Kunhuta Haličská

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

;)
Obrázek
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Chci se zeptat, jestli je nejaka literatura k teto kralovne krome Sarochovy. Vite o necem, co by obsahovalo nejake zminky o Kunhutine zivote pred Moravskym polem? Mam pocit, ze nic kloudnyho neni. :cry: Ale treba se pletu.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Chci se zeptat, jestli je nejaka literatura k teto kralovne krome Sarochovy. Vite o necem, co by obsahovalo nejake zminky o Kunhutine zivote pred Moravskym polem? Mam pocit, ze nic kloudnyho neni. :cry: Ale treba se pletu.
Obávám se, že ne - maximálně v nějakých knížkách o té době. Navíc si myslím, že v současné době o tak nádherném období našich dějin se toho napsalo zoufale málo :!: Žemlička např. hodnotí Kunhuty velmi negativně (ačkoliv si ho velmi vážím, tímhle mě fakt naštval :) , oproti tomu Vaníček ve Velkých dějinách III. ji hodnotí kladně a dočteš se tam dost nových informací o době bezprostředně následující po Moravském poli i o jejím slavném útěku z Bezdězu. Mimochodem, podle něj snad Kunhutu na Bezděz neodvezli, ale přijela na něj sama, dobrovolně...

Jo a co říkáte na Radostný úděl vdovský? Mně přijde super, až na pár maličkostí se shoduje s mým názorem 8)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Sarochova je prima, az na tu manzelku Jindrich z Lipe.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Sarochova je prima, az na tu manzelku Jindrich z Lipe.:)
A ona je doložená? Někdo právě uvádí, že jo, já si zase ale myslím, že kdyby měl manželku, tak to kroniky rozmázly trochu víc... Ale možná se pletu, zas až tak to nastudované nemám...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:
acoma píše:Sarochova je prima, az na tu manzelku Jindrich z Lipe.:)
A ona je doložená? Někdo právě uvádí, že jo, já si zase ale myslím, že kdyby měl manželku, tak to kroniky rozmázly trochu víc... Ale možná se pletu, zas až tak to nastudované nemám...
Rozmazavali jsme to o 106 v oddilu pana z Lipe. Jukni tam.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Díky, jukla jsem :) Takže jisté není zase nic :(
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Karel IV. - "kdysi se již nejjasnější česká královna , když zemřel její manžel král a zanechal po sobě děti, budoucí nástupce v tomto království, spojila v druhém manželství s jakýmsi urozeným pánem dotyčného království, jaké při této příležitosti vznikly v království rozbroje a škody, jak se království rozštěpilo a jak mimořádně bylo poškozeno..." tolik citace z Maiestas Carolina.
Následkem Kunhutina sňatku s "čarodějem" z Falkenštejna byla tedy Karlova snaha vtělit do nového zákoníku ustanovení jednoznačně vylučující sňatky královen vdov s příslušníky domácí šlechty. Podle tohoto ustanovení se sice mohla královna vdova znovu vdát, ale za
"někoho jiného než obyvatele království, pokud je to ovšem urozený kníže, hodný cti a stavu této královny".
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Maiestas Carolina

Nový příspěvek od acoma »

Dodávám, že tento předpis se měl týkat královen korunovaných a pomazaných. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Super :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak, diskuse o mé oblíbené královně nám tu usíná, takže se to tu trochu pokusím rozvířit :D Líbí se mi na ní, že se nenechala vláčet dějinami, ale pokusila se se svým životem něco udělat, ačkoliv doba, v které prožila svých posledních 10 let, nebyla nijak růžová. Úsměvný mi proto přijde názor prof. Žemličky, že "Kunhuta prostě nemůže vzbuzovat mnoho sympatií". Já vždycky, když to čtu, říkám si, že u mě jich vzbudila dost :)
U Kunhuty nemám problém s jejím vztahem k Závišovi, ale opět připomínám její diskutabilní mateřský vztah k malému Vašíkovi po smrti Přemysla Otakara II. Tam si nejsem zcela jist...
Tohle je stokrát propíraná otázka, takže já přispěju do mlýna svou ženskou troškou... Jak uvádí Šarochová, v té době v 7 letech bylo normální opustit domov (v 7 letech začínala pážecí služba). Navíc matky - královny se většinou o děti až tak nestaraly, od toho měly chůvy. Takže je možné, že Václav zůstal na Bezdězu s chůvou. Vaníček upozorňuje, že Václav byl na Bezděz odvezen 4. února, Kunhuta 11. února v Praze vydává listinu, takže buď za ním odjela dobrovolně později, nebo se mezitím vrátila do Prahy a pak zpět na Bezděz. Navíc si nedovedu představit to rozhodování matky, která buď bude sedět u svého syna a nepomůže mu, nebo uteče a bude se mu snažit pomoci zvenčí - tak trochu Sofiina volba, nemyslíte?
Anebo to bylo trochu jinak a v tom útěku měl být zahrnut i Václav, jenže to prostě nevyšlo?
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Chápu to dobře, že Kunhuta a Alžběta Kumánka byly sestřenice? :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

acoma píše:Chápu to dobře, že Kunhuta a Alžběta Kumánka byly sestřenice? :lol:
v rámci pokrevního příbuzenství ano, jinak je docela úsměvné, že všichni evropští panovníci se také vzájemně vnímali jako bratranci :wink:
servo
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Chápu to dobře, že Kunhuta a Alžběta Kumánka byly sestřenice? :lol:
matka Kunhuty Anna a otec Alžběty Štěpán byli sourozenci. Lásky bych ale v tomhle "pokrevnim" vztahu příliš nehledala, viz Anin útěk i s korunovačními klenoty k zeti Přemyslu Otakarovi II.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Lásky bych ale v tomhle "pokrevnim" vztahu příliš nehledala, viz Anin útěk i s korunovačními klenoty k zeti Přemyslu Otakarovi II.
A třeba vraždu Bély Mačevského, Kunhutina bratra, roku 1272.
Pikantní na tom všem je, že když starý Béla IV. věděl, že se blíží jeho konec, zavázal si Přemysla, svého vlastně soupeře, aby poskytl azyl nejen třeba Anně, ale i dalším šlechticům, kterým hrozilo nebezpečí ze strany bélova vlastního syna.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše: A třeba vraždu Bély Mačevského, Kunhutina bratra, roku 1272.
Myslela jsem, že byl zabit jedním z Kyseckých (nepamatuju jakým) za vědomí tehdy nezletilého Ladislava na Zaječím ostrově. A prý obzvláště bestiálním způsobem.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Myslela jsem, že byl zabit jedním z Kyseckých (nepamatuju jakým) za vědomí tehdy nezletilého Ladislava na Zaječím ostrově. A prý obzvláště bestiálním způsobem.
Aha, tak možná máš pravdu. Někde jsem to četla, že ho měl na svědomí Štěpán, ale možná to byly jenom pozůstatky jeho vlivu...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

V Anežčině kláštěře se našel kus náhrobku Markéty, dcery Přemysla Otakara II. Zemřela 24.08.1277. Celý náhrobek popsal Bohuslav Balbín před rokem 1687 a právě on opsal latinský nápis na něm. Asi jedno ze zemřelých dětí POII a Kunhuty :?:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Vrah Bély Maèevského

Nový příspěvek od acoma »

acoma píše:
Viola píše: A třeba vraždu Bély Mačevského, Kunhutina bratra, roku 1272.
Myslela jsem, že byl zabit jedním z Kyseckých (nepamatuju jakým) za vědomí tehdy nezletilého Ladislava na Zaječím ostrově. A prý obzvláště bestiálním způsobem.
Tak jsem to našla. Na konci roku 1272 Jan Kysecký po návratu z českého azylu na Přemyslově dvoře nejen, že poinformoval čerstvou královnu vdovu Alžbětu Kumánskou o plánech českého krále na ovládnutí západního Slovenska (tuto lukrativní nabídku od dalšího azylanta hraběte Egidia, nebyl Přemysl schopen odmítnout), ale také úkladně zabil Bélu Mačevského a jeho mrtvolu prý rozsekal na kusy. Poté se stal slavonským bánem.

Zajímavé mi přijde, že Jan Kysecký se během pobytu v Čechách stihl oženit. Vzal si nejmenovanou dceru Smila z Lichtenburka, sestru Jindřicha z Lichtenburka. A vypadá to, že Lichtenburci se za vraždu a skutky vykonané svým uherským švagrem dostali do nemilosti, protože na konci roku 1272 Lichtenburci mizí z královského dvora a Jindřich se objevuje jako svědek až na listině z r. 1278.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vrah Bély Maèevského

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Zajímavé mi přijde, že Jan Kysecký se během pobytu v Čechách stihl oženit. Vzal si nejmenovanou dceru Smila z Lichtenburka, sestru Jindřicha z Lichtenburka. A vypadá to, že Lichtenburci se za vraždu a skutky vykonané svým uherským švagrem dostali do nemilosti, protože na konci roku 1272 Lichtenburci mizí z královského dvora a Jindřich se objevuje jako svědek až na listině z r. 1278.
Už si nevzpomínám přesně, ale tenhle problém rozebíral J. Urban v Lichtemburcích.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů