Jan Lucemburský-král diplomat, dobrodruh nebo poslední rytíř

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: podivné charakteristiky

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
acoma píše:....strašil po Evropě "jako bludička".
To spíš v evropské diplomacii byl jako ryba ve vodě a z Čech měl pocit, že je to vyhaslá bludička, která jej zavede do močálů... :D Jestli si Lhotský i dál vede v tomto duchu, tak já můžu jít psát o Rejčce a Jindřichovi... :lol:
Premku, ja uz zacinam byt asi vztahovacna, ale musim se Te zeptat : Neutocis tim na me a muj clanek? To uz bych asi zacinala byt i nestastna. :( A hledala si jinou zabavu, protoze se drzim hesla, cemu nerozumis, do toho nekecej a co neumis, to nedelej. I kdyz nekdy se neco i snazim ucit, treba - jazyky. Ovsem ty povetsinou s nulovym vysledkem.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: podivné charakteristiky

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...Premku, ja uz zacinam byt asi vztahovacna, ale musim se Te zeptat : Neutocis tim na me a muj clanek?....
Jestli to tak vyznělo, omlouvám se. :( Ani mě to nenapadlo. Spíš to byla narážka na to, že zaujatý článek bych mohl napsat (v reakci na Lhotského), k objektivnímu už musí mít člověk podstatně více vědomostí... :D
Ale poslední dobou jsem byl "trochu" náladovej a tak i nepříjemnej, tudíž by se to dalo očekávat. Ale neboj, já už k článku řekl vše a vážím si jej, ač popisovanou osobnost nemám moc rád. :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: podivné charakteristiky

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:...Premku, ja uz zacinam byt asi vztahovacna, ale musim se Te zeptat : Neutocis tim na me a muj clanek?....
Jestli to tak vyznělo, omlouvám se. :( Ani mě to nenapadlo. Spíš to byla narážka na to, že zaujatý článek bych mohl napsat (v reakci na Lhotského), k objektivnímu už musí mít člověk podstatně více vědomostí... :D
Ale poslední dobou jsem byl "trochu" náladovej a tak i nepříjemnej, tudíž by se to dalo očekávat. Ale neboj, já už k článku řekl vše a vážím si jej, ač popisovanou osobnost nemám moc rád. :D
Tak to se omlouvam ja, ze jsem byla vztahovacna. Tvych pripominek k clanku si velmi vazim, stejne jako Jirikovych. Ja jsem byla ted taky, ja to nazyvam " vrtosiva" :cry: , nebot se uplne nedarilo ani v praci ani doma. Ted snad bude lip, tak prestanu "blbnout" a budu normalne pokracovat v diskusi(ch).. :) K tem nemeckym historikum: nevim, zda jsou hloupi (asi ne), ale urcite jsou zaujati. Ten protislovansky trend tam byl dosti dlouho patrny a vzhledem k tomu, ze Jan Lucembursky se do Cech pouze prizenil, jinak mel francouzskou vychovu i predky ( aspon nektere zajiste), tak to nebude trend pouze protislovansky. Ja jen tu jejich zaujatost hodnotim hlavne dle Premysla Otakara II.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: podivné charakteristiky

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...K tem nemeckym historikum: nevim, zda jsou hloupi (asi ne), ale urcite jsou zaujati. Ten protislovansky trend tam byl dosti dlouho patrny a vzhledem k tomu, ze Jan Lucembursky se do Cech pouze prizenil, jinak mel francouzskou vychovu i predky ( aspon nektere zajiste), tak to nebude trend pouze protislovansky...
Ano. Ještě v 70. letech min. století (jestli ne dosud) vydávala německá historiografie zcela vážně Karla IV. za Němce, protože oni dávno před r. 1512 považovali Říši za soustátí pouze německé. Zcela odmítli filosofii Karlova budování bohemocentrického uspořádání Říše, které zdokumentovala moderní česká historiografie v čele se Spěváčkem. A to již nemluvím o skutečném původu Karlově, který je všeobecně znám. I na postoji hodnocení Karlovy dějinné úlohy a zastření jeho původu bych dokladoval latentní šovinismus některých německých historiků, který tak jasnozřivě rozpoznal a bez zaváhání demaskoval již Palacký...
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

K Janovi Lucemburskému – pro mě osobně je vzorem kurtoazního rytíře a výtečného diplomata. Ostatně co by byl Karel IV. bez Jana (asi stejně jako Alexandr Makedonský bez svého otce Filipa). To že neuspěl v Čechách mu nezazlívám, nakonec po smrti Václava II. tu už neuspěl nikdo – jeho syn se neprosadil, by za ním stál výtečný a prověřený otcův aparát, Jindřich Korutanský byl v Evropě považován za solidního politika, stejně jako Rudolf Habsburský a jeho bratr Fridrich – všichni tu narazili… Ostatně kdo ví, zda by se prosadil Karel, kdyby mu to domácí šlechta sama neumožnila a kdyby proti němu stála ta politická elita co proti jeho otci.

No a Janova turnajská a válečná proslulost je srovnatelná snad jenom se soudy lásky. Ostatně váže se k němu spousta skvostných historek, schválně kdo tu nějakou vytáhne
:P
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Maršálek píše:K Janovi Lucemburskému – pro mě osobně je vzorem kurtoazního rytíře a výtečného diplomata. Ostatně co by byl Karel IV. bez Jana (asi stejně jako Alexandr Makedonský bez svého otce Filipa). To že neuspěl v Čechách mu nezazlívám, nakonec po smrti Václava II. tu už neuspěl nikdo – jeho syn se neprosadil, by za ním stál výtečný a prověřený otcův aparát, Jindřich Korutanský byl v Evropě považován za solidního politika, stejně jako Rudolf Habsburský a jeho bratr Fridrich – všichni tu narazili… Ostatně kdo ví, zda by se prosadil Karel, kdyby mu to domácí šlechta sama neumožnila a kdyby proti němu stála ta politická elita co proti jeho otci.

No a Janova turnajská a válečná proslulost je srovnatelná snad jenom se soudy lásky. Ostatně váže se k němu spousta skvostných historek, schválně kdo tu nějakou vytáhne
:P
Historku zadnou nevytahnu, ale napada me k tomu, ze Cesi jsou skutecne sverazny narod a smejici se bestie. :twisted:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Maršálek píše: ....
No a Janova turnajská a válečná proslulost je srovnatelná snad jenom se soudy lásky. Ostatně váže se k němu spousta skvostných historek, schválně kdo tu nějakou vytáhne
:P
Marsalku, smime pozadat Tebe o nejakou historku? Ja si bohuzel nevybavim jinou nez tu, kterou uvedla pani Vankova v trilogii o Jindrichovi z Lipe, jak dokazal Jindrich slozit,tehdy jeste mladeho Jana do neceho neprilis vabneho ( bylo to blato?) ale vzhledem k tomu, ze nevim, zda je historka pravdiva, protoze jsem se s ni jinde nesetkala, neni tim, co sem patri. A taky neznam nyni jeji presne zneni a kniha je doma. Navic tahle historka ani presne nevyjadruje Janovo "turnajnicke" a valecnicke umeni, kterym byl znam dlouhou dobu, jako jeden z nejlepsich.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ten pád na pražském turnaji jsem četla i jinde než ve Vaňkové a byla to literatura faktu. Vaňková by si to z prstu úplně nevycucala. Otázkou je, zda byl skolen skutečně pánem z Lipé. :D
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

bohatýrské legendy

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Maršálek píše:...spousta skvostných historek, schválně kdo tu nějakou vytáhne..
Mě se taky vybavuje jen ta, jak král Jan nemohl dobýt Jeleniu Góru, ale obránci mu alespoň dovolili dotknout se hradeb... :D (Akorát že si už nevzpomenu, kde jsem na to narazil.)
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

K turnajům v Praze - za Jana proběhli 2 a zpráv o nich je jako šafránu. první byl fiaskem pro neúčast evropských turnajských hvězd. Ač byl sezván kde kdo, z okolních zemí prakticky nikdo významný nedorazil - občas se mylně spojuje tato událost s turnajem v Hradci 1316, který ale byl soudním ordálem (a možná proběhl již 1315 :lol: ) a proto prý do Prahy nikdo z velkých pánů nedorazil. ale zmíněné turnaje se časově míjely, takže jde o zjevný omyl.
Druhý pražský turnaj již pořádal Jan jako uznávaný válečník a turnajník v době, kdy se jeho manželství s Eliškou prakticky rozpadlo. byl během něho vážně zraněn a jeho život dle všeho visel na vlásku. Dokonce to obměkčilo pyšnou Elišku Přemyslovnu, která se vrátila na hrad, aby o něho pečovala. Jan se vykřesal a dokonce zplodil další dítě. Manželství se ale po čase opět rozpadlo, tentokráte již definitivně. O turnajích samých jsem našel jenom skromné zmínky v kronikách – jako že toho roku byly …
To že v Čechách neuspěl (nejenom na turnajích) nebylo vzhledem k pověsti českých pánů zase až tak hanbou. Kdo by se taky postavil do šraňků proti Plichtovi ze Žerotína, Jindřichovi z Lipé, Vilémovi z Landštejna, Vilému Zajíci z Valdeka, předtím ještě Janu z Michalovic a Ješkovi z Vartemberka? Jejich synové pak doprovázeli Jana po Evropě a šířili již tak fantastickou pověst českých rytířů. Lucemburští rytíři okolo Jana si také v rámci dobového pohledu na národnost s pýchou dávali říkat Češi. Těžko tak dnes rozlišíme, kdo vlastně v českém jménu plenil pařížský fraucimor po každém turnaji…Šla o nás pověst jako o nepřemožitelných a velmi dvorných pánech (zvláštní že Froissart pozdější „Bohemi“ za Karla IV. a Václava IV. považoval za burany – viz Kroniky bojů a lásek). Naše dnešní hodnocení Jana Lucemburského příliš nekoresponduje s tím dobovým. Dnes přejímáme hodnocení obrozenců a opatrně oponujeme, že Jan možná vlastně ani nebyl až tak…

Tak historky ze mě taháte? Co třeba námluvy Jana a Beatrix? Jan byl nejenom skvělý turnajník, ale i diplomat a s onou úspěšnou sňatkovou politikou, na kterou Karel navázal, začal již sám. Do Karlovi korunovace tak byl lucemburský dům 4x spřízněn s francouzskou korunou. Jan měl ve Francii tu nejlepší pověst: byl králem té tajemné stříbrné země, která rodila neporazitelné rytíře, byl tím, kdo hýbal korunami na hlavách evropských panovníků, byl miláčkem papeže (který se značně oprosti od vlivu francouzského krále), byl rytířským ideálem a dvorným mužem, který pro radost plnil přání dam. Byl tedy nejenom miláčkem dam a ozdobou všech soudů lásky, ale z pohledu mužů i obávaným svůdcem (což ostatně Karel IV. zdědil). Přesto byl výborným diplomatem, který prošel tvrdou českou školou (čeští páni mu dali každou chybu i ukvapenost pěkně sežrat). To k úvodu, ale zpět k námluvám. Když se tedy po tajných jednáních s francouzským králem rozhodl Jan pro nový sňatek (po smrti Elišky Přemyslovny), vybral si mladičkou (tuším 16-18 let) a půvabnou francouzskou princeznu Beatrix Bourbonskou. Její otec se začal přirozeně obávat, že jeho dcera se stane jenom další milenkou a tak je oba hlídal jako drak. Jan se nejprve rozhodl získat si Beatrix a až pak jejího otce. Lámal proto pro ni na turnajích kopí, aby o tom věděla „jenom“ ona a skutečně ji zcela okouzlil (což prý s jeho pověstí nebylo nijak těžké). Pak se dohodl se svým přítelem francouzským králem a dal se pozvat na lov mimo Paříž. Hostem byla i Beatrix a tedy i žárlivý otec. Ten se sice jistě snažil, ale dvojici neuhlídal a Jan s Beatrix se „ztratili“ ostatním lovcům. Když se po dlouhé projížďce sami vraceli za šera zpět, potkali na lesní cestě stařenku se dvěma dětmi. Beatrix se zželelo bosých děcek, apkajících v lese a tak Jan bez zaváhání seskočil z koně a obě děti na něj vysadil. Protože začalo být chladno, daroval jim svůj hedvábný pl᚝. Kůň se dětem líbil, tak jim ho daroval taky (ten kůň měl cenu několika vesnic, nepočítaje v to drahocenné sedlo a uzdění). Nakonec oba podarovali stařenku nějakými šperky, protože ani jeden z nich s sebou neměl peníze. Na lovecký zámeček dorazili až v noci a proklouzli Bourbonskými strážemi, číhajícími na Jana. Zatímco se šla Beatrix nenápadně uložit, vyslal Jan své sluhy za stařenkou, aby vykoupili darované šperky (které by druhý den Beatrix chyběli a jejího otce by to asi přivedlo k infarktu, protože by se domýšlel co asi…) a důrazně upozornili rychtáře oné vesnice, aby se nepokoušel zpochybňovat stařenčin nově nabytý majetek a že ona i děti jsou pod ochranou českého krále. Petr Bourbonský druhý den samozřejmě zuřil a stěžoval si králi na Jana. No a Jan? Na následné večerní hostině přede všemi požádal Beatrix o ruku, přísahal jí věrnost a zavázal se jí sloužit i v případě, že bude odmítnut. Ona samozřejmě přijala a její otec okamžitě obvinil Jana, že mu nejde o jeho dceru, ale o její věno (které ještě nebylo stanoveno). Jan dal okamžitě bez mrknutí oka přinést vyhotovená darování na všechen svůj majetek ve Francii (a nebylo ho málo) pro Beatrix. Hrdě odmítl věno s tím, že on žádá dámu o ruku z lásky, nikoli ze ziskuchtivosti, její láska je prý nad všechny poklady světa. Současně složil veřejnou přísahu, že se věna své paní vzdává… Nu a nebohý Petr Bourbonský, kterému Jan vyrazil zbraně se sňatkem samozřejmě souhlasil a samozřejmě se nemohl zachovat jako škrt a Beatrix své věno dostala :lol:
A takových historek prý Jan páchal 10 do roka. U nás ho šlechta nenáviděla a Kutná Hora se před ním třásla, ale Evropa ho milovala ...
Nakolik to byl politický kalkul dnes těžko zjistíme, ale o jejich lásce se zpívali písně, viz Guillaume de Machaut. Zmíněná historka vychází z Mahautovi písně Soud českého krále (Guillaume de Machaut byl osobním sekretářem krále Jana, jeho věrným přítelem, důvěrníkem a proslulým trubadůrem. Složil také Janovi po smrti krásný epitaf, viz. Guillaume de Machaut – Mé srdce pokorné). Jan byl považován za mimořádně krásného muže a Beatrix byla údajně krasavicí, které nebylo široko daleko rovno. Oba spolu velmi dobře vycházeli a Beatrix s Janem prožila i těžké roky jeho slepnutí (stejnou zkouškou osudu údajně neprošli Karel IV. a Anna Falcká). Z jejich svazku s zrodil syn Václav, vévoda Brabanstký a Lucemburský, který oba své rodiče miloval. Sám se stal mimo jiné proslaveným trubadůrem a jeho učitelem byl de Machaut. Jan na sklonku svého života (před kampaní 1346) přinutil svého syna Karla IV. k přísaze že na zemi svého nevlastního bratra Václava nesáhne a bude mu vždy oporou – a Karel své přísaze dostál.
Naposledy upravil(a) Maršálek dne 24 led 2007 13:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Re: bohatýrské legendy

Nový příspěvek od Maršálek »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Maršálek píše:...spousta skvostných historek, schválně kdo tu nějakou vytáhne..
Mě se taky vybavuje jen ta, jak král Jan nemohl dobýt Jeleniu Góru, ale obránci mu alespoň dovolili dotknout se hradeb... :D (Akorát že si už nevzpomenu, kde jsem na to narazil.)
tuhle neznám, zato znám historky o tom, jak Jan cepoval slezské biskupy, nebo jak nebohému Kazimírovi 2x prodal polskou korunu. Jelenia Góra, pokud si matně vybavím, není žádná nedobytná pevnost, ale možná jenom jan projížděl okolo :lol: ještě se mi vybavuje, jak Jan válčil s brabantským vévodou, protože vždy když mu doma došli peníz, vzpoměl si, že má vlastěně na Brabant nárok po matce a tak si šel pro odstupné (3x) :lol:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

To byl taky vykuk, kluk jeden. :lol: To bude asi ta francouzská škola... :D :D
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
p(o)sel z budoucnosti

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

acoma píše:To byl taky vykuk, kluk jeden. :lol: To bude asi ta francouzská škola... :D :D
spis takovej vycuranej hajzlik :!:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

p(o)sel z budoucnosti píše:
acoma píše:To byl taky vykuk, kluk jeden. :lol: To bude asi ta francouzská škola... :D :D
spis takovej vycuranej hajzlik :!:
No tak klid. Přeci jenom to někam dotáhl...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

myslim, ze to, co zacal jeho tatik Jindrich, dotahl Jan velmi daleko. Az k rimske korune pro Karla. To mi nepripada jako zrovna malo. :wink:
Obrázek
Naposledy upravil(a) acoma dne 26 led 2007 23:05, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
p(o)sel z budoucnosti

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Ježek píše:
p(o)sel z budoucnosti píše:
acoma píše:To byl taky vykuk, kluk jeden. :lol: To bude asi ta francouzská škola... :D :D
spis takovej vycuranej hajzlik :!:
No tak klid. Přeci jenom to někam dotáhl...

Hajzlik bych zase nebral tak vazne.Tak se jmenuje kocour jedne me spolupracovnice a kdyz sem se ji dneska zeptal kdo byl Jan tak mi odpovedela ze Jan lucemburk byl rusky car :twisted:

Ale zrovna u nej se me to ukazuje jako typicka vycurana ceska povaha.I kdyz nebyl cech do jiste miry mu to muze lichotit.

Ale muzete semnou souhlasit jak chcete ja si ceskeho krale povazuji podle jinejch kriterii nez podle vehlasnosti turnoj :!: ovych kolbist.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Mily Posle, Jan Lucemburský byl nejen harcovníkem po kolbištích, ale i diplomatem. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Hodnome tedy Jana a jeho klady i zápory:
1) za jeho vlády nevpadl nepřítel do Čech (poslední to zkusil Kazimír a to sotva překročil hranice satelitních slezských knížectví :lol: )
2) získal nazpět a k Čechám pevně připojil Chebsko
3) znovu vojensky nebo politicky připojil ke Koruně většinu slezských knížectví
4) na rozdíl od svých předchůdců pro Čechy získal arcibiskupství a osamostatnil tak zemi od vlivu říšských metropolitů (nezaměňovat se zásluhami Karla - tohle byla jenom Janova zásluha)
5) vybojoval a prosadil svému synovi korunu římských králů
6) vybudoval svému synovi postavení, které mohl neméně nadaný Karel využít ke své hvězdné karieře
7) nekazil českou měnu (oproti svému synovi Karlovi prakticky vůbec)
8) dělal Čechám v západní Evropě velmi solidní reklamu
9) na samém počátku rozbil všechny protilucemburské koalice, které měly za cíl zničit jeho vládu i celou zemi (prakticky bylo království obklíčeno ze všech stran (Polsko, Uhry, Rakousko, Říše)

zápory:
1) neprosadil se v zemi a neustál postavení krále tak, jak si ho představovala jeho žena Eliška (tedy neprosadil se v zemi, kde se před ním stejně neprosadili Václav III., Jindřich Korutanský, Boleslav Lehnický a Fridrich Pokousaný – oba dnes již zapomenutí kandidáti, Rudolf I. Habsburský, Fridrich Habsburský a opět Jindřich Korutanský).
2) neoprostil se vlivu českých pánů, kterým měl vládnout (jako jeho předchůdci) a to i přesto, že jako rádce měl skvělé a osvědčené diplomaty evropského formátu Petra z Aspeltu a Bertholda z Heneburgu (kteří tu ovšem po roce 1311 překvapivě také neuspěli)
3) nedokázal vyjít se svou ženou, se kterou nedokázal vyjít nikdo, přesto s ní zplodil syny, kteří vládly nemalé části Evropy
4) marně a nepochybně i naivně se pokoušel prosadit zde francouzský model vlády svého učitele Filipa Sličného (který byl velmi podobný modelu Václava II. taktéž se opírajícího o církev a města)
5) nedokázal zabránit občanské válce 1316-1318 a na závěr byl přinucen přijmout od své šlechty smír, který jej prakticky zbavil vlády v zemi (kde ostatně od září roku 1305 do října 1346 žádný král opravdu nevládl)

je to samozřejmě otázka pohledu, ale budeme-li ho hodnotit, pak ho srovnávejme s jinými českými vladaři, abychom byli solidní
:wink:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Jan Lucembursky a jeho srovnani s dalsimi ceskymi panovniky

Nový příspěvek od elizabeth »

To srovnani by se melo udelat, napadaji me 3 vyznamni cesti panovnici - Premysl Otakar II., Vaclav II. a cisar Karel IV. , no a abychom nevytahovali same velikany tak treba Jindrich Korutansky. Predem, zadneho z nich "netrapila" nechapajici a panovacna manzelka. Kunhuta se sice snazila taky Premyslovi komplikovat zivot, rika se, ze ho vehnala do sporu s Rudolfem, ja osobne si myslim, ze Premysl nikam vhanet nepotreboval, to zvladl Rudolf svym chovanim po zvoleni rimskym kralem. Trochu otazka je Anna Premyslovna, ktera byla ( opet muj nazor, ale podlozeny jejimi vypady proti sestre Elisce a i Richenze) zla (tuto vlastnost bych jeji sestre Elisce neprisuzovala) a panovacna rovnez, zemrela vsak dost brzo a navic na Korutance ani jeji ctizadost nemela vliv.Ale zase takova slechta bojovala proti sobe i proti krali po celou dobu - od povstani styrske, rakouske, a nektere ceske slechty proti Premyslovi, pres boje o moc ( Zavis a Purkart z Janovic ) za Vaclava, pres jiz zminovane boje znepratelenych skupin ( Ronovci s Vartemberkem a Valdek) za vlady krale Jana az po boje Rozmberku a panu z Hradce, tedy Vitkovcu za Karla IV. Chtelo by to udelat takove prehledne hodnoceni jako udelal Marsalek k Janovi. Premysla a Vaclava bych zvladnout mohla ( pres vikend). Korutance a Karla IV. tak moc neovladam. Nevim ani jestli zde mame o nich tema?
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ctižádost byla u Přemyslovců dědičná. :lol: Neprovinila se jí pouze Anna. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google [Bot] a 0 hostů