Václav II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od jur »

Katerina píše:aby ho rok po korunovaci šlechta zabila, či nechala zabít v Rogožné. Dlouho Králem Premyslavem Polským II nebyl.
Przemysl II byl zabity z inspirace brandenburskych Askancu a take sve manzelky Ma³gorzaty Brandenburskiej (ces. Markety?). Mely v tom sve prsty polske rody Na³êczowie a Zarembowie - tak aspon pisze D³ugosz. Pronajali oddil zoldnezu pod velenim nejakeho Jakuba Kaszuba. Udajne chteli krale unest a vynutit na nem nejake ustupky ve veci Pomorza Gdañskiego, jenze kralovska straz se zacala branit, v boji byl kral tezce zraneny, neslo s nim rychle utikat, tak ho Kaszuba dobil.
Jak se pak stejná šlechta dívala na nástupnické právo malé Piastovny, tot otázka.
To nevim, ale kazdopadne, jako Piastówna, upevnovala prava Vaclava II na polskou korunu. Tezko rict, ze to byla stejna slechta - jedni podporovali toho, druzi zase nekoho jineho - jako obvykle.:D
Další otázka také může být, zda k oné nespokojenosti s českou "okupací" přispěla již zmiňovaná personální politika českého krále
Vsude se zduraznuje, ze to byla hlavni pricina nizke popularity Vaclava. Zase na druhe strane - Vaclav de facto Polsko sjednotil, £okietek dokoncil dilo.:D Vaclav II je v polskych dejinach kontroverzni postava. Je to pravda, ze pouzival radeji nemcinu nez cestinu?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od Viola »

jur píše:Zase na druhe strane - Vaclav de facto Polsko sjednotil, £okietek dokoncil dilo.:D Vaclav II je v polskych dejinach kontroverzni postava. Je to pravda, ze pouzival radeji nemcinu nez cestinu?
Taky mám takový názor, možná by Lokýtek na sjednocení neměl dost sil...
O té němčině by mohla nejvíc napsat Acoma, neb si již pořídila novou knihu (na kterou se sice chytám taky, ale až po výplatě :? ), ale já osobně myslím, že je to dost zkreslený pohled. Václav němčinu používal např. k veršům, nebo němčina bya jazykem minnesängerů, německy samořejmě výborně uměl (z Branibor, také jeho manželka byla "rodilá mluvčí"), ale o míře oblíbenosti češtiny nebo němčiny asi úplně mluvit nelze.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od jur »

Viola píše:Taky mám takový názor, možná by Lokýtek na sjednocení neměl dost sil...
Vaclav II udelal asi vsechno, co mohl, aby £okietowi sily nechybely. Fyzika uci, ze kazda akce vyvolava reakci.:D
Zajimave, jak by se vyvijely udalosti v Polsku, kdyby se Vaclav nevmesoval do polskych zalezitosti?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Václav

Nový příspěvek od Katerina »

Jak si tak pomalu, ale jistě pročítámmonografii paní Charvátové o tomto českém králi, narazila jsem u ní na jednu jeho charakteristiku, která mě v souvislosti s ním nejprve překvapila, ne tím, že by pro mě byla až tak úplně nová, ale prostě mě nenapadlo uvažovat tímto směrem.

Píše o něm, jako o osobě - lidském jedinci jehož silnou charakteristikou byla vášnivost - nikoliv ve smyslu erotickém (to by nás asi nepřekvapilo nikoho, že :) , ale v tom, že cokoliv dělal, dělal s vášní, naplno.
MOžná bych řekla, že byl opravdový ( jak se dnes píše - autentický :wink: .
Vášnivě miloval, vášnivě věřil v boha, s vášní vládl. Miloval nádheru, umění, a asi i lov.
Tak jsem se nad tím zamyslela a myslím, že je to dobrá charakteristika. Václav byl opravdový a intenzivní, možná i proto byl dobrým králem.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Václav

Nový příspěvek od acoma »

Katerina píše: MOžná bych řekla, že byl opravdový ( jak se dnes píše - autentický :wink: .
Vášnivě miloval, vášnivě věřil v boha, s vášní vládl. Miloval nádheru, umění, a asi i lov.
Tak jsem se nad tím zamyslela a myslím, že je to dobrá charakteristika. Václav byl opravdový a intenzivní, možná i proto byl dobrým králem.
Zkrátka, a dělal cokoli, dělal to opravdově a naplno?? :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Jen pár poznámek k předchozím tématům:
S tou smlouvou Václava II. s francouzským králem proti Albrechtovi Habsburskému je trochu problém, protože se zachovala jen ve formuláři. O jednáních dále hovoří veršující kronikář Otokar Štýrský (jeho kronika, kde je vlastně hlavní postavou Albrecht, má skvělé informace k našim dějinám, byla hodně podceňována, ale možná taky proto, že není jednoduché ji číst. O překladu ze středohornoněmčiny se může asi jen snít, ono by to bylo strašně obtížné). Petra z Aspeltu na jeho diplomatické cestě zajal hrabě Teobald z Pfirtu a tak Petr nebyl ani svědkem Václavovy smrti.
Zajetí a odsouzení Záviše nemá s plánovaným předáním statků ve východních Čechách Friedrichu Clemensovi co dělat, ke smlouvě, která ale stejně nebyla realizována, došlo až po Závišově zatčení - mimochodem, ta místnost ve věži na Hradě, kde se to stalo, je stále k vidění. Statky ve východních Čechách ale dostal králův bratr Ješek a jeho otec Záviš zřejmě jen k užívání, zůstaly formálně dál královským majetkem. Friedrich Clem totiž nakonec Drážďany , které měl po otci Jindřichovi Jasném, odstoupil svému synovci Friedrichovi Tutovi, po jeho smrti je zase získal - bylo to ovšem léno míšeňského biskupa, nikoli svobodný majetek. Poté to od biskupa Bernarda z Kamence, zřejmě vlastního tvůrce české politiky v první půli 90. let koupil Václav a Clema tam nechal.
Ta chůva se jmenovala skutečně Alžběta (Eliška) a ves Radlice jí Václav daroval 24. října 1283 s odůvodněním, že jej "od útlosti dětství až k časům chlabeckým jako chůva svědomitě vychovávala". Snad s ním opravdu byla v Braniborsku a Sasku. Jinak to tklivé vypávění zbraslavského Oty o Václavově tristním dětství asi není reál, protože na dvoře Oty V. se o něho nejspíš starala jeho teta Přemyslovna Božena - Beatrix.
Tak zatím jen tolik ...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ahojky,
vítám Tě zde :wink: .
Bertoldus, frater Templi píše:Zajetí a odsouzení Záviše nemá s plánovaným předáním statků ve východních Čechách Friedrichu Clemensovi co dělat, ke smlouvě, která ale stejně nebyla realizována, došlo až po Závišově zatčení...
No, to je otázka, tento názor v zásadě převažuje... Nemůžeš přeci vědět, co se Václavovi honilo hlavou.
Bertoldus, frater Templi píše:Jinak to tklivé vypávění zbraslavského Oty o Václavově tristním dětství asi není reál, protože na dvoře Oty V. se o něho nejspíš starala jeho teta Přemyslovna Božena - Beatrix.
Tak zatím jen tolik ...
Otovo líčení je zřejmě v mnohých věcech příkrášlené, toto mezi ně pravděpodobně patří. Ovšem podle antropologického výzkumu Václavovy lebky je jasné, že Václav měl deformovanou páteř pravděpodobně v důsledku nedostatečné výživy v mládí. O Boženě víš něco víc? Je to jistě zajímavá myšlenka, ale máme pro ni doklady?
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Dík za přivítání, to bylo milé,
otázka Václavových pohnutek a celé té záležitosti se Závišem je neskutečně komplikovaná a nelze ji vyřešit v takovéto diskusi - nicméně všechny úvahy na toto téma jsou docela cenné, protože pomáhají ostřit mysl.
O Beatrix-Boženě je toho málo, to byla sestra Přemysla Otakara II., která si vzala Otu III., otce Oty V. a jeho bratří; není známo ani datum jejich sňatku, zástavou za její věno se dostala Askáncům část Lužice. Žila až někdy do polovinmy 90. let 13. století, ale z hlavy to neznám, musel bych se podívat. Ota V. v té době, kdy tam byl Václav, používal Špandavu jako jeden ze dvou sídelních hradů, oni Askánci vůbec v té době neměli pevná sídla. Ale byli to rytíři jak bejk!! Možná zajímavější než Ota V. Dlouhý je Ota OV. Se šípem, to byl také minnesengr, ale neměl tak úzký vztah k českým králům. Ota Dlouhý si fakt nezaslouží ty hloupé odsudky české nacionalistické historiografie, on byl vždy věrný Přemyslovcům a ani nemusel. Že nedokázal spravovat v interregnu české země, to bylo proto, že byl rytíř, trošku rváč a hodně dobrodruh.

Čauec
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Dík za přivítání, to bylo milé,
otázka Václavových pohnutek a celé té záležitosti se Závišem je neskutečně komplikovaná a nelze ji vyřešit v takovéto diskusi - nicméně všechny úvahy na toto téma jsou docela cenné, protože pomáhají ostřit mysl.
O Beatrix-Boženě je toho málo, to byla sestra Přemysla Otakara II., která si vzala Otu III., otce Oty V. a jeho bratří; není známo ani datum jejich sňatku, zástavou za její věno se dostala Askáncům část Lužice. Žila až někdy do polovinmy 90. let 13. století, ale z hlavy to neznám, musel bych se podívat. Ota V. v té době, kdy tam byl Václav, používal Špandavu jako jeden ze dvou sídelních hradů, oni Askánci vůbec v té době neměli pevná sídla. Ale byli to rytíři jak bejk!! Možná zajímavější než Ota V. Dlouhý je Ota IV. Se šípem, to byl také minnesengr, ale neměl tak úzký vztah k českým králům. Ota Dlouhý si fakt nezaslouží ty hloupé odsudky české nacionalistické historiografie, on byl vždy věrný Přemyslovcům a ani nemusel. Že nedokázal spravovat v interregnu české země, to bylo proto, že byl rytíř, trošku rváč a hodně dobrodruh, ale špatný šafář.

Čauec
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Bertoldus, frater Templi píše: Statky ve východních Čechách ale dostal králův bratr Ješek a jeho otec Záviš zřejmě jen k užívání, zůstaly formálně dál královským majetkem.

Jinak to tklivé vypávění zbraslavského Oty o Václavově tristním dětství asi není reál, protože na dvoře Oty V. se o něho nejspíš starala jeho teta Přemyslovna Božena - Beatrix.
Tak zatím jen tolik ...
Já tě také vítám. S těmi statky ješka z Falkenštejna, nejsem si jistá, jestli se jednalo o východní Čechy či na Opavsku, ale velkou část svých statků odkázala Kunhuta přímo Ješkovi, i když je pravda, zda byly předtím přímo její vlastní. Musela bych to taky vyhledat, nejsem si jistá.

Také patřím k těm, kteří nepovažují "tklivé vyprávění " ZBK za poněkud přikrášlené. Nicméně zas tak dobře si jistě nežil. Jednak pro to svědčí argumenty, co uváděla Viola, totiž ty degenerační změny na Václavově lebce , dle Vlčka evidetně způsobené nedostatkem v dětství a za druhé si myslím, že syn POII. a Kunhuty Haličské by v dospělosti netrpěl jen tak takovými fobiemi jak se vyvinuly u Václava. I když u Přemyslovců podobné chování máme také už popsáno - ty neštastné zvony ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Katerina píše:
Bertoldus, frater Templi píše: Statky ve východních Čechách ale dostal králův bratr Ješek a jeho otec Záviš zřejmě jen k užívání, zůstaly formálně dál královským majetkem.

Jinak to tklivé vypávění zbraslavského Oty o Václavově tristním dětství asi není reál, protože na dvoře Oty V. se o něho nejspíš starala jeho teta Přemyslovna Božena - Beatrix.
Tak zatím jen tolik ...
Já tě také vítám. S těmi statky ješka z Falkenštejna, nejsem si jistá, jestli se jednalo o východní Čechy či na Opavsku, ale velkou část svých statků odkázala Kunhuta přímo Ješkovi, i když je pravda, není úplně jasné, zda byly předtím přímo její vlastní. Musela bych to taky vyhledat, nejsem si jistá.

Také patřím k těm, kteří nepovažují "tklivé vyprávění " ZBK za poněkud přikrášlené. Nicméně zas tak dobře si jistě nežil. Jednak pro to svědčí argumenty, co uváděla Viola, totiž ty degenerační změny na Václavově lebce , dle Vlčka evidetně způsobené nedostatkem v dětství a za druhé si myslím, že syn POII. a Kunhuty Haličské by v dospělosti netrpěl jen tak takovými fobiemi jak se vyvinuly u Václava. I když u Přemyslovců podobné chování máme také už popsáno - ty neštastné zvony ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Jo, Jo, s těmi statky jsem si jist, protože specifikace je v Archivu České koruny (ACRB), a je o tom poměrně rozsáhlá literatira - Šusta, J. B. NováK, M. Vystyd, V. Vaníček, L. Jan a další. Všechny byly ve východních Čechách, Kunhuta měla od Rudolfa po Přemyslpvě smrti Opavsko, které ale podivným způsobem měl držet Mikuláš, ten byl ale v Uhrách v zajetí. Takže Kunhuta to držela, tam ji obšastnil Záviš a pak se museli po Mikulášově příchodu stáhnout - snad na Svojanov, ale čert ví, kam skutečně.
Stran Václavovy fyzické nedostatečnosti - to nemuselo být zaviněno strádáním v mládí, ale prostě špatnou predispozicí. Jeho matka Kunhuta zemřela v roce 1285 také nějak divně, rychle a bídně - ona byla asi krásná a vášnivá, ale zároveň křehká a náchylná k nemocem. Podstatu jejího otce Rostoslava Michajloviče ani matky Anny neznáme, na druhé straně sestra Grifina se dožila poměrně vysokého věku a Václava měla z duše ráda.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Bertoldus, frater Templi píše:Jo, Jo, s těmi statky jsem si jist, protože specifikace je v Archivu České koruny (ACRB), a je o tom poměrně rozsáhlá literatira - Šusta, J. B. NováK, M. Vystyd, V. Vaníček, L. Jan a další.
Jenže, kromě tebe si nikdo v té literatuře jist není. :D
Ona sama doba Závišova zatčení se u tebou jmenovaných pánů liší mezi jednotlivými z nich. A u těch co se neliší obvykle měli nějakou "předlohu", tak např. L Jan čerpal z M.Vystyda apod. Nechci teď spekulovat ( jsem v práci a nemám potřebnou literaturu, cca za 2 hodiny budu doma a doplním přesné údaje :D )
Určitě nebylo Závišovo zatčení provedeno z důvodu výměny území mezi Václavem II. a Fridrichem Clemensem. To je jen další fakt, který se připojil ( a který přitížil) už v době, kdy Záviš zatčený byl. Důvodem zatčení bylo, že se Václav II. ( jak mě to jméno nejde přes ústa) nechal ovlivnit svou manželkou Gutou, biskupem Tobiášem a jeho straníky. A důvodem tohoto pak bylo, že se Záviš, jako český regent pustil do protihabsburské politiky a samozřejmě mocenský boj mezi frakcemi české šlechty. ( To ale diskutujeme jinde http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=31)

Ještě k té literatuře: vždy se v literatuře jedná o názor, něčím podložený (listinami- lépe, ale i to má svá úskalí nebo kronikami - hůře), ale pouze o názor. Směrodatná je pro mě ta tebou uváděná listina z Archívu koruny České a prosím tě tímto o její specifikaci.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Tak já už jsem také doma a mám k dispozici vše potřebné. Listina Friedricha Clema se nachází v ACRB I, č. 33, s. 52-58, kde má lepší edici než v RBM II, č. 1467, s. 630. Jinak k osudům drážďanského dílu Clemova vypovídá nejlíp jeho listina vydaná v Codex diplomaticus Saxoniae regiae II.5. Urkundenbuch der Städte Dresden und Pirna, č. 9, s. 6-7. Jinak velká část našich listinářů a edic se dá najít na této adrese: http://147.231.53.91/src/index.php , ale to asi víš.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Takže doplňující informace ohledně Závišova zatčení:

Dle V. Vaníčka, opíraje se o ZK a poslední doložení Vítkovců na Václavově dvoře, uvádí, že byl Záviš zatčen až po 10. lednu 1289.
M. Vystyd, opíraje se o Kroniku Jindřicha Heimburského uvažuje, že byl zatčen koncem roku 1288. Předpokládá, že šlo nejprve o zadržení Záviše a jeho vyšetřování v internaci. V. Vaníček se o téhle možnosti zmiňuje, ale nepředpokládá ji pravděpodobnou vzhledem k Závišovu postavení, zdá se mu příliš umělá.

A teď k té smlouvě, dle Vratislava Vaníčka 6. února 1289 byla v Praze uzavřena smlouva mezi Fridrichem Clemensem a Václavem II. Za držby v Německu měl Fridrich Clemens obdržet ve východních Čechách panství Závišovo a některé okolní državy a města. tato transakce byla ihned schválena na setkání v Chebu římským králem Rudolfem a proto V. Vaníček zvažuje mínění F. Graebnera, že byla ta smlouva i Rudolfem Václavovi doporučena. Garanty uskutečnění smlouvy mezi Václavem a Fridrichem se stali Hynek z Dubé a Zdeslav ze Šternberka, bývalí Závišovi stoupenci, chápající se další příležitosti k pokračující politické kariéře.


Dalším, kdo se vyjadřoval k zatčení a ke smlouvě s Fridrichem Clemensem byl prof. Šusta.
Zatčení pokládá do ledna 1289 nedlouho po okázalém vystoupení Závišova odpůrce Mikuláše Opavského při lénním slezském holdu u pražského dvora. Také Šusta uvádí Vystydovo datování do konce roku 1288 ( o němž jsme si řekli, že se opírá o Jindřicha Heimburského). Předpokládá ale, že toto datování ( Vystydovo) není správné, jelikož ke svatbě Záviše s Alžbětou Uherskou došlo 23. března 1288 a pak by mohl být Záviš zatčen koncem roku 1288 po narození svého syna jedině v případě, že by Alžběta byla těhotná s někým jiným než se Závišem.

Ke smlouvě s Fridrichem rovněž uvádí, že k ní došlo 6. února 1289, tato smlouva v Regestech II. r. 1468, dále píše to, co Vaníček (nebo spíš Vaníček, co Šusta). Šusta ještě doplňuje, že k uskutečnění smlouvy kvůli nátlaku wetinských příbuzných na Fridricha nedošlo.

Co Libor Jan? Jak jsem již říkala, čerpal z Vystyda.
U L. Jana zaměním pořadí. O smlouvě píše rovněž a datuje ji stejně jako oba výše uvedení pánové a také jako zdroj pro smlouvu uvádí Regesta II. ale č. 1467, s. 630-633. Naopak zatčení Závišovo datuje dlouho před Šustův 10. leden 1289 opírá se o Jindřicha Heimburského a tvrdí, že to vyplývá i z Otokara Štýrského. V Ostřihomi ( Uhry) je Záviš doložen 6. června 1288 a mezi 23. srpnem a 8. říjnem je Václav v Praze. Jan tvrdí, že Závišovo zatčení probíhalo přesně dle popisu Otokara Štýrského a že do něj byli zataženi i Závišovi příbuzní a že k Závišovu zatčení došlo ještě před sezazením Hroznaty a Vítka z úřadů, aby Záviše nevarovali, jsou doloženi značnou část roku 1288 (Formulář biskupa Tobiáše) Dále píše, že po Závišově zatčení mohl Václav volně disponovat právě s uvedenými pozemky, které chtěl směnit s Fridrichem. Jak bylo správně napsáno Bertoldem, fraterem Templi, proto, že majetek byl stále v majetku Koruny české..

Možná ještě časem doplním další info. Jinak děkuju, že jsem byla zase přinucena něco napsat a že mě to nastartuje na psaní další části článku o Závišovi. Zatím totiž jsem líná jako veš :lol:
S přáním hezkého večera, pak se rozhodněme, zda příspěvek zůstane zde nebo se přesune do Záviše.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Bertoldus, frater Templi píše:Tak já už jsem také doma a mám k dispozici vše potřebné. Listina Friedricha Clema se nachází v ACRB I, č. 33, s. 52-58, kde má lepší edici než v RBM II, č. 1467, s. 630. Jinak k osudům drážďanského dílu Clemova vypovídá nejlíp jeho listina vydaná v Codex diplomaticus Saxoniae regiae II.5. Urkundenbuch der Städte Dresden und Pirna, č. 9, s. 6-7. Jinak velká část našich listinářů a edic se dá najít na této adrese: http://147.231.53.91/src/index.php , ale to asi víš.
Díky. Na ty Regesta jsem došla taky. Viz předchozí příspěvek, asi psaný současně se Tvým. Ještě jednou díky za to, že jsem se zase mohla vrátit do diskuse. :lol:

Měla bych prosbu, je na tebe někde kontakt? Pokud můžeš, pošli mi ho do e-mailu, ten mám já v seznamu uživatelů. Díky.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

To by bylo určitě dobře dopsat ten článek o Závišovi, kam ale má být, sem na stránky, nebo jako odborný článek. Pak se samozřejmě musí vycházet z pramenů a u toho stále sledovat literaturu, starou, novější i novou. Co se zatčení Záviše týká, dnes si myslím, že k tomu došlo až na samém konci roku 1288, protože to lze odvodit z data Závišovy svatby, které je ovšem pofiderní, je to jen z apelace arcibiskupa Lodoméra, kde si zároveň stěžuje na Záviše, který si vzal "monialis", která je spíše "antimonialis", tedy jeptišku, jež je opakem mnišky. Ona ta Alžběta musela být strašně divoká, stejně jako její bratr Ladislav. Podle Fejéra tím dominikánským klášterem vpodstatě vládla, i když dodržovala klauzuru a podle té relace ji nechal bratr z toho klostru vytáhnout a přitom pomlátili převora a další bratry. takže docela dramatická situace. Je hrozně zajímavé, že v té době tam ještě stály staré římské lázeňské budovy, tak to aspoň plyne z listin.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Askánské hrádky

Nový příspěvek od acoma »

Bertoldus, frater Templi píše: Václav, používal Špandavu jako jeden ze dvou sídelních hradů, oni Askánci vůbec v té době neměli pevná sídla.
Kromě Špandavy ještě Askánci pendlovali velmi často mezi Arneburgem, Berlínem, Salzwedelem, Eberswaldem a Tangermünde.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Bertoldus, frater Templi píše: O Beatrix-Boženě je toho málo, to byla sestra Přemysla Otakara II., která si vzala Otu III., otce Oty V. a jeho bratří; není známo ani datum jejich sňatku, zástavou za její věno se dostala Askáncům část Lužice.
Božena ještě v r. 1282 vydala darovací listinu pro zhořelecký špitál. Existuje domněnka, že právě ve Zhořelci pobývala ke konci svého života, který jistě skončil až po vydání té listiny ne-li později.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Bertoldus, frater Templi

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Jo, jo, to s tím pobytem ve Zhořelci je asi pravděpodobné, nikdy jsem se tím nezabýval, ale proč ne. Mimochodem byl někdo v Lužici u našich příbuzných, prý to tam dost zaniká a na druhé straně mi jeden kamarád vyprávěl, že tam jsou v některých vesnicích kouzelné hospůdky. Navíc ten jazyk nemá vůbec nic společného s jižní srbštinou, je to něco mezi češtinou a polštinou. A loni umřel Měrčin Voelkel, předseda Matice srbské, která se snaží udržet - vlastně asi skutečně národ.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů