Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 25 úno 2021 12:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 115 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 13 dub 2007 11:56 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
acoma píše:
Myslela jsem, že byl zabit jedním z Kyseckých (nepamatuju jakým) za vìdomí tehdy nezletilého Ladislava na Zajeèím ostrovì. A prý obzvláštì bestiálním zpùsobem.

Aha, tak možná máš pravdu. Nìkde jsem to èetla, že ho mìl na svìdomí Štìpán, ale možná to byly jenom pozùstatky jeho vlivu...

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 13 dub 2007 17:19 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
V Anežèinì kláštìøe se našel kus náhrobku Markéty, dcery Pøemysla Otakara II. Zemøela 24.08.1277. Celý náhrobek popsal Bohuslav Balbín pøed rokem 1687 a právì on opsal latinský nápis na nìm. Asi jedno ze zemøelých dìtí POII a Kunhuty :?:

Předmět příspěvku: Vrah Bély Maèevského
UNREAD_POSTNapsal: 16 kvě 2007 10:40 
Královna

acoma píše:
Viola píše:
A tøeba vraždu Bély Maèevského, Kunhutina bratra, roku 1272.

Myslela jsem, že byl zabit jedním z Kyseckých (nepamatuju jakým) za vìdomí tehdy nezletilého Ladislava na Zajeèím ostrovì. A prý obzvláštì bestiálním zpùsobem.

Tak jsem to našla. Na konci roku 1272 Jan Kysecký po návratu z èeského azylu na Pøemyslovì dvoøe nejen, že poinformoval èerstvou královnu vdovu Alžbìtu Kumánskou o plánech èeského krále na ovládnutí západního Slovenska (tuto lukrativní nabídku od dalšího azylanta hrabìte Egidia, nebyl Pøemysl schopen odmítnout), ale také úkladnì zabil Bélu Maèevského a jeho mrtvolu prý rozsekal na kusy. Poté se stal slavonským bánem.

Zajímavé mi pøijde, že Jan Kysecký se bìhem pobytu v Èechách stihl oženit. Vzal si nejmenovanou dceru Smila z Lichtenburka, sestru Jindøicha z Lichtenburka. A vypadá to, že Lichtenburci se za vraždu a skutky vykonané svým uherským švagrem dostali do nemilosti, protože na konci roku 1272 Lichtenburci mizí z královského dvora a Jindøich se objevuje jako svìdek až na listinì z r. 1278.

Předmět příspěvku: Re: Vrah Bély Maèevského
UNREAD_POSTNapsal: 16 kvě 2007 12:39 
Královna

acoma píše:
Zajímavé mi pøijde, že Jan Kysecký se bìhem pobytu v Èechách stihl oženit. Vzal si nejmenovanou dceru Smila z Lichtenburka, sestru Jindøicha z Lichtenburka. A vypadá to, že Lichtenburci se za vraždu a skutky vykonané svým uherským švagrem dostali do nemilosti, protože na konci roku 1272 Lichtenburci mizí z královského dvora a Jindøich se objevuje jako svìdek až na listinì z r. 1278.

Už si nevzpomínám pøesnì, ale tenhle problém rozebíral J. Urban v Lichtemburcích.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 21 led 2008 20:05 
Královna

Viola píše:
Takže je možné, že Václav zùstal na Bezdìzu s chùvou. Vaníèek upozoròuje, že Václav byl na Bezdìz odvezen 4. února, Kunhuta 11. února v Praze vydává listinu, takže buï za ním odjela dobrovolnì pozdìji, nebo se mezitím vrátila do Prahy a pak zpìt na Bezdìz.

Tak jsem se pìknì ocitovala sama :wink: - ta listina by mìla být v regestech II. è. 1166, s. 500. Kde máme doloženo odvezení Václava na Bezdìz?

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 21 led 2008 20:34 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Viola píše:
Viola píše:
Takže je možné, že Václav zùstal na Bezdìzu s chùvou. Vaníèek upozoròuje, že Václav byl na Bezdìz odvezen 4. února, Kunhuta 11. února v Praze vydává listinu, takže buï za ním odjela dobrovolnì pozdìji, nebo se mezitím vrátila do Prahy a pak zpìt na Bezdìz.

Tak jsem se pìknì ocitovala sama :wink: - ta listina by mìla být v regestech II. è. 1166, s. 500. Kde máme doloženo odvezení Václava na Bezdìz?
Charvátová má napsáno podle kronik. Pak tam má citaci z Pokraèovatelù Kosmových ale nic v nìm nepøipomíná datum 4. února 1279, který tam samozøejmì má.Vaníèek to má bez opory a píše, že Kunhuta zùstala krátce v Praze a následovala ho pozdìji, min toho 11. února byla v Praze a vydávala tu listinu pro johan. komendu v Hrobníkách na Opavsku. Šustu nemám celýho, tak se z nìho moc neodvodím... Ale pokraèuju v hledání...

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 23 led 2008 21:57 
Panoš

Been thanked: 0 time
Milé dámy,
k odvezení Václava z Bezdìzu muselo dojít nìkdy po pùli února 1279, ale je to jen na základì kombinací rùzných pramenù, nikoli dík pøesnému datu, to není.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 23 led 2008 22:08 
Vévodkyně

Bertoldus, frater Templi píše:
Milé dámy,
k odvezení Václava z Bezdìzu muselo dojít nìkdy po pùli února 1279, ale je to jen na základì kombinací rùzných pramenù, nikoli dík pøesnému datu, to není.
Tak proè se to pøesné datum v literatuøe uvádí?

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 23 led 2008 22:15 
Panoš

Been thanked: 0 time
Velice se omlouvám, po pùli února došlo k Václavovì odvozu z Prahy na Bezdìz, pøepsal jsem se, a k odvozu z Bezdìzu do Branibor až nìkdy ve druhé pùli roku, stanovit se to nedá. Proè jsou v literatuøe pevná data? Protože to poøád jeden pøebírá od druhého ...

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 24 led 2008 08:57 
Královna

Velice se omlouvám, po pùli února došlo k Václavovì odvozu z Prahy na Bezdìz, pøepsal jsem se, a k odvozu z Bezdìzu do Branibor až nìkdy ve druhé pùli roku, stanovit se to nedá. Proè jsou v literatuøe pevná data? Protože to poøád jeden pøebírá od druhého ...

To je samozøejmì možné, už jsme nìkolikrát došli k tomu, že tradiènì uznávaný výklad je špatný. Pojïme se podívat do straší literatury a také do pramenù, kde se tohle datum mohlo vzít. Tøeba Druhé pokraèování Kosmovo ho nemá (celkovì je to takové zmatené vyprávìní, aspoò pokud se událostí kolem Bezdìzu týèe).

Předmět příspěvku: Odvezení Václava II. na Bezdìz
UNREAD_POSTNapsal: 25 led 2008 20:51 
Vévodkyně

elizabeth píše:
Milé dámy,
Tak proè se to pøesné datum v literatuøe uvádí?
Že teda cituju sama sebe, ale jedná se z mé strany o doplnìní informací. Aby to nebylo málo Palacký má pro Václavùv odvoz na Bezdìz úplnì jiný datum - 25.ledna. -den Obrácení sv.Pavla a doložení žádné. Žemlièka má ve Století posledních Pøemyslovcù druhou polovinu února, takže pevný datum žádný a odkud to vyèetl taky ne. Takže asi opravdu kombinace odvození z rùzných pramenù, jak píše Bertoldus.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 28 pro 2008 22:21 
Královna

Napadla mì taková kacíøská myšlenka - jak vùbec víme, že Kunhuta byla mimoøádná krasavice? V dostupných kronikách jsem nic takového nenašla :( .

Předmět příspěvku: Krása Kunhuty Halièské
UNREAD_POSTNapsal: 29 pro 2008 11:44 
Vévodkyně

Viola píše:
Napadla mì taková kacíøská myšlenka - jak vùbec víme, že Kunhuta byla mimoøádná krasavice? V dostupných kronikách jsem nic takového nenašla :( .
Podle mì na to žádné doložení nenajdeme, aspoò ne v soudobých pramenech (ZK, Otokar Štýrský, Dalimil). Kdy se tato informace vlastnì objevila poprvé?

Předmět příspěvku: Re: Krása Kunhuty Halièské
UNREAD_POSTNapsal: 29 pro 2008 13:16 
Královna

elizabeth píše:
Podle mì na to žádné doložení nenajdeme, aspoò ne v soudobých pramenech (ZK, Otokar Štýrský, Dalimil). Kdy se tato informace vlastnì objevila poprvé?

To nevím, teï jsem povracela pár knih do kinhovny. :( Ale ani v Karlových kronikách nic zásadního není - napadá mì ale jedna vìc: jak vùbec mùžeme z kronik zjistit, jak která pomazaná hlava opravdu vypadala? Petr Žitavský se sice rozplývá nad Eliškou seznamující se s Jindøichem VII. a jeho chotí, nicménì ani z jeho líèení nemùže být dle mého názoru patrné, zda šlo pouze o její krásu, nebo spíše o celkový dojem, kterým na královské manžele pùsobila. Jenže i kdyby to bylo jinak, nikdy by si Petr ani jiný kronikáø nemohl dovolit napsat, že by snad pomazaná hlava mìla být ošklivá - a když už ano, nešlo by zøejmì o domácího vládce, nýbrž nepøítele, takže reálná hodnota takové výpovìdi by stejnì nebyla vysoká. Já osobnì se domnívám, že ta fáma o Kunhutì-krasavici vznikla až v dùsledku teorií, proè si Pøemysl vzal de facto bezvýznamnou dívenku, ale samozøejmì to podložené zatím nemám.

UNREAD_POSTNapsal: 29 pro 2008 13:35 
Vévodkyně

Viola píše:
Já osobnì se domnívám, že ta fáma o Kunhutì-krasavici vznikla až v dùsledku teorií, proè si Pøemysl vzal de facto bezvýznamnou dívenku, ale samozøejmì to podložené zatím nemám.
A já myslela, že si bral vnuèku Bély IV. a ještì k tomu oblíbenou... A bral si ji právì kvùli Bélovi a situaci v Evropì po Kressenbrunu, když ho odmítla Markéta. Nebyli Arpádovci a Rurikovci jen obecnì pìkní? ( tak tady trošku spekulujeme) Je tady nìkde Acoma? :?: Nevíš, co nám øíkají o vzhledu Arpádovcù a Rurikovcù uherské kroniky?

UNREAD_POSTNapsal: 29 pro 2008 13:38 
Královna

elizabeth píše:
A já myslela, že si bral vnuèku Bély IV. a ještì k tomu oblíbenou... A bral si ji právì kvùli Bélovi a situaci v Evropì po Kressenbrunu, když ho odmítla Markéta.

Ale jo, mìla jsem to dát do uvozovek. :D Nicménì po otci sice Rurikovna, ovšem dcera vyhnance, kterému teprve jeho tchán vydìlil kus zemì, aby v ní mohl vládnout, nemusela být podle mého názoru rovnocenná partie k Pøemyslovi. Btw. máme doloženou Kunhutu jako "oblíbenou vnuèku"? :)

UNREAD_POSTNapsal: 29 pro 2008 13:51 
Vévodkyně

Viola píše:
Nicménì po otci sice Rurikovna, ovšem dcera vyhnance, kterému teprve jeho tchán vydìlil kus zemì, aby v ní mohl vládnout, nemusela být podle mého názoru rovnocenná partie k Pøemyslovi. Btw. máme doloženou Kunhutu jako "oblíbenou vnuèku"? :)
Když jsem to o té oblíbené vnuèce psala, tak jsem na to hned myslela, zda existuje doklad tohoto slovního spojení. Kvùli výše uvedeným dùvodùm (dcera vyhnance,... teda maèevského bána :) ) Pøemysl také asi uvažoval nejprve o Markétì.

UNREAD_POSTNapsal: 29 pro 2008 15:07 
Královna

elizabeth píše:
Kvùli výše uvedeným dùvodùm (dcera vyhnance,... teda maèevského bána :) ) Pøemysl také asi uvažoval nejprve o Markétì.
Taky si myslím, že Kunhuta klidnì mohla být "nouzovým" øešením. Potøeba legitimního potomstva a hlavnì potøeba smíru s Uhrami.:)

UNREAD_POSTNapsal: 29 pro 2008 15:29 
Král

Been thanked: 12 times
acoma píše:
elizabeth píše:
Kvùli výše uvedeným dùvodùm (dcera vyhnance,... teda maèevského bána :) ) Pøemysl také asi uvažoval nejprve o Markétì.
Taky si myslím, že Kunhuta klidnì mohla být "nouzovým" øešením. Potøeba legitimního potomstva a hlavnì potøeba smíru s Uhrami.:)

A když dostal od Markéty košem, tak už tu nebyla jiná vhodná adeptka, po Markétì byla Kunhuta nejblíž k Bélovi - ostatní jeho dcery už byly mrtvé nebo vdané, tak se muselo sáhnout po vnuèkách... Štìpánovy dcery sice byly blíž k Bélovi než Kunhuta, jenže zase byly ještì pøíliš mladé, aby od nich Pøemysl mohl v dohledné dobì èekat už docela potøebného následníka. Suma sumarum byla Kunhuta asi nejlogiètìjší volba.

UNREAD_POSTNapsal: 29 pro 2008 19:13 
Královna

Zany píše:
A když dostal od Markéty košem, tak už tu nebyla jiná vhodná adeptka, po Markétì byla Kunhuta nejblíž k Bélovi - ostatní jeho dcery už byly mrtvé nebo vdané, tak se muselo sáhnout po vnuèkách...

Dívala jsem se na Arpádovce a máš naprostou pravdu. :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 115 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina