Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Nový příspěvek od slavicekvac »

Předkládám ideu programového řešení srovnávání rukopisů, zvláště středověkých. Navrhnul jsem toto řešení k programování synovi, budoucímu IT :-)
1) vytvořit databázi abecedy známých rukopisů, ze známých scriptorií.
2) vytvořit program, který tuto databázi využije srovnáním na rukopisy s původem neznámým, přibližným, i časovým původem.
technologie - překrývání vrstev, automatický výběr, ořez obrázků. Manuální možnosti, kromě automatiky. Práce s obrázky všech formátů, či s převodem na jednotný. Užití digifotografií jako zdroje jak databáze, tak srovnávaného rukopisu.
Očekávaný výsledek:
a) zvětšování databáze známých scriptorií a jejich díla
b) zpřesnění datování dnes dostatečně neurčených rukopisů
c) zpřesnění znalostí vlivu známých scriptorií na okolní nová scriptoria ( dceřinné kláštery ).
d) zlepšení znalostí filiace některých rodin rukopisů, opisů - to je ovšem už velmi zbožné přání :-)

Kdo by měl chuť k tomu pomoci, nechť napíše své zdrcující připomínky, nebo věcné návrhy, aby se to dalo programovat.
Technicky to není až tak velká štrapác, jsou už prográmky na leccos hotové. Třeba práce s vrstvami u obrázků.
Můj sen je, že lidé jako Hladíková to budou plnit a užívat s rychlostí, kterou ručně nikdy dosáhnout nemůžou.

Podobně by se mi líbilo tuto technologii mít na denáry, jejich opisy, kde grafémy ražeb jsou velmi důležité.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4012
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Nový příspěvek od Ježek »

slavicekvac píše: Technicky to není až tak velká štrapác, jsou už prográmky na leccos hotové.
Mě to právě přijde složité, co se týče těch nástrojů - nebo se mýlím?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:
slavicekvac píše: Technicky to není až tak velká štrapác, jsou už prográmky na leccos hotové.
Mě to právě přijde složité, co se týče těch nástrojů - nebo se mýlím?
Jestliže by to umělo automaticky hledat velmi podobná písmena z databáze, tak by se slušně rychle dospělo k vazbám scriptorií, nebo možná i k nepoznanému autorství některého kláštera. Otázka je, zda by se to dost rychle plnilo fotkami rukopisů. V tom jsem skeptik.
Technicky to žádný velký problém není. Velmi mě však zajímá užitečnost a zádrhele uvažované praktiky pracujícími s rukopisy.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Nový příspěvek od slavicekvac »

Tohle vlákno je stále tuhé, myslím, že je to podobný problém jako hledat z družicových snímků hradiště. Někdo by to měl zkusit.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Program PC na srovnávání rukopisů případně mincí

Nový příspěvek od slavicekvac »

Doplnění aktuálně:

Project QVIRE: AI aids medieval manuscript research
Medieval hand-written books are an important component of the cultural heritage stored in both Slovak and European memory institutions.

The biggest obstacles in the traditional palaeographic and codicological evaluation of manuscripts are:

high time and financial requirements
dependence on big data
potentially high level of human error or subjective perception
Many of these obstacles can now be partially or completely overcome with the help of artificial intelligence.

In the QVIRE project, we addressed the problem of identifying specific marks in historical manuscripts using artificial intelligence based on deep artificial neural networks.

In this webinar, we will provide a quick overview of artificial intelligence, its application in the context of historical research, and so-called Cultural AI – an AI model and software we have developed that will be fully and freely available to the professional public.

When?

Wednesday March 29, 2023

16:00 – 17:30

How to attend?

The webinar will be held as a Google Meet, you can join at this link.

Whom is the webinar for?

The webinar is primarily intended for professionals, researchers in the field of historical sciences and experts from the cultural sector (i.e. employees of museums, galleries, archives, libraries…).

Speakers:

Dr. Evina Stein
Martin Tamajka
Language:

The webinar will be presented in Slovak language.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů