Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 25 led 2021 17:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 414 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Závišovi lidé
UNREAD_POSTNapsal: 09 led 2007 16:52 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
elizabeth píše:
...listina je presne 24. kvetna 1284 (archivum Coronae regni Bohemia/I, c.26, c.27) a jedna se skutecne o primeri mezi stranou Purkarta z Janovic a Vimperka a mezi stranou Zavise z Falkenstejna. ...
Elizz, co kdyby´s vypsala všechny zùèastnìné na listinì?

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku: Re: Závišovi lidé
UNREAD_POSTNapsal: 09 led 2007 17:04 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:
...listina je presne 24. kvetna 1284 (archivum Coronae regni Bohemia/I, c.26, c.27) a jedna se skutecne o primeri mezi stranou Purkarta z Janovic a Vimperka a mezi stranou Zavise z Falkenstejna. ...
Pokusim se, snad to v te knize bude. Jinak musime do Statniho(?) Archivu nebo hledat tu listinu jinde.

UNREAD_POSTNapsal: 10 led 2007 13:43 
Královna

Been thanked: 4 times
elizabeth píše:
elizabeth píše:
Pokusim se, snad to v te knize bude. Jinak musime do Statniho(?) Archivu nebo hledat tu listinu jinde.

Ta Závišova strana je v tom Pitavalu, Bìtko.

Předmět příspěvku: Jindøich Korutanský
UNREAD_POSTNapsal: 10 led 2007 14:07 
Královna

Nevim, kam s tim jinam - nasla jsem hypotezu, ze Jindrich Korutansky nechal cisarske listiny o dedictvi ceskeho trunu i po zenske linii zfalsovat.

UNREAD_POSTNapsal: 10 led 2007 14:21 
Vévodkyně

acoma píše:
Ta Závišova strana je v tom Pitavalu, Bìtko.
Pitaval ma asi Premek, ja ale ne. Listina je z Vanicka, ale jen citovana a se zakladnimi info. Ve Vanickovi jsou jen nekteri lide a ty jsem jeste vcera opsat nestacila. :)

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 10 led 2007 14:23 
Královna

Tak ja to kdyztak obslehnu, mam ji ted doma. Z hlavy to do kupy asi nedam. Byl tam Hroznata z Huzic, Albrecht ze Sternberka, Vitek z Krumlova :?:

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 10 led 2007 14:26 
Vévodkyně

acoma píše:
Tak ja to kdyztak obslehnu, mam ji ted doma. Z hlavy to do kupy asi nedam. Byl tam Hroznata z Huzic, Albrecht ze Sternberka, Vitek z Krumlova :?:
nejspis i Hynek z Dube. Stejne jich pak pulka nechala beztak Zavise na pospas, tak prece pro nej nebudou za 16 let vrazdit. Ale ja tu knihu necetla. Co kdyby nekdo z vas napsal ehm, treba vytah....

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 10 led 2007 14:28 
Královna

Ty tyrane!!! :!: :D

Předmět příspěvku: listina 1285
UNREAD_POSTNapsal: 10 led 2007 16:40 
Král

elizabeth píše:
...ta listina je presne 24. kvetna 1284 (archivum Coronae regni Bohemia/I, c.26, c.27)...
Pitavala mám doma, ale já mìl dojem, když se´s k tomu postavila tak sebevìdomì, že máš kopii právì z toho archivu Coronae, proto jsem to chtìl. :( Pøipadá mi, že Pitaval nemìl dùvod, aby vypisoval všechny, když s vraždou nesouviseli pøímo.
Ale mám zkušenosti s tím, že právì svìdci u takovýchto listin jsou nìkdy vynikajícími podporami k hypotézám. Já jsem si k Jindøichovi z Valdštejna sehnal všechny doslovné listiny a právì svìdectví nìkterých osob pak mìní pohled i na celou postavu o kterou se zajímám...
Acoma píše:
Ty tyrane!!!
:D To byla pìkná reakce na nabídku výtahu z Pitavala. Výtah prostì nejde udìlat, protože se autor zabývá fakty a souvislostmi, takže asi z 60 stran je to skoro nemožné.
Nejlepší by bylo si to pùjèit a pak se tady handrkovat už kvùli konkrétním vìcem.... :)

Předmět příspěvku: Re: listina 1285
UNREAD_POSTNapsal: 11 led 2007 13:01 
Vévodkyně

elizabeth píše:
...ta listina je presne 24. kvetna 1284 (archivum Coronae regni Bohemia/I, c.26, c.27)...
Pitavala mám doma, ale já mìl dojem, když se´s k tomu postavila tak sebevìdomì, že máš kopii právì z toho archivu Coronae, proto jsem to chtìl. :( Pøipadá mi, že Pitaval nemìl dùvod, aby vypisoval všechny, když s vraždou nesouviseli pøímo.
Snazila jsem se pomoci a uvest, co nejpresnejsi informace, ktere jsem mela, protoze jsem na to byla spolu s Acomou dotazana. Nyni si ale z tech dalsich reakci zacinam myslet, ze bylo lepsi to prejit mlcenim.

UNREAD_POSTNapsal: 15 led 2007 11:50 
Vévodkyně

Takze pro ty, co stejne jako ja nemaji "Pitavala".
Strana Zavisova: Ojir z Lomnice(nejvyssi komornik), Hroznata z Uzic ( prazsky purkrabi),Zavis z Falkenstejna, Vitek z Krumlova (podkomori), Jindrich z Rozmberka, Oldrich z Hradce, Sezima ze Straze, Hynek z Dube (nejvyssi stolnik), Jaroslav ze Sternberka( nejvyssi cisnik a bitovsky purkrabi), Hynek z Lichtemburka, Albrecht ze Zeberka, Mutina z Kostomlat,ondrej z Kavci hory, Puta ze Mseneho, Vilem z Milicina, Puta z Potstejna, Sobehrd z Litic, Holen z Vildstejna
strana Purkharta: Purkhart Z Vimperka, Zbyslav z Treboune, Zdislav z Lemberka, sezima z krasova, Tobias z Bechyne, Benes z Vartemberka, Bohuslav ze Zvikova, Herman z Hohenberka, Tobias ze Zvikova.
Premku, co z te listiny v tom Pitavalu vyvozovali?? Jeste jedna hloupa otazka: Nema nekdo moznost tech 60 stran mi nakopirovat a poslat e-mailem? Pekne prosim, smutne koukam ( je otazka, zda mi to ale bude k necemu).

Předmět příspěvku: èlánek in: Støední Morava
UNREAD_POSTNapsal: 06 úno 2007 14:25 
Král

Neèetl nìkdo náhodou toto?
(vytrhl jsem recenzi z DaS - nebo èeho):
První letošní èíslo vlastivìdné revue Støední Morava nabízí mimo jiné èlánek Václava Štìpána „Vražda krále Václava III. po 700 letech“. Autor znovu otevírá dosud nevyøešenou otázku, kdo stál za úkladnou vraždou (4. srpna 1306) posledního Pøemyslovce z královské vìtve starobylé dynastie.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 08 úno 2007 22:57 
Královna

Has thanked: 3 times
No já nevím, mnì ta pomsta èeských pánù pøipadá trochu pøitažená za vlasy. za prvé - takhle se spory v té dobì neøešily, za druhé - vražda by byla vlemi krátkozraká, pøeci ti šlechtici nemohli vìdìt, kdo nastoupí po nìm... Já sázím na Lokýtka :roll:

Předmět příspěvku: Re: moravští sternbergové
UNREAD_POSTNapsal: 09 úno 2007 17:04 
acoma píše:
...ten palac, ve kterem se vrazda odehrala mel mit udajne jeden ze Sternberku (Albrecht?) v tu dobu pronajmuty...
Mì na této èásti úvah zaujalo zvláštì to, že Ivanov, resp. Danìk, zde jednoznaènì mluví o šternbergských strážích, které zmasakrovali Durynka.
Tím by jednoznaènìji padalo podezøení i na Sternberga, který byl v souvislosti s podezøením zmiòován vždy jen okrajovì.

Mala hypoteza.Vrazdil ten roctvrcenej durynk(?).Jen malej predpoklad.Pohybovat se jen tak volne zvlaste u spiciho krale nemuze jen tak ledajakej hejhula.Co kdyz skutecne sel propichnout krale a straz mela jasnej prikaz ho ihned po cinu zabit.Navic to zmasakrovani.Proc?Staci nekoho propichnout mecem a je pokoj.Pokud pomineme ze rozslehal jeho telo mecem dusevne nemocnej clovek tak me napada jenom skrejt identitu zohavenim vsech moznych udu aby se neprislo co to bylo zac...Ale to stim skrytim identity si asi necham patentovat.Muj mozek zase zari i kdyz zari neni. :lol:
Ale stejnak skrejt identitu se jim asi nepovedlo protoze po tolika letech vime kdo to vlastne byl.presto nepochybuji ze by ta vrazda byla na stite zohaveneho durynka.ted zjistit proc se tak stalo a z jakeho duvodu.(motiv)

UNREAD_POSTNapsal: 10 úno 2007 13:14 
Král

p(o)sel z budoucnosti píše:
Ale stejnak skrejt identitu se jim asi nepovedlo protoze po tolika letech vime kdo to vlastne byl....
Ano, jako nejèastìjší hypotéza Durynkova nelidského ubití je spekulováno o likvidaci svìdka. Durynk pøistihl vraha a tak musel zemøít, ale i tak pachatel zùstal neznámý. Stráž (Šternberská?) se velice dobøe postarala o zahlazení stop.
Jinak o tom Durynkovi se vìdìlo døív než za dlouhá léta, ale souèasná historiografie nìjakou dobu zápasila s tím, jak uvést v souvislost dva Konrády rozdílných predikátù.
Viola píše:
Já sázím na Lokýtka..
O nìm jsem pochyboval ze všech nejmíò. Navíc by si to nedovolil, jelikož by jednoznaènì padlo podezøení na nìj, když byl Václav III. na tažení právì proti nìmu.
O propojení vrahù s èeskou šlechtou není pochyb. A nebyla to kdejaká šlechta, museli to být lidé s pohybem velice blízko kolem krále. A kdo z nich asi tak mìl vazbu na polské kontakty...?
Pochybuju o takové variantì.

Naposledy upravil Przemysl de Nyestieyky dne 10 úno 2007 15:32, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 10 úno 2007 14:03 
Královna

Já jsem sázela na Lokýtka :?:

Předmět příspěvku: fiola X acoma
UNREAD_POSTNapsal: 10 úno 2007 15:34 
Král

acoma píše:
:P Áááá, trochu jsem se pøeklep´ :oops: ...k sakru :evil: ...už to je O.K! 8)

Předmět příspěvku: Re: fiola X acoma
UNREAD_POSTNapsal: 10 úno 2007 15:36 
Královna

acoma píše:
:P Áááá, trochu jsem se pøeklep´ :oops: ...k sakru :evil: ...už to je O.K! 8)
Aha, uz jsem myslela, ze fakt dementnim.:)

Předmět příspěvku: Pažínek
UNREAD_POSTNapsal: 10 úno 2007 16:12 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Lokýtek mìl po smrti Václava II. historicky nejsilnìjší pozici v Polsku, kdyby nìkoho zabíjel, tak otce našeho mrtvého, v okamžiku kdy ztrácel Polsko z rukou - a pak dokonce z nìj utekl.

UNREAD_POSTNapsal: 10 úno 2007 18:28 
p(o)sel z budoucnosti píše:
Ale stejnak skrejt identitu se jim asi nepovedlo protoze po tolika letech vime kdo to vlastne byl....
Ano, jako nejèastìjší hypotéza Durynkova nelidského ubití je spekulováno o likvidaci svìdka. Durynk pøistihl vraha a tak musel zemøít, ale i tak pachatel zùstal neznámý. Stráž (Šternberská?) se velice dobøe postarala o zahlazení stop.
Jinak o tom Durynkovi se vìdìlo døív než za dlouhá léta, ale souèasná historiografie nìjakou dobu zápasila s tím, jak uvést v souvislost dva Konrády rozdílných predikátù.
Viola píše:
Já sázím na Lokýtka..
O nìm jsem pochyboval ze všech nejmíò. Navíc by si to nedovolil, jelikož by jednoznaènì padlo podezøení na nìj, když byl Václav III. na tažení právì proti nìmu.
O propojení vrahù s èeskou šlechtou není pochyb. A nebyla to kdejaká šlechta, museli to být lidé s pohybem velice blízko kolem krále. A kdo z nich asi tak mìl vazbu na polské kontakty...?
Pochybuju o takové variantì.

Zabijel Durynk.Ti to rikam. :twisted: .Byl najat na spinavou praci a po te zabit aby nic nezvanil.A take ze se sternberkum nechtelo zajiste platit tucnou odmenu :twisted:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 414 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina