Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 27 lis 2020 17:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lucembursko
UNREAD_POSTNapsal: 06 led 2014 12:07 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
martinvs píše:
Děkuji za pozvání na onen seminář, bylo by to jistě zajímavé, v tuto chvíli však nejsem schopen říci, jak to se mnou na jaře časově bude.
Já nezvu, já to neorganisuju :) Ale myslim, že by neměl být problém se tam dostat.

martinvs píše:
Roku 1933 JUDr. Robert Maršan, pedagog a soudce, přispěl krátkým neznámým článkem "Jak došlo k odtržení Lucemburska od Koruny české" do Sborníku věd právních a státních (SVPS 33, 3-4) s poznámkou, že neměl zatím větší prostor pro publikaci výsledků svého bádání v archivu v Lucemburku, tak podává alespoň základní kostru. Bohužel článek nepodepřel nejen poznámkovým aparátem, ale ani uvedením literatury a už nikdy na toto téma nic nepublikoval, ostatně brzy poté zemřel.

A je ten článek i přesto kvalitní, nebo se veze na vlně vlastenectví?

Profil Poslat soukromou zprávu  

UNREAD_POSTNapsal: 06 led 2014 15:35 
Pro rychlé seznámení se s touto problematikou je to dobrý článek a v zásadě obsahuje vše důležité a autor se pro nedostatek místa nedopouští žádných analýz. Přesto tam jsou určité nepřesnosti a obecně toto téma, které bylo významnou součástí zahraniční politiky Ladislava Pohrobka a Jiřího z Poděbrad, si zaslouží mnohem větší prostor. Ostatně zprostředkovávalo české diplomacii kontakty se západní Evropou a navíc je i určitým dokladem vzestupu stavovského státu, kdy se šlechta začíná výrazně angažovat v územních záležitostech státu.
Mnohem větší mu ho poskytl Rudolf Urbánek ve svém Věku poděbradském I-IV., ale nesystematicky a neúplně. Novodobá historiografie toto téma pak téměř úplně ignoruje, Petr Čornej mu v pátém a šestém díle Velkých dějin zemí Koruny české věnuje naprosto minimální prostor s odkazem na starší práce.
Maršanův článek však není příliš přístupný, řada SVPS není obvyklou součástí knihovních fondů, mají jí však v Klementinu. Národní knihovna jej dokonce v rámci projektu Kramerius zdigitalizovala, ale mimo své prostory fakticky neumožňuje tuto službu využívat.

UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2014 09:28 
Ten Maršanův článek jsem možná trošku přecenil, je tam víc zásadních chyb... jinak jsem náhodou narazil, že na tomto fóru už Lucembursko někdo kdysi řešil :) viewtopic.php?f=3&t=997 , sice tam jsou nepřesnosti, ale i tak je sympatické, že osud jedné naší neznámé korunní země není zcela lholstejný!

UNREAD_POSTNapsal: 09 zář 2015 10:05 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
O odloučení Lucemburska z České Koruny napsal jeden člověk rigorózu, akorát ještě není na netu:

https://is.cuni.cz/studium/dipl_st/inde ... did=145231

UNREAD_POSTNapsal: 09 zář 2015 19:39 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times
koukám, že to bere z obou stran, diplomku psal na začlenění Lucemburska
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/126039/

UNREAD_POSTNapsal: 09 zář 2015 20:00 
Královna

Zany píše:
koukám, že to bere z obou stran, diplomku psal na začlenění Lucemburska
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/126039/

Jj, koukala jsem na to, ale to není imho něco až tak nového jako ta jeho riga.

UNREAD_POSTNapsal: 08 úno 2016 08:21 
Nevěřil bych, že to někdo objeví :)

Začlenění jsem publikoval i v Právněhistorických studií 44/1, ten článek je na stránkách nakladatelství volně ke stažení. V podstatě se jedná o tu diplomku, mírně doplněnou a opravenou. Její podstatou bylo z právního pohledu určit datum inkorporace, čímž je dle mého 8.12.1383 (vznik dědických práv Václava IV. po smrti jeho strýce Václava Českého). To dosud nebylo nikde řešeno. Důvod proč tak již neučinil Karel IV., jsem bohužel uspokojivě nezjistil a zůstává to tak pouze u spekulací...

Co se týká mé rigorózní práce, tak tam stále čekám na obhajobu...

Rád bych se časem pokusil o monografii, takže pokud by měl někdo nějaké připomínky ke stávající práci, ocenil bych je...

UNREAD_POSTNapsal: 08 úno 2016 17:37 
Královna

martinvs píše:
Nevěřil bych, že to někdo objeví :)

Začlenění jsem publikoval i v Právněhistorických studií 44/1, ten článek je na stránkách nakladatelství volně ke stažení. V podstatě se jedná o tu diplomku, mírně doplněnou a opravenou. Její podstatou bylo z právního pohledu určit datum inkorporace, čímž je dle mého 8.12.1383 (vznik dědických práv Václava IV. po smrti jeho strýce Václava Českého). To dosud nebylo nikde řešeno. Důvod proč tak již neučinil Karel IV., jsem bohužel uspokojivě nezjistil a zůstává to tak pouze u spekulací...

Co se týká mé rigorózní práce, tak tam stále čekám na obhajobu...

Rád bych se časem pokusil o monografii, takže pokud by měl někdo nějaké připomínky ke stávající práci, ocenil bych je...

Super, vítáme Vás tady. :) Kdybyste se zaregistroval, napsala bych Vám pár postřehů zprávou (nechci to sem psát veřejně).

Ty PHS si ráda najdu, jen se obávám, že moje znalosti v této oblasti na nějaké připomínky nestačí.

UNREAD_POSTNapsal: 08 úno 2016 19:37 
Poddaný

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
No tak mě tu tedy máte :)

Odkaz na PHS je http://www.cupress.cuni.cz/ink2_stat/in ... sopis=1341

Za každou připomínku děkuji, měl jsem k dispozici připomínky pouze mého vedoucího, byť si myslím, že lepšího vedoucího jsem snad ani mít nemohl, jak byl zapálen do mého tématu :)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina