Záhady dějin

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Brenon
Panoš
Příspěvky: 41
Registrován: 30 lis 2023 07:55
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Záhady dějin

Nový příspěvek od Brenon »

Nejde mi o záhady typu: jak byly postaveny pyramidy nebo kde je jantarová komnata. Spíš mám na mysli události dějin, které jsou dnes těžko pochopitelné. Budu rád, pokud se někdo se mnou o takovou událost podělí, já sám mám dvě, které neumím úplně pochopit.
1) Smrt krále Jana Lucemburského u Kresčaku. Podle dobových relevantních zdrojů (Jean Le Bel, Jean Froissart a Beneš Krabice z Weitmile) se Jan do boje vydal v okamžiku, kdy bylo všechno ztraceno. Král se zeptal rytíře Jindřicha Mnicha, kolik je hodin a jak bitva dopadá. Když se dozvěděl, že je prakticky prohraná, nechal svázat svého koně s koňmi svých rytířů a nechal se odvést na místo, kde se ještě bojovalo. Výsledek této akce je všeobecně znám. Šlo o rytířskou formu sebevraždy? Jan přece musel vědět, že svým zásahem nic nezmění, většina Francouzů byla už v té chvíli na útěku. Proč to tedy udělal?
2) Volba Fridricha Falckého českým králem. Ani mocný, ani bohatý, ani moudrý, ani statečný, naopak politicky mimořádně pasivní, neschopný a slabý. Navíc bez jakéhokoliv vztahu k čemukoliv českému, ani češtinu neovládal. Lidi v Čechách zato rychle popudil germanizačními tendencemi svého dvora a hlavně ničením vzácných uměleckých památek ve Svatovítském chrámu i v jiných kostelích, což měl na svědomí jeho fanatický kalvinistický doprovod. Po bitvě na Bílé hoře se nepokusil o žádnou obranu a zbaběle uprchl ze země. V následujících letech pak ztratil i Falc a titul kurfiřta, v podstatě přišel o všechno a dožil v exilu. Opravdu, neúspěšnější a zoufalejší figuru by člověk na tehdejší politické šachovnici těžko našel. Proč si ho tedy vlastně zvolili?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů