Vrazi Václava III.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Nečetl jsem všechno, ale tady neodolám a s si chutí zaspekuluji :lol:

Jak již bylo stokráte omíláno nejenom zde, možných podezřelých je stále nadbytek a motiv by měl prakticky kde kdo...

Přes častý křik o úkladu české šlechty souhlasím s Ježkem, že právě ta by na smrti svého krále vydělala nejméně. Bylo by to zoufalé a krátkozraké řešení s velmi nejistým výsledkem a stejně nejistou budoucností. Věřil bych tomu v okamžiku, kdy by právě česká šlechta bezprostředně po vraždě prosazovala svého kandidáta. Krátký zmatek byl poměrně rázně vyřešen volbou Jindřicha Korutanského – ta ale stála především na dvou pevných pilířích. Za prvé na jeho určení zemským správcem po dobu Václavovi nepřítomnosti a to Václavem samotným a za druhé na jeho sňatku s princeznou Annou Přemyslovnou. Další roky ukázaly, že právě na Jindřicha Korutanského nevyvíjel žádný rod tak dlouhodobý a cílený nátlak a vliv, jako tomu bylo například za Závišova poručníkování (myšleno tak, že tu nebyla pevně daná strana, která by nastoupila jako Vítkovci za Václava II.- což by bylo v případě velkého komplotu české šlechty přirozené). Navíc ztrátou Polska ztratili Češi velmi slibné úřady, prebendy, hrady a města a obecně mnohé naděje. Tím bych současně sejmul podezření ze samotného Jindřicha Korutanského.
Podezření na uherského vzdorokrále Karla Roberta bych také nebral příliš vážně, protože po Václavově abdikaci, měl Karobert co dělat s Bavory a domácí šlechtou.
Vladislav Lokýtek, jak opět zmínil výše Ježek, měl naopak po letech vlády Václava II. poměrně silnou pozici a domnívám se, že malému rytíři takový politický tah neodpovídal.
Albrecht Habsburský měl jak prostředky, tak i bezprostřední užitek. Jeho okamžitá reakce by mohla svědčit o předem připravené akci. Shromáždit tak velkou hotovost v Říši a současně v Rakousku vyžadovalo dost času… a peněz a právě Albrecht se svými syny byl tak zoufale zadlužený ještě po neúspěšné kampani 1304, že je poněkud zarážející, kde vzal tak velkou hotovost. Současně by on sám prakticky nic neriskoval, kdyby se vražda nepovedla (krom nutnosti opětovně rozpustit obě hotovosti v Říši i Rakousku). Navíc byla taková politika dýky a jedu Albrechtovi podle jeho současníků vlastní. Právě v souvislosti s Albrechtem se po Evropě šuškalo o podivné smrti římského krále Adolfa Nasavského v bitvě u Golheimu (tak nápadně podobné skonu Přemysla Otakara II.) i o podivných úmrtích svědků této události, spekulovalo se o smrti Albrechtova bratra Rudolfa Habsburského, atd. Albrecht byl současně panovníkem, který proslul tím, že prokazatelně nedrží dané záruky (na rozdíl od Karoberta a Lokýtka, kteří byli považováni za rytíře). Proto je Albrecht mým kandidátem a domnívám se, že to byl on, kdo tahal za nitky. Je přitom možné, že získal na svou stranu i pár Čechů, ale domnívám se, že to nebyl záměr žádného českého rodu.

P.S. abych ještě zamotal hlavu přítomným diskutujícím, co když důvodem atentátu byla prostá lidská žárlivost a vraždilo se pro krásnou Violu… Možná tolik hledáme politické důvody, že přehlížíme prostý fakt, pro nějž se vraždí nejčastěji. A vrahem nemusel být ani milenec, ani přítel Violy...
Naposledy upravil(a) Maršálek dne 12 úno 2007 18:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Kde berete jistotu, ze Viola byla krasna? :?: :D
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak a já jako věrný zastánce Lokýtka (v tom negativním slova smyslu) si dovolím oponovat. Kdyby toho vraha opravdu poslal Albrecht, neměl by své vojsko kdesi na Rýnu, ale jistě by číhalo v bezprostřední blízkosti hranic. Rychle by se ujal příležitosti a nedal by Korutanci šanci se v Čechách zabydlet, i když, pravda, jen na dva měsíce. Na druhou stranu právě tyto dva měsíce od vraždy po Rudolfovu korunovaci svědčí o nedostatečné připravenosti Albrechta a jeho synů, která by nepochybně byla lepší, pokud by věděli, co nastane a kdy to nastane :)
No a k Lokýtkovi - podívejme se na to obráceně a uvědomme si, že jeho pozice za Václava II. byla samozřejmě o mnoho horší, byl také mladší. Najednou se na trůn dostane "opilec a lehkomyslník" patrně bez zájmu o politiku (i když dnešní článek Acomy svědčí o opaku; vycházejme však z toho, že jeho obsah se k Lokýtkovi nedonesl a v souladu s ostatní Evropou považoval Václava za neschopného panovníka), Lokýtek ucítí svou šanci a rozhodne se ji nepustit. Ovšem pak přichází ono slavné červnové "promlouvání do duše", Václavovo takřka zázračné obrácení a výprava do Polska. Lokýtek, který se už viděl na polském trůnu a jehož šance je tak blízko, si ji prostě nemůže nechat utéct! Rozhoduje se k odvážnému kroku - a koná ho... Výprava bez velitele se rozpouští a Lokýtek má konečně cestu k polské koruně volnou.
Čímž samozřejmě nevylučuji osobní mstu, žárlivost a podobné pohnutky neznámého vraha. 8)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše: No a k Lokýtkovi - podívejme se na to obráceně a uvědomme si, že jeho pozice za Václava II. byla samozřejmě o mnoho horší, byl také mladší. Najednou se na trůn dostane "opilec a lehkomyslník" patrně bez zájmu o politiku (i když dnešní článek Acomy svědčí o opaku; vycházejme však z toho, že jeho obsah se k Lokýtkovi nedonesl a v souladu s ostatní Evropou považoval Václava za neschopného panovníka), Lokýtek ucítí svou šanci a rozhodne se ji nepustit. Ovšem pak přichází ono slavné červnové "promlouvání do duše", Václavovo takřka zázračné obrácení a výprava do Polska. Lokýtek, který se už viděl na polském trůnu a jehož šance je tak blízko, si ji prostě nemůže nechat utéct! Rozhoduje se k odvážnému kroku - a koná ho... Výprava bez velitele se rozpouští a Lokýtek má konečně cestu k polské koruně volnou.
Čímž samozřejmě nevylučuji osobní mstu, žárlivost a podobné pohnutky neznámého vraha. 8)
Ta osobní msta by mohla sedět na nějakého ukřivděného šlechtice...

Lokýtek si mohl mnout ruce, jak se bortí česká moc v Polsku, když obsadil Krakov, českou baštu. Samozřejmě neznám síly vojsk, abych mohl porovnat síly obou, ale Lokýtek (zajímavost, patřil k první generaci, ktárá měla otce Piastovce a matku Piastovnu) byl nejsilnější, přeci jenom z knížátka Sieradze na sjednotitele Polska. Ale nemůžu to uplně zavrhnout, třeba dostal onen strach (ale byl na tom daleko hůř - ve vyhnanství, manželka zajatá) a zrobil tego. Ale nevěřím tomu...
Spíše ten Albrecht v zasvěcení nějakého šlechtice Šternberka, který odstranil buď skutečného vraha nebo "justiční obě". na druhou stranu, korunovace Lokýtka se táhla ještě dlouhá léta...
Albrecht musel počítat s tím, že budou hlasy volající po Korutanovy, ovšem dostal se do Čech celkem rychle a mohl počítat s tím, že pokud se za Jindřicha nepostaví výrazně šlechta (nepostavila), nemá šanci čelit, z Korutan by se mu těžko dostalo pomoci - třeba tu pomoc by zničilo Rudolfovo vojsko, i kdyby přišel po delší době. Přišel v půli řijna a prakticky obklíčil Prahu (tažení ze 2 stran). Proto je vyloučen Korutan - království nemohl proti agresivnímu císaři udržet, přišel k němu jako slepý k houslím a stejně rychle byl vyhnán...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Viola píše:Tak a já jako věrný zastánce Lokýtka (v tom negativním slova smyslu) si dovolím oponovat. Kdyby toho vraha opravdu poslal Albrecht, neměl by své vojsko kdesi na Rýnu, ale jistě by číhalo v bezprostřední blízkosti hranic. Rychle by se ujal příležitosti a nedal by Korutanci šanci se v Čechách zabydlet, i když, pravda, jen na dva měsíce. Na druhou stranu právě tyto dva měsíce od vraždy po Rudolfovu korunovaci svědčí o nedostatečné připravenosti Albrechta a jeho synů, která by nepochybně byla lepší, pokud by věděli, co nastane a kdy to nastane :)
No a k Lokýtkovi - podívejme se na to obráceně a uvědomme si, že jeho pozice za Václava II. byla samozřejmě o mnoho horší, byl také mladší. Najednou se na trůn dostane "opilec a lehkomyslník" patrně bez zájmu o politiku (i když dnešní článek Acomy svědčí o opaku; vycházejme však z toho, že jeho obsah se k Lokýtkovi nedonesl a v souladu s ostatní Evropou považoval Václava za neschopného panovníka), Lokýtek ucítí svou šanci a rozhodne se ji nepustit. Ovšem pak přichází ono slavné červnové "promlouvání do duše", Václavovo takřka zázračné obrácení a výprava do Polska. Lokýtek, který se už viděl na polském trůnu a jehož šance je tak blízko, si ji prostě nemůže nechat utéct! Rozhoduje se k odvážnému kroku - a koná ho... Výprava bez velitele se rozpouští a Lokýtek má konečně cestu k polské koruně volnou.
Čímž samozřejmě nevylučuji osobní mstu, žárlivost a podobné pohnutky neznámého vraha. 8)

Ona je otázka, jak velké bylo to vojsko na Rýně :lol: a nepovažoval bych 2 měsíce za dlouho, mají-li se shromáždit tak velká vojska a mají-li prakticky za chodu koordinovaně přejít do země. Jen pro orientaci - taková vojska se sbírala cca 6 měsíců (běžně se korouhevní páni a kapitáni verbovali v průběhu podzima a zimy). To že tak velké vojsko nestálo na hranicích od začátku by se dalo logicky vysvětlit tím, že by Václav III. stěží opustil zemi, kdyby se mu na západě a na jihu shromažďovala vojska sousedů...
K té otázce neschopnosti Václava III. lecos úspěšně vyvrátil Maráz (velmi solidní profesor historie a PVH Brněnské univerzity, který se Václavem III. programově zabývá mnoho let).
Souhlasím že prospěch ze smrti Václava III. měl zcela nepochybně i Lokýtek a že se tak v jeho prospěch na pár let vyřešila česká otázka, ale jak ukázaly dějiny, ke koruně měl pořád velmi daleko... Přesto mě osobně Lokýtek jako iniciátor vraždy nesedí, ale jak jsem uvedl výše, je to jenom můj subjektivní pohled :lol:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Maráz a Sovadina

Nový příspěvek od acoma »

souhlasím, Maráz a Sovadina odvedli okolo Václava III. obrovský kus "objevitelské" práce. Umožnili nám konečně nový pohled na "nepovedeného" syna velkého krále. :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

...a zazvonil zvonec...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:...koná ho... Výprava bez velitele se rozpouští a Lokýtek má konečně cestu k polské koruně volnou.
...a jestli nezemřeli, tak tam šastni žijí dodnes... :D To je ale Fiolo celkem absurdní. Ovšem ne víc než následující dovětek...
Viola píše:Čímž samozřejmě nevylučuji osobní mstu, žárlivost a podobné pohnutky neznámého vraha. 8)
K tomu není v pramenech nejmenšího náznaku a navíc jen tak někdo se u krále potulovat nemohl, protože by se k němu ani nedostal. A žárlivost... na královnu? To je spíš námět pro romány, ale ve skutečnosti to takhle ani nesmělo fungovat, natož že by někde fungovalo. Promiň, ale to je příliš přitažené za vlasy.... :?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Pořád se pohybujeme v nejistotě - někde možná větší, jinde menší, ale pořád je to nejistota. Prezentuju tady svůj názor s určitými argumenty, které někdo může nebo nemusí přijmout za vlastní. Lokýtek je mnohými historiky považován za jednoho z možných vrahů, já jsem se jenom snažila odůvodnit svůj názor. S Tvým náorem zase nesouhlasím já, ale neberu Ti ho.
No a k tomu druhému - všeobecně se uvádí důvody vesměs politické, ale dovětkem většina historiků dodá, že to možná bylo úplně jinak, že třeba opravdu nešlo o politiku, ale o osobní motiv. Mimochodem, kde bereš tu jistotu, že by se k němu "obyčejný" vrah nedostal?
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

prázdno

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:...ale dovětkem většina historiků dodá, že to možná bylo úplně jinak...
Máš pravdu, jistoty tu je míň než kde jinde. Historici se tím zabývali nepříliš, a podle toho vypadají i jejich občasné těkavé glosy.
Dokonce podezřívali víc lidí, než kdy kolik vůbec podezřelých bylo! :D
Tím si také vysvětluji, že občas vyjmenují několik variant, které se tradují pořád dokola už dlouhé desítky let a pro pocit originality občas vloží "moudro", že vše bylo třeba úplně jinak. (Možná šel okolo nějaký týpek z vesnice, co králi záviděl mladou královnu a tak ho zapíchl, aby ji neměl nikdo, když nemůže on... :twisted: ).
Viola píše:Mimochodem, kde bereš tu jistotu, že by se k němu "obyčejný" vrah nedostal?
Jenom hypoteticky, asi jako že byla už větší pravděpodobnost, že by se král utopil v moři.... :D
Ale nejspíš jsem nezvolil vhodný tón, neměl být předchozí příspěvek útočný proti Tobě a nerad bych, aby to tak vyznělo... :wink:
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

zastanu se tu půvabné Violy, která si stejně jako já pohrává s myšlenkou, že vražda Václava III. vůbec nemusela mít politický motiv. Ano, dnes známe důsledky tohoto atentátu a měříme je právě na základě předchozích i následných politických událostí. A přiznejme si to, očekávali bychom více důkazů nebo indícií politických. Že by se nám jich tedy poněkud nedostávalo v odpovídajícím množství? :lol:
Co vlastně skutečně víme o Viole samé, o její minulosti, o životě po boku českého vladaře a životě po jeho smrti? Nakolik známe složení Václavových milců? Kdo byl kapitánem jeho stráže? A kdo ten den zajišoval jeho bezpečnost? nevíme prakticky nic, neb prameny o tom dokonale mlčí. Jak bychom tedy mohli zcela vyloučit i jiný motiv? Já ač vystudovaný a stále publikující historik, pracuji u policie. Za 5 let své praxe jsem se setkal s nespočtem trestných činů, které prakticky neměly motiv - nebo byly spontální. Jejich důsledky byly často katastrofální a my jsme mnohdy mylně očekávali logické kroky pachatele... To mě naučilo nesoudit rychle, mon ami a neopomíjet nejprostší lidské city, jako je láska, přátelství, žárlivost, závist, nenávist... :lol:

Ale stejně je mým podezřelým číslo jedna Albrecht Habsburský (viz. výše).
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

To jsi nezvolil, ale to neva :) Já osobně si nemyslím, že by šlo o osobní mstu nebo něco podobného, ale ta možnost tu pořád existuje.
No a s těmi dalšími, zbytečnými potenciálními vrahy máš pravdu - taková Eliška Rejčka, Jindřich Korutanský nebo Viola Těšínská, tomu fakt nevěřím, asi šlo o to udělat celou záležitost zajímavější...
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

To si nerozumíme, já nepodezřívám další (ani Violu, ani Richenzu či Lipého), naopak poukazuji, že k dané době nevíme prakticky nic ani o Václavu III. ani o dalších lidech kolem něho. Tohle informační vakuum nám totiž neumožňuje mít vůbec nějakou představu o tehdejší době a jejích náladách, natož o pohnutkách.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

"absurdita" potencionálních vrahù

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:...No a s těmi dalšími, zbytečnými potenciálními vrahy...
Jedním z nich byl historiky nepochopitelně nařknut i olomoucký biskup Jan Holý!
To už opravdu hraničí víc s trapností... než se znalostí argumentace. :D
http://www.e-stredovek.cz/kniznica.php? ... Valdstejna
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Maršálek píše: Já ač vystudovaný a stále publikující historik, pracuji u policie. Za 5 let své praxe jsem se setkal s nespočtem trestných činů, které prakticky neměly motiv - nebo byly spontální. Jejich důsledky byly často katastrofální a my jsme mnohdy mylně očekávali logické kroky pachatele... To mě naučilo nesoudit rychle, mon ami a neopomíjet nejprostší lidské city, jako je láska, přátelství, žárlivost, závist, nenávist... :lol:
Jenže tehdy existovaly stavovské rozdíly narozdíl od dneška. Král nebyl obyčejný člověk, který se vraždil pro obyčejné důvody. Král byl vládcem nad ostatními z vůle Nejvyššího, všichni na něj koukali zdola. Vztáhnout na něj ruku byl tedy těžký hřích...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Pročetla jsem poctivě celou diskusi a ráda bych se připojila...ač dosti pozdě
Vycházím z předpokladu , že vykonavatel nebyl iniciátorem .
Na místě byli dva možní pachatelé 1) utlučený Duryňk Konrád
2) Šternberské stráže (mn.č.)

Otázka spíš na pány - Václav, ač rozespalý neozbrojený a jen v košili a plášti (jak píše PŽ) byl mladý a cvičený muž - stačil by na něj jeden Duryňk s dýkou ? Nestačil by se bránit a přitom způsobit hluk a poplach alespoň do té doby než by dorazily stráže ? To není polemika, já fakt nevím.

Jako iniciátora /objednavatele tedy hledám někoho, kdo měl možnost se tajně domluvit s vykonavatelem č.1 či 2. (a finance ho zaplatiti) + měl silný motiv + chybí alibi - ve smyslu nejsou závažné důvody, proč by to udělat neměl

Vybrala jsem z Vámi diskutovaných podezřelých tři, jejichž motiv se mi jeví jako nejsilnější a dovolím si přivést na scénu ještě jednoho podezřelého (pak mě za něj můžete rozcupovat)... : :wink:

1. Habsburk - přiznám se, že to je moje jednička, do Čech nejen chtěl, ale i potřeboval (peníze ), v souvislosti s ním už podezření na možnou vraždu padlo (bratr Rudolf, např.), reakce po Václavově smrti byla poměrně jasná a rychlá, rychlý příklon některých českých pánů na jeho stranu mohl být dojednáván nezávazně předem. V souvislosti s ním mě napadá pouze jediný důvod na obranu (naše alibi) - mohl se dostat k Štenberským strážím a podplatit je ? Konrád je uváděn jako komorník, dá se předpokládat , že na Václavově dvoře Albrecht nějaké své "špiony" mít mohl.
Nabízí se jednoduché vysvětlení, že v tom Štenberkové jeli s Albrechtem.

2. Lokýtek - motiv - Václav byl právě na trestné výpravě do Polska.
Příležitost ? To už je horší, na Lokýtka. Alibi : Z pozdějších událoslostí vyplývá, že by pro Lokýtka bylo lepší, kdyby se s Václavem střetl a pokud možno ho z Polska hnal zpátky do Čech, pak by cesta k domací autoritě a získání koruny byla rychlejší.

3. Čeští páni - příležitost by byla nejsnadnější, chybí mě silnější motiv , kromě těch Vámi diskutovaných majetků, Václav se do té doby jako silný král nejevil.
Alibi pro pány : Byl to pomazaný a bezdětný jediný Přemyslovec. Až do té doby se opoziční šlechta postavila králi otevřeně . Vztáhnout zákeřně ruku na pomazaného ?? To by byla na tehdejší dobu silná káva.

A teď ten slibovaný čtvrtý podezřelý ... s mnoha otázkami , ale nesu kůži na trh.
Přemyslovec (a měl už i syny, takže pokračování rodu už bylo zajištěno) jenže nelegitimní , tedy legalizovaný (bez nároku na trůn, ovšem papež, který tak rozhodl už v té době nežil) - Mikuláš Opavský.

Vždy už jednou mu český trůn unikl takřka před nosem, a pak se musel dívat, jak mu opatřují nového legitimního bratra, byl to on, kdo bojoval s otcem na Moravském poli, a kdo pak přišel kvůli Závišovi o Opavsko.
Hledala jsem, co dělal po Václavově vraždě, ale moc toho nemám.. byl předtím v Polsku jako místokrál ? , a po vraždě se musel rychle stáhnout do Opavy - do Prahy se nehrnul, ale prý ho zaměstnal Korutanec, který se nechtěl Opavska vzdát.
Nevím jak moc si mohl myslet, že by po vymření legitimních mužských potomků mohl nastoupit on, jakou by mohl mít v Čechách podporu ..
Církev ..ta by asi měla problém s tím původem,
Minimálně část pánů z Růže mu nezapomněla Závišovu popravu, ale zbytek by třeba neměl problém.

Otázka - měl by vůbec levoboček, ač legalizovaný i v situaci po vymření legitimní větve alespoň nějakou šanci na trůn, nebo to bylo v té době nemyslitelné ???
Druhým Mikulášovým motivem mohla být zahořklost a pomsta .
K.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Mikuláše bych pro tento motiv vynechal - byl sice papežem uznán za legitimního ale současně se závazkem, že nenastoupí na český trůn (zlý papežův žert). Takových možných uchazečů tu bylo více
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Minimálně část pánů z Růže mu nezapomněla Závišovu popravu, ale zbytek by třeba neměl problém.

Otázka - měl by vůbec levoboček, ač legalizovaný i v situaci po vymření legitimní větve alespoň nějakou šanci na trůn, nebo to bylo v té době nemyslitelné ???
Druhým Mikulášovým motivem mohla být zahořklost a pomsta .
K.
Katko, to je super rozbor! Já osobně si ale myslím, že na další příběh typu Břetislava už bylo tou dobou docela pozdě a nevybavuju si z období 13.-14. století žádnho levobočka, který by usedl na významnější trůn. Jak dopadl např. Manfred, syn Fridricha II., je obecně známo.
No a k těm Vítkovcům - pomsta na Závišovi se mi osobně jeví jako dost nepravděpodobná, navíc do té poslední vzpoury 1289-90 byli zapojeni POUZE Závišovi bratři, z nichž už snad ale nikdo v době Olomoucké vraždy nežil...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:
Katerina píše:Minimálně část pánů z Růže mu nezapomněla Závišovu popravu, ale zbytek by třeba neměl problém.

Otázka - měl by vůbec levoboček, ač legalizovaný i v situaci po vymření legitimní větve alespoň nějakou šanci na trůn, nebo to bylo v té době nemyslitelné ???
Druhým Mikulášovým motivem mohla být zahořklost a pomsta .
K.
Katko, to je super rozbor! Já osobně si ale myslím, že na další příběh typu Břetislava už bylo tou dobou docela pozdě a nevybavuju si z období 13.-14. století žádnho levobočka, který by usedl na významnější trůn. Jak dopadl např. Manfred, syn Fridricha II., je obecně známo.
No a k těm Vítkovcům - pomsta na Závišovi se mi osobně jeví jako dost nepravděpodobná, navíc do té poslední vzpoury 1289-90 byli zapojeni POUZE Závišovi bratři, z nichž už snad ale nikdo v době Olomoucké vraždy nežil...
poslední Závišovi bratříky nechal popravit u nějaký tvrze ještě Václav II. při svém polském tažení. A Krumlov pak jako odúmr věnoval Jindřichovi z Rožmberka.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

S popravou nejmladsich bratru Zavise mas pravdu. Odumrt ale myslim, ze byla po bratrancich, co drzeli Krumlov a v "povstani" 1289-1290 ?( honosne slovo) se drzeli stranou.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Hlavně je tam problém v tom, že tehdy se ještě nedědilo mezi rody, resp. do x-tého kolene jednoho rodu, to přišlo až později. Dodnes si historici lámou hlavou tím, jaktože tak rozsáhlé panství Václav II. obětoval a vlastně věnoval Rožmberkům... A vlastně proč ne jiným Vítkovcům, kteří byli s Krumlovskými spojeni úplně stejně.

No a vlastně to dostali po bratrancích, kteří vymírají 1302 (asi).

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], ClaudeBot, DotBot a 0 hostů