Eliška Přemyslovna

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Eliška Přemyslovna

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

acoma píše:Byla Eliška Přemyslovna panovačná hysterická semetrika nebo nepochopená zlomená žena?
Nepochopená mohla být tak akorát od některých historiků :D jinak to byla česká "johanka z arku".
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Eliška Pøemyslovna

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
acoma píše:Byla Eliška Přemyslovna panovačná hysterická semetrika nebo nepochopená zlomená žena?
Nepochopená mohla být tak akorát od některých historiků :D jinak to byla česká "johanka z arku".
To me zajima :!: Rozved to. Kde mas vojsko a oddane velitele ( me napada jen Valdek). Kde mas plameny? Hodnotit Elisku Premyslovnu zatim nebudu. Myslim, ze by to bylo zaujate :) a k tomu se nechci snizovat. Ale ta ceska Johanka z Arku me zaujala natolik, ze prosim, Premku, o odpoved. Treba me to prinuti prehodnotit na ni nazor. Ale jen tolik, na muj vkus se prilis nechala ovladat city a pocity, nekdy i na ukor zdraveho rozumu.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Eliška Pøemyslovna

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...Ale ta ceska Johanka z Arku...
Já jsem na ní měl zpočátku taky trochu zaujaté stanovisko. Nevím ani, jestli to bylo obecnou historiografií. Ale když jsem se trochu zaobíral právě počátkem onoho století, tak jsem musel stát na její straně. Ale taky bych měl přiznat, že jsem ovlivněn pro-lucemburskými kronikami včetně Zbraslavské...
Jinak, nezlob se prosím, koukni nejdřív na tento odkaz, kde jsem k Elišce psal někde uprostřed samostatný odstaveček (stručný).: https://www.e-stredovek.cz/post/durynk- ... mohl-stat/
elizabeth píše:...na muj vkus se prilis nechala ovladat city a pocity, nekdy i na ukor zdraveho rozumu.
Já takovýmto lidem nesmírně fandím, jelikož to mají v životě trochu těžší, než ti, co dokáží využít přiměřeného kalkulu. Někdy se bezhlavě vrhnou tam, odkud se špatně vrací, ale mají svojí čest, kdy radši něco ztratí, než aby se diplomaticky, byť na cílenou dobu, smířili třeba s nepřítelem.
Vím o čem mluvím..., horší stránkou je ale to, že v afektu nebo v jiným emocionálním rozpoložení jejich dopad psychické nevyváženosti dopadá i na blízké z jejich okolí. :(
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Eliška Pøemyslovna

Nový příspěvek od elizabeth »

Cetla jsem jiz hned po svem prichodu na forum, snad jako prvni z clanku. Ona "tahle Alzbeta",Eliska, no proste zkratka Elizabeth :D se moc nelisi od "moji Alzbety", Elisky no proste Elizabeth Richenzy polske( a bohuzel ani prilis ode mne). Asi proto si tolik lezly holky na nervy a sly po krku. Richenza mozna ani nebyla silnejsi, byla spis stastnejsi, v konecnem uctovani, protoze jinak toho osud na obe holky nalozil pozehnane, no zkratka hodne. Obe stratily oba rodice, Richenza ve velmi utlem veku ( pricemz otec matku zrejme zabil. Dost krute pro male devcatko :(). Eliska Premyslovna sice ztratila "jen" matku Gutu, ale slozite to pro ni bylo jiste nemene. Jak doslo k tomu, ze si obe damy ( nebo divky) vubec nesedly, se nevi. Romanopisci o tom napsali jiz dost pribehu, vcetne vety, kterou pry Eliska ( budu tak nazyvat Premyslovnu, at se tu "neuelizabetuji" :) ) pocastovala Richenzu po prichodu na Prazsky hrad: "Rejcka marne honi bejcka". O par let starsi Richenza si nebrala servitky a Elisku nazvala tou nejosklivejsi holkou jakou kdy videla. Potud pani Vankova a pan Kratochvil, nebo Danek, psali to snad vsichni. Pravdou nejspis bude, ze Elisce se styskalo po matce a Richenza ji ani pri sve nejlepsi vuli nemohla nahradit, i kdyby sebevic chtela. Jak to pusobilo na jeji sotva 12letou macechu, ktera se prave vratila z Branibor od sve macechy a nedavno zemreleho zenicha, ktereho se bala a ktera se stala pouze figurkou na sachovnici v boji o korunu Polska jako jeho dedicka (a pozdeji i Cech, po smrti VaclavaIII.), si muzeme jen domyslet. Jiste je, ze drobne zlomysnosti obou mladych dam prerostly v otevrenou valku dvou Elisek, do niz bylo zatazene cele kralovstvi. Pry v tom hraly roli i neopetovane city Jindricha z Lipe vuci Elisce. Kdyz se Eliska dozvedela, ze Jindrich dal prednost nenavidene Richenze, dostala pry jeden ze svych povestnych hysterickych zachvatu. Ty jsou bohuzel podlozene. Podepsala se na nich nejen ztrata matky a "malichernosti" mezi Eliskami( ktere ovsem zahrnovaly napr. i uvezneni Jindricha z Lipe a smrt Jana z Vartenberka), ale zrejme i obavy o zivot ze strany sestry Anny a mozna i svagra Jindricha ( ja bych to ale spis tipovala na Annu, habsburska a premyslovska krev dohromady, to nemuze nikdy delat dobrotu ;) ). Rozhodne myslim, ze Eliska nebyla zla, jen neuveritelne nestastna. Vzdyt Richenze alespon zivot ( nebo Buh) pak odcinil vsechna prikori a ona prozila spoustu stastnych let s milovanym a milujicim muzem ( narozdil treba od Zavise a Kunhuty, kde to bylo jen par roku a jeste to stesti romanopisci a historikove popiraji), vzdyt, co si lze prat vic. Na druhou stranu nemela deti, krom jedine dcery Anezky. V tomhle jedinem snad vyhrala Eliska Premyslovna, umirajici opustena manzelem a bez deti u nevlastniho bratra Jana Volka. Ani ten klaster si nemohla narozdil od Richenzy dovolit postavit. Nemela na to penize. Je pravda, ze ona, narozdil treba od Vaclava II. a Mikulase Opavskeho I., u me vzbuzuje pouze litost, rozhodne zadne odsouzeni. Asi tolik. Snad jsem nebyla zaujata a neobjektivni, snazila jsem se o to. Informaci mam dost, jen je vhodne je seradit a mit na to cas.;) . Jeste jedna zajimavost. Jedna mlada autorka Oldriska ( jeste tenkrat) Liskova psala o romantickem vztahu Elisky Premyslovny a Jana z Falkenstejna. Jmenovala se Buh zemrel, kdyz se narodili. Historicke realie samozrejme nic moc, o Janu jako komturu ceskem radu krizovniku tam neni ani slovo, ale ma to spad a romanticky nadech. Hlavne zenam a divkam, co to necetly, ale i treba panum, doporucuji jako vylozenou oddechovku. Porad neskonale lepsi nez telenovely.
Przemysl de Nyestieyky píše:...
elizabeth píše:...na muj vkus se prilis nechala ovladat city a pocity, nekdy i na ukor zdraveho rozumu.
Já takovýmto lidem nesmírně fandím, jelikož to mají v životě trochu těžší, než ti, co dokáží využít přiměřeného kalkulu. Někdy se bezhlavě vrhnou tam, odkud se špatně vrací, ale mají svojí čest, kdy radši něco ztratí, než aby se diplomaticky, byť na cílenou dobu, smířili třeba s nepřítelem.
Vím o čem mluvím..., horší stránkou je ale to, že v afektu nebo v jiným emocionálním rozpoložení jejich dopad psychické nevyváženosti dopadá i na blízké z jejich okolí. :(

Take mnohdy driv strilim a pak se ptam tepve po duvodech. Nejcasteji v pripadech, kdy se jedna ani ne tak o mne, jako o lidi, co mam rada. Mnohdy je lepsi napocitat si do 10. I dvakrat. :D
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Eliáš

Nový příspěvek od acoma »

Obavam se , ze Eliscina hysterie musela byt na dedicnem podkladu. Kdyz se zamyslime nad osobnostmi jejiho otce, deda a pradeda, tak je jasne, ze posledni Premyslovci uz byli trosku ne uplne v norme. :D A hystericke mdloby, to uz je docela silne kafe a nemuzeme ho zcela omlouvat udalostmi. Cimz nijak nechci zmensovat jeji zasluhy.:) Zit s ni a vedle ni ovsem muselo byt narocne.
Naposledy upravil(a) acoma dne 23 pro 2006 22:40, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Pøemyslovna

Nový příspěvek od Ježek »

Eliška Přemyslovna dle mého soudu byla velmi silná žena (už je kolik toho musela přetrpět), významná osobnost našich dějin, která měli ve svých rukou i reálnou politickou moc. Určitě dělala čest svému rodu, jehož práva a zájmy hájila.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Eliáš

Nový příspěvek od acoma »

Nerikam, ze nebyla silna. To urcite ano, akorat se ji to vsechno nejak zamotalo a za spoustu veci si urcite mohla sama. Vzdyt byla "favoritkou" sve slechty, jejich vyvolenou princeznou, Jan z ni aspon zpocatku musel byt uplne hotovy, bylo mu prece 14. Jaktoze po par letech to bylo vsechno uplne jinak? Proc? Neda se prece predpokladat, ze by se vsechno proti ni najednou spiklo, musel byt nejaky duvod. Podotykam, ze ji nechci nijak odsuzovat.:)

PS: hysterie je dle psychologickeho slovniku nejdele znama neuroza, vyskytuje se u zen i u muzu, klinicky obraz je mnohotvarny, afektivni slozky psychiky prevazuji nad racionalnimi, projevuje se labilitou nalad, egocentrismem, okazalosti, teatralnosti a ruznymi telesnymi symptomy, napr. poruchami zraku, reci, cichu, hybnosti bez organickeho podkladu, pripadne tiky, tresem, mdlobou. Znama je napr. hysterie konverzni - projevuje se zachvaty - castecna ztrata vedomi, pul az nekolik hodin, pad, svalove krece, amnezie, dale obrnami, poruchami citlivosti a smyslu atd.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Eliáš

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

acoma píše:...Jan z ni aspon zpocatku musel byt uplne hotovy, bylo mu prece 14. Jaktoze po par letech to bylo vsechno uplne jinak? Proc? Neda se prece predpokladat, ze by se vsechno proti ni najednou spiklo, musel byt nejaky duvod.....
Vždyť kroniky mluví svorně - šlechta zištně krále popuzovala proti Elišce a to se jí povedlo velice dobře.
Dokonce jí bylo usilováno o život nejen za krále Jindřicha Korutanského, ale dokonce i za Jana Lucemburského!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Eliáš

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:... Jan z ni aspon zpocatku musel byt uplne hotovy, bylo mu prece 14. Jaktoze po par letech to bylo vsechno uplne jinak? ...
Vzhledem k tomu, že po letech se nabažíme sebekrásnější ženské, a pokud je tato ještě navíc hysterická a panovačná, spadnou růžové brýle nebo klapky dost rychle. Rodové dispozice k hysterii a duševním chorobám nepochybně byly také, stačí si vzpomenout nejen Václava II., ale i oba Přemysly Otakary. Možná kdyby Alžběta Rejčka byla trochu starší a dovedla se přenést přes Eliščinu nenávist :idea: třeba by bylo vše jinak. Ale třeba také ne. Už po x-té vzpomínané, že kdyby jsou chyby. Porovnejte, prosím, tyto dvě dámy a zhodnoťte je. Nemusím moc psát jak velmi mě zajímá váš názor a abych řekla pravdu, dost mě mrzí, že jsem "své" Alžbětě Richenze (Rejčce) fórum neotevřela. Pravda, už se její jméno vyskytuje, ale jen ve vztahu k Jindřichovi z Lipé, ale myslím, že takřka renesanční osobnost této dámy se nedá zúžit jen na vztah k 1 muži byť tomu nejlepšímu jejího života.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Chorobnì nebezpeèná Eliška

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...hysterická a panovačná...Rodové dispozice k hysterii a duševním chorobám nepochybně byly také...Možná kdyby Alžběta Rejčka byla trochu starší a dovedla se přenést přes Eliščinu nenávist ...
:shock: No já se nestačím divit...Skoro to vyznívá, jakoby byla Eliška tak psycholabilní, že nepřetržitý úklad o její život byl pro její nebezpečnost v zájmu ochrany zdraví celého okolí.
Zkus mi tedy Elizz vysvětlit, (pokud jsem to už nestihnul přehlédnout nebo zapomenout :) ), kdy se tyto dvě rivalky "rozkmotřili" a především jaký postoj Richenza zastávala k Elišce v době jejího věznění a nenávisti ze strany Jindřicha Korytana.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Chorobnì nebezpeèná Eliška

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:...hysterická a panovačná...Rodové dispozice k hysterii a duševním chorobám nepochybně byly také...Možná kdyby Alžběta Rejčka byla trochu starší a dovedla se přenést přes Eliščinu nenávist ...
:shock: No já se nestačím divit...Skoro to vyznívá, jakoby byla Eliška tak psycholabilní, že nepřetržitý úklad o její život byl pro její nebezpečnost v zájmu ochrany zdraví celého okolí.
Zkus mi tedy Elizz vysvětlit, (pokud jsem to už nestihnul přehlédnout nebo zapomenout :) ), kdy se tyto dvě rivalky "rozkmotřili"
Ony se v podstate nerozkmortily, jelikoz se dle dostupnych informaci nemely rady jiz ihned po prichodu Alzbety Richenzy do Cech, aby se provdala za Vaclava II. jako dedicka Polska. Alzbeta byla mladinka, cca 12 roku, Elisce bylo jeste o 4 roky mene..VaclavAlzbetu sveril tete Gryfine ( manzelka Leska Cerneho, sestra Kunhuty Halicske) na Budyni, kde snad mlada dedicka Polska, ktera dopusud znala jen utrapy, zazila pry konecne stastna leta. Zda k setkani "Elisek" doslo hned v roce 1300, kdy Alzbeta prisla do Cech, nebo az po navratu z Budyne, nevim. Nevim ani zda Elisku Premyslovnu bolela ztrata matky natolik, ze Alzbetu, ktera ji mela nahradit matku, povazoval za vetrelkyni a nesnasela ji. Eliska, u niz matka ( ackoliv stredovek byl spis cas chuv) zrejme stala na piedestalu mela s macechou velky problem. Ja se domnivam, ze to bylo prave z tohoto duvodu. Bohuzel mi to nikdo jiz dnes asi ani nepotvrdi ani nevyvrati. A tady vidim tu zminovanou chybu Alzbety, ktera naprosto nekrestansky,( o nejakem kdo Te uhodi do tvare nastav mu druhou, nebo o kdo do tebe kamenem, ty do nej chlebem, tu nemuze byt rec) oplacela Elisce nenavist uplne stejne.
Przemysl de Nyestieyky píše:...
a především jaký postoj Richenza zastávala k Elišce v době jejího věznění a nenávisti ze strany Jindřicha Korytana.
Tak to nevim, protoze Alzbeta tou dobou nebyla v Cechach, protoze utekla po smrti Rudolfa I. Habsburskeho k tchanu Albrechtovi a vubec do Rakouska. Jiste i ona se obavala o zivot. V dobe vlady Korutance zrejme jiz sidlila ve svych vennych mestech, a otevrela nektera z nich pro habsburske posadky. A porad si nemyslim, ze o zivot Elisce ukladal Jindrich Korutansky, ale jeho slicna manzelka Anna, Eliscina vlastni sestra...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Chorobnì nebezpeèná Eliška

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...oplacela Elisce nenavist uplne stejne.
Takže nejen že se mladá holka, ještě děcko, pořád musela bát o holý život, ještě musela ve vlastním domě snášet nenávist pro ni cizího člověka. Opravdu mu jí začíná být líto, protože vlastně nejbližší jí udělali už od mladí peklo ze života... :cry:
elizabeth píše:...nemyslim si, ze o zivot Elisce ukladal Jindrich Korutansky, ale jeho slicna manzelka Anna, Eliscina vlastni sestra...
Její nevávist byla namířena mnohem více na Korytana, ale je pravdou, že ji nenáviděl jen on ale společně i s Annou...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Chorobnì nebezpeèná Eliška

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:...oplacela Elisce nenavist uplne stejne.
Takže nejen že se mladá holka, ještě děcko, pořád musela bát o holý život, ještě musela ve vlastním domě snášet nenávist pro ni cizího člověka. Opravdu mu jí začíná být líto, protože vlastně nejbližší jí udělali už od mladí peklo ze života... :cry:


V dobe, kdy vznikla tahle nenavist byl na svete jeste Vaclav II., Vaclav III. Premyslovna narozdil od uplneho sirotka Alzbety Rejcky, ktera snasela drsne zachazeni macechy Markety Braniborske a drobne krutosti zenicha Oty, byla hyckana a rozhodne se tou dobou nemusela bat o zivot. To prislo skutecne az se k moci dostal Korutanec a ta jeho Anna mimochodem Premyslovna. Tj. mnohem pozdeji.
Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:...nemyslim si, ze o zivot Elisce ukladal Jindrich Korutansky, ale jeho slicna manzelka Anna, Eliscina vlastni sestra...
Její nevávist byla namířena mnohem více na Korytana, ale je pravdou, že ji nenáviděl jen on ale společně i s Annou...
To ale je problem spis neschopnosti Korutance. Vaclav II. ( nejprve za notne podpory Zavise) dal do kupy ceskou zemi, ktera byla po Braniborech pekne zdevastovana. Pak si prijde nekdo, kdo nema nizadne predpoklady takove zemi vladnout ( a ciste nahodou je manzelem nejstarsi z Premysloven), ale vladne ji. Tady Elisce Premyslovne rozumim. Ja ji, aby to bylo jasne, neodsuzuji. Dle me byla mozna hystericka a panovacna, ale nebyla zla. Porad me ale nikdo nepresvedcil, ze mrchou nebyla Anna, ale ze za provdanim a pokusem otravit Elisku stal Korutanec.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Chorobnì nebezpeèná Eliška

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:Porad me ale nikdo nepresvedcil, ze mrchou nebyla Anna, ale ze za provdanim a pokusem otravit Elisku stal Korutanec.
Anna byla zmije jedovatá (jak známe tento termín z pohádek :D ), ale že Elišce bylo usilováno o život, o tom Korytanský Jožka věděl spolehlivě a jistě mu to náramně notovalo. Otázkou je, nakolik měl s manželkou prsty i v nájemné vraždě jejího bratra? Proč se jeho smrt nevyšetřila? Protože byl na trůnu Korytan? Proč se nepodařilo důsledné otrávení Elišky? Protože by to bylo příliš nápadné a někdo by to mohl spojovat se smrtí bratrovou...? Proč Petr Žitavský nevěřil oficiální versi zavraždění ale váhal vyslovit svou domněnku? Aktuální královská situace mu to nedovolovala?
Eliška mohla mluvit o velikém štěstí v tak napjaté atmosféře, že nepřišla o život. Možná její tzv. "panovačnost", střídaná zoufalou hysterií, jí pomohla toto období úspěšně přežít, aby se mohla pustit do dalšího, podobně "dobrodružného"...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Eliáš versus Richenza

Nový příspěvek od acoma »

elizabeth píše: Porovnejte, prosím, tyto dvě dámy a zhodnoťte je. [/b]

Obe kralovny byly jiste vasnive jak v lasce, tak v nenavisti. Obe jiste chtely svuj zivot a osud naplnit a prozit ho co mozna nejlepe. Pro mne je Richenza mnohem vetsi taktik a strateg, Eliska sla do vseho zcela zbrkle, bez rozmyslu a po hlave.
Richenza je zkratka typictejsi predstavitelka neznejsiho pohlavi, ty zenske zbrane, ktere mela, umela zcela jiste vyuzit a vedela, jak s muzi "zachazet". Eliska byla spis jako slon v porcelanu. A jeste se zachvatama.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Chudák Přemyslovna. Ta od vás dámy dostává...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

:)) Jo, to my bychom dostaly od ni...:))
Naposledy upravil(a) acoma dne 23 pro 2006 22:47, celkem upraveno 2 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Jistě ne nadarmo byla Eliska Premyslovna zbraslavskym kronikarem charakterizovana jako "velmi silna zena" (fortissima mulier). Pod timto eufemismem se muze skryvat mnohe... :)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

bojovnice na všech frontách

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

acoma píše:Jistě ne nadarmo byla Eliska Premyslovna zbraslavskym kronikarem charakterizovana jako "velmi silna zena" (fortissima mulier)...
Ona také musela být neskutečně silnou ženou. Vždyť vzdorovala zániku jména svého rodu, celému svému okolí a musela čelit i svým nejbližším, můžeme-li tak nazvat ty, kteří ji obklopovali po tom, co přežila svoji nejbližší rodinu. Pak také jako matka vzdorovala za své děti...
Vlastně celý její život byl bojem nejen za svůj život, ale i za jméno a čest svého rodu a za duchovní památku. Nebál bych se dokonce říci, že byla posledním přemyslovským bojovníkem, leč v ženské podobě. Což jí samozřejmě nijak neubírá zásluhy!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: bojovnice na všech frontách

Nový příspěvek od acoma »

Przemysl de Nyestieyky píše:
acoma píše:Jistě ne nadarmo byla Eliska Premyslovna zbraslavskym kronikarem charakterizovana jako "velmi silna zena" (fortissima mulier)... Nebál bych se dokonce říci, že byla posledním přemyslovským bojovníkem, leč v ženské podobě. Což jí samozřejmě nijak neubírá zásluhy!

Podle A. Petit-Benoliel ze Zbraslavské kroniky vyplývá, že v osobnostních vlastnostech Elišky Přemyslovny se spojily ženské a mužské prvky, po matce Gutě měla Eliška dobré srdce ženy, ale inteligence, pevný postoj a chování odpovídalo mužskému obrazu otce. Nemusí to být ovšem záležitost vrozená, ale důsledek klášterní výchovy. Což ovšem Jana po pár letech manželství a dosažení jeho dospělosti moc nepřitahovalo. Nesmíme zapomenout, že byl vychováván u francouzského dvora. A Eliška rozhodně nebyla "kočička" na mazlení a koketování...
Naposledy upravil(a) acoma dne 23 led 2007 23:41, celkem upraveno 3 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, Google Adsense [Bot] a 0 hostů