Nejoblíbenìjší nakladatelství

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Nejoblíbenìjší èeské nakladatelství

Academia (nakladatelství AV èR)
1
8%
Argo
2
17%
Libri
0
Žádná hlasování
NLN (Nakladatelství Lidových novin)
6
50%
Paseka
3
25%
Vyšehrad
0
Žádná hlasování
jiné (jaké?)
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 12

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4023
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Nejoblíbenìjší nakladatelství

Nový příspěvek od Ježek »

Takový menší výzkum. Které české součastné nakladatelství vydávající historické knihy hodnotíte jako nejlepší a proč? V hlasování jsou podle mého soudu uvedena jan ty důležitější nakladatelství+ možnost jiné.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4023
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Mùj hlas - NLN

Nový příspěvek od Ježek »

Hlasoval jsem pro Nakladatelství Lidových novin (www.nln.cz), hlavně kvuli Edici česká historie od předních českých historiků (Třeštík, Žemlička, Mezník, Šmahel), která podává kvalitní základní informace o našich dlouhých a kvalitních dějinách. Jako základní přehled. Ostatní nakladatelství vydávají podružná a příliš konkrétní témata. V poslední době vydaná a dobře hodnocená kniha Proměna českých zemí ve středověku od Jana Klápště. Hodlám si ji v nejbližší době koupit
Další podle mého pohledu kvalitní edice jsou Šlechtické rody. Nesmím zapomínat ani na časopis Dějiny a součastnost.
Jiří Motyčka

Paseka

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Nemohl jsem hlasovat jinak, než pro nakldatelství PASEKA. A to proto, že se s velkým nasazením i ambicemi pustili do jednoho z největších nakladatelských počinů v dějinách samostatného českého státu. Jedná se o 20-svazkové dílo "Velké dějiny zemí Koruny české", kde na cca 15.000(!) stranách s nespočtem obrazových příloh jsou podrobně, velice erudovaně a od našich předních odborníků na jednotlivá období popsány dějiny čech, Moravy a Slezska od paleolitu až po současnost. Monumentální záběr. Je třeba si uvědomit ještě jednu důležitou okolnost. Každý díl je velice moderní odbornou publikací zahrnující poslední badatelské závěry bez ideologických příměsí, jak je známe z vydání za minulého režimu. Marxistická historiografie totiž kdykoli se chopila nějakého dějinného tématu nebo období, neobešlo se to nikdy bez pohledu třídního s akcentem na Marxovu teorii o zákonitostech dějinného vývoje. A to bylo špatně. "Velké dějiny..." si mohou dovolit ten "přepych", že naše národní dějiny po letech vykládají objektivně a to je bezesporu největší přínos tohoto nakladatelského projektu.
P.S. Mám doma všechny dosud vyšlé díly, které z pochopitelných důvodů vycházejí "napřeskáčku", a je to, veřte mi, úctyhodný pohled do místa v knihovně, kde jsou srovnány "Velké dějiny...". Pochopitelně to může ocenit pouze ten, kdo se zajímá nejen o dějiny ale i o literaturu. Vím, o čem mluvím, protože mnoho návštěvníků si toho ani nevšimne, aniž bych to snad měl v knihovně jen pro vystavení, to ani omylem, je to můj další studijní materiál, na nějž jsem náležitě pyšný...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 19 dub 2006 18:46, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4023
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Nový příspěvek od Ježek »

čekal jsem to, jinak bych zřejmě na toto nakladatelství zapomněl.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

nakl. ACADEMIA AV èR

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Což takhle nakladatelství Academia, které vydává Slovník pomístních jmen nebo ještě důležitější řadu Codex diplomaticus etc. To jsou celkem důležitý věci pro historii.
Zklamalo mne třeba vydávání Velkých dějin zemí Koruny české, u kterých jsem očekával zastoupení Palackého Dějin národu českého, a namísto toho jsem se dočkal jen velkých písmen na stránce aby toho textu nabylo a svazky nabyly na šířce.
Vynikající je také již zmiňovaná řada šlechtických rodů v nakl. LN.
Přesto mám dojem, že historická literatura nějak skomírá, ač se stále vydává kvanta knih. Prameny - tvořící historii - chybí :( .
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4023
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Re: nakl. ACADEMIA AV èR

Nový příspěvek od Ježek »

pøemyssl píše: Přesto mám dojem, že historická literatura nějak skomírá, ač se stále vydává kvanta knih. Prameny - tvořící historii - chybí :( .
no Kosmova kronika i Kronika tak řečeného Dalimila byla po Listopadu vydána několikrát, vydána byla u nás kronika řehoře z Toursu a je připravována kronika Dětmara z Mersenburgu a Bedy Ctihodného.
Máte pravdu, to nejsou tak docela úplné prameny, ale kolik lidí by si koupilo nějaké diplomatáře, kromě historiků, jen několik zájemců o historii (desítky než stovky). Proto se k nim dostanou jen návštěvníci archivů, na internetu se to nenajde, ani nekoupí.
Libri vydává (pomalu, ale jistě) Biografický slovník - jsou někde u B
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Academia AV èR

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

To je přepych, konečně můžu změnit stav hlasování, aniž bych to musel sáhodlouze okecávat. :lol:
Filip Svehla
Zeman
Příspěvky: 119
Registrován: 31 pro 2005 14:15

Nový příspěvek od Filip Svehla »

Já jsem zvolil NLN, protože jejich ediční řada věnovaná české historii je vskutku výborným počinem. Tyto knihy od význačných historiků jsou mi velmi bohatým přísunem informací, nehledě k skvělému časopisu Das. Místem druhým bych osobně označil nakladatelství AV čR, přestože jejich publikace jsou těžko dostupné.
Historia magisteria vitae.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

LIBRI

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Filip Svehla píše:Já jsem zvolil NLN, protože jejich ediční řada věnovaná české historii je vskutku výborným počinem....Místem druhým bych osobně označil nakladatelství AV čR..
Konečně se taky někdo další jal hodnotit některá nakladatelství...už to skoro vypadalo, že všichni mají nakoupeno a nová nakladatelství ani neznají :D
U NLN je excelentní řada zvláště se "šlechtickými rody". Tím toto nakladatelství předčilo ostatní! Ale hlavně se taky někdo kladně vyjádřil k AVčR. :D Tam je obrovským přínosem ediční vydávání středověkých pramenů a každý takový nekomerční počin zaslouží přinejmenším úctu ostatních, kteří historii "jenom čtou" a srdce plesají těm, kteří jsou v ní nuceni hledat.

Nikdo se ale nevyjádřil k nakladatelství LIBRI.. co si o tom myslíte? Mám pocit, že se poslední dobu značně zlepšili od prvních komerčně strohých encyklopedií, ale přesto na mě z tohoto nakl. sálá jakási komercepoplatnost... :(
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: LIBRI

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Nikdo se ale nevyjádřil k nakladatelství LIBRI.. co si o tom myslíte? Mám pocit, že se poslední dobu značně zlepšili od prvních komerčně strohých encyklopedií, ale přesto na mě z tohoto nakl. sálá jakási komercepoplatnost... :(
http://www.libri.cz/ se drobátko zlepšili, ale z podobného důvodu (aktuální módní trendy zájmu, to je efemisticky řečeno stejný důvod, který uvádíš ty... :D ) na dlouho zmizeli z mého hledáčku. Ale asi se zase na ně trochu zaměřím...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4023
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Vyšehrad, Libri

Nový příspěvek od Ježek »

Nehodnotím Vyšehrad jako jedno z nejlepších, ale dají se u nich najít dobré tituly (Hroznata, Děpoltici - z toho, co mám doma), edice významných osobností našich dějin, není taky k zahození. Ale to je asi tak všechno.
Libri vydává Biografický slovník, ale jsou teprve u B. To není nakladatelství pro mne, jsou zaměřeni moc obecně.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

zajimave knihy

Nový příspěvek od acoma »

Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

nevím kam s tím...

Nový příspěvek od acoma »

při hledání info o inkvizici jsem našla tyhle stránky http://www.ikarmel.cz/knihy.php?a=1&sty ... &razeni=-1
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Hlasování!!

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Už jste hlasovali všichni? :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Hlasování!!

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:Už jste hlasovali všichni? :D
Tak teď i já pro Nakladatelství LN. Za tu sérii o český šlechtě, by se s ní poněkud šrákají. Neví někdo, co dělají Rožmberci a ti z Lipé?
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Tak jsem hlasovala pro NLN za knihy Petera Englunda o 30 tileté válce a serii o české aristrokracii.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

NLN

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

U NLN to je vynikající část edice, o tý šlechtě! To je fakt, jinak mi je větším přínosem třeba právě Academia s některými tituly anebo jak připomněla Acoma - Scriptorium... :)
http://www.nln.cz/knihy.php?edit_id=5
http://www.kosmas.cz/hledani_vysledek.a ... criptorium
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: NLN

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:U NLN to je vynikající část edice, o tý šlechtě!
Nojo, jenže je jich zatím jenom pět :?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: NLN

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:U NLN to je vynikající část edice, o tý šlechtě!
Nojo, jenže je jich zatím jenom pět :?
A ty další zatraceně váznou...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: NLN

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:
Viola píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:U NLN to je vynikající část edice, o tý šlechtě!
Nojo, jenže je jich zatím jenom pět :?
A ty další zatraceně váznou...
Tak jim dejte trochu času... :) vím, že vaše rody ještě vydány nebyly (a o mých jsem neslyšel, že se vůbec uvažuje) ale ono to chvíli dá, než se autoři každýho rodu zeptaj na tolik informací :lol: a co teprve když vymřeli... kdo ví jak hluboko musej kopat? :twisted:
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů