Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 23 lis 2020 20:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 736 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 37  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Historická Olomouc
PříspěvekNapsal: 17 úno 2008 22:34 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Zany píše:
ale jestli je v tomhle nìjaký èlánek o Bílendì, tak by mì to taky zajímalo

Mìlo by tam být: "Urputní zrádci Plzáci--". Dobytí Plznì Mansfeldem na podzim 1618 v
dobovém zrcadle / Jan Kumpera

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 úno 2008 11:13 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Obracím se na vás všechny, zejména však na naše slovenské kolegy.

Které dìjiny Slovenska z níže uvedených se vám zdají nejrozumnìjší a které si mám objednat kurýrní službou??

http://knihy.abz.cz/prodej/dejiny-slovenska-2

http://www.navysokou.cz/detail.php?ref=seznam&id=18979

http://www.alman.cz/knihy/P04796/Dusan- ... enska.html

http://www1.vltava.cz/store/GoodsDetail ... nce=zbsevl

Ono to možná nakonec bude jednoduchý, pokud si tu knihu budu chtít koupit pøes internet, protože skladem je jen ta první. Pokud ale nìkdo øeknete, že je to slušnì zpracované, ev. by se to dalo koupit v nìkterém kamenném knihkupectví, ráda se pøikloním k této variantì. Pøedem dìkuji za informace. Jde mi zejména o období Erszebet Bathory, ale nikoliv o ni osobnì, spíš o její dobu, a potøebovala bych co nejlepší zpracování. Pøedem všem díky.

Předmět příspěvku: slováci a dìjiny
PříspěvekNapsal: 22 úno 2008 23:20 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Bìtko, v Praze je knihkupectví se slovenskou literaturou...

Předmět příspěvku: Re: slováci a dìjiny
PříspěvekNapsal: 23 úno 2008 11:24 
Vévodkyně

acoma píše:
Dìkuji, pro mì je to ponìkud z ruky, ale tøeba by se našel nìjaký dobrovolník, který by se tam zašel podívat, kdybych moc hezky poprosila... :?: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 23 úno 2008 22:33 
Královna

Been thanked: 2 times
elizabeth píše:
acoma píše:
Dìkuji, pro mì je to ponìkud z ruky, ale tøeba by se našel nìjaký dobrovolník, který by se tam zašel podívat, kdybych moc hezky poprosila... :?: :lol: :lol:

Jestli nespìcháš, že to musí být tento týden, tak nemám problém, (budu totiž tento týden spíš na Táborsku u táty) ale pak bez problémù se ti tam ráda podívám.

PříspěvekNapsal: 24 úno 2008 09:23 
Vévodkyně

Katerina píše:
Jestli nespìcháš, že to musí být tento týden, tak nemám problém, (budu totiž tento týden spíš na Táborsku u táty) ale pak bez problémù se ti tam ráda podívám.
Ne, tento týden to urèitì být nemusí. :lol: A moc dìkuji. :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25 úno 2008 17:31 
Kníže

Been thanked: 0 time
na dìjiny Slovenska je dobré mít jak slovenské zpracování tak i maïarské Dìjiny Maïarska (Uher) - Doc. Klíma nás upozoròoval, že mnohé události se výkladem ve slovenském a maïarském pojetí zásadnì rùzní. je proto tøeba mít oba pohledy. Dokud jsem to nevyzkoušel, usmíval jsem se nad tím :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 dub 2008 00:22 
Královna

Zøejmì zaèínám být pravidelným pøispìvatelem do tohoto tématu - Výkøiku do tmy.. naštìstí díky Vám, kolegové, výkøiky ve tmì nekonèí.
:) Tak tedy mohl by mi nìkdo doporuèit nìjakou literaturu zabývající se historií pomocí antropologie ?
Sice jsem si zakoupila obsáhlé Dìjiny antropologie, ale ta kniha je skuteènì tím, co píše, že je dìjinami této vìdy, já však hledám nìco jiného. Jak chápat historické jevy a chování lidského jedince z hlediska antropologického. A znalost literatury mi chybí.
Díky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 dub 2008 16:42 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Katerina píše:
:) Tak tedy mohl by mi nìkdo doporuèit nìjakou literaturu zabývající se historií pomocí antropologie ?
Sice jsem si zakoupila obsáhlé Dìjiny antropologie, ale ta kniha je skuteènì tím, co píše, že je dìjinami této vìdy, já však hledám nìco jiného. Jak chápat historické jevy a chování lidského jedince z hlediska antropologického. A znalost literatury mi chybí.
Díky.

Mùžu se zeptat kamarádky, která studuje sociální antropologii - vìnuje se dost opovrhovanými minoritami - židé, cikáni - jestli se to toho, co hledáš týká, nevím.
Historické antropologii se dost vìnuje francouzská škola Annales, ne? Tady by mohl poradit i nìkdo jiný, myslím.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03 dub 2008 00:24 
Král

Been thanked: 12 times
co nahlédnout do nìkterého díla pánì profesora Vlèka - tam by mohl být nìjaký soupis relevantní literatury...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03 dub 2008 05:19 
Vévodkyně

Na ZÈU v Plzni se sociální antropologii vìnuje Dr. Libuše Volbrachotvá a myslím, že na dobré úrovni. Já u ní dìlala politolgii a mám na ni jen ty nejlepší vzpomínky - dobøe se s ní komunikuje, je ochotná poradit a zapálená pro obor. Našla jsem na ni i telefon: 377 222 465

Pùsobí v oborech otázky identity, problémy integrace v cizím prostøedí. Výuka: teorie kultury, kolektivní pamì, historické vìdomí, identita, lidová kultura, masová kultura.

Ta by jistì mohla doporuèit vhodnou literaturu.

Předmět příspěvku: Dotaz
PříspěvekNapsal: 02 črc 2008 13:28 
Královna

Neb jsem zase mimo svùj "èasový rybníèek" - øíká Vám nìco kniha Helmholt - Slonaská kronika (vyhubení slovanù pobaltských) vyd. 1925 u Šolce a Šimáèka ?
je to dobrý ?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21 črc 2008 22:42 
Zeman

H¾adám na nete vo formáte PDF èasopisy Zahranièní politika a Medzinárodní vztahy, ak niekto vie kde by bolo možné ich nájs dajte mi prosím vedie... (ak by som si ich totižto objednával, tak poštovné by ma vyšlo na viac ako samotné èasopisy)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 črc 2008 06:42 
Vévodkyně

Felix píše:
H¾adám na nete vo formáte PDF èasopisy Zahranièní politika a Medzinárodní vztahy, ak niekto vie kde by bolo možné ich nájs dajte mi prosím vedie... (ak by som si ich totižto objednával, tak poštovné by ma vyšlo na viac ako samotné èasopisy)

Pokud by staèily výtahy a nìkteré recenze a èlánky, tak pøímo zde: http://www.iir.cz/display.asp?ida=155

Ale tohle také vypadá zajímavì: http://www.e-polis.cz/mezinarodni-vztahy/

Ony jsou to ètvrtletníky, možná by se vyplatilo si to pøedplatit. Jediné, co jsem našla, jsou obsahy a tu tam nìjaký èlánek nebo srovnání. Nic moc výsledek... 8-[

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 črc 2008 13:20 
Měšťan

ahoj, chtìla jsem požádat o pøípadnou pomoc ve zjiování informací o Èeòkovì tvrzi, která mìla ležet na míse nynìjší miniaturní vesnice Èeòenice(okolní vesnice:Chýstovice, Jedlina a Køešín). Tato tvrz mìla snad vzniknout za tøicetileté války???a podle povìsti místních se tam dochoval val zarostlý trávou. Byla jsem se na nìj podívat, ale zarazilo mne, že jeho zbytky obíhají kolem ïolíku (terén se ale za ta staletí a budování nové vesnice mohl výraznì zmìnit). V místních kronikách se pokud vím také nedochoval žádný písemný záznamy, a tak mé pátrání zatím skonèilo na místních legendách a obrazu starém pøes padesát let, kterývedle jedné z chalup znázoròuje rozvalenou stìnu, jež mìla být pozùstatkem budovy pro èeledíny, ale kdo ví.
Za pøípadné pro mne dosud neznámé informce z této lokality pøedem dìkuji. :D

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22 črc 2008 21:35 
Zeman

Kateøina_z_Landštejna píše:
Pokud by staèily výtahy a nìkteré recenze a èlánky, tak pøímo zde: http://www.iir.cz/display.asp?ida=155
Ale tohle také vypadá zajímavì: http://www.e-polis.cz/mezinarodni-vztahy/
Ony jsou to ètvrtletníky, možná by se vyplatilo si to pøedplatit. Jediné, co jsem našla, jsou obsahy a tu tam nìjaký èlánek nebo srovnání. Nic moc výsledek...

1) Ano ja viem, že sú tam tie výahy už som to tam prehrabal, nechcem bi klince do rakvy èeskej odbornej vedy zaoberajúcej sa medzinárodnou politikou, no ak by nebolo také hrozné poštovné ve¾mi rád... uvidím ešte... radšej by som prijal nejaké èíslo v PDF, nech si pozriem ako to vyzerá...

2) Vïaka za ten link - vyzerá to ozaj zaujímavo...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 črc 2008 08:23 
Vévodkyně

Blanka z Valois píše:
ahoj, chtìla jsem požádat o pøípadnou pomoc ve zjiování informací o Èeòkovì tvrzi, která mìla ležet na míse nynìjší miniaturní vesnice Èeòenice(okolní vesnice:Chýstovice, Jedlina a Køešín). Tato tvrz mìla snad vzniknout za tøicetileté války???a podle povìsti místních se tam dochoval val zarostlý trávou. Byla jsem se na nìj podívat, ale zarazilo mne, že jeho zbytky obíhají kolem ïolíku (terén se ale za ta staletí a budování nové vesnice mohl výraznì zmìnit). V místních kronikách se pokud vím také nedochoval žádný písemný záznamy, a tak mé pátrání zatím skonèilo na místních legendách a obrazu starém pøes padesát let, kterývedle jedné z chalup znázoròuje rozvalenou stìnu, jež mìla být pozùstatkem budovy pro èeledíny, ale kdo ví.
Za pøípadné pro mne dosud neznámé informce z této lokality pøedem dìkuji. :D

Mohl to být také jen statek, patøící ke køešínské tvrzi. Ta je zmiòována od r. 1318, kdy patøila Hroznatovi z Køešína ( http://expedice.rps.cz/lokality/7380-kresin-obec.html. ) V pol. 16. století patøí Otracovcùm a krátce poté Lukaveckým z Lukavce. R. 1620 Køešín vydrancovalo císaøské vojsko s to zøejmì znamenalo i úplný zánik tvrze. Poté již není nikde zmiòována. Rovnìž se neví, kde pøesnì stála.
To by se mohlo vztahovat k té legendì, již zmiòuješ, urozená paní.
Na historické mapì z 19. století - http://www.mapy.cz/#x=134553088@y=134150400@z=13@mm=PA - je zajímavý útvar na soutoku potokù Lapšinka a Zlatý potok (nyní Martinický) - po pravé stranì. Ale rozlohou by to byl spíše hrad. Je fakt, že poloha Èeèenic, Jedliny a Blažnova na kopcích nad potoky je pøímo pøedurèuje k vybudování nìjakého opevnìného sídla. A útvar leží pøímo mezi nimi - možná to by mohlo být tvrzištì? Asi to bude v lese, nìjaký ostroh...
Je to ten les na pøeponì trojúhelníka Mezi Èeèenicemi, Blažnovem a Jedlinou: http://www.mapy.cz/#x=134553088@y=134150400@z=12@mm=PFh
Køešina je kousek od toho

Jen o žádém Èeòkovi nikde ani zmínka...

Ale jsou to jen moje laické úvahy :oops::wink:, tøeba se tu najde nìkdo, kdo to bude umìt posoudit odbornì.

Předmět příspěvku: obrázky
PříspěvekNapsal: 13 srp 2008 08:37 
Královna

Been thanked: 4 times
Ahoj kolegové, prosím, nemáte náhodou nìkdo povìdomí o nìjakém vhodném obrázku k osobì Anežky, dcery Pøemysla Otakara II.?

Předmět příspěvku: Re: obrázky
PříspěvekNapsal: 13 srp 2008 10:44 
Královna

Has thanked: 3 times
acoma píše:
Ahoj kolegové, prosím, nemáte náhodou nìkdo povìdomí o nìjakém vhodném obrázku k osobì Anežky, dcery Pøemysla Otakara II.?

Tyjo, vùbec nic :( . Vèera jsem ji hledala, zda její ostatky nezkoumal prof. Vlèek (pøípadnì by se tam dal dát její náhrobek nebo tak nìco, ne?), ale nenašla jsem.

Předmět příspěvku: obrázek Anežky
PříspěvekNapsal: 13 srp 2008 12:20 
Královna

Taky mì nic nenapadá a nic jsem nenašla.
DO Václava II. od Charvátové jsi se asi dívala , vid ?

Ale tam spíš budou samé peèetì apod.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 736 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 37  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina