Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 25 lis 2020 09:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10 lis 2013 13:20 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Mám takový problémek. :) Jedná se o listinu zde na straně 153, č. 201. V listině je uvedeno "Actum Nyedorpe in terra iuxta Zvet". Datum je jasné: 30.10.1281. Jde mi o dvě věci: myslíte, že listina byla vydána opravdu toho dne v "Nyendorpe"? A dále co znamená "in terra iuxta Zvet"? Uměl by někdo poradit?

Naposledy upravil Viola dne 11 lis 2013 17:05, celkově upraveno 1

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 10 lis 2013 16:07 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Viola píše:
Mám takový problémek. :) Jedná se o listinu zde na straně 153, č. 201. V listině je uvedeno "Actum Nyedorpe in terra iuxta Zvet". Datum je jasné: 30.10.1281. Jde mi o dvě věci: myslíte, že listina byla vydána opravdu toho dne v "Nyendorpe" (Neuendorfu)? A dále co znamená "in terra iuxta Zvet"? Uměl by někdo poradit?
ad 1) V listině se píše, že byla napsána tři dny před listopadovými kalendami roku 1281. Kalendy jsou první den měsíce, tedy listopadové jsou 1. listopadu. Podle mě je tři dny před nimi 29. října, ale jestli do těch tří dnů počítali i ten první listopad, tak to pak skutečně bylo 30. října.
ad 2) Actum .... znamená Psáno v Nyedorfu v kraji blízko Zvetu...
Dále je tam věta Datum..., která znamená Dáno tamtéž rukou pana Meynarda, našeho notáře a kaplana.

Formulace Actum et datum se překládá jako Psáno a dáno... nebo Ujednáno a dáno. Co to přesně znamená právně, ale nevím a ani to o která místa (Nyedorf, Zvet) se jedná. Spíš si ale myslím, že to toho 30. října bylo jen sepsáno.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2013 16:56 
Královna

Děkuji. :) Říkala jsem si, jestli v tom není nějaký zádrhel, ale asi ne. Více napíšu v mailu, možná se TI to bude hodit. :)

Netuší někdo, co je ten kraj Zvet?

PříspěvekNapsal: 10 lis 2013 17:02 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Viola píše:
Netuší někdo, co je ten kraj Zvet?

To nebude kraj, ale nějaké místo - zmiňovaná událost se odehrával proti tomu (čili u) toho Zvetu.

PříspěvekNapsal: 10 lis 2013 17:19 
Královna

Ježek píše:
To nebude kraj, ale nějaké místo - zmiňovaná událost se odehrával proti tomu (čili u) toho Zvetu.

To znamená teda co? Že ta listina v tom Neydorpu potvrzuje něco, co se dříve stalo u Zvetu?

PříspěvekNapsal: 10 lis 2013 18:16 
Vévodkyně

Viola píše:
Ježek píše:

To znamená teda co? Že ta listina v tom Neydorpu potvrzuje něco, co se dříve stalo u Zvetu?
Nedívala jsem se na celou listinu ale tady je napsáno, že se Neydorf nachází v kraji, který je blízko Zvetu. To jen znamená, že Zvet byl jako místo známější než Neyndorf. Něco jako Říčany u Prahy. :D Na tu listinu kouknu později, teď ještě musím dokončit jinou činnost (kterou podotýkám nejsou filmy s Toníčkem Novotným, ač těm jsem se v poslední době věnovala opravdu důkladně :wink: )

Takže ...fratribus de sancto victore...officient antedictam.

dali jsme bratřím ze sv. Viktora, žijícím v Colpinu, faru vesnice Petersdorf se vším, co k tomu přináleží, aby s 20 lány, které dříve dali jsme týmž v řečeném Colpinu, se vším právem úplně drželi titulem vlastnickým na věky, to toliko úmluvou, že ti pak ve výšeřečeném Colpině, jenž každodenně šíří slávu za naše potomky a také za nás a všechny naše předky, zvláště za našeho zemřelého bratra Jana, blahé paměti a kromě toho paní Konstancie Polské, ať mají tři nebo čtyři kněze, kteří také prostřednictvím jednoho řečené faře budou sloužit.

officio je sice vadit, překážet a stát v cestě, ale tady se obávám, že to písař psal dle slova officium - úřad, ale také služba, úsluha. Protože slovo stát v cestě, vadit, mi tam tak nějak neštimuje.

Předtím jsou plky, proč je takové věci chvályhodné dělat a za tím svědci a taková ta formulace, která uvádí, že aby to darování nemohlo být napadeno sepsali tuto listinu a potvrdili ji pečetěmi i svědky, čili takový ty plky, co se do listin píší. Na souvislost s Řepínem ještě mrknu.

No a jdu si zase hrát... :lol:

PříspěvekNapsal: 11 lis 2013 11:21 
Král

Has thanked: 0 time
Viola píše:
Ježek píše:

Taky si myslím, že to je jen zpřesnění, kde je ten Neydorph. Naproti Zvettu. Mohl být ještě jiný jinde. "Datum" bych tak tipnul na opravdu dáno, což může pro tehdejší poměry znamenat opatření podpisy, pečetěmi svědků. Vyjednáno a sepsáno mohlo být před "datum". Celkem srovnatelné je ověření smlouvy notářem¨, verifikací třetí stranou. Smlouvy farnosti s kýmkoliv musí dostat signum diecéze. "Datum" je pak pozdější než sjednání smlouvy. Přesné datum podle vymezení kalendami jde dohledat v knize o časování, tuším Blahová a někdo. Mám, ale neche se mi teď hledat :-)

PříspěvekNapsal: 11 lis 2013 12:16 
Vévodkyně

iuxta není jen naproti je to také blízko něčeho, což si myslím, že je v tomto případě lepší.
Osobně bych to viděla tak, že té dohodě a sepsání listiny byl toho 30. října Ota Braniborský přítomen.

PříspěvekNapsal: 11 lis 2013 12:22 
Královna

Já to mám vypsané doma, myslím totiž, že už vím, co je ten Zvet. Napíšu večer.

PříspěvekNapsal: 12 lis 2013 08:26 
Král

Has thanked: 0 time
elizabeth píše:
iuxta není jen naproti je to také blízko něčeho, což si myslím, že je v tomto případě lepší.
Osobně bych to viděla tak, že té dohodě a sepsání listiny byl toho 30. října Ota Braniborský přítomen.

Naproti nebo poblíž se dá rozhodnout jen podle skutečné polohy míst. Má někdo mapu té situace?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina