Historická klimatologie

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Historická klimatologie

Nový příspěvek od Georg »

Zakládám diskuzi tohoto poměrně mladého vědního oboru.Odkaz na základní pojmy a fakta,konkrétní příklady z historie.
http://www.kar.zcu.cz/texty/Brazdil-Kotyza2001.htm
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

utajené dìjiny podnebí

Nový příspěvek od Dagmar »

Teď jsem se vyděsila :shock:
Rozklikla jsem si mnou uvedený odkaz a tam nabíhá úplně jiná kniha. Měla by se zobrazovat kniha"Utajené dějiny podnebí". Aby nedošlo k nějaké mýlce............ #-o
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: utajené dìjiny podnebí

Nový příspěvek od Katerina »

Dagmar píše:Teď jsem se vyděsila :shock:
Rozklikla jsem si mnou uvedený odkaz a tam nabíhá úplně jiná kniha. Měla by se zobrazovat kniha"Utajené dějiny podnebí". Aby nedošlo k nějaké mýlce............ #-o
Já se ted lekla taky, Dagmar ....
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Zkoušela jsem klikat na konec odkazu a tam se to zobrazuje dobře :wink:
Jak snadno uděláš trapas..... to se mi fakt zdařilo :oops: :roll: :lol:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Teda dámy!Teď se mne manželka ptala ,co chci za dátek k narozeninám,tak hrdě kliknu....a dostal jsem pár facek se slovy tak to je ten tvůj spolek))) :shock: :shock:
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Nový příspěvek od Tekla »

hmmm.... to by clovek neveril, kde vsude jsou ty dejiny utajene... :shock: :wink: :lol: 8)

tohle http://www.cupress.cuni.cz/ink_ext/inde ... &zalozka=4 by mohlo byt take zajimave
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

To se ti dost povidlo, spanilomyslná paní...teprve na 2. pokus se ukázalo, oč ti ve skutečnosti šlo.

Cherches la femme :wink:
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

dárek

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

...věnujeme panu profesorovi k svátku s věnováním: "Vaši (ne)vděční studenti."... :wink:
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: dárek

Nový příspěvek od floriš »

Jiøí Motyèka píše:...věnujeme panu profesorovi k svátku s věnováním: "Vaši (ne)vděční studenti."... :wink:
...a co že právě dnes :-k ...že by p. profesor byl tak trochu matka? #-o
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Skot
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 19 úno 2010 09:37

Re: Historická klimatologie

Nový příspěvek od Skot »

mohlo by zaujmout:

KROLMUS, Václav. Kronyka čili dějepis wšech powodni poslaupných let, ... : Od příchodu našich pradědů Českoslowanských až po letošní povodně hrůzné s wýstrahami poučlivými a pravidly opatrnosti.. : Od Wácslava Krolmusa. Praha : Vetterl, 1845.

Chronologický přehled povodní, sucha a dalších přírodních katastrof v Čechách a Praze od 10. století do roku 1845 včetně. Kniha inspirována katastrofickou povodní v Čechách roku 1845, jíž je věnována většina knihy.

http://kramerius.mlp.cz/kramerius/MShow ... 98&author=
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Historická klimatologie

Nový příspěvek od slavicekvac »

Skot píše:mohlo by zaujmout:

KROLMUS, Václav. Kronyka čili dějepis wšech powodni poslaupných let, ... : Od příchodu našich pradědů Českoslowanských až po letošní povodně hrůzné s wýstrahami poučlivými a pravidly opatrnosti.. : Od Wácslava Krolmusa. Praha : Vetterl, 1845.

Chronologický přehled povodní, sucha a dalších přírodních katastrof v Čechách a Praze od 10. století do roku 1845 včetně. Kniha inspirována katastrofickou povodní v Čechách roku 1845, jíž je věnována většina knihy.

http://kramerius.mlp.cz/kramerius/MShow ... 98&author=
Kdysi se komunistický ( jediný komunista ) ředitel Fyzikálního ústavu AKADEMIE VĚD ČSSR Václav Buchta ? zabýval vztahem klimatu a geomagnetického pole historicky. Dělal statistické srovnání pohybu geomagnetického pólu a výsledků sklizní, such, povodní etc. pro střední Evropu, zvláště pro nás. Z výsledků dovozoval souvislost s pohyby na geomag pólu a tokem poruch počasí, tlakových níží do Evropy po mag. siločárách, obvyklou cestou Island, UK a Evropa kontinentální. Prosazoval tézi, že jde o přímou souvislost se sluneční aktivitou, skvrnami turbulencemi etc. Dospěl k jakýmsi cyklům, 11 letým a 50 ti letým. Mimo jiné pro srovnávací hodnoty sklizní ve středověku užíval Třeboňský archiv. Jejich Milosti Rožmberkové měli docela slušně zaznamenány výnosy panství, plodin.
Druhá strana statistiky byla geomagnetická měření starých pohybů, uložená v magnetických horninách. Vůbec to nebylo pitomé, statistická souvislost vykazovala vysokou korelaci obou hodnot, jak v negativním, tak v pozitivním sektoru měření ( vysoká, či nulová aktivita slunce ). Můj kolega to od něj aktuálně tahal na počítač ( tehdy ještě Tesla 300 ! ) a dělal z toho předpovědi. Fungovalo to cca 9 dní od vzniku sluneční aktivity, pokud to nepřekryl jiný vliv, třeba tropické turbulence, nebo sopky etc. Jinak ten ústav založil, a skutečně dělal Dr. Jiří Mrázek blahé paměti, ale nesměl být ředitelem :-(
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů