Přednášky, konference, výstavy

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Zany »

21. - jeden z mála dní v červnu, co mám volno, to bych do toho Brna mohl zajet... Chystá se ještě někdo jiný?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Viola »

Já už mám bohužel 22. program někde jinde.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Ježek »

Zany píše:21. - jeden z mála dní v červnu, co mám volno, to bych do toho Brna mohl zajet... Chystá se ještě někdo jiný?
Já se chystám po tom do Prahy ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Zany »

Pokdu bych je, tak tě můžu odvézt
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Ježek »

PO 17. 6. / 19.00 / Konferenční sál Moravské zemské knihovny/ Přízemí
Prof. PhDr. DANUŠE KŠICOVÁ, DrSc. CESTY DO SVATÉ ZEMĚ XII. - XX. STOLETÍ. Mýty a realita v ruských a českých cestopisech. Přednáška bude doprovázena hudebně dramatickým vystoupením skupiny Agadir.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Ježek »

Zany píše:Pokdu bych je, tak tě můžu odvézt
A nechce někdo z CMS?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Zany »

nevím, neptal jsem se
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Ingolf »

Pojedeme s Kateřinou 15.6. do Kouřimi tak jako tak, i kdyby nebylo setkání.. Místo v autě je, tak se hlašte, kdo byste chtěli jet..
Na Levý Hradec teď v sobotu uvidíme podle počasí a vůbec..
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Viola »

Muzejní noc se přesouvá na jiný termín - http://www.prazskamuzejninoc.cz/2013/index.php
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Zany »

chystá se někdo v sobotu na ten Levý Hradec?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:chystá se někdo v sobotu na ten Levý Hradec?

Ty máš kánoj ?

Já vím, že je na kopci, ale z Prahy to bude o pěkném kličkování - dostat se nějak k letišti a pak na Tuchoměřice asi ..

my jsme se tam chystali a pak na chatu - co je nad Zbraslaví - ale holt člověk míní a ... já bych se tam od nás asi těžko dostávala leda přes Slaný a to je trochu dost velká objíždka s nejistým výsledkem . když se podívám kolem nás - tak mám pocit, že Velvary , Sazená a Říp jediný nejsou pdo vodou - ale už mi domů zbývá jedna jediná cesta .. tedy alespoń doufám ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Zany »

Taky pravda, oni to stejně asi zruší... Já to mám stejně mezi dvěma nočníma, takže nepojedu nikam
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:Taky pravda, oni to stejně asi zruší... Já to mám stejně mezi dvěma nočníma, takže nepojedu nikam
Zatím prý nezrušili, ale dokud to pořádně neopadne .. já dnes přišla i o tu poslední normální cestu, takže jsem se na D8 u odbočky na Kralupy otočila a pěkně zpátky do Prahy .. přes mIlady Horákové a Letnou k letišky a takle jsem to celé objela .. jo jo chybí nám ty mosty .. :-(
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Ježek »

"Vážené dámy a pánové,
milé kolegyně a kolegové!

Zveme Vás na 20. brněnský medievistický pátek, který se uskuteční 21. června 2013 na půdě Semináře dějin umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v budově K na ulici Veveří 28, posluchárna K31 (tedy opět velká posluchárna Semináře dějin umění!).

Tématem setkání bude vztah panovníka ke klášterům ve středověkých Čechách a zazní dva příspěvky. O fundační politice Přemysla Otakara II. na příkladu Zlaté Koruny bude hovořit Mgr. Lukáš Reitinger, o zástavní politice Zikmunda Lucemburského pak Stanislav Bárta. Moderování diskuse se ujme Mgr. Tomáš Borovský, Ph.D."
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Zany »

Katerina píše:
Zany píše:Taky pravda, oni to stejně asi zruší... Já to mám stejně mezi dvěma nočníma, takže nepojedu nikam
Zatím prý nezrušili, ale dokud to pořádně neopadne .. já dnes přišla i o tu poslední normální cestu, takže jsem se na D8 u odbočky na Kralupy otočila a pěkně zpátky do Prahy .. přes mIlady Horákové a Letnou k letišky a takle jsem to celé objela .. jo jo chybí nám ty mosty .. :-(
Zrušené to asi nebude, snad jen posun začátku prohlídky na 10h
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Ingolf »

Levý Hradec se protáhnul na více jak dvě hodiny, ten kostel byl až na konci, většinu času zabrala procházka po bývalém hradišti. A ono to stálo za to, člověk si uvědomí, jak předci uměli zacházet s krajinou, jak bylo místo vystavěné na srázu nad řekou, tedy bylo chráněné, jak odtud vedla stezka do Prahy přes brody, kam se dalo během dne dojít na trh.. A pod srázem na druhé straně Vltavy je dnešní osídlení, které bylo kvůli povodni zčásti pod vodou, protože schopnost vycházet s krajinou nefunguje vždy a všude (to není jen kritika dneška, lokální záplavy ve středověku kvůli odlesnění a erozi se povedlo dokázat i někde na Plzeňsku).
Hezký bylo zjištění, jak se s hradištěm sžili místní. Archeologická lokalita znamená, že tam jsou omezené postupy, kde se dá co stavět nebo kopat, ale na druhou stranu to dělá z míst něco výlučného a na Levém Hradci to je znát.. když jsme se zastavili v jednom bývalém příkopu na výklad, tak na zahradě za plotem pán přestal chvíli pracovat a poslouchal s náma.. Další člověk se přes plot zdravil s naší průvodkyní, o další paní se průvodkyně zmínila, že tu restaurovala fresky kostele a pak si tu koupila dům, další lidi když přestavovali dům, tak přesně podle podmínek památkové péče..
Samozřejmě je to všechno dáno i důležitostí místa, pokud někde stavějí silnici pro novostavby a stavba se zdrží kvůli tomu, že se pod plánovanou silnicí najde pár pravěkých střepů, tak to většinou místní nezajímá.. Na Hradci si všechny zásahy hlídá Archeologický ústav a díky jedné novostavbě relativně daleko od hradiště se r .2010 povedlo najít zbytky dalšího valu, jinými slovy se povedlo dokázat existenci druhého předhradí.. prý to vysvětlilo některé nejasné věci, jako proč jsou na hradišti některé objekty menší, než by měly být (nějakého rigolu se to týká), ale protože plná velikost se pak dá předpokládat na tom předhradí, tak už jim to zapadá..
Z kostela přikládám fotky, pustili nás i k základům rotundy, ale zapomněl jsme se zeptat, jestli tam pouští i v rámci prohlídek (prohlídky probíhají od května do září).. Rotunda mohla být tím úplně prvním kostelem v přemyslovských Čechách, který nechal postavit Bořivoj po svém křtu na Velké Moravě, ale úplná jistota chybí..
***
K etymologii Levého Hradce jsou dvě základní možnosti, 1) levý znamená podle analogií ve staré němčině „točitý, zákrutu“, asi jako bylo ve slovanštině levý synonymem pro křivý, ve smyslu povahové vlastnosti, kde pravá strana je dobro a levá zlo (a kdo je zlý, tak je „křivák“.. A Vltava pod Levým Hradcem dělá trochu zákrutu.
2) Druhý výklad počítá, že musel být i Pravý Hradec, na pravé straně Vltavy. Kristiánova legenda hovoří pouze o Hradci, Kosmas už o Hradci Levém.., a teď nevím, jestli se na druhé straně Vltavy povedlo najít osídlení někde z 11. století, ale pokud ano, tak by to byl docela dobrý důkaz pro pravost Kristiánovy legendy, jejíž autor klade sepsání těsně před r. 1000..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Ingolf »

další fotky
//Zany: trochu jsem ti ty fotky vylepšíl
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Katerina »

Nevím, jestli to dokáž pravost Kristiánovi legendy, ale ta paní doktorka Tomková když říkala o tom levém a pravém Hradci , tak zminila Klecany, kde doktorka Profantová ten Pravý Hradec našla, a osídlení se v zásadě časově kryje s Levým Hradcem, takže hypotéza , že se obyvatelé Levého Hradce posléze přesunuli na Pravý Hradec (tedy do Klecan), se nepotvrdila, a nyní se spíš vychází z toho, že to byla taková široká aglomerace na obou bžezíh Vltavy a ještě snad se potvrdilo, že byli v čilém kontaktu.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od Ingolf »

Jo takhle.., pak zbývá eventualita, že Kristián znal pod Hradcem jednu velkou aglomeraci na obou březích, ale to už nedokazuje nic o původnosti legendy..
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Tipy za kulturní akce

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:Jo takhle.., pak zbývá eventualita, že Kristián znal pod Hradcem jednu velkou aglomeraci na obou březích, ale to už nedokazuje nic o původnosti legendy..
Nejspíš jsou oba Hradce autentické, i když ty základy na fotce nejsou Bořivoje, ale pozdější. První kostel je ještě pod tím. Viz Borkovský a jeho revizoři. Pravost Kristiána se posuzuje především jazykovědně, a kdyby někdo jazykovědce poslouchal, tak o pravosti nepochybuje. Pak je taky třeba Kristiána znovu přeložit, protože v překladu a výkladu jsou hrubé chyby. Je to na dlouhou trať. Já pravost zcela vyznávám, protože jsem četl jazykovědce a historika současně F.V.Mareše. Doporučuji. Například Třeštík ho nikdy necitoval. Nedivím se :-( Ale datování Kristiána také jasně uznal. Otázka Levý a Pravý Hradec není pro pravost Kristiána zásadní, jen zajímavá. V oboru starohradištním je takových věcí pod zemí spousta. Viz jak se pokouším prokázat pravost zprávy pozdního pramene Hájkova kronika o Slavošově.
Krásný pořad na Historia PTV, kde konstatovali současní historici, že nemají o raných Piastovcích mnoho písemných zpráv. Tak očekávají pokrok od archeologie. Taky pravili, že Češi jsou na tom lépe :-)

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů