Markvartici

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Charváti by měli bejt někde na území východních Čech.
Bez piva to není ono.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Pravda je ,že Markvartici u Přemyslovců hráli na jejich dvoře velkou roli.To mi nedává smysl s tím vyhubením.Spíš bych možná myslel na příbuzenský svazek skrze Příbyslavu.
K Jablonnému.První dochovaný název z testamentu Koioty r.1227 Jabloni.Havel se psal latinsky de Jabloni,ale zakládací listina města byla Gablona.Že tu byla stará kupeckácesta dokládá nález římských mincí,uložených tam v muzeu.Kolonizace začala za jeho dědyHeřmana z Ralska,byla tu již česká ves,se svým právem.Okolní obce dostaly název dle svých lokátorů Křižany :oops: Kriesdorf.Nemá tedy nic s Křižanovem.Další vývoj názvu městaJahbel,Jabel ,Zahbel,Gabel.Původ názvu bude spíš z Gablona /clo/.

Obrázek

Hradby opevnění z dob Havla
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
honyk
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 02 zář 2007 13:10
Bydliště: Dobruška

Nový příspěvek od honyk »

Bohužel vůbec netuším, kde jsem tu teorii o charvátském původu Markvarticů četl (vím že to nebylo nějak staré), ale něco podobného se píše i zde.V tom zmiňovaném bylo vzpomínám ještě uvedeno, že stejně jako území Slavníkovců není ani území Charvátů nějak podložené písemnými prameny a jde spíše o dohady. Markvart (Mark-Ward-Us), předek rodu, byl prý snad Čech, snad člen skupiny vladyků, kteří se jako první nechali pokřtít, měl vazby s Němci ale je prý nepravděpodobné, že by měl německý původ. Ale zase jde jen o dohady.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

honyk píše:Bohužel vůbec netuším, kde jsem tu teorii o charvátském původu Markvarticů četl (vím že to nebylo nějak staré), ale něco podobného se píše. V tom zmiňovaném bylo vzpomínám ještě uvedeno, že stejně jako území Slavníkovců není ani území Charvátů nějak podložené písemnými prameny a jde spíše o dohady. Markvart (Mark-Ward-Us), předek rodu, byl prý snad Čech, snad člen skupiny vladyků, kteří se jako první nechali pokřtít, měl vazby s Němci ale je prý nepravděpodobné, že by měl německý původ. Ale zase jde jen o dohady.
Zvláštní je ,že pokud by to byl tak starý rod, tak nějak konkrétně neodvozují svůj původ.
Bez piva to není ono.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Ježek píše:Pokud by Markvartici byly potomky Charvátských knížat (vládli trochu jinde), mohli tam vládnout - a být vyhubeni Přemyslovci
Déle jsem se zabýval historií Sedleckého kláštera.Je tam totiž jedna zajímavá věcV nedalekém Malíně měli slavníkovci také jedno z významných středisek.Dle výzkumu dokončeném v r.2005 dokonce velmi velké hradiště,razili zde i stříbrné mince s nápisem MALIN CIVITAS.Stejně datovaná hradiště jsou i na místě hradu Cimburk a Sion.Oblast tedy byla slavníkovská..V historii kláštera se píše,že po vyvraždění slavníkovců patří území Markvarticům.Tedy analogie s Jablonným.Relativně odloučená oblast,osídlená slavníkovci po nichž nastupují Markvartici.Že by další doklad propojení markvarticů se slavníkovci/charváty/?Markvartic Miloslav/1. pol.12.stol/zakládá Sedlecký klášter
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Georg píše:V historii kláštera se píše,že po vyvraždění slavníkovců patří území Markvarticům.Tedy analogie s Jablonným.Relativně odloučená oblast,osídlená slavníkovci po nichž nastupují Markvartici.Že by další doklad propojení markvarticů se slavníkovci/charváty/?Markvartic Miloslav/1. pol.12.stol/zakládá Sedlecký klášter
Já jen doplním, že by mělo jít o Miroslava, ne Miloslava. Georgu, jak jsi přišel na souvislost mezi Markvartici a zakladatelem kláštera? Je k tomu nějaká literatura? Mně totiž přijde ten Sedlec strašně daleko - i když, známe jejich majetkové poměry ve 12. století?
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Berthold Waldstein se ve svém díle zmiňuje u prvního rozrodu o Závišovi,1146,purkrabím v Sedleci.Na o ficiálních stránkách Seldl.kláštera a kostnice stojí k historii Malín byl hradištěm slavníkovců. Po jejich vyvraždění r. 995 převzali panství Markvartici. Jeden z nich, Miroslav (Miloslav ?) z Cimburka, zakládá v Sedlci nejstarší klášter cisterciáků v Čechách. V r. 1142 povolává do Sedlce prvních dvanáct mnichů z Waldsassenu v Horní Falci.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Georg píše:V historii kláštera se píše,že po vyvraždění slavníkovců patří území Markvarticům.Tedy analogie s Jablonným.Relativně odloučená oblast,osídlená slavníkovci po nichž nastupují Markvartici.Že by další doklad propojení markvarticů se slavníkovci/charváty/?Markvartic Miloslav/1. pol.12.stol/zakládá Sedlecký klášter
Po vymření Slavníkovců na konci 10. století jejich území ovládají především Přemyslovci, Jablonné zřejmě nikdy Slavníkovcům nepatřilo, i když se to říkat může - i když to může napsat Kosma (který také neví, kdy byl založen Vyšehrad). Markvartice nemáme doloženy přes celé dlouhé 11. století, kdyby jim území Slavníkovců patřilo, takto mocný rod zmiňován není, stejně ani nejsou poté na konci 12. století zmiňování jako mocná knížata několika "slavníkovských" údělů. Kromě toho, těm posléze vládli Děpoltici.
Miroslav z rozmezí let 42 - 8 není později uváděn, nikdo v další generaci není uváděn jako jeho syn.
Nám známí markvartici Heřman, Záviš a Havel jsou syny Markvarta. Markvart je jméno spíše německé, Miroslav čistě slovanské
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Záviše však zmiñuje i Palacký,Jinak rod z Cimburka existoval,časem získal majetky na Moravě,kde púsobil v 15.stol.nechvalně známý loupeživý také Miroslav z Cimburka.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Georg píše:Záviše však zmiñuje i Palacký,Jinak rod z Cimburka existoval,časem získal majetky na Moravě,kde púsobil v 15.stol.nechvalně známý loupeživý také Miroslav z Cimburka.
Nojo, ale co mají společného s Markvartici?
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

cimburk

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Georg píše:Miroslav z Cimburka.
Georgu, Georgu; já myslím, že pleteš několik věcí dohromady :)
Rozhodně jsem do teď nikdy neslyšel o tom, že by nějaký Miroslav z Cimburka měl co společného s Markvartici, nebo dokonce hrad Cimburk - a jeden nebo druhý.
Osobně si myslím, že i s tím Sedlcem to je směs tlachů nehodná ztráty času. :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Georg píše:Berthold Waldstein se ve svém díle zmiňuje u prvního rozrodu o Závišovi,1146,purkrabím v Sedleci.
Já jej našla jako sedleckého kastelána ale až v roce 1159 - je tam pramen?
Navíc se domnívám, že nešlo o Sedlec u Kutné Hory, nýbrž u Karlových Varů, a tedy Sedlecko (Loketsko).
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

„Zauise Sedlicensis comes"

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:..nešlo o Sedlec u Kutné Hory, nýbrž u Karlových Varů, a tedy Sedlecko (Loketsko).
Ano, to je pravda...
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Přemku ,Violo,vy mi dáváte.Samozřejmě jsem ten Sedlec u Karlovách Varů prověřoval.Píše o něm ve svém díle Gorazda.Sedlc byl naposled uveden u knížete Soběslava.Dále to byla pouhá ves,ve Vámi zmiňovaném období již kolonizována a jmenuje se Zettlitz a byla tam pouze fara.Co by tam kastelánoval?Byla sice správním střediskem pro několik sousedících obcí.
Mám už mejl na správce Sedlece a kostnice,napíšu mu ,co to uvádí,že pak ze mne dělá blbce...

http://www.kostnice.cz/
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Georg píše:..správce Sedlece a kostnice,napíšu mu..
To bude skvělý! :) Já si navíc předběžně myslím, že ten Záviš ani nemusel být Markvartic, ale to bych asi už zacházel moc daleko i vůči Bertholdovi Waldsteinovi :D
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:Já si navíc předběžně myslím, že ten Záviš ani nemusel být Markvartic, ale to bych asi už zacházel moc daleko i vůči Bertholdovi Waldsteinovi :D
Povídej, přeháněj :D - mě to zajímá a myslím, že i ostatní.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Byl Záviš "ze Sedlece" Markvartic?

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:Já si navíc předběžně myslím, že ten Záviš ani nemusel být Markvartic...
...mě to zajímá a myslím, že i ostatní.
Mě to samozřejmě taky zajímá, kdysi jsme se toho už lehce dotkli v tématu o původu Závišova jména.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Návštěvník

Nový příspěvek od Návštěvník »

Pro Ježka !

Možná je to to trochu od věci, ale četl jsem, že jméno Miroslav je počeštěné německé jméno Friedrich a občas se užívá i počeštělé Bedřich - ale to jen na okraj.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

Anonym píše:Pro Ježka !

Možná je to to trochu od věci, ale četl jsem, že jméno Miroslav je počeštěné německé jméno Friedrich a občas se užívá i počeštělé Bedřich - ale to jen na okraj.
Není. Miroslav je významový ekvivalent Friedricha, maximálně by to mohl být překlad.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Takže jak je to v regestech.Zauisa/e/ byl kastelánem ne v Sedlci ale Zedelcensis Sedlecku aqua Eger od Chebu po Žatec.A sídlil asi Waldssasen.Záznan 1159.Stejně psaný Zauisa/e/je několikrát svědek na listinách o 15 let později Zauisa filius MARCQUARDI fratres elus:Gauel et Hermannus agazo ducis Boem.Přeložte to odborníci :oops: .A pak je Zawissa kastelán na Boleslavi 1184.
Jinak je taky zakl. listina Sedl. kláštera,zakládá Miroslau.Toto jméno je v té době často i na svědectví listin,pokud je to on.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: SeznamBot a 1 host