Václav II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od acoma »

Kateøina_z_Landštejna píše: Václav II. měl milenku Anežku? Já myslela, že o identitě jeho četných milenek není nic známo.
To se nám, chlapec, pěkně klube. ZBK ho líčí jako náboženského blouznivce, který pro samé modlení málem ani neměl čas na kralování a ejhle - Venca stíhal, kromě kralování, kdeco :D
ZBK byla sepsána v touze po Václavově svatořečení, tak co by tam psali o milostných pletkách a veselém bratrstvu vykládajícím si košilaté básně?:)Radši tam budou psát o nedomrlým chcípačkovi, co se vypracoval na velkého krále a nebo o výčitkách svědomí a pálení se svící vysoko na královské nožce. :lol: :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

souhlas, v tomhle je ZK vysoce tendenční :wink: doporučuji konfrontovat její překlad s edičními poznámkami vzadu, kde jsou mimo jiné i komentáře a opravy. Jinak vřele doporučuji práci Kateřiny Charvátové _ Václav II. a Libora Jana - Václav II. Struktura královské moci.

K Bratrstvu Venušinu též Šusta, nebo z pramenů Codex Manesse...
servo
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: Richenza x Guta

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

acoma píše:
Ježek píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:Václav II. měl milenku Anežku?
Matka Jana Volka :arrow: http://www.poczet.com/waclawii.htm
tak doufám, že Václav takhle fakt nevypadal a Anežka jako Volkova matka není doložena.:)
Náhodou, ten nahoře vypadá dost dobře. Mně se tedy líbí O:) :D
Ten dole, to je ovšem docela hrůza - ale obávám se, že vzhledem k podvýživě, kterou trpěl v dětství, a tuberkulose, která jej pravděpodobně zabila, je reálnější ta spodní bustička...
-------------------------------------------------------------------------------------
Proto jsem se nad tou Anežkou podivila. Nikde jsem na jména milenek Václava II. zatím nenarazila, jen na různé domněnky.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Tendenènost ZK a doporuèená literatura

Nový příspěvek od elizabeth »

Maršálek píše:souhlas, v tomhle je ZK vysoce tendenční :wink: doporučuji konfrontovat její překlad s edičními poznámkami vzadu, kde jsou mimo jiné i komentáře a opravy. Jinak vřele doporučuji práci Kateřiny Charvátové _ Václav II. a Libora Jana - Václav II. Struktura královské moci.
Jen v tomhle? ZK je tendenční ve všem, co se týká, by jenom okrajově Václava II. Myslím, že má "na svědomí" mnohá pomotání dějin ve Václavův prospěch. I když třeba mě je Václav II. s lidskými slabostmi mnohokrát sympatičtější, než ten, co jej popisuje ZK...

Obě zmíněné práce doporučuji rovněž. Hodně jsem z nich čerpala, zvláště z Kateřiny Charvátové, pro druhý díl článku o Závišovi, který když vše dobře půjde, bude na stránkách v neděli ( nebo pondělí) :lol: . Knihy a články pana Libora Jana příjdou na řadu ve třetím díle o Závišovi a také o osudech Ješka, komtura řádu červ. krížovníků.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Takže k záhadné milence Anežce: To vše je z Otokara Štýrského, který skutečně píše, že Václav měl krásnou a hlavně inteligentní milenku Agnes, která pro něj dokonce vykonávala údajně diplomatické služby jako jakási tajná emisarka. Pak prý dokonce byla jeho smrt způsobena přílišnou náruživostí ve vztahu s totuo ženou, což někteří mylně překládali, jako by jej Agnes otrávila. Měla prý dokonce jakýsi zvláštní komorní vůz, v nměž vykonávala ona poslání.
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Takže k záhadné milence Anežce: To vše je z Otokara Štýrského, který skutečně píše, že Václav měl krásnou a hlavně inteligentní milenku Agnes, která pro něj dokonce vykonávala údajně diplomatické služby jako jakási tajná emisarka. Pak prý dokonce byla jeho smrt způsobena přílišnou náruživostí ve vztahu s totuo ženou, což někteří mylně překládali, jako by jej Agnes otrávila. Měla prý dokonce jakýsi zvláštní komorní vůz, v nměž vykonávala ona poslání.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: pøílišná náruživost

Nový příspěvek od Katerina »

Bertoldus, frater Templi píše:Takže k záhadné milence Anežce: To vše je z Otokara Štýrského, který skutečně píše, že Václav měl krásnou a hlavně inteligentní milenku Agnes, která pro něj dokonce vykonávala údajně diplomatické služby jako jakási tajná emisarka. Pak prý dokonce byla jeho smrt způsobena přílišnou náruživostí ve vztahu s totuo ženou, .
To je stejně legrační, jaké měli ti kronikáři představy... to samé se psalo i o předčasné smrti Rudolfa I. Habsburského , také za to mohla přílišná naruživost ve vztahu s jeho ženou Eliškou Rejčkou (Richenzou).
Zdá se, že pokaždé když předčasně zemřel nějaký muž slabší tělesné konstituce, mohla za to naruživost.
:)
Ale zpátky k Anežce (Agnes) , též jí bylo přisouzeno mateřství Václavova levobočka Volka. A podle této kroniky měla mít vždy k dispozici koně a nosítka na ty své diplomatické cesty.
Bohužel nic z toho se zřejmě už nikdy nedá dokázat, tedy kromě existence Václavových milenek , Zbraslavská kronika nám to nepoví :) ,
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Ne koně a nosítka, ale pokud vím tak koně a vůz. A toho Volka, to jí připsala až nějaká hodně novější literatura, Otokar o tom nic neví.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Bertoldus, frater Templi píše:Ne koně a nosítka, ale pokud vím tak koně a vůz. A toho Volka, to jí připsala až nějaká hodně novější literatura, Otokar o tom nic neví.
Tady je bohužel to samé, nic kloudnějšího jsem nenašla... :(- http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... t=ane%9Eka
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
rakpav
Panoš
Příspěvky: 54
Registrován: 14 bře 2008 11:21
Bydliště: Luštìnice, soud. okr. Benátky n.J

Nový příspěvek od rakpav »

Omlouvám se za troufalost, ale měl bych téma k diskuzi, kterou nevím , kde otevřít. Zajímá mě požár pražského hradu v roce 1303 (snad). Je kromě ZBK někde jinde zaznamenán? Byl potvrzen archeology jeho rozsah? Jak se dotkl baziliky sv Víta? Nebyl by náhodou býval Václav II. namísto Zbraslavi pohřben tam, kdyby nedošlo k požáru a hrad nezpustnul? Mohl by někdo blíže určit dům zlatníka Konráda, kde dožíval V II. a kde zemřel ? Myslím bližší info, než Šusta (dům umisuje do blizkosti Jud. mostu někde k Vltavě). Díky předem za jakoukoliv reakci.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Šarochová předpokládá dům zlatníka Konráda v místech dnešních Karlových lázní, tj. hned u mostu na Starém městě
servo
Uživatelský avatar
rakpav
Panoš
Příspěvky: 54
Registrován: 14 bře 2008 11:21
Bydliště: Luštìnice, soud. okr. Benátky n.J

Nový příspěvek od rakpav »

Zajímavé, já jsem odhadoval právě druhou stranu od mostu někde za křížovníkama.
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Požár Hradu v roce 1303 je zajímavá kauza. Krom ZbraslKr o něm svým způsobem hovoří i Krel IV. ve Vita Caroli, který ale klade zničení do doby Přemysla Otakara II. Nešlo zřejmě o žádný velký požár celého areálu, ale snad jen královského paláce, toho křídfla, kde tehdy bydleli, a které se nedochovalo, tj.. tedy ne toho starého románského. Katedrála, budovy biskupství atd asi poškozeny nebyly. Pokud ten požár skutečně byl, tak asi spíš v roce 1304 v souvislosti se zmatky kolem vpádu Albrechta Habsburského. Skuečnost, že Václav zmřel v tom domě zlatnmíkově nemusí moc znamneat, on i v Brně bydlel v m칝anských domech, by měl nad městem luxusní hrad Špileberk (a ten byl fakt dost lusux nad poměry v té době).
Uživatelský avatar
rakpav
Panoš
Příspěvky: 54
Registrován: 14 bře 2008 11:21
Bydliště: Luštìnice, soud. okr. Benátky n.J

Nový příspěvek od rakpav »

Šusta i Charvátová to kladou spíše do roku 1303. Ale asi to je jedno. Mě zajímalo, jestli třeba v rámci nějakých archeologických výzkumů, či rëstaurátorských prací na Hradě nebÿl rozsah požáru přesněji identifikován. Z čeho usuzuješ na rozsah pouze v rámci obytného křídla paláce ? Zní to sice celkem logicky, ale důkaz? A co se týče domu zlatníka Konráda, je dovozováno jeho užití právě jako důsledek neobyvatelnosti Hradu po požáru na jedné straně a jako výhodného položení pro soudy a správu daní (tuším že šusta to dovozuje). A navíc byl Konrád nejspíše věřitelem dvoru.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

rakpav píše:Šusta i Charvátová to kladou spíše do roku 1303. Ale asi to je jedno. Mě zajímalo, jestli třeba v rámci nějakých archeologických výzkumů, či rëstaurátorských prací na Hradě nebÿl rozsah požáru přesněji identifikován. Z čeho usuzuješ na rozsah pouze v rámci obytného křídla paláce ? Zní to sice celkem logicky, ale důkaz? A co se týče domu zlatníka Konráda, je dovozováno jeho užití právě jako důsledek neobyvatelnosti Hradu po požáru na jedné straně a jako výhodného položení pro soudy a správu daní (tuším že šusta to dovozuje). A navíc byl Konrád nejspíše věřitelem dvoru.
Archeologický průzkum probíha na hradě nepřetržitě už skoro 100 let a ještě ho nemají zmapovaný...Není se co divit nebo je to největší hradni komplex na světě a přesně lokalizovat rozsah je i dnes velký problém,když po tak dlopuhé době nikdo není schopen přesně lokalizovat nejstarší stavby na hradě.Někde sem četl o tom požáru a mohl bych sem něco dopsat.Pokud si to nepletu s jiným požárem...Snad zítra nebo později.Eště uvidíme...Zatím.
Bez piva to není ono.
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

CCo se týká toho požáru, není archeologicky ani uměnovědně zachycen, z toho také do značné míry dovozuji, že šlo o ono tehdy residenční obytné křídlo, po kterém jsou zachyceny s bídou základy - navazovalo na jižní branskou věž, která ale byla ve 13. století zaslepena a její hořejší patra sloužila k obývání, snad krále, jsou tam totiž krby. Jestli byl Konrád zlatník věřitelem krále nebo nebyl, to jsou jen spekulace. O některých, ale jiných věřitelích Václava II. se ví.
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Jen mimochodem

Nový příspěvek od jitřenka »

Objevila jsem celkem obsáhlý text prof. Žemličky z UK pojednávající hlavně o životě Václava II., a také o Kunhutě, Otovi a Závišovi...

www.ivysehrad.cz/images/ukazka/ukazka-textu-1771.pdf
:studium:
J.
Uživatelský avatar
rakpav
Panoš
Příspěvky: 54
Registrován: 14 bře 2008 11:21
Bydliště: Luštìnice, soud. okr. Benátky n.J

Nový příspěvek od rakpav »

Ano , to je v osučasnosti asi nejobsáhlejší publikace o V II. na trhu. Vyšla vloni a je o ní již zde referováno. Jinak já dále považuji za stylisticky a reozsahem nejlepší nadále Šustu "Dvě knihy ...". A stále se těším na novou knihu o V II. od Libora Jahna.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

rakpav píše:Ano , to je v osučasnosti asi nejobsáhlejší publikace o V II. na trhu. Vyšla vloni a je o ní již zde referováno. Jinak já dále považuji za stylisticky a reozsahem nejlepší nadále Šustu "Dvě knihy ...". A stále se těším na novou knihu o V II. od Libora Jahna.
Václav II. Struktury panovnické moci. - Libor Jan
vřele doporučuji :wink:
servo
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Maršálek píše:
rakpav píše:Ano , to je v osučasnosti asi nejobsáhlejší publikace o V II. na trhu. Vyšla vloni a je o ní již zde referováno. Jinak já dále považuji za stylisticky a reozsahem nejlepší nadále Šustu "Dvě knihy ...". A stále se těším na novou knihu o V II. od Libora Jahna.
Václav II. Struktury panovnické moci. - Libor Jan
vřele doporučuji :wink:
Díky, už jsem ji viděla včera v Academii - takže říkáš neváhat a koupit ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů