze klidně říci, že Karlštejn byl takovým soukromým muzeem...
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od Ingolf »

Měl jsem jen v hlavě, že vyšla tahle kniha, za obsah neručím. http://www.kosmas.cz/knihy/137003/karls ... cke-cechy/ Spojitost s grálem v anotaci v odkazu nepotvrzuje, že pro to není opora v pramenech.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od Viola »

Zřejmě by mělo jít zejména o význam Kaple sv. Kříže, jehož výzdoba měla odpovídat nebeskému Jeruzalému. Šlo o pokladnici ostatků i říšských korunovačních klenotů. Zkusila bych jak nějakou publikaci o Karlštejnu, tak třeba knihu od Zdeňka Kalisty Karel IV. - Jeho duchovní tvář. Význam měla i výzdoba schodiště vedoucího ke kapli - http://www.pruzkumypamatek.cz/casopis-4 ... 2006-03-21
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: upřesnění

Nový příspěvek od Viola »

Pokud jde o ty ostatky, těch měl Karel spousty - zkus se mrknout třeba do Velkých dějin zemí Koruny české od prof. Bobkové (myslím díly IVa a IVb), pak do Karla IV. od J. Spěváčka. Kateřinu uctíval jako svou patronku od bitvy u San Felice, která se uskutečnila právě na její svátek.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od slavicekvac »

Algon píše:No díval jsem se již do knih a setřídil si materiál o kaplích a obecně stručně dnešní podobu Karlštejna a co jsem zjistil tak ten duchovní význam by mel být o něčem jako "Karel když byl ve Francii tak slyšel o legendě grálu a Karlštejn postavil jako jeho pozemskou verzi" a pak jeste o tom jak Karel sbíral ostatky svatých, tak zda o tom něco víte... pak jsem zjistil jen že si oblíbil sv. Kateřinu ae jestli měl její ostatky to nevim. Jde mi ale hlavně o tu legendu a o sbírání těch těl / částí těl svatých a jak k tomu posloužil Karlštejn
Děkuji mnohokrát
O jeho sběru ostatků podrobně v Roytovi, Kuthanovi Katedrála sv. Víta. Na Karlštejně je jasné, že ostatky byly jak v trezoru kaple sv. Kříže, tak v ostatkových schránkách Theorodikových obrazů. Byly vyloupeny a prodány, jak Zikmundem, tak purkrabím hradu při obléhání na výplatu žoldu.
Ostatky Karel vystavoval při ostatkové neděli po Velikonocích a to v kapli sv. Kříže, v kostele Božího Těla na Karlově náměstí ( dnes není ) a z oken v katedrále nad starou sakristií, kde byla na ně komora. Krom toho byly některé vzácné uloženy v ostatkových relikviářích, křížích a užívaly se o korunovaci, svátcích světců, nebo se ukládaly do oltářních menz nově zakládaných kostelů.
Kateřina? V pokladu katedrály je ostatkový relikviář sv. Kateřiny v podobě monstrance s křišťálovou schránou. Kaple na Karlštejně je nemyslitelná bez uložení ostatku do oltářní menzy. Karel zde meditoval v postní době.
Grál není m ísto, ale dvouuchý kalich dle tradice užitý Ježíšem při poslední večeři, při proměňování vína v krev Páně. Dle tradice jej Josef z Arimatie, obchodník s mědí, vyvezl do Anglie a zde byl uložen a chráněn rytíři svatého Grálu. Podoba Karlštejna jako místa ochrany ostatků je také vedena touto ideou, ale nejen. Jde už více o korunovační klenoty, jak království, tak říše. Ale prvořadý význam měl jako duchovní centrum s ostatky. Podobně katedrála, ale zde bylo dostavěno, katedrála ne. Karlštejn má také smysl jako obraz nebeského Jeruzaléma, křesťanského nebeského království.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od Ježek »

Tak já bych to viděl dost jednoduše. Karlštejn měl duchovní význam jako klenotnice. Taková klenotnice musela mít nějaké sekrální zázemí - proto ty ostatky.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Algon
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 24 dub 2012 14:54

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od Algon »

Ja dekuji vsem mockrat za pomoc zitra jedu do knihovny moc dik ;)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:Tak já bych to viděl dost jednoduše. Karlštejn měl duchovní význam jako klenotnice. Taková klenotnice musela mít nějaké sekrální zázemí - proto ty ostatky.
Na Karla IV je to opravdu zjednodušení. A už vůbec neodpovídá Arnoštu z Pardubic, který byl možná větším duchovním otcem Karlštejna než Karel sám.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Duchovní význam Karlštejna

Nový příspěvek od Ježek »

Vilém Knoll: „ … že mi jest kříže zlatého s svátostí a s kameny drahými svěřil.“ Zemský kříž z karlštejnského pokladu a jeho dvě zástavy

https://www.academia.edu/81977243/_" onclick="window.open(this.href);return false;že_mi_jest_kř%C3%ADže_zlatého_s_svátost%C3%AD_a_s_kameny_drahými_svěřil_Zemský_kř%C3%ADž_z_karlštejnského_pokladu_a_jeho_dvě_zástavy_That_he_entrusted_me_with_the_golden_cross_with_the_sacrament_and_with_precious_stones_Coronation_Cros_and_and_his_two_pledges_
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů