Středověké umění, renesance a baroko

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Vitráž Apoštola
Obrázek

Toto je jedna z nejstarších vitráží, která se u nás dochovala. Pochází z kostelíka v Žebnici u Plas (Plzeňsko) a její stáří je odhadováno na první polovinu 14.století. Vím, že to zde nemůžete vidět, ale ta modrá barva má dodnes úžasný odstín a hloubku. Takže já věřím, že proslavené modré sklo z katdrály v Chrtrees, skutečně pocházelo ze sklárny Sázavského kláštera ( jak se traduje nejen u nás, ale tuto možnost připouští i Francouzi). Asi jsme to fakt uměli.
Kardinál Piccolomini (pozdější papež Pius II.) napsal : V celé Evropě žádné království nemá tak nádherných a lépe okrášlených kostelů jako české........ s okny ze světlého a umě zhotoveného skla. A to vše nachází se nejen ve městech a městečkách, nýbrž i ve vsích.
Dnes je vitráž uložena v Lobkovickém paláci a je majetkem Národní galerie. A věřte mi nebo ne - vztahuje se na ni autorský zákon. Já vím, že je to blbost, ale blbost typicky česká.
A ještě jedno repnutí: A to viděl Aneas Silvia naše kostely po husitských válkách (aspoň myslím). Představte si co by napsal, kdyby je viděl před nimi.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Ta modrá barva je díky kobaltu,který se zde nacházel v doprovodu uranových rud.Jinak ta skleněná tabule se dělala tak,že sklář nafouk do formy válec,ten se roztříh a válcoval většinou na vápencové desce.Jak štrůdl.Dodnes se tak dělá sklo na tifany.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

ikonoklazmus...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Stanislav píše:...A to viděl Aneas Silvia naše kostely po husitských válkách (aspoň myslím)...
...ano.
Stanislav píše:...Představte si co by napsal, kdyby je viděl před nimi.
Co by v takovém případě napsal Eneo Silvio Piccolomini opravdu nevím. Každopádně by těch sakrálních staveb viděl nepochybně více... :D
...A ještě jedno rejpnutí...
Ti, kteří mě znají (s výjimkou jednoho), vědí, že nejsem kulturní barbar, abych pohledem člověka z prahu třetího tisíciletí obhajoval husitský ikonoklasmus a "bohapustou" likvidaci církevních staveb a budov. Chtěl bych však podotknout, že toto téma je z historiograficko-teologického pohledu natolik složité, že se na něm obhajují dizertační práce...
Comodor_Falkon
Sedlák
Příspěvky: 6
Registrován: 25 lis 2007 21:50
Bydliště: Plzeň... Respektive Plasy...

Nový příspěvek od Comodor_Falkon »

Stanislav píše:Pochází z kostelíka v Žebnici u Plas
Safra... To jsem netušil... Možná jde o potencionální sebe-propagační informaci "Mikroregionu Střela"...
:-s :palec:
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Apoštol z Žebnice

Nový příspěvek od Stanislav »

Safra... To jsem netušil...
No vidíš máš to tak blízko, a když budeš chtít vidět vitráž z Žebnice , musíš do Prahy. Ale uvidíš tam aspoň dvě (ale hodně podobné) a budeš koukat na jak čestném místě jsou umístěny.
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Køíž na Èervené Lhotì

Nový příspěvek od Stanislav »

Obrázek
Včera jsem se vrátil z Červené Lhoty a věřte nebo ne, ale je to tam znovu. A to byla fasáda jen za mě již dvakrát přetíraná a to pěknými "svinstvy" (dokonce i epoxidovou pyskyřicí). Pokud se někdy dostanete na tento zámek, běžte do parku a podívejte se na fasádu, dle přiložené fotografie.
Pověst o rouhačském znamení.
Nad nevyšším oknem v levém křídle tohoto vodního zámku je nepravidelný obrys kříže. Vypráví se, že dcera někdejšího pána zámku se odcizila víře a vyhodila kříž do jezera. Vzápětí ji odnesl čert a namaloval svým spárem krvavý kříž.
Ve snaze zakrýt toto znamení byl zámek přebarven na červeno, a tak získal své jméno.

Je však možné, že jméno měl i podle prvých pálených tašek na střeše v době, kdy všude byl šindel a došky.
Ten kříž vzniká asi tepelným mostem ve zdivu, ale pověst je to hezká.
Naposledy upravil(a) Stanislav dne 28 pro 2007 09:02, celkem upraveno 2 x.
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Sobìslavská Blata

Nový příspěvek od Stanislav »

Obrázek Obrázek Obrázek

Kdysi jsme měli na návštěvě jednoho Američana. První den jsem jej vzal do Prahy (to se mu líbilo), druhý den pak na Hlubokou a do Č.Krumlova (tam se mu moc nelíbilo). Při zpáteční cestě jsem usoudil, že by byla vhodná malá procházka po rašeliništi u Soběslavi. A když jsme projížděli Vlastiboří, chtěl zastavit a fascinován chodil po návsi a my mu museli vysvětlovat, že to není skanzen pro turisty, ale že v tech statcích skutečně žijí lidé a dovnitř nemůžeme. Třetí den jsme byli už jen na Blatech a on tvrdil, že to je z Evropy to nejhezčí co viděl.
Vesnice Soběslavských Blat tvoří souvislou řadu kolem původních rašeliniš. Ve směru od Soběslavi k Bechyni se jedná hlavně o Záluží, Vlastiboř, Svinky, Komárov, Klečaty, Zálší, Mažice a Borkovice. Přijeďte brzy, než budou zničeny jako Holašovice, z kterých se skutečně stal již jakýsi skanzen.
A když už zde budete - nedaleko leží rozsáhlé valy, zbytek prehistorického hradiště, se zmizelou vsí Svákovem. A tam jsou pochopitelně zakopány velké poklady. Mezi nimi je prý i dvanáct stříbrných soch apoštolů a zlatá socha Vykupitele. Dokonce prý socha sv.Matěje byla nalezena. Ten měl v ruce cedulku s nápisem " O ostatních nevím, zeptejte se Filipa". Ale tohoto už nenašli. (Ta samá pověst se ale vypráví i o Želivi a Želivácích. )
My (Táboráci) sice máme "modré pupky", ale Soběslaváci zase "nemají filipa". Jo a kostelní věž máme skutečně vyšší a nemáme ji nakřivo.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Sobìslavská Blata

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Stanislav píše:...A když jsme projížděli Vlastiboří, chtěl zastavit a fascinován chodil po návsi a my mu museli vysvětlovat, že to není skanzen pro turisty, ale že v tech statcích skutečně žijí lidé a dovnitř nemůžeme....
Přijeďte brzy, než budou zničeny jako Holašovice, z kterých se skutečně stal již jakýsi skanzen...
Tak Holašovice snad zničeny nejsou a ani nemohou být, když jsou zapsány do UNESCO. Je jasné, že na tyto památky se vztahují drobet jiná pravidla, než na domy kolem návsi, o nichž nikdo ani neví, že existují, leda tak Soběslaváci s Táborákama. :wink:
Mně se Holašovice naopak moc líbí. Když jsem tam byl naposledy, tak mi trochu vadily autobusy narvané japonskými turisty střídajícími se v krátkých časových intervalech jako kyvadlová doprava. Avšak ještě daleko víc mi vadily obří chladicí věže Temelínské megaelekrárny na nedalekém horizontu. Ale za to už Holašovice nemohou a kdybys je ukázal tomu svýmu Amíkovi, tak by se mu třeba taky libily...
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

J.M. napsal :
Tak Holašovice snad zničeny nejsou a ani nemohou být
Já vím, ty baráky tam stále stojí, jsou velmi hezky opraveny a natřeny silikon-akrylátovými a silikátovými barvami, ta nešastná nepravidelnost v detailech je konečně odstraněna, šambrány, římsy a lazény jsou rovné, voluty přesně vykroužené a vše je líbivě sjednoceno. Ale to co tam chybí je duch té vesnice (určitý genius loci). Je to podobné Nerudově ulici v Praze. I tam ty baráky stále stojí a jsou velmi vkusně doplněny ruskými ušankami, sovětskými odznáčky a čínskými suvenýry. Z těch hospůdek jsou udělány Die echte tschechischen Gaststätte a vše it's there unfeigned Czech. To co tam neuvidíš jsou malostranští dědkové sedící u piva, babky, které se zastaví se sousedkou na kus řeči nebo studenty, kteří si obkreslují domovní znamení. Já vím, že ti lidé tam žijí, ale jejich život se vytratil z ulice, krámků a hospod. A v Holašovicích je to stejné.
Naposledy upravil(a) Stanislav dne 29 pro 2007 11:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

genius loci

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

To, že se v naší zmatené době vytratil z mnoha míst "genius loci" je bohužel smutnou skutečností. A obávám se, že těchto míst, která ztratila tuto neopakovatelnou atmosféru dané lokality, přibývá. To se patrně nikomu z nás nelíbí, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá udělat. Bohužel. Ale to, jak nasáváš a vnímáš ducha daného místa, záleží taky na tobě samém. Já např. když stanu pod klenbou Betlémské kaple, tak onoho "genia loci" všemi smysly vnímám, přestože se už nejedná o původní stavbu. Ten génius locí tam prostě je... :!:
Obrázek

Památky zapsané do UNESCO jsou pak svébytnou kategorií a je dobře, že tento instrument, jehož vedlejším projevem je zachování těchto kulturních a přírodních skvostů i pro další generace, existuje. Díky tomu se my i ti, co přijdou po nás, mohou kochat krásou gotiky i baroka s vědomím, že to snad nikdy nespadne a že to nikdo nezničí. Součástí tohoto "folkóru" jsou pak ony nezbytné nájezdy turistů, speciálně těch z dalekého Východu... :D
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Ano Jiří v tom Ti rozumím.U Betlémské kaple možná cítíš pravé genius loci.A je pravděpodobné, že bys ho cítil i kdyby tam byl jen obdelník v dlažbě s nápisem "Zde stávala Betlémská kaple". Určitě jsou taková podivná místa a lidé podle svého naturelu se tam cítí různě. Na někoho působí, na někoho ne.Já byl kdysi omylem zavřen v Katedrále s.Víta celý den. Prolezl jsem to tam důkladně, podíval se za všechny oltáře, poseděl dole u rakví ale žádný dojem jsem neměl. Kdežto jednou brzy ráno, když jsem vlezl do Vladislavského sálu, jsem zůstal stát úplně ohromrn a nějak cítil že stojím na dějinném místě, a byl to ohromný dojem.
Ale u těch vesnic jsem měl na mysli již přenesený význam genia loci (tak jak se chápe dnes-atmosféra, odlišnost, místní kolorit). Že žijou v těch domech naprosto přirozeně a život ani nepředvádějí, ani neschvávají. A to je dosud to jedinečné a proto jsem napsal - vidět co nejdřív.
Oč přirozenější (než Holašov) je např. váš Veselý kopec. Tam víš, že stojíš v kulisách (domech, které byly odněkut přivezeny a podivně rozmístěny) a máš-li štěstí díváš se na divadlo zvané třeba Velikonoce nebo Stará řemesla. Ale tam to všechno víš a cítíš.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

skanzeny

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Stanislav píše:...Oč přirozenější (...) je např. váš Veselý kopec. Tam víš, že stojíš v kulisách (domech, které byly odněkut přivezeny a podivně rozmístěny) a máš-li štěstí díváš se na divadlo zvané třeba Velikonoce nebo Stará řemesla. Ale tam to všechno víš a cítíš.
Ano, skanzeny jako připomenutí třeba staročeské vesnice, "selského stavitelského umění" (selského baroka), jsou také zajímavou muzeální kategorií. Na Veselém kopci je překrásně, zvláště, když je tam málo lidí a můžeš si ho v klidu prohlédnout. Genia loci cítíš v tom smyslu, že stojíš třeba před chalupou, či mlatem našich předků a připadá ti to, jako bys to odněkud znal, jakoby to byla vzdálená ozvěna dětství a malin nezralých...
Když jsem byl někdy v r. 1976 ve skanzenu v Rožnově p. Radhoštěm, taky to tam na mě dýchlo svojí atmosférou. Když jsem se tam zastavil cestou ze Slovenska před dvěma roky, genius loci byl ten tam...
Návštěvník

Re: Sobìslavská Blata

Nový příspěvek od Návštěvník »

Stanislav píše:Obrázek

Kdysi jsme měli na návštěvě jednoho Američana. První den jsem jej vzal do Prahy (to se mu líbilo), druhý den pak na Hlubokou a do Č.Krumlova (tam se mu moc nelíbilo). Při zpáteční cestě jsem usoudil, že by byla vhodná malá procházka po rašeliništi u Soběslavi. A když jsme projížděli Vlastiboří, chtěl zastavit a fascinován chodil po návsi a my mu museli vysvětlovat, že to není skanzen pro turisty, ale že v tech statcích skutečně žijí lidé a dovnitř nemůžeme. Třetí den jsme byli už jen na Blatech a on tvrdil, že to je z Evropy to nejhezčí co viděl.
Až na ta pravá středověká auta a elektrická vedení v těch krásných štítech...
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Juditin most

Nový příspěvek od Dagmar »

Oblouk z původního Juditina mostu, který je přístupný v muzeu Karlova mostu v Praze.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
gabriel79
Panoš
Příspěvky: 63
Registrován: 06 led 2008 23:08
Bydliště: Nova Bana, Slovensko

Nový příspěvek od gabriel79 »

A co tak zlatnicke a pecetni reliefni umeni stredoveku ?

Obrázek

Obrázek
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Køíž na Èervené Lhotì

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Stanislav píše:[img]Včera jsem se vrátil z Červené Lhoty a věřte nebo ne, ale je to tam znovu. A to byla fasáda jen za mě již dvakrát přetíraná a to pěknými "svinstvy" (dokonce i epoxidovou pyskyřicí). Pokud se někdy dostanete na tento zámek, běžte do parku a podívejte se na fasádu, dle přiložené fotografie.
Pověst o rouhačském znamení.
Nad nevyšším oknem v levém křídle tohoto vodního zámku je nepravidelný obrys kříže. Vypráví se, že dcera někdejšího pána zámku se odcizila víře a vyhodila kříž do jezera. Vzápětí ji odnesl čert a namaloval svým spárem krvavý kříž.
Ve snaze zakrýt toto znamení byl zámek přebarven na červeno, a tak získal své jméno.

Je však možné, že jméno měl i podle prvých pálených tašek na střeše v době, kdy všude byl šindel a došky.
Ten kříž vzniká asi tepelným mostem ve zdivu, ale pověst je to hezká.
Já sem zas slyšel pověst o dceři majitele,která vypadla z okna a napíchla se o ostrý kámen a její krev se tak rozcákala po stěnách až museli celý zámek přebarvit na červeno,protože nešla ze stěn seškrabat...Od té doby ČERVENÁ LHOTA.No je to zajmavé a doufám ,že se nejednalo o zlatovlásku :lol: .Ale nebyla by to prvá pověst...

Např.Husité v Havlíčkově Brodě vyházeli všechno živé z oken radnice a dole "pro jistotu"tam čekali s halapartnama s vertikální tendencí pohybu :lol: a krev roztříknuvší všude kolem je prý dodnes tam vidět.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: Sobìslavská Blata

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Anonym píše:
Stanislav píše:Obrázek

... A když jsme projížděli Vlastiboří, chtěl zastavit a fascinován chodil po návsi a my mu museli vysvětlovat, že to není skanzen pro turisty, ale že v tech statcích skutečně žijí lidé a dovnitř nemůžeme. Třetí den jsme byli už jen na Blatech a on tvrdil, že to je z Evropy to nejhezčí co viděl.
Až na ta pravá středověká auta a elektrická vedení v těch krásných štítech...
Ta nejsou středověká, ta jsou přece českobarokní, jako ty domečky okolo. A ty dráty jsou tam pro vlašovky :D
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

bratøí van Eyckové (gotická olejomalba)

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Protože jsem se v jiné souvislosti nedávno zabýval pobytem a úkolem brabantského poselstva vyslaného vévodou Antonínem Brabantským, musel jsem narazit i na dílo bratří van Eycků.
Z díla Jana van Eycka jsou některé fragmenty inspirovány Prahou, protože oba bratři Hubert i Jan byli s velkou mírou pravděpodobnosti členy této delegace francouzského královského dvora, která se na cestu do vzdálené Prahy vydala na podzim r. 1408.
Jan van Eyck se řadí mezi nejvýznamnější představitele gotického malířství první pol. 15. st. Společně se svým bratrem Hubertem nejenže již používali techniku olejomalby, ale významným způsobem přispěli k jejímu zdokonalení. Mezi jejich nejvýznamnější a zároveň nejmonumentálnější dílo patří bezesporu Gentský oltář.
Já bych si však dovolil představit jiné 2 obrazy Jana van Eycka, totiž Svatou Barboru a Madonu kancléře Nicholase Rolina Paula. Proč právě tyto dva? Podrobněji o tom v příspěvku v jiném tématu.

Obrázek
sv. Barbora

Obrázek
Madona...

V pozadí vidíme kamenný most, který nechal postavit císař Karel a Střelecký ostrov (pozn. autor příspěvku)
Uživatelský avatar
LaVoisin
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 15 zář 2008 15:05
Bydliště: Èeské Budìjovice

Nový příspěvek od LaVoisin »

Přátelé, zajímáte se zde převázně o stavitelském umění, ale mě by spíše zajímala hudba. Základy samozřejmě znám, ale byla bych ráda, kdyby se tu na toto téma malinko diskutovalo. A také bych se chtěla zeptat kde a jakým způsobem se dá sehnat nebo stáhnout z internetu, renesanční, barokní a rokoková hudba? :)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1366
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 20 times

symbolika

Nový příspěvek od Ingolf »

Nevíte něco o symbolice v gotické architektuře? Zajímají mě jak jednotlivé symboly, typu labyrintu v Chartres, i obecné postupy - jako ošklivý hlavy s vyplazenýma jazykama na vnějšku kostelů a milý prostředí uvnitř, což má být konstrast světského, ošklivého světa a milého světa víry. Mimo tohohle "horizontálního" členění i to vertikální - okna v kostelech se staví vysoko, jako že světlo přichází z výšin, od Boha, stejně tak oltáře se myslím stavěly výš než seděli lidi...
Orientace oken, barevnými okny vniká světlo, takže logická orientace je na východ, při večerní mši na západ, nebo to je postup užívaný i mimo gotiku?
resp. znáte od Fulcanelliho Tajemství katedrál?, stojí to za koupi?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů