Jan Lucemburský-král diplomat, dobrodruh nebo poslední rytíř

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Další jmenovitì známý bojovník u Crecy

Nový příspěvek od Zany »

Katerina píše:
Zany píše:
Katerina píše:No tenhle má být prý první známý - a měl syna Voka .
Vok I. z Huzové se po Sovinci poprvé psal až roku 1348, kdy svědčil Matěji ze Seničky (CDM VII, 862/620). Vokův otec se jmenoval Pavel
Datum u VOka by sedělo, Voka takto uvádí i ta publikace , příští týden tam zaskočínm a opíšu si toho Jindřicha, hglavně, jestli tam je někde odkaz na nějakou listinu.
Ono, regionální brožury je třeba obecně brát s rezervou...
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Jan Lucemburský

Nový příspěvek od kanuk »

Náhodou jsem našel obrázek, který vypadá jako dobový portret Jana Lucemburského, pod jménem Jean the Blind
http://www.luxcentral.com/LuxDukes.html
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Jan Lucemburský

Nový příspěvek od Zany »

kanuk píše:Náhodou jsem našel obrázek, který vypadá jako dobový portret Jana Lucemburského, pod jménem Jean the Blind
http://www.luxcentral.com/LuxDukes.html
dobový portrét Jana Lucemburského můžete vidět (A někteří zde na fóru i viděli :-) ) např. v triforiu katedrály sv. Víta
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Portret Jana Lucemburského

Nový příspěvek od kanuk »

Pokud se pamatuji, tak se jedná o portrety sochařské, které mají zurážené nosy. Ale hádat se nemohu, je to už dost dávno, co jsem tam byl naposledy.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Re: Jan Lucemburský

Nový příspěvek od Maršálek »

kanuk píše:Náhodou jsem našel obrázek, který vypadá jako dobový portret Jana Lucemburského, pod jménem Jean the Blind
http://www.luxcentral.com/LuxDukes.html
oděv ve kterém je Jan na skice je zjevně patnáctkový, takže opět invence.

Busty v triforiu sice vznikaly až po Janově smrti, ale Parléř byl precizní a zjevně nevařil úplně z vody, takže ta podoba by nemusela být zásadně nevěrná. Což nám ovšem také nepomůže, protože stejně tak to může být licence Karla, jeho syna, který jako donátor model schvaloval...
servo
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Janùv vzhled

Nový příspěvek od Katerina »

No a pokud se dobře pamatuji, ještě tu máme v tomto tématu na některých předchozích stránkách od Acomy skicu vyrobenou prof. Vlčkem na základě zkoumání Janovy lebky. ta mě tehdá docela fasci novala, protože Jan na ní vypadá jako Karel na Theodorikových obrazech - noc, ústa, tvar obličeje, atd.

A pak jsme tu měli od Acomy ještě to Vzkříšení - kde je Jan zobrazen jako dobrý setník - má to být taky realistický portrét a tam je plavovlasý král taky celkem podobný s Karlem a s Vlčkovou skicou.

Škoda, že Vlček už není .. s dnešními metodami a kouzelnickými triky počítačů by se na zakládě jeho studií a zkoumají dali dělat věci !!!
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Honzíkovy obrázky

Nový příspěvek od acoma »

Dávám jsem odkaz na dosavad volně přístupné Honzíkovy obrázky - http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... uselang=cs..:) Snad budou přibývat.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

JL

Nový příspěvek od Katerina »

No musím Vám ted něco napsat, co mě lehce vyděsilo.
Dneska jsem v Luxoru objevila novou knihu : Čeští Králové=, vydala Pasek, je to jako sborník, který dali dohromady marie Ryantová a Petr Vorel, vycházelo se z nějakého přednáškové´ho cyklu.

Jana Lucemburského i jeho syna Karla tam napsala paní Lenka Bobková.
Je to strašně drahé - tak jsem zatím jen nakukovala a četla kus toho Jana.
Prvních několik stran má témeř totožnou strukturu jako první čáast mého článku o Janovi.
Tím nechci probůh psát, že paní Bobkováopisovala ode mne, či já od ní. To co mě vyděsiloje , že právě nezávisle na sobě dvě ženské napíšou o tom samém mužském témeř to samé.
Celým snažením mého článku právě bylo podívat se na něj mýma očima - a vyhnout se jakémukoliv zažitému klišé. A bumho ..i to srovnání českého pohledu a západního v dobách Janovi současnoti, včetně Guillauma de Machaut tam má, jako já :cry:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: JL

Nový příspěvek od Zany »

Katerina píše:No musím Vám ted něco napsat, co mě lehce vyděsilo.
Dneska jsem v Luxoru objevila novou knihu : Čeští Králové=, vydala Pasek, je to jako sborník, který dali dohromady marie Ryantová a Petr Vorel, vycházelo se z nějakého přednáškové´ho cyklu.
jen doplním odkaz přímo na knihu:
http://www.paseka.cz/?produkt=708
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Janova dcera Bonna

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Její smrt je uváděna v souvislosti s morem, nicméně se uvádí, že se tvrdošíjně udržovaly fámy, že přišla o život jiným způsobem. Bonna je dávána do souvislosti s Raoulem de Brienne, hrabětem z Eu, Konetáblem Francie, který byl v roce 1346 zajat Angličany, a když mu v roce 1350 povolili návrat, aby přivezl peníze na výkupné, dal ho Jan II. zajmout a popravit. Udajně za velmi nejasných okolností a kronikáři uvádějí, že pokud by se jednalo o jeho politickou či vojenskou zradu, nebyl by král a jeho důvěrníci o celé věci zachovávali tak tvrdošíjné mlčení. Měl mít s Bonnou ještě před svým zajetím románek, a to byla příčina jejich smrti, nebot´ji za to manžel utrápil, Jan II. měl svou ženu nechat zavraždit.
Sám Karel IV. prý měl po určitou dobu se svým bývalým švagrem kvůli tomu velmi napjaté vztahy.
DNeska jsem se dívala do Ferdinanda Seibta, bohužel o tomto nemá žádné informace, ani se nezmiňuje o ničem jiném než o moru.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Janova dcera Bonna

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:
Katerina píše:Její smrt je uváděna v souvislosti s morem...
DNeska jsem se dívala do Ferdinanda Seibta, bohužel o tomto nemá žádné informace, ani se nezmiňuje o ničem jiném než o moru.
O moru píše i Šmahel. Ten dokonce zmiňuje speciální sirup od papeže Klimenta VI., který měl před morem zachránit královskou famílii.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Jirásek, Šusta, obrozenecko- marxistické pojetí krále cizince ?
To je fakt už dávno překonané - proč nemuseli Jana obrozenci mi doted není zcela jasné, a z typicky české xenofobie se mi je nechce podezírat, i když to tak asi bude.
Napadá mě ještě jeden důvod - potřebovali vyzdvihnout Karla, což by nemělo ten efekt, pokud by se Karel vrátil se souhlasem sevého otce do prosperující země. :wink:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:
Katerina píše:Jirásek, Šusta, obrozenecko- marxistické pojetí krále cizince ?
To je fakt už dávno překonané - proč nemuseli Jana obrozenci mi doted není zcela jasné, a z typicky české xenofobie se mi je nechce podezírat, i když to tak asi bude.
Napadá mě ještě jeden důvod - potřebovali vyzdvihnout Karla, což by nemělo ten efekt, pokud by se Karel vrátil se souhlasem sevého otce do prosperující země. :wink:
NO jasně, svatý Karel.... O:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Janova dcera Bonna

Nový příspěvek od acoma »

acoma píše:
Viola píše:
Katerina píše:Její smrt je uváděna v souvislosti s morem...
DNeska jsem se dívala do Ferdinanda Seibta, bohužel o tomto nemá žádné informace, ani se nezmiňuje o ničem jiném než o moru.
O moru píše i Šmahel. Ten dokonce zmiňuje speciální sirup od papeže Klimenta VI., který měl před morem zachránit královskou famílii.
O konetáblovi se píše také a teď nevím, kde jsem to viděla. A taky tam psali, že Bona byla před smrtí jako podezřelá z nevěry zavřena v nějakém klášteře.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Pøestìhovaná diskuse

Nový příspěvek od Katerina »

Katerina napsal:
KOMOÑ napsal:

Já nevím.
.


No , takovou upřímnost a soudnost bych snad ani nečekala. , Ale, ne , promiň , ted vážně.

KOMOÑ napsal:

Vycházím z jasných faktů.
Zde nebyl oblíbený, raději utíkal vést dobrodružný život.Neměl peníze pro sebe a ani pro poddané, kteří pod jeho vládou museli trpět.Byl to svatokrádežník-mimo jiné prokopal a poškodil hrob svatého Vojtěcha, když se dověděl, že tam snad má být uložen poklad, který potřeboval na tažení.-tohle je pravá svatokrádež
A vidíš to?Kdyby tam ten poklad byl, nechá si ho pro sebe a svůj lid pošle k šípku.
To není obraz vynikajícího panovníka.


první teze - vychazím z jasnýchn faktů - Kterých, prosím pěkně ? Jirásek, Šusta, obrozenecko- marxistické pojetí krále cizince ?
To je fakt už dávno překonané - proč nemuseli Jana obrozenci mi doted není zcela jasné, a z typicky české xenofobie se mi je nechce podezírat, i když to tak asi bude.
A proč ho nesnášeli marrxističtí historikové je také jasné : feudál, cizinec a ještě v Evropě proslulý - větší nepřítel lidu by se hned tak nenašel.

Nejsmutnější an tom je, že tu teorii o nelásce k české zemi a útěkům z ní Jana první častovali ti jeho současníci, kteří udělali všechno proto, aby ho ze země vyštvali - on se nedal, a dokázal najít pragmatickou symbiozu, jak s českou šlechtou nažhavenou na moc a statky vyjít, a nepoškodit při tom české království -

(jen připomínám, že takový český (a velký) král jako byl Přemysl Otakar II. k takové diplomacii nedospěl, a asi to byl i jeden z důvodů jeho pádu. Jaké byly následky jeho smrti pro české království víme.
Takže "výčitky směrem k janovi, že si neporadil s českou šlechtou jsou velmi liché).

- což se mu podařilo a on sám na tyto podpásové útoky reagoval velmi jemně - otázkou , zda mu může někdo vyčítat, že je mu půda rodné vlasti milejší.

Myslím, že nemůže, zvlášt, když z Čech udělal sídlo a základnu lucemburského rodu , rozšířil jeho území , např. Chebsko je jediná středověká akvizice, která nám zůstala do dnes a vděčíme za ni Janovi, připravil nástup svého syna Karla do čela říše , zajistil mu spolu s Balduinem Lucemburským volbu římským králem a vytvořil takový obraz rytíře a válečníka , že za jeho , mimochodem dlouholeté vlády se na území Koruny české (mimochodem opět termín, který se začal používat za Janovy vlády) nevedla žádná dramatická válka. Jan moc dobře věděl, jaké to je, válčit na vlastním území (pamatoval si to z Lucemburska) a dokázal před tím to (jak ty říkáš jím zanedbávané království mnohokrát ochránit.

Velmi se též zapomíná, že kromě toho, že byl jan českým králem, byl též lucemburským hrabětem (byl totiž jediným synem, a tak se nemohl rozdělit ) a tak měl také povinnost pečovat i toto zděděné hrabství.

K té svatokráděžnosti a vymáhání peněz - též vysvětlím, ale to už se myslím raději přesunu do Janova tématu, at tady nedělám zmatky.


A co ten bordel za jeho vlády?

Jinak nesnižuji jeho zásluhy pro syna.To ne.Já ho soudím jako panovníka.

NO a to je ono . ¨Napíšeš bordel za jeho vlády - no co to je ?? Jaký bordel ?
To jsou na mě moc kategorické a přitom příliš obecné soudy - tahkle by si to někdo mohl přebrat, že za jeho vlády špatně platil pražské popeláře, kteří pak za trest neodbáželi komunální odpad.

tak to specifikuj a můžem to rozebrat.

Už si psal - že e ti nelíbilo "vykradení" pokladu - a až dorazím domů - máš slíbený příspěvek - odpověd , a můžem to začít rozebírat.

JIný bordel ????

Zásluhy pro syna - tak ty udělal především jako panovník - takže když ho soudíš jako panovníka, musíš do celkové kalkulace zahrnout i toto - péče o rozvoj dynastie je jeden ze základních úkolů každého panovníka.

Další Janův problém byl - že právě díky těm , kteří mu nepřáli a bohužel trochu i díky synovi, který potřeboval vyzdvihnout svou roli - tak snížil mrtvého tatínka, co už se nemohl bránit - je spousta věcí , kteríé Jan započal, inicioval, nebo dokonce sám udělal připisována Karlovi.
Jenže to už je taková nespravedlnost dějin - a Jan by se tomu asi jen smál.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Navazuji na Acomin článek o Markétě Lucemburské. Zaujala mě ta lepra u jejího manžela, Jindřicha Dolnobavorského - je to nějak doložené? Zatím jsem se s tím totiž nesetkala... Jinak našla jsem si, že lepra samotná má několik forem, takže ne každá lepra musí být taková ta hnusná, co si představujeme...
Toto je ze stránky www.vakciny.cz:
Rozeznáváme čtyři formy malomocenství. Tzv. indeterminovaná forma bývá zpravidla počáteční formou tohoto onemocnění a projevuje se vznikem lézí, které se mohou samovolně vyhojit, nebo přejít ve formu tuberkuloidní či lepromatózní. Tuberkuloidní forma je relativně stabilní se sklonem k vyhojení a uzdravení. Tato forma obvykle nebývá nakažlivá. Dojde-li ke vzniku lepromatózní formy, projevuje se tvorbou mohočetných ložisek, které vedou až k deformaci kůže a tkáně. Dochází postupně ke vzniku vředům na kůži, nosní a ústní sliznici. Tato forma je vysoce nakažlivá. Poslední formou je forma tzv. "bordeline", která se projevuje tvorbou kožních podlitin, bývá zpravidla nakažlivá a má špatnou prognózu.
Takže Markéta ji klidně mít mohla, ale ne v takovém stádiu, aby to bylo pro okolí rozpoznatelné. Napadá mě - víme třeba, že v posledním období života se Jindřich stranil veřejnosti apod.?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Sakra, zas mě zlobí komp. Prosím prosím o smazání.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Lepra

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše: Napadá mě - víme třeba, že v posledním období života se Jindřich stranil veřejnosti apod.?
To, že měl Jindřich lepru jsem našla v Hoenschovi a tady http://de.wikipedia.org/wiki/Heinrich_XIV._(Bayern)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

lepra

Nový příspěvek od acoma »

nic
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: lepra

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Kam náš nepořádný i poslední dobroduh a snad rytíř, nóbrž král cizinec, schoval původní korunovační klenoty? :?:
Bez piva to není ono.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů