Richenza

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Matka Elzbiety Ryksy

Nový příspěvek od Ježek »

Na stránkách byl vznesen dotaz, zda byla Ludgarda skutečně matkou výše (všude) zmíněné.

Ptal a zjišoval jsem to u zdroje

http://www.poczet.com/przemyslii.htm

Ludgarda zemřela v roce 1283 a byla pochována 15.12. t. r. Uvádí to Rocznik Traski (Letopisy Traské) - kritika pramene je zde: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rocznik_Traski

Ten samý letopis uvádí i to, že Ryksa byla z druhého manželství: Richta, uxor ducis Premislii II, peperit filiam
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Matka Elzbiety Ryksy

Nový příspěvek od Viola »

Já jsem z toho trochu zmatená, ale je problém, že se uvádí oboje. Zrovna Vaníček má myslím Luitgardu, pak jsem ale někde četla, že to je omyl a že byla dcerou Richenzy, po níž má jméno.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Rochenzina matka

Nový příspěvek od Katerina »

Přiznám se, že se přokládním k matce Richenze - resp. Richize Švédské , a to z několika důvodů, jednak bývá v genealogiích uváděna, jednak Richenza nese jméno po ní a několika dalších ženách tohoto rodu, a co je asi nejdůležitější , odpovídá to i časově.
Dle Midlands se Przemysl Velkopolský, Richenzin tatínek oženil poprvé s Luitgardou Mecklenburskou roku 1273 ve Štetíně v roce 1283 Luitgarda umírá, měla být zavražděna a je pohřbena v Gnesenu. Dle Annales Polonorum se Przemysl oženil podruhé - roku 1285 " on octavis sancti Francisci (neumím přesně přeložit, ale předpokládám, že to byl některý se svátků Sv. Františka" a že se oženil s filiam regis Swecie nomine Ritcam neboli s dcerou krále Švédska jménem Richiza (Richenza) . Vzhledem k předpokládánému roku narození naší Richenzy cca 1288 se zdá být matka Richiza Švédská jasná.

Rodokmen Richizi Švédské je velmi zajímavý a vznešený, měla v sobě krev jak švédských , tak dánských jarlů a později i králů. V podstatě zde, kromě Jutty Saské není žádná příměs jiné než skandinávské krve minimálně 4 generace zpět.

Kouknětě na to :
Otec Richenzy Švédské, doma zvané Richiza Valdemarsdotter byl Valdemar Birgersson (cca 1237-1302), kromě Richizy měl ještě 6 dalších dětí s 1. ženou Sofiíí Dánskou (zajímavé je, že se pak rozvedli).

Sofiin otec -tedy pradědeček naší Richenzy (Rejčky) byl Erik IV. "Plovpenning" dánský král a prababička byla Jutta Saská.


Z otcovy strany : Pradědeček Birger Magnusson (8 dětí ) s první ženou , prababičkou Ingeborg Švédskou. Ta byla dcera Erika Knutssona , švédského krále a Richenzy Dánské.

Otec Birgera Magnussona, jak správně předpokládáte Magnus "Minneskold" - Rejččin prapradědeček - tak tady jsme už u Vikongů, byl to totiž Jarl, Jarl z Balbo, později regent Švédska a pozor ! zakladatel Stockholmu.

Trochu jsem se rozepsala, pokud se Vám to zdá nepřehlédné, tak se omlopuvámn, ale mě ten Rejččin původ po matce tedy přišel ohromně zajímavý .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Richenzina matka

Nový příspěvek od Zany »

Katerina píše:on octavis sancti Francisci (neumím přesně přeložit, ale předpokládám, že to byl některý se svátků Sv. Františka"
IMHO to bude po našm "oktáv sv. Františka", tedy nikoliv nějaký speciální svátek, ale osmý den po sv. Františku, jak praví wikipedie:

"Oktáv (z lat. octavus osmý) je v katolické liturgii označení osmého dne po slavnosti, který je zakončením celé oslavy, která trvá po celý týden mezi samotnou slavností a oktávem.
Až do liturgické reformy po 2. vatikánském koncilu měly oktáv všechny velké svátky. Jejich počet je nyní zredukován na dva: oktáv zůstal Vánocům a Velikonocům.
V oktávu se všechny dny slaví jako svátek, při slavení eucharistie se zpívá Gloria a při modlitbě se čtením liturgie hodin chvalozpěv Te Deum.
Paralelou k oktávu ve východní církvi je oslava Velikonoc, která trvá také celý týden (resp. 8 dní). Oslava Vánoc trvá dva týdny a je zakončena svátkem Theofanie, kterému v západní tradici odpovídá slavnost Zjevení Páně."
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Richenzina matka

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše: IMHO to bude po našm "oktáv sv. Františka", tedy nikoliv nějaký speciální svátek, ale osmý den po sv. Františku, jak praví wikipedie:

"Oktáv (z lat. octavus osmý) je v katolické liturgii označení osmého dne po slavnosti, který je zakončením celé oslavy, která trvá po celý týden mezi samotnou slavností a oktávem.
Až do liturgické reformy po 2. vatikánském koncilu měly oktáv všechny velké svátky. Jejich počet je nyní zredukován na dva: oktáv zůstal Vánocům a Velikonocům.
V oktávu se všechny dny slaví jako svátek, při slavení eucharistie se zpívá Gloria a při modlitbě se čtením liturgie hodin chvalozpěv Te Deum.
Paralelou k oktávu ve východní církvi je oslava Velikonoc, která trvá také celý týden (resp. 8 dní). Oslava Vánoc trvá dva týdny a je zakončena svátkem Theofanie, kterému v západní tradici odpovídá slavnost Zjevení Páně."
Díky Zany, stydím se, to mě taky mělo trknout, myslím, že na oktávy jsem už narazila v souvislosti se zásnubami ER.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

ono počítání dnů v chronologii je vůbec úsměvné :wink:
servo
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:To je stejně legrační, jaké měli ti kronikáři představy... to samé se psalo i o předčasné smrti Rudolfa I. Habsburského , také za to mohla přílišná naruživost ve vztahu s jeho ženou Eliškou Rejčkou (Richenzou).
Zdá se, že pokaždé když předčasně zemřel nějaký muž slabší tělesné konstituce, mohla za to naruživost. :)
Otokar Štýrský si zřejmě v těchto sdělěních liboval, nebo i tato informace je z jeho rýmované kroniky. Zřejmě nebylo tou dobou slušné napsat, že se ujedl nebo upil k smrti, tak se prostě umiloval... Což i do dnes se traduje, že je lepší než vzpomínat v DD na pracovní úspěchy... :lol: :twisted: :palec:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: Richenza

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

acoma píše:A jaka byla Alžběta Rejčka resp. Richenza???:))
Ano když byla malá říkaly jí Ryxo. Podle mích zdrojů.
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Re: proc nove tema?

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

acoma píše:Myslim, že by se musela obracet v hrobě, kdyby jsme ji tu vedli jen jako soupeřku Elišky Přemyslovny a milenku Jindřicha z Lipé (popř. 2x královnu). Nebylo by to vůči ní vůbec vůbec spravedlivé.:)) Co Vy na to?
Ano podle mě to nebylo spravedlivé ona se jen snažila přežít se ctí. Co vy na to?
Hunhuta Haličská
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: proc nove tema?

Nový příspěvek od Katerina »

Kunhuta Halièská píše: Ano podle mě to nebylo spravedlivé ona se jen snažila přežít se ctí. Co vy na to?
Hunhuta Haličská
No, spíš myslím, že se snažila žít, plně žít, měla ráda hezké věci, byla to královna, ale hlavně žena, která se dokázala najít své místo, a řekla bych, že místo, ve kterém se cítila velmi spokojená, ve světě, který byl spíš tradičně mužský. A dokázala to.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: proc nove tema?

Nový příspěvek od elizabeth »

Kunhuta Halièská píše:Ano podle mě to nebylo spravedlivé ona se jen snažila přežít se ctí. Co vy na to?
Hunhuta Haličská
Já si myslím, že nejen, že se snažila přežít se ctí. Myslím, že i se ctí přežila. A už se to týká jejího zvelebování měst, v nichž žila, nebo podpory umění. Dokonce i politicky zvládala svou úlohu dobře, možná lépe než mnozí muži králové a lépe než její nevlastní dcera Eliška. Zřejmě ke škodě české země, protože Eliška mohla za Jana v Čechách vládnout poměrně úspěšně, kdyby si z Richenzy vzala příklad(aspoň v obklopení se vhodnými rádci). Ale stejně, a sem natáhnu nějaký drb, by mě zajímal její vztah ke krásnému Fridrichovi Habsburskému, jejímu švagrovi... :lol:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: proc nove tema?

Nový příspěvek od elizabeth »

Kunhuta Halièská píše:
acoma píše:Myslim, že by se musela obracet v hrobě, kdyby jsme ji tu vedli jen jako soupeřku Elišky Přemyslovny a milenku Jindřicha z Lipé (popř. 2x královnu). Nebylo by to vůči ní vůbec vůbec spravedlivé.:)) Co Vy na to?
Ano podle mě to nebylo spravedlivé ona se jen snažila přežít se ctí. Co vy na to?
Hunhuta Haličská
Jinak, pokud Tě zajímá tato jistě zajímavá žena a jediná česká královna, která se královnou stala hned dvakrát, tak zde o ní také máme na stránkách Středověk dva články. Jeden od pana Maršálka a jeden ode mě, možná, že by Tě mohly zaujmout. Odkazy na články: Osobnost královny Elišky Rejčky a Richenza, Alžběta Rejčka
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

důvěrný vztah k Fridrichovi Sličnému? spíše ho považuji za drb :wink: Richenza si uměla získávat lidi kolem sebe a rakouský vévoda a římský vzdorokrál byl nepochybně jedním z nich, ale milence bych v něm nehledal :wink:
servo
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Dùvìrný vztah?

Nový příspěvek od jitřenka »

Určite ne, taky si myslím. Jenom s ním koketovala, a už byl účel jakýkoliv (politický, či čistě pro pobavení) 8)
J.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Dùvìrný vztah

Nový příspěvek od Katerina »

Možná bychom v tomto případě neměli zapomínat ani na fakt, že Richenza a Fridrich Sličný byli příbuzní (švagr a švagrová) což samozřejmě mělo ve středověku silnější význam, než dnes, kdy jsou příbuzenské vztahy mnohem rozovolněnější.
Habsburkové ji (někdy i ze zcela zištných důvodů) počítali do rodiny a myslím, že i ona sama to tak chápala a brala.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Re: Dùvìrný vztah

Nový příspěvek od Maršálek »

Katerina píše:Možná bychom v tomto případě neměli zapomínat ani na fakt, že Richenza a Fridrich Sličný byli příbuzní (švagr a švagrová) což samozřejmě mělo ve středověku silnější význam, než dnes, kdy jsou příbuzenské vztahy mnohem rozovolněnější.
Habsburkové ji (někdy i ze zcela zištných důvodů) počítali do rodiny a myslím, že i ona sama to tak chápala a brala.

Souhlas, Habsurkové byli ti, kdo jí přijali do své rodiny a nabídli jí pomoc, když se po smrti Václava II. naplno projevilo, že Přemyslovny ji nikdy do své rodiny nepřijaly a čeští pánové již podruhé jaksi pozapomněli na své přísahy věrnosti korunované a pomazané české královně. O vzájemných dobrých vztazích svědčí mnohé, v neposlední řadě i udržování styků se syny Albrechta Habsburského v letech hradeckého a brněnského Richenzina panování. Alžběta měla svůj podíl i na sjednání podmínek propuštění zajatců po Muhldorfu.
O tom, že se považovala za princeznu habsburského domu svědčí i její majestátní peče, kterou můžeme doložit až od dob jejího hradeckého panování (čtvrtý erb je habsburský lev):
http://www.hradeckydvur.net/obrazky/pecrich.jpg
servo
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

dovoluji si představit nové stránky hradeckého dvora, vážící se k osobnosti královny vdovy Alžběty Richenzy :wink: http://www.hradeckydvur.net/
servo
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Ryksa píše:I Richenzina cesta(1332) za svatými ostatky(kterou zmiňuje Elizabeth), kde se nechala doprovázet Lucemburkem Balduinem a Anežkou, svědčí o tom, že už Richenza neviděla kolem sebe obyčejné lidské štěstí, ani zázemí rodiny a zaměřila se jen na duchovní život v klášteře, ke kterému možná chtěla přivést i svou dceru...
Tedy přiznám se, že když byl tento příspěvek aktuální - tak mi to nějak uniklo - a ted jen díky odkazu pro Kunhutu Haličskou - koukám a dívím se.

Nevěděla jsem , že Richenzu na její pouti kromě Anežky doprovázel i "strýc" Balduin - to je zajímavé.

Můžem to někde najít a potvrdit, že je to tak ?

A proč s ní jel ?

K poslední tezi, že osiřelá Richenza zvažovala klášter i pro Anežku - to si nemyslím.

Vzhledem ke všem faktům potvrzujícím Richnezinu povahu -. ten dceřin doporovd je zcela pochopitelný - matka sebou prostě chtěla dceru mít.
Chtěla být s ní, pro Anežku to určitě také byla zajímavá cesta. Vzhledem k jejch v zájemného hezkému vztahu je to dost pochopitelné.

Ale co ten Balduin. Vždyt ten musel mít spoustu práce jinde.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše: Ale co ten Balduin. Vždyt ten musel mít spoustu práce jinde.
Napadá mě, jestli to Richenze nedohodil Jeník :wink: - možná se k tomu zachovaly nějaké listiny?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Katerina píše: Ale co ten Balduin. Vždyt ten musel mít spoustu práce jinde.
Napadá mě, jestli to Richenze nedohodil Jeník :wink: - možná se k tomu zachovaly nějaké listiny?
No mě to totiž napadlo téměř okamžitě, ale netroufla jsem si na hypotézu pročpak asi :wink: .

Nevím jestli listiny - ale o té její cestě psalo dost lidí, myslím, že i¡Šarochová. Kouknem se.

Já si chci hlavně porovnat - protože v hlavě to nemám - kdy přesně obě dámy cestovali, a co se v té době dělo na evropských diplomatických kruzích, že měl zrovna Balduin volno . A kde byl v té době Jan.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Majestic-12 [Bot] a 0 hostů