Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:No z Cacha jsem právě vypisoval ty denáry, co byly v depotu, nic bližšího tam není, ale mohl bych se zeptat zdejšího archeologa, jestli se ví, kde přesně to bylo nalezeno a kde je to uloženo. Kdysi jsme se už o tom spolu bavili a jestli si dobře pamatuji, tak ten depot snad ani není písemně zpracován pro veřejnost. Dnes už je v těch místech bohužel šachta ....

To mě právě na NM nejvíce štve, že jsou jeho sbírky mincí denárového období přístupné jen úzké skupince "vyvolených", kteří si je syslí pro sebe a na veřejnost se nic pořádně nedostane. Žijeme ve 21. století a ještě ty mince nemáme digitálně ani knižně zpracované. Chápu, že jich budou desetitisíce, ale kdyby zveřejnily každý rok alespoň nějakou malou část, tak by to bylo super, ale bude v tom asi nějaký záměr, proč se to neděje :( Desítky typů mincí známe jen ze starých perovek a k fotkám se obyčejný smrtelník nikdy nedostane ... Přitom jako daňový poplatníci na to máme právo!
Určitě. Zkus se zeptat Polanského, co ti řekne. Mě například sdělil, že můžu fotit za úplatu podle ceníku fotografií sbírkových předmětů. Na jednu fotku tak pětikilo :-( Ale jsou některá muzea ochotnější a nechají to v rámci badatelny ofotit. Dosud jsem toho nevyužil, ale mám slíbený Kolín muzeum. Zatím mám svoje fotky z výstavy a lecos je na aukcích, Z těch mám prakticky vše co se objevilo. Taky zřejmě kradené, možná i z Národního muzea.
Nicméně mám teď jako priroritu napsat článek o svatováclavské přilbě, tak jsou denáry na vedlejší koleji. Hlavní práce je přednášet starý zákon a jezdit za nemocnýma.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od kacuro »

jj, mám s zkušenosti s muzei po celé republice, kromě numismatiky a středověké historie se zabývám ještě novověkými držadly ocílek na rozdělávání ohně, na kteréžto téma jsem již publikoval studii v odborném tisku. Při své práci jsem se snažil zdokumentovat nálezy těchto držadel po muzeích a jednání s některými je dost obtížné. Většina muzeí byla v pohodě, někde však nekomunikovaly a někde bylo obtížné se k těm sbírkám dostat, což se týkalo právě i NM. Pouze v jediném případě jsem musel za vyfocení těchto artefaktů platit, a to MZM v Brně. Maj to tam v nějakých interních předpisech. Pí. archeoložka po mě naštěstí nechtěla poplatek za každou fotku (jak je v těch předpisech), ale jen za každý artefakt ... Vzhledem k tomu, že jakožto daňový poplatník financují mimo jiné i státní muzea, tak je to smutné, když jako badatel musím platit za fotky, které si sám pořídím ... Nehledě na to, že jsem jim pak svou studii poskytl také zadarmo ...

Vzhledem k tomu, že se podílím na jedné významné službičce pro p. Militkého (též numismatik NM), si asi jako službičku vymíním nějaké fotky denárů, kteé jsou pro normálního smrtelníka nedostupné :D
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:jj, mám s zkušenosti s muzei po celé republice, kromě numismatiky a středověké historie se zabývám ještě novověkými držadly ocílek na rozdělávání ohně, na kteréžto téma jsem již publikoval studii v odborném tisku. Při své práci jsem se snažil zdokumentovat nálezy těchto držadel po muzeích a jednání s některými je dost obtížné. Většina muzeí byla v pohodě, někde však nekomunikovaly a někde bylo obtížné se k těm sbírkám dostat, což se týkalo právě i NM. Pouze v jediném případě jsem musel za vyfocení těchto artefaktů platit, a to MZM v Brně. Maj to tam v nějakých interních předpisech. Pí. archeoložka po mě naštěstí nechtěla poplatek za každou fotku (jak je v těch předpisech), ale jen za každý artefakt ... Vzhledem k tomu, že jakožto daňový poplatník financují mimo jiné i státní muzea, tak je to smutné, když jako badatel musím platit za fotky, které si sám pořídím ... Nehledě na to, že jsem jim pak svou studii poskytl také zadarmo ...

Vzhledem k tomu, že se podílím na jedné významné službičce pro p. Militkého (též numismatik NM), si asi jako službičku vymíním nějaké fotky denárů, kteé jsou pro normálního smrtelníka nedostupné :D
Militký je dobrej, ale má za obor brakteáty. Nevím jak uspěješ u Polanského, který dělá denáry.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od kacuro »

Militký dělá hlavně keltské a římské mince. Jsou to kolegové, tak pro něj jistě nebude problém nějaké fotky sehnat :D Za tu službu, co pro něj dělám (tedy pokud to klapne), ještě rád udělá i kotrmelec :lol:
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:Militký dělá hlavně keltské a římské mince. Jsou to kolegové, tak pro něj jistě nebude problém nějaké fotky sehnat :D Za tu službu, co pro něj dělám (tedy pokud to klapne), ještě rád udělá i kotrmelec :lol:
Perfektní. Mám zájem na několika zajímavostech - zcela zásadní na fotkách tzv. denáru knížete Václava. Pokud se ti to povede, bude to husarský kousek. Tahle mince je desítky let jen v pérovce od Katze a to ještě nijak dobré. Ve světě je jí asi dvanáct kousků, jeden je v NM. Zřejmě to byla jediná emise, tak stačí ta jedna z obou stran. Historie zajímavá, Katz nejdřív je to Václav, pak není to Václav, Němci je to Václav, Chaura není to Václav. Poslední názor je Boleslav Chrobry. To poavžuji za pitomost, ta mince má váhu a typ jako Jindřich I. Vogler, před zvětšením hodnoty denáru za dalších Ottonů. Boleslav Chrobry nic takového nerazil, ani jako obolus. Takže já i bez digifotky říkám je to Václav kníže. Podle mne i z pérovky je uprostřed DVX, jako Jindra tam má REX. Venziezlavs je spolehlivé, a jazykovědně potvrzené čtení. Mít to ovšem v digipodobě, to byla výhra. Měli bychom i mincovnu...
Tenhle text bychom měli nechat přesunout do kapitoly denáry - raný středověk.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od kacuro »

No pokusím se o to, určitě bych rád viděl fotografie i dalších typů denárů. Bohužel není jisté, jestli ta má výpomoc Jiřímu vyjde, navíc teď má patrně hodně práce se zpracováním toho depotu z Jílového u Prahy, tak asi nějaký čas potrvá, než se ta má službička pro něj realizuje ...
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Neinvazivní archeologie - balonové fotky

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:No pokusím se o to, určitě bych rád viděl fotografie i dalších typů denárů. Bohužel není jisté, jestli ta má výpomoc Jiřímu vyjde, navíc teď má patrně hodně práce se zpracováním toho depotu z Jílového u Prahy, tak asi nějaký čas potrvá, než se ta má službička pro něj realizuje ...
Není to nic na zítra, ale je to nezbytné pro nějaký pokrok. V numizmatice denárového období je silně zatuchlo.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů