Chrámy, kostely, kaple

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Chrámy, kostely, kaple

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Milí přátelé o Velikonocích jsem navštívila kapli Božího hrobu v Mimoni; tato kaple je přesnou kopii Božího hrobu v Jeruzalémě v době 17. století. Je to nádherná kaple rozhodně ji navštivte. A kdo tam byl? Tak a mi sem napíše můžeme si vzájemně sdělovat dojem. Díky.
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Re: Kunhuta

Nový příspěvek od jitřenka »

ahoj!

Tak v Mimoni jsem nebyla, je to prece jen trochu z ruky. Mrkla jsem se na stranky, vypada to dobře! Docela by mě zajímalo, co ses od průvodce dozvěděla, jestli zhruba ty informace obsazene v clanku, nebo treba jeste nejake perlicky...

Jinak mým tipem na zajímavý kostel je chrám sv. Mořice v Kroměříži. Gotická stavba ve stylu Chartres (bez labyrintu a mnohonásobně menší... :wink: ), založena Přemyslem Otakarem II. a jeho ženou Kunhutou, cca 1270 (možná dříve). Mrkněte se na wikipedii. :studium:

Dalším zajímavým místem je klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Bohužel, zrovna v době mé návštěvy byl rekontruován, takže dovnitř jsem se nedostala. Strašně mě zaujal jeho velkolepý vstupní portál.
J.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Kunhuta

Nový příspěvek od KOMOŃ »

jitøenka píše: Dalším zajímavým místem je klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Bohužel, zrovna v době mé návštěvy byl rekontruován, takže dovnitř jsem se nedostala. Strašně mě zaujal jeho velkolepý vstupní portál.
Tam jsem byl už několikrát.Myslím,že je to v překladu brána do nebes,nebo schody do nebes.Teď už nevím.Ale je to opravdu krásné místo.Hlavně ten klid! :wink:
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Re: Komon

Nový příspěvek od jitřenka »

Je to zcela určitě "Brána do nebes" (latina je moje kamarádka). A máš naprostou pravdu - ten nebeský klid. Mimochodem, poblíž Ivančic je druhý klášter s podobným jménem "Rosa coeli". [-o<
J.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Komon

Nový příspěvek od KOMOŃ »

jitøenka píše:Je to zcela určitě "Brána do nebes" (latina je moje kamarádka). A máš naprostou pravdu - ten nebeský klid. Mimochodem, poblíž Ivančic je druhý klášter s podobným jménem "Rosa coeli". [-o<
Tam jsem ještě nedošel.Ale úžasný to je taky na kultovním tišnovským kopci Květnice.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

takových míst je spousta i na mnohem méně atraktivních lokalitách, kde by je nikdo nečekal. Dagmar by mohla potvrdit hned několika příklady z našeho výletu minulou sobotu v okolí Č. Brodu:
románská trojlodní! bazilika Nanebevzetí P. Marie v Tismicích, malebný románsko-gotický kostel Nalezení sv. Kříže v Bříství, zřícenina gotického kostela sv. Martina ve Vyšehořovicích...
Ale i mnohá jiná místa často v blízkém okolí či okrajových částech Prahy, kde by nikdo tak zajímavé památky nečekal, jen namátkou pár románských památek co mi vyvstane v paměti:
kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech, kostel sv. Bartoloměje v Kyjích, kostel sv. Maří Magdalény v Přední Kopanině, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou, kostel sv. Mikuláše ve Vinci, kostel sv. Petra a Pavla v Řeznovicích, kostel Narození Panny Marie v Holubici
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Komon

Nový příspěvek od Zany »

KOMOÑ píše:
jitøenka píše:Je to zcela určitě "Brána do nebes" (latina je moje kamarádka). A máš naprostou pravdu - ten nebeský klid. Mimochodem, poblíž Ivančic je druhý klášter s podobným jménem "Rosa coeli". [-o<
Tam jsem ještě nedošel.Ale úžasný to je taky na kultovním tišnovským kopci Květnice.
tak aspoň virtuálně pro představu:
klášter premonstrátek Rosa coeli s kostelem P. Marie, Dolní Kounice. Hodně zajímavá stavba mimo jiné i tím, že si řeholnice ke své ochraně na kopci nad klášterem nechaly postavit hrad
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

kdyby měl někdo zájem blíže poznávat památky podobného typu, je na to z mého fundamentalisticky kastelologického pohledu vhodné období - na hrady a zříceniny zarostlé zelení nemá cenu v létě jezdit, pak zbývají zámky a kostely.
Pro mě osobně je jeden z nejlákavějších cílů např. kostel sv. Jakuba v obci Jakub - Církvice poblíž Kutné Hory. Poblíž je spousta dalších zajímavých míst, které stojí za shlédnutí, má-li tedy někdo zájem, a se projeví.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Jakub, Církvice

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Zany píše:...Pro mě osobně je jeden z nejlákavějších cílů např. kostel sv. Jakuba v obci Jakub - Církvice poblíž Kutné Hory. Poblíž je spousta dalších zajímavých míst, které stojí za shlédnutí, má-li tedy někdo zájem, a se projeví.
Ano, připojuji se k Zanymu a mohu vřele doporučit, nebo i o tomto kostelu se údajně uvažovalo jako o dalším českém zápisu do UNESCO.
Návštěvu s průvodcem a výkladem lze domluvit telefonicky. Pak máte možnost se podívat i dovnitř v době, kdy v něm není bohoslužba...
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Nový příspěvek od jitřenka »

Děkuji pánům za tip :ruce:
(bohužel, ani jedno z uváděných míst jsem zatím nenavštívila, i přesto, že z Čech vlastně pocházím) a opět přidávám svůj.
Co takhle zabrousit na Moravu do míst prastaré jantarové stezky. Holešovskou městskou památkovou zonou vede naučná stezka s několika zastávkami.
- Šachova synagoga - 1560, úpravy 1737, poslední 1995

-zde je k vidění expozice Židé na Moravě
třípodlažní- předsálí s hlavním sálem -

-ženská galerie
-talmudská škola- předměty každodenního života, rozšíření Židů na Moravě v průběhu století... (velmi zajímavé!)


- židovský hřbitov -co do velikosti a starobylosti je hned po Praze, nejstarší náhrobek cca 1600, přičemž nejnovější výzkumy odhalily původ hřbitova cca 1400. Při vstupu na hřbitov obřadní místnost přestavěná z původní márnice r. 1903.

- obě výše zmíněné památky jsou lokalizovány v židovské čtvrti se zachovanými obytnými domy ze začátku 20.století.

28.7. - 2.8. 2008 se zde koná již 8. ročník Týdnu židovské kultury. Předpokládaný program - tématem by měla být Etika a výchova v židovské rodině. Ze třiceti zamýšlených akcí by mělo být 13 koncertů, 8 besed a přednášek, 3 filmy, 3 taneční vystoupení, 2 bohoslužby a jedna divadelní hra. V čele předsednictva festivalu zasedne opět spisovatel Arnošt Lustig.
:wink: :studium:
J.
s

Re:

Nový příspěvek od s »

Zany píše:kdyby měl někdo zájem blíže poznávat památky podobného typu, je na to z mého fundamentalisticky kastelologického pohledu vhodné období - na hrady a zříceniny zarostlé zelení nemá cenu v létě jezdit, pak zbývají zámky a kostely.
Pro mě osobně je jeden z nejlákavějších cílů např. kostel sv. Jakuba v obci Jakub - Církvice poblíž Kutné Hory. Poblíž je spousta dalších zajímavých míst, které stojí za shlédnutí, má-li tedy někdo zájem, a se projeví.
Já preferuji Budeč. Nejstarší kostel v Čechách, který zůstal vcelku. Jen má ubouranou apsidu a přistavěnou věž. Je to kostel, kde zřejmě opravdu byl často svatý Václav. Teď je zjišten v našem regionu nejstarší zachovaný v Kopčanech, na Slovensku. Původní Velká Morava, legračně ovšem je to kostel saský :-)
slavicekvac@upcmail.cz

Re:

Nový příspěvek od slavicekvac@upcmail.cz »

jitřenka píše:Děkuji pánům za tip :ruce:
(bohužel, ani jedno z uváděných míst jsem zatím nenavštívila, i přesto, že z Čech vlastně pocházím) a opět přidávám svůj.
Co takhle zabrousit na Moravu do míst prastaré jantarové stezky. Holešovskou městskou památkovou zonou vede naučná stezka s několika zastávkami.
- Šachova synagoga - 1560, úpravy 1737, poslední 1995

-zde je k vidění expozice Židé na Moravě
třípodlažní- předsálí s hlavním sálem -

-ženská galerie
-talmudská škola- předměty každodenního života, rozšíření Židů na Moravě v průběhu století... (velmi zajímavé!)


- židovský hřbitov -co do velikosti a starobylosti je hned po Praze, nejstarší náhrobek cca 1600, přičemž nejnovější výzkumy odhalily původ hřbitova cca 1400. Při vstupu na hřbitov obřadní místnost přestavěná z původní márnice r. 1903.

- obě výše zmíněné památky jsou lokalizovány v židovské čtvrti se zachovanými obytnými domy ze začátku 20.století.

28.7. - 2.8. 2008 se zde koná již 8. ročník Týdnu židovské kultury. Předpokládaný program - tématem by měla být Etika a výchova v židovské rodině. Ze třiceti zamýšlených akcí by mělo být 13 koncertů, 8 besed a přednášek, 3 filmy, 3 taneční vystoupení, 2 bohoslužby a jedna divadelní hra. V čele předsednictva festivalu zasedne opět spisovatel Arnošt Lustig.
:wink: :studium:
Nádhera, vřele doporučuji. Jak synagoga, tak hřbitov jsou jedinečné.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Jakub, Církvice

Nový příspěvek od Dagmar »

Jiří Motyčka píše:
Zany píše:...Pro mě osobně je jeden z nejlákavějších cílů např. kostel sv. Jakuba v obci Jakub - Církvice poblíž Kutné Hory. Poblíž je spousta dalších zajímavých míst, které stojí za shlédnutí, má-li tedy někdo zájem, a se projeví.
Ano, připojuji se k Zanymu a mohu vřele doporučit, nebo i o tomto kostelu se údajně uvažovalo jako o dalším českém zápisu do UNESCO.
Návštěvu s průvodcem a výkladem lze domluvit telefonicky. Pak máte možnost se podívat i dovnitř v době, kdy v něm není bohoslužba...
Připojuji se k Zanymu a Jiřímu . Kostel sv. Jakuba v Církvicích mi vyrazil dech.Opravdu unikát a těžko lze popsat slovy, to se fakt musí vidět. Se Zanym jsme navštívili i vnitřek kostela /lze opravdu domluvit návštěvu jen telefonicky/a paní průvodkyně se ptala, zda chceme kratší výklad nebo delší. Tak jsme si vybrali delší a po 1.5 hod jsme neměli už ani žádné dotazy. :shock: Podobný kostel , pokud si dobře pamatuji je v této lokalitě ještě jeden. Myslím, že se jmenuje také sv. Jakub a je v Rovném. Zany, pokud se pletu, tak mě prosím oprav. Návštěvu tohoto kraje, kteří máte možnost , vřele doporučuji. Např. románská bazilika v Tismicích , to je déja vu do Itálie.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Chrámy, kostely, kaple

Nový příspěvek od Zany »

ano, jde o kostel sv. Jakuba ve Stříbrné Skalici - Rovném. I tam lze domluvit návštěvu telefonicky. Do Tismic se dá dostat jen příležitostně např. při Dnech evropského dědictví, ale není to takový zázrak, oproti románskému vnějšku je interiér silně zbarokizován, z mého pohledu tam stojí za zmínku snad jen románské sloupy a dva heraldické náhrobníky
vopička

Re: Chrámy, kostely, kaple

Nový příspěvek od vopička »

Pokud debatujete o románských stavbách, pak se podívejte na http://romanske.blog.cz/.
O vstupech do památek je informováno a podstatné vidíte na fotkách a schématech.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Chrámy, kostely, kaple

Nový příspěvek od slavicekvac »

vopička píše:Pokud debatujete o románských stavbách, pak se podívejte na http://romanske.blog.cz/.
O vstupech do památek je informováno a podstatné vidíte na fotkách a schématech.
Docela mě uchvátila stará kniha - Lehner - ani nevím jak se to jmenuje, ale je to přehled všech románských kostelů. I těch, které už byly zbourány a ještě za jeho života stály. Dostal na to prachy od mocnářství a svou práci udělal velmi dobře. Třebaže dnes někteří nesouhlasí s jeho datací, tak si myslím, že se to ještě mnohde opraví zpátky na jeho pečlivě dokumentovaný názor. Románské umění merhautové a Třeštíka zdaleka nedosahuje takové šíře a pečlivosti.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Chrámy, kostely, kaple

Nový příspěvek od Zany »

V tom s tebou nebudu souhlasit. Ponecháme-li stranou otázku rozdílných datací, není Lehnerovo dílo úplné, chybí v něm četné významné lokality, které byly v Lehnerově době známé (o místech, kde byl románský původ rozpoznán po Lehnerovi nemluvě).
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Chrámy, kostely, kaple

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:V tom s tebou nebudu souhlasit. Ponecháme-li stranou otázku rozdílných datací, není Lehnerovo dílo úplné, chybí v něm četné významné lokality, které byly v Lehnerově době známé (o místech, kde byl románský původ rozpoznán po Lehnerovi nemluvě).
Nejsem expert, zřejmě máš pravdu. Mě na tom výrazně zaujal názor na rotundy Holubice, Vrapice, Budeč, Na Filipa a Jakuba na Smíchově, kostel Na zábradlí a podobné lahůdky. Kvalita měření síly zdí a podobné. Jak moc to je nebo není úplné to neumím odhadnout. Ale rozsah knihy Merhautové a Třeštíka je ještě menší, spíše výběrový.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Chrámy, kostely, kaple

Nový příspěvek od Zany »

jistě, tak byla ta knížka také koncipovaná, jako výběrová, neměl to být žádný úplný katalog, ten ostatně Merhautová pro Čechy napsala už před tím
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Chrámy, kostely, kaple

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:jistě, tak byla ta knížka také koncipovaná, jako výběrová, neměl to být žádný úplný katalog, ten ostatně Merhautová pro Čechy napsala už před tím
Jak se ten katalog jmenuje?

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů