Vrazi Václava III.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

PO II.

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Vy jste ale krome Jezka nereagovali na toho Premysla Otakara II. ?...
Pokusím se to tedy napravit... :)
elizabeth píše:... A nyní hlavní otázka :Proč se nikdo nepokusil zavraždit Přemysla Otakara II? Když tak odsuzujeme Vítkovce a štýrskou a rakouskou šlechtu, byli ještě tenkrát tak plni rytířských ideálů? Brali krále jako představitele tohoto rytířského ideálu, že přešli „pouze“ do otevřené vzpoury po vyhlášení aberachtu? Nebo byl Přemysl tak dobře bráněn, popř. by se ubránil sám? ...
Přemysl Otakar II., dle mého názoru, byl jednou z největších osobností z rodu Oráčova. Byl rovněž jedním z nejvýznamnějších panovníků, který zasedl na český královský trůn. Jeho říše sahala v době největšího rozmachu až k Jaderskému moři, etc... Úplně jiná osobnost, než, jak psal Ježek, dost často "v lihu namočený" Václav III.
Při nejlepší vůli si nedovedu představit, jak by tohoto krále mohl ze světa sprovodit nějaký nájemný vrah, nota bene proti němuž by se král, který u Suchých Krut stál v čele svého vojska se zbraní v ruce, dokázal ubránit s velkou mírou pravděpodobnosti sám. Dále si ztuha dovedu představit, jak by mohl projít strážemi krále "Železného a Zlatého" až k jeho lůžku. Přemysl Otakar II. zemřel na bitevním poli a jeho vnuk v posteli! Jak signifikantní...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše:Nemluvil jsem o rodovém vlastnictví obecně, ale spíše o tom, které Václav III. údajně rozdával šlechtě při svých pitkách a za vystřízlivění si teprve svoji nechtěnou velkorysost uvědomoval...
Takže řikáš, že Václava mohl zabít jeden z jeho dřívějších kumpánů (mladý šlechtic, který ještě po otci nezdědil rodové državy) se kterým Václav zasedl ke korbelům a ve stavu opilosti mu předal nějaké léno (umim si to živě přestavit), po vystřízlivění musel Václav svoje dobrodiní vzít zpět a dal záminku ke svému odstranění?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:Nemluvil jsem o rodovém vlastnictví obecně, ale spíše o tom, které Václav III. údajně rozdával šlechtě při svých pitkách a za vystřízlivění si teprve svoji nechtěnou velkorysost uvědomoval...
Takže řikáš, že Václava mohl zabít jeden z jeho dřívějších kumpánů (mladý šlechtic, který ještě po otci nezdědil rodové državy) se kterým Václav zasedl ke korbelům a ve stavu opilosti mu předal nějaké léno (umim si to živě přestavit), po vystřízlivění musel Václav svoje dobrodiní vzít zpět a dal záminku ke svému odstranění?
To se mi nezdá pravděpodobné. (ačkoliv to slibování hradů u džbánku dobrého moku si rovněž dovedu docela dobře představit). To nebylo impulzivní jednání nějakého ukřivděného kluka, ale dobře a do detailů promyšlený komplot. I když nezavrhuji to,že si nějaký ten kluk mohl doma na hradě, v paláci nebo na tvrzi postěžovat tatínkovi ... ;)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: I když nezavrhuji to,že si nějaký ten kluk mohl doma na hradě, v paláci nebo na tvrzi postěžovat tatínkovi ... ;)
Myslim, že by politikou protřelý magnát nezabíjel krále kvůli takové "prkotině"...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
elizabeth píše: I když nezavrhuji to,že si nějaký ten kluk mohl doma na hradě, v paláci nebo na tvrzi postěžovat tatínkovi ... ;)
Myslim, že by politikou protřelý magnát nezabíjel krále kvůli takové "prkotině"...
To bylo samozřejmě míněno jako žert. Ani já si nemyslím, že by to bylo důvodem vraždy krále Václava. Ale asi nebylo ani důvodem "jen" to, že si mysleli, že by mohl být z Václava druhý Přemysl Otakar II. A už vůbec si nemyslím, že by ta vražda měla být pomstou za popravu Záviše. Myslím si, že kromě obavy z Václava jako Přemysla, byla také obava z rozklížení moci šlechty na Moravě, např postavením kláštera nebo měst. Já favorizuji Šternberky.
Andrew
Měšťan
Příspěvky: 16
Registrován: 08 čer 2006 19:11

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od Andrew »

naprosty souhlas, ten duvod musel byt zavaznejsi...ja myslim ze on jim proste naramne prisel do rany...byl mlady, nezkuseny, vedeli ze nema legitimniho potomka, mozna si proste rekli ze ted je ta prava chvile zbavit se dynastie, s tim ze az prijde nekdo novy, bude vic sanci prosazovat zamery slechty a ze horsi uz to nebude. mozna uz to tady bylo napsano stokrat :D ale jsem proste zastancem jednoduchych veci a jednoduchych teorii, duvody a ciny byly tehdy docela stejne jako dnes :twisted:
Ježek píše:
elizabeth píše: I když nezavrhuji to,že si nějaký ten kluk mohl doma na hradě, v paláci nebo na tvrzi postěžovat tatínkovi ... ;)
Myslim, že by politikou protřelý magnát nezabíjel krále kvůli takové "prkotině"...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od elizabeth »

Andrew píše:naprosty souhlas, ten duvod musel byt zavaznejsi...ja myslim ze on jim proste naramne prisel do rany...byl mlady, nezkuseny, vedeli ze nema legitimniho potomka, mozna si proste rekli ze ted je ta prava chvile zbavit se dynastie, s tim ze az prijde nekdo novy, bude vic sanci prosazovat zamery slechty a ze horsi uz to nebude. mozna uz to tady bylo napsano stokrat :D ale jsem proste zastancem jednoduchych veci a jednoduchych teorii, duvody a ciny byly tehdy docela stejne jako dnes :twisted:
Ježek píše:
elizabeth píše: I když nezavrhuji to,že si nějaký ten kluk mohl doma na hradě, v paláci nebo na tvrzi postěžovat tatínkovi ... ;)
Myslim, že by politikou protřelý magnát nezabíjel krále kvůli takové "prkotině"...
Takze myslis, ze nekdo jednal impulzivne a bez rozmyslu, jenom proto, ze se naskytla prilezitost? Ze to nebylo dlouhodobe a dobre pripravovane ukonceni vladnuti jedine mistni dynastie, ktera uz slechte dost dlouho lezla na nervy zasahovanim do "jejich prav"? Ja znovu opakuji, ze to byl dobre pripraveny komlot, v nemz se cekalo na to, kde to mohou uskutecnit. A naskytla se vynikajici prilezitost pri zastavce v Olomouci, primo u Sternberku. To neni ted polemika, ja jen si chci ujasnit, co presne jsi tou odpovedi myslel. Dik.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Ja znovu opakuji, ze to byl dobre pripraveny komlot, v nemz se cekalo na to, kde to mohou uskutecnit. A naskytla se vynikajici prilezitost pri zastavce v Olomouci, ...
Nejde "jen" o to kde. Příležitost místa činu se najde vždycky. Ale byla to hlavně jedinečná příležitost dějinná, která by se už nemusela opakovat. Proč? No protože Václav III. byl jediným žijícím potomkem dynastie a co kdyby se oženil a při jeho sexuálním apetitu měl více potomků? Co potom? V cestě by nestál jeden ale třeba hned 3 potenciální dědicové trůnu...
Namítnete, že podobně tomu bylo i s jeho otcem. Jo, ale zkuste vztáhnout ruku na bývalého sirotka, který prošel martýriem Otova poručenství. To Václav III. byl jiná "sorta"...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ladies & gentlemen, asi jsme si v předchozích příspěvcích příliš nerozuměli
Jiøí Motyèka píše: No a co psal autor této citace? Něco jiného než Přemek? Ale vévodovy příspěvky se nečtou, že. To teprve až to napíše kníže...
když jste mě zmanipulovali do pozice zastánce prosté šlechty, která krále zamordovala pro majetek. V diskusi o stranu nazpět jsme se s Ježkem bavili o absurdnosti vraždění šlechty pro majetek bez většího vztahu - majetek získaný při pitkách:
Przemysl de Nyestieyky píše: Navíc je velmi pochybné, že by nějak více lpěli na majetku, který teprve krátce vlastnili a ke kterému neměli téměř žádný vztah. Tudíž, já odmítám, že by zde šlo o majetkové neshody vedoucí k atentátu - byť tuto verzi podporuje ona německá kronika...
Nikdo šlechtě přeci nechtěl (ani to právně příliš nešlo) sahat na jejich rodové (mimochodem obrovské) državy, které si vysloužili jejich předci od králů (12-13.stol.).
Takže tam nešlo o to, že bych zastával tuto verzi, ale spíš jsem se proti tomuto ohrazoval a striktně to odmítal...
Děkuji za pozornost, konec hlášení! :lol:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Nikdo šlechtě přeci nechtěl (ani to právně příliš nešlo) sahat na jejich rodové (mimochodem obrovské) državy, které si vysloužili jejich předci od králů (12-13.stol.).
Takže tam nešlo o to, že bych zastával tuto verzi, ale spíš jsem se proti tomuto ohrazoval a striktně to odmítal......
Ano. O rodové statky pochopitelně v žádném případě nešlo. Ale právě o ty získané při bujaré a nevázané pitce. A tam byl problém. Protože ten, kdo lehce nabyl, již o ně nechtěl přijít. Proč? No práve proto! A i kdyby nabytí bylo stvrzeno "pouze" podpisem na "pivním tácku", ale byl to podpis panovníkův... Tak proč by je měl najednou vracet. Nebo zlikvidovat původního majitele zboží?...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše: A i kdyby nabytí bylo stvrzeno "pouze" podpisem na "pivním tácku", ale byl to podpis panovníkův... Tak proč by je měl najednou vracet...
Dokázal bych si představit, že by vzniklo nepřátelství takto "poškozené" strany vůči svému králi, ale zásadně odmítám, že by to byl důvod k jeho antentátu.
Zajímavá je jedna věc, jak podle kroniky král afektovaně rozbíjí hrnky které pojmenovává konkrétními jmény šlechticů, že takhle dopadnou... To skoro ukazuje na to, že tam šlo o víc než jen o neuváženě darovaný majetek. Ten by ještě šel řešit lenní formou, na které měl král své páky. Ale mohlo tam jít o zcela něco jiného.
Případně může být s majetkem spojená ještě další možnost, král ty statky musel vydat pod jistým tlakem (a alkohol, ať v tom hrál svou roli nebo ne neměl na to vliv). Třeba krále dostala šlechta do šachu a on neměl jiné východisko. Pak jej jejich opovážlivost štvala na tolik, že se odhodlával k ráznému zakročení proti "vyděračům" a to i za cenu jejich popravy! (A v případě šlechty to je věc velice krkolomná.) To je však zcela jiná věc.
Rozhodně verze opitého krále, který rozdává majetek po několika korbelích nebo číších opojného moku je svým zjednodušením trochu přitažená za vlasy... :(
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ale zdaleka jsme jeste nevycerpali vsechny moznosti. Mozna driv vycerpame sebe. Mozna uz jsi to, Premku, psal, ale o co jineho mohlo jit? Jake paky mohla mit slechta na krale, at uz jakkoli slabeho, aby rozdaval majetky koruny? Zadluzeny Jan Lucembursky to delal bezne. Viz Zvikov. Zajimave bylo, jak ziskali Rozmberci hrad na krali Rudolfu Habsburskem, ceskem krali. Jak rozdaval m rtvy kral. Ale uz jsem zas odbocila od tematu.Delo se uz zastavovani hradu slechte i za Vaclava III? Ja neznam dost dobre majetkopravni vztahy te doby, tak budu rada poucena.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

šlechta a hrady

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:Delo se uz zastavovani hradu slechte i za Vaclava III? Ja neznam dost dobre majetkopravni vztahy te doby, tak budu rada poucena.
Za Václava II. se to nědělo, šlechta zastávala úřady purkrabích hradů to ano, ale ty hrady jim nepatřili. Tohle se objevuje za Jana Lucemburského. Dva krále předtím jsem nezkoumal, ale Václav II. to nedělal, tak se dá předpokládat, že ani jeho syn ne (neměl na to čas) -šlechta po skončení Přemyslovců se řádně starala o královské majetky a nastavila novépořádky <- tohle je důvod pro odstanění krále. Píše o tom Libor Jan v knize Václav II. a struktury panovnické moci. Dočet jsem ji tenhle týden.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Andrew
Měšťan
Příspěvky: 16
Registrován: 08 čer 2006 19:11

Re: Døívìjší podobnosti

Nový příspěvek od Andrew »

vzdyt jsi to napsala presne tak jak jsem to tam psal, nepsal jsem prece ze to bylo impulzivni a nerekl jsem ze to nebyl dobre a dlouho pripravovany komplot. asi byl! ale to ze jim prisel dobre na ruku je jen fakt, duvod byl podle me prosty - to ukonceni vladnouci dynastie. nerekl jsem ze jim ta priprava nemohla trvat dlouho:) nekdy je asi to slozity po me cist :D
elizabeth píše:
Andrew píše:naprosty souhlas, ten duvod musel byt zavaznejsi...ja myslim ze on jim proste naramne prisel do rany...byl mlady, nezkuseny, vedeli ze nema legitimniho potomka, mozna si proste rekli ze ted je ta prava chvile zbavit se dynastie, s tim ze az prijde nekdo novy, bude vic sanci prosazovat zamery slechty a ze horsi uz to nebude. mozna uz to tady bylo napsano stokrat :D ale jsem proste zastancem jednoduchych veci a jednoduchych teorii, duvody a ciny byly tehdy docela stejne jako dnes :twisted:
Ježek píše: Myslim, že by politikou protřelý magnát nezabíjel krále kvůli takové "prkotině"...
Takze myslis, ze nekdo jednal impulzivne a bez rozmyslu, jenom proto, ze se naskytla prilezitost? Ze to nebylo dlouhodobe a dobre pripravovane ukonceni vladnuti jedine mistni dynastie, ktera uz slechte dost dlouho lezla na nervy zasahovanim do "jejich prav"? Ja znovu opakuji, ze to byl dobre pripraveny komlot, v nemz se cekalo na to, kde to mohou uskutecnit. A naskytla se vynikajici prilezitost pri zastavce v Olomouci, primo u Sternberku. To neni ted polemika, ja jen si chci ujasnit, co presne jsi tou odpovedi myslel. Dik.
Andrew
Měšťan
Příspěvky: 16
Registrován: 08 čer 2006 19:11

Nový příspěvek od Andrew »

elizabeth: moje odpoved je schovana nekde v prispevku jirky ohledne jedinecne dejinne prilezitosti dokud nemel kral legitimni potomky...a v prispevku jezka ohledne nastaveni novych poradku...tak nejak jsem to chtel rict. akorat to neumim tak trefne vyjadrit. proste duvod byl nejproststi jaky je vubec mozny, dostat se k moci, ke korytu, prosadit vlastni zajmy. a sance byla jedinecna. pripravovat se to mohlo mesice.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ja si myslim, ze jsem spis mela "dlouhe vedeni". Tve prispevky se nectou blbe, akorat my vsichni mnohdy odpovidame vic lidem naraz a jeste si obcas predbihame sve myslenky. Ja to po sobe vzdy nekolikrat ctu, protoze ty odpovedi nepisu temer nikdy v kuse a kolikrat uz pak nevim, jakou jsem mela puvodni nit. Jen me ted napadlo, jak mohli vedet, ze Viola nebyla tehotna? A jak by to vubec vypdalo s nastupnictvim v tomto pripade? Vedeli nebo riskovali?? :?:
Andrew
Měšťan
Příspěvky: 16
Registrován: 08 čer 2006 19:11

Nový příspěvek od Andrew »

no to je taky fakt. a musim se priznat, ze jsem hodne dlouho premyslel nad tim, abych nenapsal nejakou blbost, kdyz jsem psal ze Vaclav III. nemel legitimni potomky, jelikoz me napadlo, ze urcite mel nejake nelegitimni a taky to, kteri potomci byli v one dobe povazovani za nelegitimni a jestli a zda vubec se mohli nejakym zpusobem dostat k moci. nenahrava ti to tady k tem slozitym komplotum? informator, ktery byl spojen s Violou dava echo do Olomouce, ze pripadny potomek neni na ceste :twisted:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Dalsi mozny objednavatel

Nový příspěvek od elizabeth »

Pokud vas muj nasledujici prispevek prekvapi, budu rada, je to jeho ucelem. Prochazela jsem vsechny prispevky k tomuto tematu a musim se priznat, ze mi tam stale chybi jedno jmeno. Ackoliv jsme to vsichni podrobne rozpitvavali ( vsichni, vcetne me, ktera jsem dokonce udelala vycet, o nemz jsem si myslela, ze je uplny), prece jen jsme na neho (jako mozneho pachatele), jinak spise na ni, protoze, damy a panove, za vsim je treba hledati zenu. A je pravda, ze tohle je dle me Zena s velkym Z. Kralovna ceska a polska, vdova po Vaclavu II. Rikate si spolu se mnou, proc nepadlo jeji jmeno? Tak to me rovnez zajima. Proc jsme neuvazovali tuto, ja vim, ze skoro jeste divku, ale divku s nesmirnou vnitrni silou, krasou, inteligenci, sarmem a rovnez s financnimi prostredky. A tech bylo pro vrazdu na objednavku potreba tenkrat, ale i dnes. Alzbeta (Elisabeth) Richenza polska dokazala vladnout nejen penezi, ale i moci nad muzi a to, ze by skoncila v klastere ji muselo notne iritovat. Na druhou stranu, ona vychazela s Vaclavem III. dobre a nesnasela se spis s jeho sestrami Annou a Eliskou. Mohla ale existovat tajna dohoda mezi Elizabetou a rimskym kralem Albrechtem. Mohl a nemusel s ni manipulovat. Pravdou, ale je, ze ac se mi nezda zkazena natolik, aby usilovala nevlastnimu synovi o zivot, jako moznost bychom to v potaz vzit meli. A ja se vzapeti musim svemu nepriblizitelnemu vzoru omluvit, ale musim ji v seznamu podezrelych nechat, dokud to nekdo dostatecnymi argumenty nevyvrati.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Dalsi mozny objednavatel

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:divku s nesmirnou vnitrni silou, krasou, inteligenci, sarmem a rovnez s financnimi prostredky.
Ideální manželka... To si asi řekl Jindřich z Lipé.
Přijde mi to celkem přitažený za vlasy. Jiní měli lepší důvody zbavit se Václava III; než právě Eliška, ale že bych to nějak potvrdil nebo vyvrátil, to určitě ne. Na druhou stranu se stala posléze manželkou Rudolfa Habsburského, ale pokud by byla nějak zapletena do spiknutí, tak jen pasivně. Všechno jen mé názory (=spekulace)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

kriminologická dedukce pøípadu

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:...říkáš, že existuje nějaká policejní zpráva?
Znovu jsem se bavil se známým o tom zapojení kriminalistů do "vyluštění" vraždy Václava III. Tentokrát jsem byl naveden přesněji a dokonce i vím, jak to ve skutečnosti bylo. Šlo o to, že se známý historik Miroslav Ivanov znal s nějakým vysloužilým kriminalistou (Dalibor Daněk), který 40 let pracoval u pražské kriminálky.
Ujal se tedy řešit případ vraždy Václava III. policejní logikou. Musím přiznat, že jde o zajímavou práci na 60ti stranách, která je jednou z nejlepších syntéz, jaké jsem k tomuto tématu vůbec četl. Skoro si až myslím, že historici nemají zájem na rozluštění alespoň ke stádiu - "pravděpodobné".... :(
Ale mohl by mě někdo nařknout, že jsem paranoidní a libující si v konspiračních teoriích, kdybych řekl, že se historici dokonce snaží presentovat a udržet vraždu Václavovu jako národní záhadu. :D
Je to opravdu zajímavé čtení skoro na úrovni hodnotné historiografie, by? bylo sepsáno před více než třemi desetiletími. A přinejmenším, jde o obsáhlý výbor citátů z nejrůznějších kronik celé Evropy. Ani jsem netušil, že se tolik o Václavově vraždě psalo.
Nutno poznamenat, že se vysloužilý kriminalista tímto případem zabýval tak důkladně, že procházel archivy a dokonce jel do Olomouce s přizvaným paleografem, znalcem středověkého písma, kde si nechali předložit církevní záznamy zapsané jako nekrolog bezprostředně po smrti Václavově a došli k zajímavým závěrům... totiž že se i tyto zápisy publikovaly více jak jedno století chybně a téměř neodborně diletantsky.... Doporučuji rozhodně ku přečtení. (Ještě se o titulu zmíním). :wink:
Naposledy upravil(a) Przemysl de Nyestieyky dne 20 pro 2006 06:48, celkem upraveno 1 x.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot, Majestic-12 [Bot] a 0 hostů