Současná historická próza

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
Troodon
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 14 čer 2008 21:01

Současná historická próza

Nový příspěvek od Troodon »

Klidně to někdo můžete rozvést jako problematiku současné historické prózy se zaměřením na středověk obecně. Ale já se přiznám, že takový přehled nemám. Takže mě vlastně zajímá asi nejznámější osoba - Vlastimil Vondruška. Všeobecně velmi populární autor. Co říkáte na tohoto pána jako spisovatele historických románů? Je aktivní i jinak, ale zajímá mě jen tohle a jeho přístup jako "historika". Pokud vím, profesionální historikové se od něj spíš distancují a ve svých knihách mívá zajímavé chyby. Já jsem si četl kousek z jeho Přemyslovské epopeje věnované Přemyslu Otakarovi II. a čistě po literární stránce mi připadala mnohem kvalitnější de facto stejná pasáž (popis bitvy u Kressenbrunnu) od Ludmily Vaňkové. Politiku do toho netahejme, prosím. Jen VV jako autor popř. historik. Mimochodem, mě velmi zaujal Pavel Hrdlička se svou pentalogií o podrychtáři Václavovi. Skvěle napsáno, vtipné, se znalostmi reálií. U něj mi vadí jen nadbytečně používané vyloženě moderní výrazy.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Současná historická próza

Nový příspěvek od slavicekvac »

Troodon píše:Klidně to někdo můžete rozvést jako problematiku současné historické prózy se zaměřením na středověk obecně. Ale já se přiznám, že takový přehled nemám. Takže mě vlastně zajímá asi nejznámější osoba - Vlastimil Vondruška. Všeobecně velmi populární autor. Co říkáte na tohoto pána jako spisovatele historických románů? Je aktivní i jinak, ale zajímá mě jen tohle a jeho přístup jako "historika". Pokud vím, profesionální historikové se od něj spíš distancují a ve svých knihách mívá zajímavé chyby. Já jsem si četl kousek z jeho Přemyslovské epopeje věnované Přemyslu Otakarovi II. a čistě po literární stránce mi připadala mnohem kvalitnější de facto stejná pasáž (popis bitvy u Kressenbrunnu) od Ludmily Vaňkové. Politiku do toho netahejme, prosím. Jen VV jako autor popř. historik. Mimochodem, mě velmi zaujal Pavel Hrdlička se svou pentalogií o podrychtáři Václavovi. Skvěle napsáno, vtipné, se znalostmi reálií. U něj mi vadí jen nadbytečně používané vyloženě moderní výrazy.
Dosud si myslím nebyl jako historizující spisovatel překonán Jirásek. Diskreditovaný Nejedlým, ale fakticky nedostižený. Jeho historické fresky jsou udělané velmi filmově a proto se Vávrovi tak dobře dělal Žižka i Hus. Kdyby někdo udělal film podle Bratrstva, tak by to bylo ke koukání navěky. Krimi, sexy, příroda, souboj, bitvy, zrady, náboženství na pozadí skutečné historie tří národů - Čechů, Slováků a Uhrů. Jedinečná místa - Zvolen, Červený Kláštor ( Pieniny ), Spišský hrad, Muráň etc. Super velkofilm. Hlavně ovšem Jirásek a geniální ilustrace od Adolfa Kašpara. Kam se hrabe jakákoliv soudobá rytírna, ještě tak skutečně historické Ivanhoe a Durward. Vsadím se, že Jirásek udělal mnohem méně historických chyb, než Vondruška a to byla historie ještě celkem slabá věda.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Současná historická próza

Nový příspěvek od Katerina »

Troodon píše:Klidně to někdo můžete rozvést jako problematiku současné historické prózy se zaměřením na středověk obecně. Ale já se přiznám, že takový přehled nemám. Takže mě vlastně zajímá asi nejznámější osoba - Vlastimil Vondruška. Všeobecně velmi populární autor. Co říkáte na tohoto pána jako spisovatele historických románů? Je aktivní i jinak, ale zajímá mě jen tohle a jeho přístup jako "historika". Pokud vím, profesionální historikové se od něj spíš distancují a ve svých knihách mívá zajímavé chyby. Já jsem si četl kousek z jeho Přemyslovské epopeje věnované Přemyslu Otakarovi II. a čistě po literární stránce mi připadala mnohem kvalitnější de facto stejná pasáž (popis bitvy u Kressenbrunnu) od Ludmily Vaňkové. Politiku do toho netahejme, prosím. Jen VV jako autor popř. historik. Mimochodem, mě velmi zaujal Pavel Hrdlička se svou pentalogií o podrychtáři Václavovi. Skvěle napsáno, vtipné, se znalostmi reálií. U něj mi vadí jen nadbytečně používané vyloženě moderní výrazy.
Tak zrovna Vondrušku bych mezi spisovatele moc neřadila. Je to autor jedné knihy , byt´200x recyklované. Kadlub - do kterého flákne jen sem tam jiné prostředí, sem tam jinou osobu. Děj, zápletka, pokud se tomu u něj tak dá říkat od první knihy do 205. beze změny. Fráze - a převelice mu /jí to slušelo :-) apod. 20x v každé knize.
Hrdlička , ano, na české poměry OK, Niedel je ovšem vypsanější, zralejší. Zbytečné pasáže vysvětlující čtenáři laikovi některé historické realie či události, to je prostě bolest české historické prózy, a v posledních knihách se tomu bohužel nevyhnula ani skvělá Ludmila Vaňková. Zuzana Koubková možná.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Současná historická próza

Nový příspěvek od Katerina »

Takový návrh .. pokud se ujme .. co to přejmenovat na nějaké obecné klišé typu Literární okénko ?? :-)
Můj návrh spočívá v tom, že bych tuto diskusi chtěla rozšířit nejen na českou historickou beletrii -ale pojdme se vydat i do světa , a to nejen do reálného, ale třeba i takzvaná history fantasy, kam bych asi zařadila i Sapkowského trilogii a samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na historickou krimi. A zkusme i věci ne tak notoricky známé
Byl by zájem ?
Zkusím pár jmen :

JURAJ ČERVENÁK
Zná někdo například od mého oblíbeného Juraje Červenáka třeba Bivoje Děsobijce ?
Či sérii Černokněžník z období Avarské říše ? Či o Iljovi Muromcovi ?
prostě není možné neuvést trojici - Kapitán Stein, notář Barbarič a katův syn , Jaroš

BERNARD CORNWELL
asi největší profík. Prošla jsem si n ted retrospetivně jeho dílo od mnoha dílné série o Sharpovi (napoleonské války pro mě až doposavad byly spíš nuda, ale ted už je to jiná:-) přes Starbucka - vojáka Konferderace za občanské války, tito dva pak vedli k Uthredovi z Bebbanburgu -, který je tím nejlepší z obou dříve zmíněných. A jako má Uthred svůj protipól v Alfredovi , má ho Sharp ve Wellingtonovi.

A když jsme u té historické fantasy, tak jedna dáma DEBORAH HARKNESS - a 3 +1 série All SOUL BOOKs - u nás podobně jako převedení do seriálu pod jménem Discovery of Witches, Objevení čarodějnic. Jo, začíná to jako další upíří nesmysl .. ale druhá serie nabere grády .. oba hlavní hrdinové se přesunou do alžbětinské Anglie a dojde i na České království, Rudolfa II. a alchymisty ... a už to jede :-) . Nicméně uiznávám .. víceméně spíš pro ženské. To jste věděli, že byl Christopher Marlow démon ? a Will Shakespeare v podstatě neumětelský zoufalec :-) ?

pak tu máme něco o mých předcích , no jasně :-)
LASSE HOLM a trilogie Vikingové
jde o syny Ragnara Lothbroka .. upřímně ? Radši si to jen půjčte v knihovně, kdyby o víkendu dlouho pršelo.

zpět do ČECH

po paní Vaňkové tu máme princeznu české historické beletrie , vid Betty, ZUZANU KOUBKOVOU a jejího templáře

nebo již zmíněný PAVEL HRDLIČKA

já si ráda čtu i o Landštejnu, takže MILAN NESMĚRÁK

a už dost vyzrálý profík
FRANTIŠEK NIEDL

...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot a 0 hostů