Fórum zájemců o historii
http://e-stredovek.cz/forum/

Bitva u Göllheimu (1298)
http://e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?f=3&t=1960
Stránka 1 z 1

Autor:  Napo_Leon [ 23 srp 2014 13:36 ]
Předmět příspěvku:  Bitva u Göllheimu (1298)

Ahoj, potřeboval by jsem poradit. Kdysi jsem někde četl, že se této bitvy osobně účastnil také náš Jindřich Korutanský. Jenže si nemůžu vzpomenout, kde jsem to četl a nikde teď o tom nemůžu najít žádnou zmínku. Jde mi čistě jen o údaj, zda-li tam osobně byl či ne, kdyžtak i s odkazem na literaturu/prameny...

Autor:  Laurentius [ 26 srp 2014 15:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bitva u Göllheimu (1298)

Zřejmě ano - osobně. Se zdrojem tě nepotěším - nevím. Bylo by to v rámci tyrolsko-korutanského kontingentu pod vedením Oty Tyrolského a Jindřicha Korutanského. Štýrský a rakouský pak vedl Rudolf, Albrechtův syn.
Z "německých" kontingentů Albrechta Habsburského se pak uvádí na čele zejména hrabata Walram a Eberhard z Zweibrückenu (dnes Saarbrücken) a mohučský arcibiskup Gerhard.

Autor:  Napo_Leon [ 26 srp 2014 16:38 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bitva u Göllheimu (1298)

Děkuji!

Už jsem si něco vyhledal u J. Šusty "České dějiny II, 1. díl: Soumrak Přemyslovců" (Praha, 1935). Tam píše, že Jindřich dokonce vedl první předvojovou "četu" do boje. Bohužel i zde bez odkazu na prameny. Podle Dalimila zde bojoval i oddíl vyslaný Václavem II., který vedl Smil z Nových Hradů. Ten se údajně v bitvě velmi vyznamenal, za což tuším měl později od krále obdržet purkrabství ve Znojmě.

Je přesto zvláštní, že o bitvě, ve které bojoval sám římský král, jenž zde i nalezl smrt (Adolf Nassavský), a jehož oponentem byl před tím kurfiřtskou většinou zvolný vzdorokrál (Albrecht Habsburský), se ví tak málo. Prakticky snad ještě méně, než o bitvě na Moravském poli. Určitě by bylo velmi zajímavé porovnat početní stavy obou vojsk, abychom viděli, kolik sil mohl zmobilizovat Adolf bez vetší rodové základny, a kolik Albrecht prakticky jen ze svých rakouských zemí. :)

Autor:  Laurentius [ 26 srp 2014 21:00 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bitva u Göllheimu (1298)

Na books.google.cz je možné si stáhnout nebo přečíst zdarma jednu starší historickou knihu o bitvě

Die Schlacht am Hasenbühl und das Königskreuz zu Göllheim - Johann Geissel
Je sice už z 19. století, ale ...
Podle knihy bylo Albrechtovo vojsko rozděleno klasicky na tři šiky. Albrecht Habsburský měl i kontingent z Čech a Uherska připojený do středového šiku (vazalové Albrechta hlavně z Rakouska). Rakouskou korouhev držel nějaký Albrechtův maršálek Prušink z Hainburgu. Rod Prušinků nemám moc zmapován. Další šik vytvořilo hlavně Štýrsko, Korutany a také tu měl být Ulrich z Wallsee.

Jinak i přes význam bitvy zdrojů jako obvykle minimum. Ale musela to být opravdu velká bitva, protože šlo o hodně. Měla trvat cca. od 9:00 do 15:00.
Těžko srovnávat s Moravským polem početní stavy. Albrecht Habsburský na jedné straně mobilizoval rakouské země a spojence v Německu (a dnešním Švýcarsku). Adolf Nasavský s Wittelsbachy rozhodně nezaostával. Nutné zdůraznit to "s Wittelsbachy", protože páteř armády tvořilo bavorské vojsko vévody Otty Dolnobavorského a rýnského falkrabí Rudolfa. Adolf Nasavský tak nemusel mít jasné velení. Pak jsou tu spojenci Nasavských jako je hrabě Eberhard z Katzenelnbogenu (matka Adolfa Nasavského byla z rodu hrabat z Katzenelnbogenu). Na straně Adolfa stál také kontingent trevírského arcibiskupa. Na straně Albrechta Habsburského stál pro změnu kontingent mohučského arcibiskupa s tím, že se mohučský arcibiskup Gerhard z Eppsteinu účastnil bitvy osobně a velel zřejmě celému šiku.

Podobně jako u bitvy na Moravském poli (smrt Přemysla Otakara II.) se vedou spekulace o konci krále Adolfa Nasavského a kdo ho zabil. Jeho syn Ruprecht Nasavský a Otta Dolnobavorský utrpěli těžká zranění. Celkem zdrcující porážka.

Autor:  Napo_Leon [ 27 srp 2014 04:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: Bitva u Göllheimu (1298)

Asi si to budu muset stáhnout, neboť například na anglické Wiki se píše tento blábol namísto alespoň základního průběhu bitvy:

"Once the battle had commenced, Albert rode his horse through the throng of fighting men until he had found Adolf. Earlier in the battle, Adolf had lost his helmet, thus facing Albert bare-headed. It is said that they exchanged angry words, until Albert pierced his adversary through the chin. Adolf was thrown off his horse, and was butchered by his opponent. It is believed that Albert killed Adolf with a ballock-knife, only to rise from the ground completely stained in Adolf's blood.

After the gruesome battle, Albert was reluctantly elected King of the Romans. His electors had good reason to be afraid of Albert, for he is often compared to the biblical King Rehoboam, who often declared to his people, "My father hath chastised you with whips, but I will chastise you with scorpions!"


:D

Mám za to, že informace o jakémsi osobním souboji Adolfa a Albrechta v bitvě samotné stojí asi na stejně reálném základu, jako ty o Přemyslovi a Rudolfovi na Moravském poli.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/