Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 25 led 2021 23:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 414 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 12 říj 2006 15:18 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Ale zdaleka jsme jeste nevycerpali vsechny moznosti. Mozna driv vycerpame sebe. Mozna uz jsi to, Premku, psal, ale o co jineho mohlo jit? Jake paky mohla mit slechta na krale, at uz jakkoli slabeho, aby rozdaval majetky koruny? Zadluzeny Jan Lucembursky to delal bezne. Viz Zvikov. Zajimave bylo, jak ziskali Rozmberci hrad na krali Rudolfu Habsburskem, ceskem krali. Jak rozdaval m rtvy kral. Ale uz jsem zas odbocila od tematu.Delo se uz zastavovani hradu slechte i za Vaclava III? Ja neznam dost dobre majetkopravni vztahy te doby, tak budu rada poucena.

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku: šlechta a hrady
UNREAD_POSTNapsal: 12 říj 2006 15:40 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
elizabeth píše:
Delo se uz zastavovani hradu slechte i za Vaclava III? Ja neznam dost dobre majetkopravni vztahy te doby, tak budu rada poucena.

Za Václava II. se to nìdìlo, šlechta zastávala úøady purkrabích hradù to ano, ale ty hrady jim nepatøili. Tohle se objevuje za Jana Lucemburského. Dva krále pøedtím jsem nezkoumal, ale Václav II. to nedìlal, tak se dá pøedpokládat, že ani jeho syn ne (nemìl na to èas) -šlechta po skonèení Pøemyslovcù se øádnì starala o královské majetky a nastavila novépoøádky <- tohle je dùvod pro odstanìní krále. Píše o tom Libor Jan v knize Václav II. a struktury panovnické moci. Doèet jsem ji tenhle týden.

Předmět příspěvku: Re: Døívìjší podobnosti
UNREAD_POSTNapsal: 13 říj 2006 09:36 
Panoš

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
vzdyt jsi to napsala presne tak jak jsem to tam psal, nepsal jsem prece ze to bylo impulzivni a nerekl jsem ze to nebyl dobre a dlouho pripravovany komplot. asi byl! ale to ze jim prisel dobre na ruku je jen fakt, duvod byl podle me prosty - to ukonceni vladnouci dynastie. nerekl jsem ze jim ta priprava nemohla trvat dlouho:) nekdy je asi to slozity po me cist :D

elizabeth píše:
Andrew píše:
naprosty souhlas, ten duvod musel byt zavaznejsi...ja myslim ze on jim proste naramne prisel do rany...byl mlady, nezkuseny, vedeli ze nema legitimniho potomka, mozna si proste rekli ze ted je ta prava chvile zbavit se dynastie, s tim ze az prijde nekdo novy, bude vic sanci prosazovat zamery slechty a ze horsi uz to nebude. mozna uz to tady bylo napsano stokrat :D ale jsem proste zastancem jednoduchych veci a jednoduchych teorii, duvody a ciny byly tehdy docela stejne jako dnes :twisted:

Ježek píše:
elizabeth píše:
I když nezavrhuji to,že si nìjaký ten kluk mohl doma na hradì, v paláci nebo na tvrzi postìžovat tatínkovi ... ;)

Myslim, že by politikou protøelý magnát nezabíjel krále kvùli takové "prkotinì"...
Takze myslis, ze nekdo jednal impulzivne a bez rozmyslu, jenom proto, ze se naskytla prilezitost? Ze to nebylo dlouhodobe a dobre pripravovane ukonceni vladnuti jedine mistni dynastie, ktera uz slechte dost dlouho lezla na nervy zasahovanim do "jejich prav"? Ja znovu opakuji, ze to byl dobre pripraveny komlot, v nemz se cekalo na to, kde to mohou uskutecnit. A naskytla se vynikajici prilezitost pri zastavce v Olomouci, primo u Sternberku. To neni ted polemika, ja jen si chci ujasnit, co presne jsi tou odpovedi myslel. Dik.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 13 říj 2006 09:43 
Panoš

elizabeth: moje odpoved je schovana nekde v prispevku jirky ohledne jedinecne dejinne prilezitosti dokud nemel kral legitimni potomky...a v prispevku jezka ohledne nastaveni novych poradku...tak nejak jsem to chtel rict. akorat to neumim tak trefne vyjadrit. proste duvod byl nejproststi jaky je vubec mozny, dostat se k moci, ke korytu, prosadit vlastni zajmy. a sance byla jedinecna. pripravovat se to mohlo mesice.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 13 říj 2006 13:48 
Vévodkyně

Ja si myslim, ze jsem spis mela "dlouhe vedeni". Tve prispevky se nectou blbe, akorat my vsichni mnohdy odpovidame vic lidem naraz a jeste si obcas predbihame sve myslenky. Ja to po sobe vzdy nekolikrat ctu, protoze ty odpovedi nepisu temer nikdy v kuse a kolikrat uz pak nevim, jakou jsem mela puvodni nit. Jen me ted napadlo, jak mohli vedet, ze Viola nebyla tehotna? A jak by to vubec vypdalo s nastupnictvim v tomto pripade? Vedeli nebo riskovali?? :?:

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 14 říj 2006 06:52 
Panoš

no to je taky fakt. a musim se priznat, ze jsem hodne dlouho premyslel nad tim, abych nenapsal nejakou blbost, kdyz jsem psal ze Vaclav III. nemel legitimni potomky, jelikoz me napadlo, ze urcite mel nejake nelegitimni a taky to, kteri potomci byli v one dobe povazovani za nelegitimni a jestli a zda vubec se mohli nejakym zpusobem dostat k moci. nenahrava ti to tady k tem slozitym komplotum? informator, ktery byl spojen s Violou dava echo do Olomouce, ze pripadny potomek neni na ceste :twisted:

Předmět příspěvku: Dalsi mozny objednavatel
UNREAD_POSTNapsal: 25 říj 2006 07:47 
Vévodkyně

Pokud vas muj nasledujici prispevek prekvapi, budu rada, je to jeho ucelem. Prochazela jsem vsechny prispevky k tomuto tematu a musim se priznat, ze mi tam stale chybi jedno jmeno. Ackoliv jsme to vsichni podrobne rozpitvavali ( vsichni, vcetne me, ktera jsem dokonce udelala vycet, o nemz jsem si myslela, ze je uplny), prece jen jsme na neho (jako mozneho pachatele), jinak spise na ni, protoze, damy a panove, za vsim je treba hledati zenu. A je pravda, ze tohle je dle me Zena s velkym Z. Kralovna ceska a polska, vdova po Vaclavu II. Rikate si spolu se mnou, proc nepadlo jeji jmeno? Tak to me rovnez zajima. Proc jsme neuvazovali tuto, ja vim, ze skoro jeste divku, ale divku s nesmirnou vnitrni silou, krasou, inteligenci, sarmem a rovnez s financnimi prostredky. A tech bylo pro vrazdu na objednavku potreba tenkrat, ale i dnes. Alzbeta (Elisabeth) Richenza polska dokazala vladnout nejen penezi, ale i moci nad muzi a to, ze by skoncila v klastere ji muselo notne iritovat. Na druhou stranu, ona vychazela s Vaclavem III. dobre a nesnasela se spis s jeho sestrami Annou a Eliskou. Mohla ale existovat tajna dohoda mezi Elizabetou a rimskym kralem Albrechtem. Mohl a nemusel s ni manipulovat. Pravdou, ale je, ze ac se mi nezda zkazena natolik, aby usilovala nevlastnimu synovi o zivot, jako moznost bychom to v potaz vzit meli. A ja se vzapeti musim svemu nepriblizitelnemu vzoru omluvit, ale musim ji v seznamu podezrelych nechat, dokud to nekdo dostatecnymi argumenty nevyvrati.

Předmět příspěvku: Re: Dalsi mozny objednavatel
UNREAD_POSTNapsal: 25 říj 2006 22:13 
tím, èím je

elizabeth píše:
divku s nesmirnou vnitrni silou, krasou, inteligenci, sarmem a rovnez s financnimi prostredky.

Ideální manželka... To si asi øekl Jindøich z Lipé.
Pøijde mi to celkem pøitažený za vlasy. Jiní mìli lepší dùvody zbavit se Václava III; než právì Eliška, ale že bych to nìjak potvrdil nebo vyvrátil, to urèitì ne. Na druhou stranu se stala posléze manželkou Rudolfa Habsburského, ale pokud by byla nìjak zapletena do spiknutí, tak jen pasivnì. Všechno jen mé názory (=spekulace)

Předmět příspěvku: kriminologická dedukce pøípadu
UNREAD_POSTNapsal: 18 pro 2006 21:25 
Král

Ježek píše:
...øíkáš, že existuje nìjaká policejní zpráva?
Znovu jsem se bavil se známým o tom zapojení kriminalistù do "vyluštìní" vraždy Václava III. Tentokrát jsem byl naveden pøesnìji a dokonce i vím, jak to ve skuteènosti bylo. Šlo o to, že se známý historik Miroslav Ivanov znal s nìjakým vysloužilým kriminalistou (Dalibor Danìk), který 40 let pracoval u pražské kriminálky.
Ujal se tedy øešit pøípad vraždy Václava III. policejní logikou. Musím pøiznat, že jde o zajímavou práci na 60ti stranách, která je jednou z nejlepších syntéz, jaké jsem k tomuto tématu vùbec èetl. Skoro si až myslím, že historici nemají zájem na rozluštìní alespoò ke stádiu - "pravdìpodobné".... :(
Ale mohl by mì nìkdo naøknout, že jsem paranoidní a libující si v konspiraèních teoriích, kdybych øekl, že se historici dokonce snaží presentovat a udržet vraždu Václavovu jako národní záhadu. :D
Je to opravdu zajímavé ètení skoro na úrovni hodnotné historiografie, by? bylo sepsáno pøed více než tøemi desetiletími. A pøinejmenším, jde o obsáhlý výbor citátù z nejrùznìjších kronik celé Evropy. Ani jsem netušil, že se tolik o Václavovì vraždì psalo.
Nutno poznamenat, že se vysloužilý kriminalista tímto pøípadem zabýval tak dùkladnì, že procházel archivy a dokonce jel do Olomouce s pøizvaným paleografem, znalcem støedovìkého písma, kde si nechali pøedložit církevní záznamy zapsané jako nekrolog bezprostøednì po smrti Václavovì a došli k zajímavým závìrùm... totiž že se i tyto zápisy publikovaly více jak jedno století chybnì a témìø neodbornì diletantsky.... Doporuèuji rozhodnì ku pøeètení. (Ještì se o titulu zmíním). :wink:

Naposledy upravil Przemysl de Nyestieyky dne 20 pro 2006 06:48, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: kriminologická dedukce pøípadu
UNREAD_POSTNapsal: 18 pro 2006 21:56 
Král

Przemysl de Nyestieyky píše:
... Doporuèuji rozhodnì ku pøeètení. (Ještì se o titulu zmíním). :wink:
Ano, souhlasím. Jedná se o knihu našeho velmistra litaratury faktu "Èeský pitaval aneb kralovraždy".

UNREAD_POSTNapsal: 19 pro 2006 10:40 
Vévodkyně

....Znovu jsem se bavil se známým o tom zapojení kriminalistù do "vyluštìní" vraždy Václava III. Tentokrát jsem byl naveden pøesnìji a dokonce i vím, jak to ve skuteènosti bylo. Šlo o to, že se známý historik Miroslav Ivanov znal s nìjakým vysloužilým kriminalistou (Dalibor Danìk), který 40 let pracoval u pražské kriminálky.
Tak tohle je pro me novinka. Cetla jsem presne takove pojednani o vrazde sv. Vaclava a da se rict, ze je to dost podobne, s tim, ze navstevovali samozrejme uplne jina mista, vazici se k "bratrovrazde" Vaclava Boleslavem. Dej vedet podrobny popis knihy. Rovnez me zajima.

Předmět příspěvku: další ze špatností
UNREAD_POSTNapsal: 19 pro 2006 22:37 
tím, èím je

Nedoèkav èekám na tu další zmínku o oné kriminální zprávì. z toho, co povýdáš vznešený pane z Nístìjky, vyšetøující provedl svoji práci s veškerou profesionalitou...

UNREAD_POSTNapsal: 20 pro 2006 06:46 
Král

Jiøí Motyèka píše:
Ano, souhlasím. Jedná se o knihu našeho velmistra litaratury faktu "Èeský pitaval aneb kralovraždy".
Pøesnì tak, jak øíká Jirka. Jedná se o Ivanovovu knihu: Miroslav Ivanov, Èeský pitaval aneb kralovraždy, str. 53-115, 253, edice Stopy, fakta, svìdectví, nakl. Orbis, 2. vydání Praha 1977.
Na tu knihu jsem obèas v antikvariátech narážel, ale nijak si ji nevšímal. Až po upozornìní. Opravdu stojí za to! Není to striktnì historická práce, ale literatura faktu a po pøeètení sice nezískáte nezlomné pøesvìdèení o pøedkládané teorii, ale bude se zdát velice pravdìpodobnou a navíc také možná dojdete k dojmu, že historikùm opravdu nejde pøíliš o to, aby se s touto "záhadou" nìkam pohlo. :cry:
V další diskusi bych doporuèoval pokraèovat až po pøeètení Daòkovì-Ivanovovì stati, protože to je opravdu výchozí bod. Nad èlánky, které byly vydány k výroèí pøemyslovského vymøení, by se chtìlo breèet, protože po více jak 30ti letech nepøinesly jedinou vìc novou. :(

UNREAD_POSTNapsal: 20 pro 2006 09:18 
Král

...také možná dojdete k dojmu, že historikùm opravdu nejde pøíliš o to, aby se s touto "záhadou" nìkam pohlo...
Tady bych se možná badatelù trochu zastal. Nemyslím, že by se jednalo o nìjaký úmysl, leda tak motivovaný jednou z nejrozšíøenìjších lidských vlastností a tou je lenost. Proè? Na nedávné pøednášce v Táboøe Šmahel velice zajímavì vyprávìl o úskalích, s nimiž se badatel setkává pøi své práci. Je to velice podobné výzkumu v pøírodních vìdách. O co jde? Badatel se chce napø. dopracovat k nìjakým pramenùm týkajícím se napø. zadavatele vraždy Václava III. Vydá se nìjakým smìrem, byt' ze zaèátku vypadá, že po této cestì dojde k cíli, a tøeba až po nìkolika letech se ukáže, že cesta byla slepá. Práce pochopitelnì nepøijde vniveè, protože byla prosekána cesta houštinou neprobádanou a mùže pomoci jiným badatelùm, kteøí po této ztezièce pokraèují. No ale náš pùvodní badatel se musí vydat cestou jinou a tak poøád dokola až po mnoha a mnoha letech dojde tøeba k cíli. Odmìna je pak sladká. No a potíž je v tom, že øada historikù toto martýrium nechce riskovat a tak v koutì své pracovny se vìnuje nìèemu "smysluplnìjšímu"... :D

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 28 pro 2006 15:02 
tím, èím je

Pøemku nesliboval si nìkolik úryvkù z kriminalistické práce?

Předmět příspěvku: Ivanovùv závìr
UNREAD_POSTNapsal: 08 led 2007 15:13 
Královna

Been thanked: 4 times
Tak podle Ivanova a zároveò i Otakara Štýrského mìl být vrahem jistý Holen z Wildštejna (doufam, že jsem ho moc nezkomolila, tu knihu nemám u ruky).

Předmět příspěvku: Re: Ivanovùv závìr
UNREAD_POSTNapsal: 08 led 2007 15:26 
Král

acoma píše:
...mìl být vrahem jistý Holen z Wildštejna....
Tento údaj opravdu vychází snad z jediného pramene a to Otokara Štýrského, jak øíkáš. Akorát Holen se obèas pøekládá jako Odolen.
A teï sám nevím, o který Wildenstein-Vildštejn vùbec jde? Ale Ty s Elizz by jste o tom šlechtici nìco mohli vìdìt, protože je z vaší doby...

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 08 led 2007 15:33 
Královna

Been thanked: 4 times
Cetla jsem to vcera velmi zbezne, tak snad si to pamatuju dobre - mel mit hradek nekde u Plzne a hlavne mel byt zaznamenany na nejake listine tusim z r.1285, kdy dve svarejici se strany slechty podepsaly smir. A tenhle pan mel byt na poslednim miste svedecne rady u straniku Zavise z Falkenstejna. Ivanov narazi na to, ze mezi straniky je zde uveden i jeden z rodiny moravskych Sternberku a my vime, ze ten palac, ve kterem se vrazda odehrala mel mit udajne jeden ze Sternberku (Albrecht?) v tu dobu pronajmuty. Tak a vic ted nevypotim.

Předmět příspěvku: moravští sternbergové
UNREAD_POSTNapsal: 08 led 2007 17:04 
Král

acoma píše:
...ten palac, ve kterem se vrazda odehrala mel mit udajne jeden ze Sternberku (Albrecht?) v tu dobu pronajmuty...
Mì na této èásti úvah zaujalo zvláštì to, že Ivanov, resp. Danìk, zde jednoznaènì mluví o šternbergských strážích, které zmasakrovali Durynka.
Tím by jednoznaènìji padalo podezøení i na Sternberga, který byl v souvislosti s podezøením zmiòován vždy jen okrajovì.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 09 led 2007 08:56 
Vévodkyně

acoma píše:
... - mel mit hradek nekde u Plzne a hlavne mel byt zaznamenany na nejake listine tusim z r.1285, kdy dve svarejici se strany slechty podepsaly smir. A tenhle pan mel byt na poslednim miste svedecne rady u straniku Zavise z Falkenstejna. Ivanov narazi na to, ze mezi straniky je zde uveden i jeden z rodiny moravskych Sternberku a my vime, ze ten palac, ve kterem se vrazda odehrala mel mit udajne jeden ze Sternberku (Albrecht?) v tu dobu pronajmuty. Tak a vic ted nevypotim.
Tak kluci a holky, ta listina je presne 24. kvetna 1284 (archivum Coronae regni Bohemia/I, c.26, c.27) a jedna se skutecne o primeri mezi stranou Purkarta z Janovic a Vimperka a mezi stranou Zavise z Falkenstejna. Ten "vlci kamen" by mel opravdu byt u Plzne. A Odolen ( nebo Holen) z Vildstejna byl opravdu mezi svedky Zavisovymi. K tem Sternberkum, oni Zavise prece pred zatcenim opustili a presli i s Hynkem z Dube na stranu Tobiase a Guty. Pokud to opira Ivanov o pomstu za Zavise, tak to vysvetleni je chabe, leda ze by Sternberky nakonec taky dostihly vycitky jako krale Vaclava.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 414 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina