Nejhorší zkušenosti na hradech?

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Já jsem se v Roztokách u Prahy mimo jiné dověděla, že postavit si hrad u železniční trati bylo nedomyšlené. :shock:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

:-))

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Dagmar píše:...postavit si hrad u železniční trati bylo nedomyšlené.
Tak to bych asi propukl v hlasitý smích!!! :lol:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

HOUSKA

Nový příspěvek od acoma »

Dnes jsme byli na Housce, ale ne jen zvenčí, i uvnitř a na prohlídce. Chápu, že hrad je vykradený, nejsou tam vůbec žádné exponáty. Nejzajímavější je kaple a zelená komnata se starými nástěnnými malbami. Vstupné je sice jen 50,- Kč, ale o historii hradu nám pan průvodce sdělil pouze něco málo o hradišti a majiteli Housegovi a pár dalších miniinformací a zaměřoval se především na peklo, podsvětí, netopýry a Plastic People of the Universe. Zkrátka "bulvár". Předpokládáme, že Houska měla snad trochu zajímavější minulost. :evil:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: HOUSKA

Nový příspěvek od KOMOŃ »

acoma píše:Dnes jsme byli na Housce, ale ne jen zvenčí, i uvnitř a na prohlídce. Chápu, že hrad je vykradený, nejsou tam vůbec žádné exponáty. Nejzajímavější je kaple a zelená komnata se starými nástěnnými malbami. Vstupné je sice jen 50,- Kč, ale o historii hradu nám pan průvodce sdělil pouze něco málo o hradišti a majiteli Housegovi a pár dalších miniinformací a zaměřoval se především na peklo, podsvětí, netopýry a Plastic People of the Universe. Zkrátka "bulvár". Předpokládáme, že Houska měla snad trochu zajímavější minulost. :evil:

Kvůli těmto informacím semnou nikdo na Housku nechce jet.Přitom je to taková hovadina :lol:
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: HOUSKA

Nový příspěvek od Dagmar »

acoma píše:Dnes jsme byli na Housce, ale ne jen zvenčí, i uvnitř a na prohlídce. Chápu, že hrad je vykradený, nejsou tam vůbec žádné exponáty. Nejzajímavější je kaple a zelená komnata se starými nástěnnými malbami. Vstupné je sice jen 50,- Kč, ale o historii hradu nám pan průvodce sdělil pouze něco málo o hradišti a majiteli Housegovi a pár dalších miniinformací a zaměřoval se především na peklo, podsvětí, netopýry a Plastic People of the Universe. Zkrátka "bulvár". Předpokládáme, že Houska měla snad trochu zajímavější minulost. :evil:
Na Housce jsem byla před 2 roky a provázel nás kastelán, který je do "svého hradu" velký fanda. Připadalo mi, že v úvodu prohlídky, kdy hrad představoval, zařadil pár odbornějších informací a dle reakce si skupinu otipoval a v podle toho vedl další výklad. Po skončení prohlídky zodpovídal
dotazy zvídavějších návštěvníků. Zřejmě si měla smůlu na průvodce.Také se mi párkrát stalo, že nevědět na jaké jsem pamětihodnosti, z výkladu bych to těžko poznala.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

HOUSKA a SVATBA

Nový příspěvek od acoma »

Tak opět Houska - známá tam měla mít 1.09.2007 svatbu.Obřad domluven cca v dubnu s kastelánem a stejně tak na úřadě v Dubé společně se všemi písemnostmi. Teď se ti dva možná budoucí manželé dozvěděli dopisem z úřadu, že mají kontaktovat kastelána a "upřesnit obsazení hradu z důvodu pořádajících akcí". Tak kontaktovali a dozvěděli se dva měsíce před datem svatby, že svatba nebude, protože tam má víkendovou akci nějaká firma. Asi "team building". .. Oznámení s datem a místem obřadu hotová a odeslaná a přípravy v plném proudu... Opravdu úžasný přístup...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
petr
Panoš
Příspěvky: 38
Registrován: 08 črc 2007 21:13
Bydliště: Nový Bor

Nový příspěvek od petr »

Vážení,
Houska je hrad mých snů a mnohokrát jsem na ní byl (poprvé před zavřenou branou v roce 1965). Jen tak mimochodem, když současný kastelán a dnes i velký znalec hradu nastoupil a byla tam první den, zrovna jsem tam spal se skupinkou přátel - domluveno jsme to měli s majiteli. Bylo to v neděli a začali chodit lidi, tak jsem je provázel a v loveckém sále (název nový podle trofejí) ještě spali mí kamarádi, tak jsme je ve spacácách přelízali, dodnes mi dávají k dobru.
Jinak jsem povídání neměl moc připravené, ale když o bylo tenkrát zadarmo... (je to 5 let).
Jinak jsem byl na hradě i letos a myslím si, že kastelánův historický převlek a jeho suverenní povídání je pro lidí zážitkem. A že s ním v něčem nesouhlasím, je jen pro odborníky.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Přidám zážitek ze včerejšího Bezdězu - i když mě děvčata určitě doplní, protože si nepamatuji všechno :wink: . Kromě úžasných slovních obratů typu "příroda je velká" a "pak tam byli Augustiniáni" jsme se dozvěděli, v kterých pokojích přesně bydleli Václav s Kunhutou a ve kterých Václav sám poté, co Kunhuta utekla, že Josef II. zrušil klášter v roce 1785 kvůli tomu, že mniši prodávali při poutích chleba (a contrario by jej zřejmě nezrušil, kdyby ten chléb nepekli :shock: ) a také že v roce 1785 hrad, resp. klášter normálně stál, zatímco už počátkem 19. století z něj již byla zřícenina...
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Člověk si to tady čte a má dojem,že jeho hlava praská ve švech,když cejtí tu všechnu moudrost světa...
Jeden sežral rozumy světa v pravidlech pravopisu,další se jde při prohlídce arogantně vysmát jinam a o chytání za slovo nebudu nějak rozepisovat.
Já se ptám:"kdo zvás by byl schopen dělat průvodce"?Opravdu hodně kvalitního průvodce?
Odpovídat si sám nebudu.Mohl by se někdo totiž urazit.Mému gustu by odsud vyhovoval asi jeden člověk možná dva,kteří by vyhověli ve většině otázkách,které by mě mohli zajmat.
Já mám trochu s průvodcema slitování.Přeřeky sou zcela normální a určitě to nebohému průvodci nebude milé,když někdo odejde a bude dávat najevo,že plácá hlouposti.To znervozní skoro každej...
Ale aby zase nedošlo k nedorozumnění,tak souhlasím stím,že lidé na těchto místech by měli být mnohem lépe školeni a připravováni aby dokázali uspokojit i horlivé zájemce a ne jen laiky.
Bez piva to není ono.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

KOMOÑ píše:Člověk si to tady čte a má dojem,že jeho hlava praská ve švech,když cejtí tu všechnu moudrost světa...
Jeden sežral rozumy světa v pravidlech pravopisu,další se jde při prohlídce arogantně vysmát jinam a o chytání za slovo nebudu nějak rozepisovat.
Já se ptám:"kdo zvás by byl schopen dělat průvodce"?Opravdu hodně kvalitního průvodce?
Odpovídat si sám nebudu.Mohl by se někdo totiž urazit..
Tak abych to uvedla na pravou míru.
Skutečně jsem neočekávala žádný výklad pro odborníky, tak to ani být nemá.
Vadil mě lehce nechci říkat zrovna znuděný, to bych asi křivdila, ale otrávený ton , parazitní slovo ti /ty za každým druhým slovem, zéjména ve spojení, tak ti mniši, v tom klášteře, použito asi 60x naprosto nevhodně.
a odešla jsem při této definici gotiky : gotika vychází z přírody, a protože je příroda velká , tak jsou na každém sloupu jiné listy (možná, abych nekřivdila jiný motiv listů.
Jiná definice gotiky na tomto gotickém hradě nezazněla - i když o jeho stavebních prvcích byl téměř celý výklad.
Vy byste zéjména pokud gotiku uznáváte tak jako já po tomto nepoodešli to vydýchat ?
Troufám si řící, že kvalifikovaným průvodcem bych byla docela ráda, a pokud by mně život tímto směrenm zavál - tak bych se připravila tak, že bych byla mnohem lepším průvodcem než ona slečna. Ale to by zas nebyl tak těžký úkol. Takže mě neurazíš, já bych to uměla a bavilo by mě to.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

KOMOÑ píše:...Já se ptám:"kdo zvás by byl schopen dělat průvodce"?Opravdu hodně kvalitního průvodce?
Já bych to zkusil. Verbální schopnosti na to mám, před lidmi se nestydím, vadou řeči netrpím a pokud by se jednalo o problematiku, která mne zajímá a o které něco vím, proč to nezkusit.
KOMOÑ píše:...Ale aby zase nedošlo k nedorozumnění,tak souhlasím stím,že lidé na těchto místech by měli být mnohem lépe školeni a připravováni aby dokázali uspokojit i horlivé zájemce a ne jen laiky.
To je tvůj velký omyl. Pokud chce někdo něco sdělovat, musí danou problematiku chtít znát sám, a ne, že ho někdo jiný bude připravovat a školit. Jinak a se na to vykašle a prodává třeba zmrzlinu na pláži.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

v té motivaci a zájmu o problematiku je asi kámen úrazu. Často to dělají lidi z okolí, kteří k památkám nemají vůbec vztah, je to pro ně jen brigáda za pár kaček jako každá jiná. Nebo jiný případ, dělají to studenti, kteří studují úplně jiný obor, ale takové průvodcování se jim nějakým způsobem započítává ve škole k dobru např. jako praxe, zápočet...
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Katerina píše:
KOMOÑ píše:Člověk si to tady čte a má dojem,že jeho hlava praská ve švech,když cejtí tu všechnu moudrost světa...
Jeden sežral rozumy světa v pravidlech pravopisu,další se jde při prohlídce arogantně vysmát jinam a o chytání za slovo nebudu nějak rozepisovat.
Já se ptám:"kdo zvás by byl schopen dělat průvodce"?Opravdu hodně kvalitního průvodce?
Odpovídat si sám nebudu.Mohl by se někdo totiž urazit..
Tak abych to uvedla na pravou míru.
Skutečně jsem neočekávala žádný výklad pro odborníky, tak to ani být nemá.
Vadil mě lehce nechci říkat zrovna znuděný, to bych asi křivdila, ale otrávený ton , parazitní slovo ti /ty za každým druhým slovem, zéjména ve spojení, tak ti mniši, v tom klášteře, použito asi 60x naprosto nevhodně.
a odešla jsem při této definici gotiky : gotika vychází z přírody, a protože je příroda velká , tak jsou na každém sloupu jiné listy (možná, abych nekřivdila jiný motiv listů.
Jiná definice gotiky na tomto gotickém hradě nezazněla - i když o jeho stavebních prvcích byl téměř celý výklad.
Vy byste zéjména pokud gotiku uznáváte tak jako já po tomto nepoodešli to vydýchat ?
Troufám si řící, že kvalifikovaným průvodcem bych byla docela ráda, a pokud by mně život tímto směrenm zavál - tak bych se připravila tak, že bych byla mnohem lepším průvodcem než ona slečna. Ale to by zas nebyl tak těžký úkol. Takže mě neurazíš, já bych to uměla a bavilo by mě to.
Já bych to šel dělat hned a nikoho sem nechtěl pokoušet urazit.
Před pár roky sem byl i v malém jednání s kastelánem na Valdštejně.To mě bylo asi 19.Chtěl sem to dělat skoro zadarmo ale bohužel sem od nápadu musel upustit kvůli dopravě.
Ale souhlasím s Florišem vtom,že když o problematiku nemají zájem,tak znich dobří průvodci nikdy nebudou.
Kdybys sis někdy chtěla poslechnout skutečně příšerný výklad,tak si zajeď na hrad Kumburk,který sme tady přetřásali.Vstupné je dobrovolné a divné lidi už znáš z hlavního města.Sám sem žasnul,kolik pitomostí sem zaslechnul.
Vzhledem ktomu,že hrad opravují,tak by se dalo i předpokládat jeho solidní znalost.Opak je pravdou.Tímhle tempem ho nejen nikdy neopraví(spíš zničí),ale ani nebudou schopni podat normální výklad v souvislostech.A slovo gotika?To snad někdy naposled na základní škole.
Ale co by kdo chtěl zdarma...
Bez piva to není ono.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Zany píše:v té motivaci a zájmu o problematiku je asi kámen úrazu. Často to dělají lidi z okolí, kteří k památkám nemají vůbec vztah, je to pro ně jen brigáda za pár kaček jako každá jiná. Nebo jiný případ, dělají to studenti, kteří studují úplně jiný obor, ale takové průvodcování se jim nějakým způsobem započítává ve škole k dobru např. jako praxe, zápočet...
Ze skušenosti vím,že to sou studenti cestovního ruchu.Takže úplný protipól.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

Nejhorší zkušenosti na hradech

Nový příspěvek od Maria »

Bavíte se o průvodcích. Jsem na Kosti a sleduju práci průvpdců. líp studenti cestovního ruchu si odbývají praxi. Jsou mezi nimi rozdíly , to ano. Ale ve většině případů se snaží o co nejlepší práci. Než jdou na samostatný výklad musí absolvovat náslechy a pak i zkoušku. Tak to chodí u nás.jasně, že neznají všechno a lidi se baví i tím , že je přivádí do rozpaků. Ale i průvodci zkušení mnohdy neví víc, než jak mají uvedeno v textu, který je jim dán...Pak záleží jen na každém, jak se na průvodcování připraví. Ale nikdo není fenomenální.
Kdyby jste slyšeli poznatky z průvodcování jsou někdy úsměvné, ale někdy jsou až k pláči či zlosti reakce štouralů....Stane se, že holky přijdou málem s pláčem...Nejhorší jsou pak rušitelé ve výkladu, třeba rodiče s maličkýma dětma..neukáznění návštěvníci, kteří lezou všude a sahají na co nemají..a za vše zodpovídá průvodce. není to lehké....Tím nechci říct, že jsou opravdu i profi průvodci, lteří jsou nudní...a jejich znalosti taky nejsou nic moc...
Taky musím podotknout, že návštěvníci jsou taky různí a odhadujeme je už v
kase, jak se chovají.Mnohdy si říkáme, proč vůbec chtějí na výlet a něco poznat, když jdou už nasupení, celá rodina naštvaná....A to vše je přece
pak znát i na prohlídce a průvodcování.
Maria
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Nejhorší zkušenosti na hradech

Nový příspěvek od floriš »

Maria píše:..Nejhorší jsou pak rušitelé ve výkladu, třeba rodiče s maličkýma dětma..neukáznění návštěvníci, kteří lezou všude a sahají na co nemají..a za vše zodpovídá průvodce. není to lehké....Tím nechci říct, že jsou opravdu i profi průvodci, lteří jsou nudní...a jejich znalosti taky nejsou nic moc...
Taky musím podotknout, že návštěvníci jsou taky různí a odhadujeme je už v
kase, jak se chovají.Mnohdy si říkáme, proč vůbec chtějí na výlet a něco poznat, když jdou už nasupení, celá rodina naštvaná....A to vše je přece
pak znát i na prohlídce a průvodcování.
Právě proto jsem dával největší pozor před vlastní prohlídkou při úvodním slovu. A když bylo v davu vidět nějaké potenciální kverulanty a rušiče, rovnou jsem je vyzval k návštěvě stánku s tatrankami a buřty, pokud by jim mělo být zatěžko vydržet hodinu koukat a poslouchat....a fungovalo to i na jinojazyčné návštěvníky. Protože jsem také býval "vtipným glosátorem" a v praxi pochopil, jak to mohlo ničit průvodcovsvo, podobné týpky jsem si pozval vždycky k sobě a nechal jsem je to říci pěkně nahlas, aby z toho i zbytek výpravy něco měl - a byl klid.
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

Nejhorší zkušenosti n hradech a zamcich

Nový příspěvek od Maria »

Jo to máš pravdu.jenže to někteří chápou jinak.Vím , že i mezi průvodci jsou negáči někdy ale to je málo, znám jen snad jednoho...Ale stejně je to úžas si chodit po hradě ....obzvlášt při soukromých prohlídkách či šmejdění jen ..stačí napsat a můžu zařídit...
Maria
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: hrad Kost

Nový příspěvek od Dagmar »

Maria píše:..Ale stejně je to úžas si chodit po hradě ....obzvlášt při soukromých prohlídkách či šmejdění jen ..stačí napsat a můžu zařídit...
Moc ráda bych tvé nabídky využila\:D/ :D ...... přidá se ještě někdo :?: :lol:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: hrad Kost

Nový příspěvek od Katerina »

Dagmar píše:
Maria píše:..Ale stejně je to úžas si chodit po hradě ....obzvlášt při soukromých prohlídkách či šmejdění jen ..stačí napsat a můžu zařídit...
Moc ráda bych tvé nabídky využila\:D/ :D ...... přidá se ještě někdo :?: :lol:
Já bych moc ráda - jen ted nevím, jak to budu mít v nejbližší době s časem... Bylo by to super .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Jsem strašně prooo! =D> Pokud to bude s přednáškou o tom nehmotnu-třesu se již teď!!!.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů