Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 25 lis 2020 11:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 122 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2007 16:44 
Knìžna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Já jsem se v Roztokách u Prahy mimo jiné dovìdìla, že postavit si hrad u železnièní trati bylo nedomyšlené. :shock:

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku: :-))
PříspěvekNapsal: 10 kvě 2007 16:45 
Král

Dagmar píše:
...postavit si hrad u železnièní trati bylo nedomyšlené.
Tak to bych asi propukl v hlasitý smích!!! :lol:

Předmět příspěvku: HOUSKA
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2007 21:43 
Královna

Been thanked: 4 times
Dnes jsme byli na Housce, ale ne jen zvenèí, i uvnitø a na prohlídce. Chápu, že hrad je vykradený, nejsou tam vùbec žádné exponáty. Nejzajímavìjší je kaple a zelená komnata se starými nástìnnými malbami. Vstupné je sice jen 50,- Kè, ale o historii hradu nám pan prùvodce sdìlil pouze nìco málo o hradišti a majiteli Housegovi a pár dalších miniinformací a zamìøoval se pøedevším na peklo, podsvìtí, netopýry a Plastic People of the Universe. Zkrátka "bulvár". Pøedpokládáme, že Houska mìla snad trochu zajímavìjší minulost. :evil:

Předmět příspěvku: Re: HOUSKA
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2007 16:35 
Král

Has thanked: 1 time
acoma píše:
Dnes jsme byli na Housce, ale ne jen zvenèí, i uvnitø a na prohlídce. Chápu, že hrad je vykradený, nejsou tam vùbec žádné exponáty. Nejzajímavìjší je kaple a zelená komnata se starými nástìnnými malbami. Vstupné je sice jen 50,- Kè, ale o historii hradu nám pan prùvodce sdìlil pouze nìco málo o hradišti a majiteli Housegovi a pár dalších miniinformací a zamìøoval se pøedevším na peklo, podsvìtí, netopýry a Plastic People of the Universe. Zkrátka "bulvár". Pøedpokládáme, že Houska mìla snad trochu zajímavìjší minulost. :evil:

Kvùli tìmto informacím semnou nikdo na Housku nechce jet.Pøitom je to taková hovadina :lol:

Předmět příspěvku: Re: HOUSKA
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2007 17:06 
Knìžna

acoma píše:

Na Housce jsem byla pøed 2 roky a provázel nás kastelán, který je do "svého hradu" velký fanda. Pøipadalo mi, že v úvodu prohlídky, kdy hrad pøedstavoval, zaøadil pár odbornìjších informací a dle reakce si skupinu otipoval a v podle toho vedl další výklad. Po skonèení prohlídky zodpovídal
dotazy zvídavìjších návštìvníkù. Zøejmì si mìla smùlu na prùvodce.Také se mi párkrát stalo, že nevìdìt na jaké jsem pamìtihodnosti, z výkladu bych to tìžko poznala.

Předmět příspěvku: HOUSKA a SVATBA
PříspěvekNapsal: 25 čer 2007 15:45 
Královna

Been thanked: 4 times
Tak opìt Houska - známá tam mìla mít 1.09.2007 svatbu.Obøad domluven cca v dubnu s kastelánem a stejnì tak na úøadì v Dubé spoleènì se všemi písemnostmi. Teï se ti dva možná budoucí manželé dozvìdìli dopisem z úøadu, že mají kontaktovat kastelána a "upøesnit obsazení hradu z dùvodu poøádajících akcí". Tak kontaktovali a dozvìdìli se dva mìsíce pøed datem svatby, že svatba nebude, protože tam má víkendovou akci nìjaká firma. Asi "team building". .. Oznámení s datem a místem obøadu hotová a odeslaná a pøípravy v plném proudu... Opravdu úžasný pøístup...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 08 črc 2007 21:21 
Panoš

Vážení,
Houska je hrad mých snù a mnohokrát jsem na ní byl (poprvé pøed zavøenou branou v roce 1965). Jen tak mimochodem, když souèasný kastelán a dnes i velký znalec hradu nastoupil a byla tam první den, zrovna jsem tam spal se skupinkou pøátel - domluveno jsme to mìli s majiteli. Bylo to v nedìli a zaèali chodit lidi, tak jsem je provázel a v loveckém sále (název nový podle trofejí) ještì spali mí kamarádi, tak jsme je ve spacácách pøelízali, dodnes mi dávají k dobru.
Jinak jsem povídání nemìl moc pøipravené, ale když o bylo tenkrát zadarmo... (je to 5 let).
Jinak jsem byl na hradì i letos a myslím si, že kastelánùv historický pøevlek a jeho suverenní povídání je pro lidí zážitkem. A že s ním v nìèem nesouhlasím, je jen pro odborníky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2008 19:08 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Pøidám zážitek ze vèerejšího Bezdìzu - i když mì dìvèata urèitì doplní, protože si nepamatuji všechno :wink: . Kromì úžasných slovních obratù typu "pøíroda je velká" a "pak tam byli Augustiniáni" jsme se dozvìdìli, v kterých pokojích pøesnì bydleli Václav s Kunhutou a ve kterých Václav sám poté, co Kunhuta utekla, že Josef II. zrušil klášter v roce 1785 kvùli tomu, že mniši prodávali pøi poutích chleba (a contrario by jej zøejmì nezrušil, kdyby ten chléb nepekli :shock: ) a také že v roce 1785 hrad, resp. klášter normálnì stál, zatímco už poèátkem 19. století z nìj již byla zøícenina...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2008 19:36 
Král

Èlovìk si to tady ète a má dojem,že jeho hlava praská ve švech,když cejtí tu všechnu moudrost svìta...
Jeden sežral rozumy svìta v pravidlech pravopisu,další se jde pøi prohlídce arogantnì vysmát jinam a o chytání za slovo nebudu nìjak rozepisovat.
Já se ptám:"kdo zvás by byl schopen dìlat prùvodce"?Opravdu hodnì kvalitního prùvodce?
Odpovídat si sám nebudu.Mohl by se nìkdo totiž urazit.Mému gustu by odsud vyhovoval asi jeden èlovìk možná dva,kteøí by vyhovìli ve vìtšinì otázkách,které by mì mohli zajmat.
Já mám trochu s prùvodcema slitování.Pøeøeky sou zcela normální a urèitì to nebohému prùvodci nebude milé,když nìkdo odejde a bude dávat najevo,že plácá hlouposti.To znervozní skoro každej...
Ale aby zase nedošlo k nedorozumnìní,tak souhlasím stím,že lidé na tìchto místech by mìli být mnohem lépe školeni a pøipravováni aby dokázali uspokojit i horlivé zájemce a ne jen laiky.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2008 22:21 
Královna

Been thanked: 2 times
KOMOÑ píše:
Èlovìk si to tady ète a má dojem,že jeho hlava praská ve švech,když cejtí tu všechnu moudrost svìta...
Jeden sežral rozumy svìta v pravidlech pravopisu,další se jde pøi prohlídce arogantnì vysmát jinam a o chytání za slovo nebudu nìjak rozepisovat.
Já se ptám:"kdo zvás by byl schopen dìlat prùvodce"?Opravdu hodnì kvalitního prùvodce?
Odpovídat si sám nebudu.Mohl by se nìkdo totiž urazit..

Tak abych to uvedla na pravou míru.
Skuteènì jsem neoèekávala žádný výklad pro odborníky, tak to ani být nemá.
Vadil mì lehce nechci øíkat zrovna znudìný, to bych asi køivdila, ale otrávený ton , parazitní slovo ti /ty za každým druhým slovem, zéjména ve spojení, tak ti mniši, v tom klášteøe, použito asi 60x naprosto nevhodnì.
a odešla jsem pøi této definici gotiky : gotika vychází z pøírody, a protože je pøíroda velká , tak jsou na každém sloupu jiné listy (možná, abych nekøivdila jiný motiv listù.
Jiná definice gotiky na tomto gotickém hradì nezaznìla - i když o jeho stavebních prvcích byl témìø celý výklad.
Vy byste zéjména pokud gotiku uznáváte tak jako já po tomto nepoodešli to vydýchat ?
Troufám si øící, že kvalifikovaným prùvodcem bych byla docela ráda, a pokud by mnì život tímto smìrenm zavál - tak bych se pøipravila tak, že bych byla mnohem lepším prùvodcem než ona sleèna. Ale to by zas nebyl tak tìžký úkol. Takže mì neurazíš, já bych to umìla a bavilo by mì to.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2008 09:06 
Pán

KOMOÑ píše:
...Já se ptám:"kdo zvás by byl schopen dìlat prùvodce"?Opravdu hodnì kvalitního prùvodce?
Já bych to zkusil. Verbální schopnosti na to mám, pøed lidmi se nestydím, vadou øeèi netrpím a pokud by se jednalo o problematiku, která mne zajímá a o které nìco vím, proè to nezkusit.
KOMOÑ píše:
...Ale aby zase nedošlo k nedorozumnìní,tak souhlasím stím,že lidé na tìchto místech by mìli být mnohem lépe školeni a pøipravováni aby dokázali uspokojit i horlivé zájemce a ne jen laiky.
To je tvùj velký omyl. Pokud chce nìkdo nìco sdìlovat, musí danou problematiku chtít znát sám, a ne, že ho nìkdo jiný bude pøipravovat a školit. Jinak a se na to vykašle a prodává tøeba zmrzlinu na pláži.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2008 09:32 
Král

Been thanked: 12 times
v té motivaci a zájmu o problematiku je asi kámen úrazu. Èasto to dìlají lidi z okolí, kteøí k památkám nemají vùbec vztah, je to pro nì jen brigáda za pár kaèek jako každá jiná. Nebo jiný pøípad, dìlají to studenti, kteøí studují úplnì jiný obor, ale takové prùvodcování se jim nìjakým zpùsobem zapoèítává ve škole k dobru napø. jako praxe, zápoèet...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2008 09:47 
Král

Katerina píše:
KOMOÑ píše:
Odpovídat si sám nebudu.Mohl by se nìkdo totiž urazit..

Tak abych to uvedla na pravou míru.
Skuteènì jsem neoèekávala žádný výklad pro odborníky, tak to ani být nemá.
Vadil mì lehce nechci øíkat zrovna znudìný, to bych asi køivdila, ale otrávený ton , parazitní slovo ti /ty za každým druhým slovem, zéjména ve spojení, tak ti mniši, v tom klášteøe, použito asi 60x naprosto nevhodnì.
a odešla jsem pøi této definici gotiky : gotika vychází z pøírody, a protože je pøíroda velká , tak jsou na každém sloupu jiné listy (možná, abych nekøivdila jiný motiv listù.
Jiná definice gotiky na tomto gotickém hradì nezaznìla - i když o jeho stavebních prvcích byl témìø celý výklad.
Vy byste zéjména pokud gotiku uznáváte tak jako já po tomto nepoodešli to vydýchat ?
Troufám si øící, že kvalifikovaným prùvodcem bych byla docela ráda, a pokud by mnì život tímto smìrenm zavál - tak bych se pøipravila tak, že bych byla mnohem lepším prùvodcem než ona sleèna. Ale to by zas nebyl tak tìžký úkol. Takže mì neurazíš, já bych to umìla a bavilo by mì to.

Já bych to šel dìlat hned a nikoho sem nechtìl pokoušet urazit.
Pøed pár roky sem byl i v malém jednání s kastelánem na Valdštejnì.To mì bylo asi 19.Chtìl sem to dìlat skoro zadarmo ale bohužel sem od nápadu musel upustit kvùli dopravì.
Ale souhlasím s Florišem vtom,že když o problematiku nemají zájem,tak znich dobøí prùvodci nikdy nebudou.
Kdybys sis nìkdy chtìla poslechnout skuteènì pøíšerný výklad,tak si zajeï na hrad Kumburk,který sme tady pøetøásali.Vstupné je dobrovolné a divné lidi už znáš z hlavního mìsta.Sám sem žasnul,kolik pitomostí sem zaslechnul.
Vzhledem ktomu,že hrad opravují,tak by se dalo i pøedpokládat jeho solidní znalost.Opak je pravdou.Tímhle tempem ho nejen nikdy neopraví(spíš znièí),ale ani nebudou schopni podat normální výklad v souvislostech.A slovo gotika?To snad nìkdy naposled na základní škole.
Ale co by kdo chtìl zdarma...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2008 09:49 
Král

Zany píše:
v té motivaci a zájmu o problematiku je asi kámen úrazu. Èasto to dìlají lidi z okolí, kteøí k památkám nemají vùbec vztah, je to pro nì jen brigáda za pár kaèek jako každá jiná. Nebo jiný pøípad, dìlají to studenti, kteøí studují úplnì jiný obor, ale takové prùvodcování se jim nìjakým zpùsobem zapoèítává ve škole k dobru napø. jako praxe, zápoèet...

Ze skušenosti vím,že to sou studenti cestovního ruchu.Takže úplný protipól.

Předmět příspěvku: Nejhorší zkušenosti na hradech
PříspěvekNapsal: 25 kvě 2008 22:54 
Zeman

Bavíte se o prùvodcích. Jsem na Kosti a sleduju práci prùvpdcù. líp studenti cestovního ruchu si odbývají praxi. Jsou mezi nimi rozdíly , to ano. Ale ve vìtšinì pøípadù se snaží o co nejlepší práci. Než jdou na samostatný výklad musí absolvovat náslechy a pak i zkoušku. Tak to chodí u nás.jasnì, že neznají všechno a lidi se baví i tím , že je pøivádí do rozpakù. Ale i prùvodci zkušení mnohdy neví víc, než jak mají uvedeno v textu, který je jim dán...Pak záleží jen na každém, jak se na prùvodcování pøipraví. Ale nikdo není fenomenální.
Kdyby jste slyšeli poznatky z prùvodcování jsou nìkdy úsmìvné, ale nìkdy jsou až k pláèi èi zlosti reakce štouralù....Stane se, že holky pøijdou málem s pláèem...Nejhorší jsou pak rušitelé ve výkladu, tøeba rodièe s malièkýma dìtma..neukáznìní návštìvníci, kteøí lezou všude a sahají na co nemají..a za vše zodpovídá prùvodce. není to lehké....Tím nechci øíct, že jsou opravdu i profi prùvodci, lteøí jsou nudní...a jejich znalosti taky nejsou nic moc...
Taky musím podotknout, že návštìvníci jsou taky rùzní a odhadujeme je už v
kase, jak se chovají.Mnohdy si øíkáme, proè vùbec chtìjí na výlet a nìco poznat, když jdou už nasupení, celá rodina naštvaná....A to vše je pøece
pak znát i na prohlídce a prùvodcování.

Předmět příspěvku: Re: Nejhorší zkušenosti na hradech
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2008 08:51 
Pán

Maria píše:
..Nejhorší jsou pak rušitelé ve výkladu, tøeba rodièe s malièkýma dìtma..neukáznìní návštìvníci, kteøí lezou všude a sahají na co nemají..a za vše zodpovídá prùvodce. není to lehké....Tím nechci øíct, že jsou opravdu i profi prùvodci, lteøí jsou nudní...a jejich znalosti taky nejsou nic moc...
Taky musím podotknout, že návštìvníci jsou taky rùzní a odhadujeme je už v
kase, jak se chovají.Mnohdy si øíkáme, proè vùbec chtìjí na výlet a nìco poznat, když jdou už nasupení, celá rodina naštvaná....A to vše je pøece
pak znát i na prohlídce a prùvodcování.
Právì proto jsem dával nejvìtší pozor pøed vlastní prohlídkou pøi úvodním slovu. A když bylo v davu vidìt nìjaké potenciální kverulanty a rušièe, rovnou jsem je vyzval k návštìvì stánku s tatrankami a buøty, pokud by jim mìlo být zatìžko vydržet hodinu koukat a poslouchat....a fungovalo to i na jinojazyèné návštìvníky. Protože jsem také býval "vtipným glosátorem" a v praxi pochopil, jak to mohlo nièit prùvodcovsvo, podobné týpky jsem si pozval vždycky k sobì a nechal jsem je to øíci pìknì nahlas, aby z toho i zbytek výpravy nìco mìl - a byl klid.

PříspěvekNapsal: 26 kvě 2008 11:25 
Zeman

Jo to máš pravdu.jenže to nìkteøí chápou jinak.Vím , že i mezi prùvodci jsou negáèi nìkdy ale to je málo, znám jen snad jednoho...Ale stejnì je to úžas si chodit po hradì ....obzvlášt pøi soukromých prohlídkách èi šmejdìní jen ..staèí napsat a mùžu zaøídit...

Předmět příspěvku: Re: hrad Kost
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2008 15:14 
Knìžna

Maria píše:
..Ale stejnì je to úžas si chodit po hradì ....obzvlášt pøi soukromých prohlídkách èi šmejdìní jen ..staèí napsat a mùžu zaøídit...

Moc ráda bych tvé nabídky využila\:D/ :D ...... pøidá se ještì nìkdo :?: :lol:

Předmět příspěvku: Re: hrad Kost
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2008 17:54 
Královna

Been thanked: 2 times
Dagmar píše:
Maria píše:
..Ale stejnì je to úžas si chodit po hradì ....obzvlášt pøi soukromých prohlídkách èi šmejdìní jen ..staèí napsat a mùžu zaøídit...

Moc ráda bych tvé nabídky využila\:D/ :D ...... pøidá se ještì nìkdo :?: :lol:

Já bych moc ráda - jen ted nevím, jak to budu mít v nejbližší dobì s èasem... Bylo by to super .

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2008 20:56 
Vévoda

Jsem strašnì prooo! =D> Pokud to bude s pøednáškou o tom nehmotnu-tøesu se již teï!!!.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 122 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina