Wikipedia

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

kuba
Sedlák
Příspěvky: 14
Registrován: 08 srp 2009 15:15

Wikipedia

Nový příspěvek od kuba »

Vůbec sem netahejte žádnou wikipedii. To není zdroj informací. Pokud bádáte po původu předků Komenského hledejte v knihách. Na wikipeii vůbec nelezte :!:¨
Použijte kdekoliv na odbornější půdě odkaz na wikipedii a vysmějí se vám...
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Sudetonìmecká otázka-fakta bez emocí

Nový příspěvek od Zany »

nemáš pravdu, na Wikipedii v poznámkovém aparátu zcela běžně odkazují i vědátoři z AV
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Sudetonìmecká otázka-fakta bez emocí

Nový příspěvek od Robert »

kuba píše:Vůbec sem netahejte žádnou wikipedii. To není zdroj informací. Pokud bádáte po původu předků Komenského hledejte v knihách. Na wikipeii vůbec nelezte :!:¨
Použijte kdekoliv na odbornější půdě odkaz na wikipedii a vysmějí se vám...
K wikipédii som pomerne kritický aj ja. Všetko, čo som urobil, pozrel som si wiki.hu a wiki.com a porovnal výroky oboch diskutujúcich. Wiki nie je úplne márna, ale informácie z nej si treba ešte dodatočne overiť. Na všeobecný pohľad (z lietadla) stačí.
kuba
Sedlák
Příspěvky: 14
Registrován: 08 srp 2009 15:15

Re: Sudetonìmecká otázka-fakta bez emocí

Nový příspěvek od kuba »

Zany píše:nemáš pravdu, na Wikipedii v poznámkovém aparátu zcela běžně odkazují i vědátoři z AV
Pokud to tak je, jen dobře.Já osobně považuji wikipedii za neadekvátní prostor pro debatu. Důvod je mi neustále před očima. Naše učitelka zeměpisu učící dle wikipedie. V 99% případů jsou články nevalné hodnoty a jedná se o ryzí výčet bez smyslu pro odbornost. Mnohdy ani odkaz na literaturu není úplný a spolehlivý.
Ale abych jenom nehanil, wikipedi je výborný nápad s jednou věcí, lidský faktor. Do diskuze se nezapojuji už z toho důvodu, že zkušenost mě naučila, že člověk si musí hodně vytrpět, aby z toho počtu lidí co by eventuálně odpověděli byl někdo, kdo je znalý oboru a rozumný.

Jako poslední bych rád prohlásil, že ačkoliv se zdál můj příspěvek agresivní, bylo to jen moje důrazné doporučení. Pokud kdokoliv z vás vidí pozitivní stránky wikipedie a je schopen a ochoten jich využít, budu mu jedině držet palce, aby mu to vyšlo. :wink:

PS: všechno soudím dle vlastní zkušenosti. Pokud máte jinou, budu ji respektovat.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Wikipedia

Nový příspěvek od Ježek »

Já používám wikipedii (resp. dostanu se na ní přes vyhledávač), když chci zjistit význam nějakého pojmu nebo základní informace o problému. Mnohem více informací než na české je na polské a pak na anglické.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Wikipedia

Nový příspěvek od Laurentius »

Pro mě jako normálního člověka je nepostradatelná. Dobře se s ní pracuje a jako základní zdroj informací dostačuje. Na vyloženě nesmyslné články jsem nenarazil. Oceňuji hlavně přepínání jazykových verzí a můžu se tak podívat na událost z různých pohledů. Používám hlavně anglickou mutaci, ale francouzský portál o Stoleté válce a křížových výpravách je také výborný.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Wikipedia

Nový příspěvek od Robert »

S anglickou mám tiež vcelku dobré skúsenosti aj ja. Na Uhorsko je dobrá aj maďarská. Českú používam málo, a slovenskú skoro vôbec. Nie je to predsudkami, ale jednoducho keď ide o svetové dejiny, kliknem na anglickú, keď o Uhorsko, na maďarskú.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Wikipedia

Nový příspěvek od Laurentius »

Ta jednoduchá možnost přepínání jazykových mutací je opravdu dobrá. Dozvíte se například, že bitvu na Moravském poli vyhrál:
- podle německé verze geniální Rudolf Habsburský a rakouské voje, Ladislav hrál pouze podřadnou úlohu v zadním šiku
- podle maďarské verze geniální Ladislav a uherské voje, Rudolf hrál podřadnou úlohu v zadním šiku
- podle české verze ani jeden by to nevyhrál, kdyby nebyl geniální Přemysl Otakar II. sprostě zrazen

To jsem psal s nadsázkou jen pro příklad, ale někdy to tak skoro vypadá :D
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Re: Wikipedia

Nový příspěvek od duli »

Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Wikipedia

Nový příspěvek od Ježek »

Mne vlastně nepřestává udivovat, že po tolika letech existence je česká wikipedie pro starší dějiny (pro moderní a současnost ne) tak mizerná.

Velká část rodopisných a místopisných hesel jsou na úrovni bádání 19. století, nebo jen pahýly. Zahraniční dějiny středověku ve velké míře napsala před lety Acoma, od té doby na to nikdo nesáhl.

Naposledy mne udivily dvě věci - vláda Jana Lucemburského do domažlického míru v hesle Jan Lucemburský na jeden odstavec. No a pak husitský hejtman (dohledával jsem Prachatice, k vladykům z Mečkova) https://cs.wikipedia.org/wiki/Chval_%C5 ... z_Machovic který je od roku 2009 obšlehlý z husitstvi,cz https://husitstvi.cz/rejstriky/rejstrik ... -machovic/ Někdo to zrušil jako plagiát, ale rychle byl článek obnoven. Super, že tam někdo dodal literaturu, škoda, že skončilo jen u toho bibliografického záznamu, okopírovaný základ zůstal.

No a nejenom vlastní zkušenosti se snahou to změnit, škoda mluvit - vlastně se vůbec nedivím, že začíná diskuse o wikipedii za paywallem.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, BrandwatchBot, ClaudeBot a 0 hostů