Václav II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Maršálek píše:
rakpav píše:Ano , to je v osučasnosti asi nejobsáhlejší publikace o V II. na trhu. Vyšla vloni a je o ní již zde referováno. Jinak já dále považuji za stylisticky a reozsahem nejlepší nadále Šustu "Dvě knihy ...". A stále se těším na novou knihu o V II. od Libora Jahna.
Václav II. Struktury panovnické moci. - Libor Jan
vřele doporučuji :wink:
To ale není ta nová kniha L. Jana. Ta má vyjít v nakladatelství Argo a je zde na ni odkaz (myslím od Zanyho) v nových knihách. Neví někdo, zda už vyšla? Naposled, co jsem se dívala na Argo ještě k mání nebyla.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kniha L. Jana

Nový příspěvek od elizabeth »

Katko a jsou to Struktury panovnické moci nebo Král na stříbrném trůnu Václav II.? O kterou se jedná?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Kniha L. Jana

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:Katko a jsou to Struktury panovnické moci nebo Král na stříbrném trůnu Václav II.? O kterou se jedná?
Ty první
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

mám Struktury panovnické moci a jsou opravdu výtečné
servo
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Maršálek píše:mám Struktury panovnické moci a jsou opravdu výtečné
Až na tu sžíravou kritiku Žemličky a Třeštíka v ČČH ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

prof. Žemlièka a doba Václava II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
Maršálek píše:mám Struktury panovnické moci a jsou opravdu výtečné
Až na tu sžíravou kritiku Žemličky a Třeštíka v ČČH ...
Mám pocit, že prof. Žemlička se ohledně doby Václava II. zrovna moc nevyznamenal... V tom ostatním období moc nemohu soudit jaké jsou jeho knihy, moc jsem jich nečetla, ale např. Století posledních Přemyslovců nespravil ani při dopracovaném vydání.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Chudinka Guta

Nový příspěvek od Viola »

Celou dobu žiju v domnění, že Guta zemřela v důsledku rychlého vstaní po porodu kvůli korunovaci, B. Kopičková uvádí opak - že byla na korunovaci v pokročilém stupni těhotenství, a v důsledku této námahy zemřela. Nejdřív jsem tomu nevěnovala pozornost, šlo podle mě o chybu, nicméně jak vlastně víme, jak to bylo s Gutiným posledním těhotenstvím? Zbraslavská kronika uvádí toto:
A právem, protože slavnosti tak radostné a tak přeslavné od východu až na západ zatemnila předčasná a pro mnohé žalostnásmrt slavné paní královny Jitky, zakladatelky Zbraslavi, sedmnáctého dne po její korunovaci, to je dne 18. června... Když pak táž zbožná paní, slavná královna Jitka, při vzhmáhající se chorobě, kterou si přivodila při porodu děátka tehdy nedávno předcházejícím, poznávala podle prudkých bolestí jako jistých příznaků smrti, že jí nadešla poslední chvíle jejího života...

Nenašla jsem, kdy konkrétně se mělo narodit a zemřít poslední dítě, víme to? Nevím jak vy, ale mně z té věty ze ZB nevyplývá ani jedno, ani druhé, tedy jestli k porodu mělo dojít před korunovací nebo po ní - asi čtu blbě. :lol:
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Chudinka Guta

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Viola píše:- asi čtu blbě. :lol:
Nemohla porodit během korunovace?
Bez piva to není ono.
Saltzmann

Re: Chudinka Guta

Nový příspěvek od Saltzmann »

Viola píše:Nenašla jsem, kdy konkrétně se mělo narodit a zemřít poslední dítě, víme to? Nevím jak vy, ale mně z té věty ze ZB nevyplývá ani jedno, ani druhé, tedy jestli k porodu mělo dojít před korunovací nebo po ní - asi čtu blbě. :lol:
V Hamannová, Brigitte (red.): Habsburskové. Životopisná encyklopedie. Praha 1996, s. 154. je následující "... Při korunovačních slavnostech českého královského páru měla Guta potrat. Sotva korunovaná královna na jeho následky zemřela." Heslo je od Prof. dr. Heide Dienstové z Univerzity ve Vídni. V českém "doplňku" téhož hesla na tuto info reaguje Vít Vlnas následujícně: "... Zpráva o potratu jako příčině královniny smrti naproti tomu není zcela přesná. Guta porodila (zřejmě předčasně) své desáté dítě 21. 5. 1297 a zemřela v šestinedělí. Děvčátko, pojmenované rovněž Guta, přežilo matku o pouhých šest týdnů. Tato Guta II. byla pohřbena v klášteře sv. Anežky České na Františku, kde se roku 1958 nalezl její rytý náhrobek. Jde o významnou památku českého raně gotického umění, ovlivněnou francouzským dvorským malířstvím."
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Viola »

Nevíte prosím někdo, kde by měla být informace o založení Zbraslavského kláštera jako Václavova poděkování za přečkání těžkých chvil v souvislosti s povstáním Vítkovců a popravou Záviše?
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Václav II.

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:Nevíte prosím někdo, kde by měla být informace o založení Zbraslavského kláštera jako Václavova poděkování za přečkání těžkých chvil v souvislosti s povstáním Vítkovců a popravou Záviše?
Myslím že ZK.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:
Viola píše:Nevíte prosím někdo, kde by měla být informace o založení Zbraslavského kláštera jako Václavova poděkování za přečkání těžkých chvil v souvislosti s povstáním Vítkovců a popravou Záviše?
Myslím že ZK.:)
Já to tam právě nenašla, ale nevylučuju, že jsem slepá. :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
acoma píše:
Viola píše:Nevíte prosím někdo, kde by měla být informace o založení Zbraslavského kláštera jako Václavova poděkování za přečkání těžkých chvil v souvislosti s povstáním Vítkovců a popravou Záviše?
Myslím že ZK.:)
Já to tam právě nenašla, ale nevylučuju, že jsem slepá. :D
strana 32, aspoň dle Charvátové. Akorát já mám na str. 32 Pasionál abatyše Kunhty... :D. prý ji spojuje s rozhodnutím, zda má zatknout Záviše. To já mám na straně 65, mám tu ZK vydanou roku 1976, ale nikde to tam nevidím...
Jak to ale čtu, omlouvám se, ale opět se nemohu zbavit dojmu, že byl Vašík smrad... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Michal »

Vašík nebyl smrad, byl přece Přemyslovec a ti se s nezbednou šlechtou moc nemazlili. :D
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Chudinka Guta

Nový příspěvek od Viola »

Viola píše:Celou dobu žiju v domnění, že Guta zemřela v důsledku rychlého vstaní po porodu kvůli korunovaci, B. Kopičková uvádí opak - že byla na korunovaci v pokročilém stupni těhotenství, a v důsledku této námahy zemřela. Nejdřív jsem tomu nevěnovala pozornost, šlo podle mě o chybu, nicméně jak vlastně víme, jak to bylo s Gutiným posledním těhotenstvím?
V knize Anežský klášter od Heleny Soukupové se uvádí, že nejmladším dítětem Guty a Václava byla Guta (druhá dcera toho jména), jež se měla narodit 21. května 1297 a zemřít asi 30. července téhož roku. Datum narození vychází z článku Neznámý přemyslovský náhrobek v Praze pánů Pochitonova a Radoměřskéhé, vydal Časopis Národního muzea, 1961. Datum smrti pak vychází z informace B. Balbína. Nemáte náhodou někdo ten první článek? Nicméně nezdá se mi příliš pravděpodobné, že by Guta byla nucena vstát jenom pár dní po porodu...
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Michal »

elizabeth píše:
Michal píše:. Z pohledu Václava se na to dá dívat tak, že se choval jako pragmatik.
Což je jedním slovem řečeno, že byl: chladný, malý zmetek, bez srdce
Michal píše:Pan Záviš taky nebyl svatoušek. :mrgreen:
Svatoušek nebyl, ale na smrtích druhých se podílel nepřímo ( třeba svých bratří), což u Václava říci nelze (ten ty bratry dal pro jistotu podpálit)...
Václav už zas tak malý nebyl, Záviš měl svůj podíl na tom, že královské hrady byly obsazené Vítkovci. Záviš se dost provinil taky tím, že do Uher na námluvy přijel pod odznaky království, to je taky dost na pováženou. Václav byl král, Přemyslovec a zřejmě si dost pamatoval. Určitě v tom měla prsty parta kolem Závišových odpůrců, ale Záviš si hodně zavinil sám. Přemysl by nejspíš udělal to samé, myslíš, že bys byla schopná tvrdit totéž o něm? :wink:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Michal píše: Václav už zas tak malý nebyl, Záviš měl svůj podíl na tom, že královské hrady byly obsazené Vítkovci. Záviš se dost provinil taky tím, že do Uher na námluvy přijel pod odznaky království, to je taky dost na pováženou. Václav byl král, Přemyslovec a zřejmě si dost pamatoval. Určitě v tom měla prsty parta kolem Závišových odpůrců, ale Záviš si hodně zavinil sám. Přemysl by nejspíš udělal to samé, myslíš, že bys byla schopná tvrdit totéž o něm? :wink:
Nechtěla jsem, aby ta diskuse byla tady, jsou to naše osobní názory, ne fakta, ale co s tebou nadělám.
Vís proč tam byl pod odznaky českého království? Protože tam byl vyslán s Václavovým souhlasem a protože se snažil v Uhrách vyhledat spojence proti Rudolfovi. Nejvhodněji se spojenec zajišťoval sňatkem a v Čechách jiný vhodný ženich kromě Záviše nebyl.
Záviš si zavinil sám akorát to, že se odchýlil české šlechtě, čili vrstvě, z níž vyšel a prováděl prokrálovskou politiku. Tím ztratil podporu šlechty, kromě svých příbuzných, z nichž podle mě už to někteří taky nesli s nevolí. Nelíbí se mi, že to tady zase vytahujeme. Všechno, co jsem teď napsala jsem už minimálně jednou někde tady psala...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Michal »

elizabeth píše: Vís proč tam byl pod odznaky českého království? Protože tam byl vyslán s Václavovým souhlasem a protože se snažil v Uhrách vyhledat spojence proti Rudolfovi. Nejvhodněji se spojenec zajišťoval sňatkem a v Čechách jiný vhodný ženich kromě Záviše nebyl.
Záviš si zavinil sám akorát to, že se odchýlil české šlechtě, čili vrstvě, z níž vyšel a prováděl prokrálovskou politiku. Tím ztratil podporu šlechty, kromě svých příbuzných, z nichž podle mě už to někteří taky nesli s nevolí. Nelíbí se mi, že to tady zase vytahujeme. Všechno, co jsem teď napsala jsem už minimálně jednou někde tady psala...
Jo a oženil se a stáhl se ze dvora, to nemá až tak logiku. Spíš chtěl případným potomkům ve skutečnosti zajistit spojení s SE královským rodem.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Michal píše:
elizabeth píše: Vís proč tam byl pod odznaky českého království? Protože tam byl vyslán s Václavovým souhlasem a protože se snažil v Uhrách vyhledat spojence proti Rudolfovi. Nejvhodněji se spojenec zajišťoval sňatkem a v Čechách jiný vhodný ženich kromě Záviše nebyl.
Záviš si zavinil sám akorát to, že se odchýlil české šlechtě, čili vrstvě, z níž vyšel a prováděl prokrálovskou politiku. Tím ztratil podporu šlechty, kromě svých příbuzných, z nichž podle mě už to někteří taky nesli s nevolí. Nelíbí se mi, že to tady zase vytahujeme. Všechno, co jsem teď napsala jsem už minimálně jednou někde tady psala...
Jo a oženil se a stáhl se ze dvora, to nemá až tak logiku. Spíš chtěl případným potomkům ve skutečnosti zajistit spojení s SE královským rodem.
To zřejmě taky, zvláště když Alžběta asi vůbec nebyla tak skandální, jak se vykládá. Ale nebylo to primárním důvodem. Faktem navíc zůstává, že tam šel s Václavovým souhlasem, rozhodně ne bez něj. Myslím, že se Závišovi spíše ale vyčítá, že se představil jako vévoda opavský, kterým byl Mikuláš. Vzhledem k tomu, že nevím, z čího pera to je, tak to nebudu hodnotit. Situace v Uhrách byla složitá, Záviš se z Uher dlouho nevracel a mezitím se Václav smířil se švagrem Albrechtem a tchánem Rudolfem. Spojenectví s rozhádanými Uhrami už nebylo nyní žádoucí...Guta si mezitím Václava omotala kolem prstu. Jako kdysi Purkart a jako předtím Záviš... Byl koukám taky velmi stálý... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Václav II.

Nový příspěvek od acoma »

elizabeth píše:Byl koukám taky velmi stálý... :D
Vždyť to byl puberťák. To je každej jak korouhvička ve větru.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů